Donanım Haber

Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Haber Editörü
16 Nisan 2018
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
27 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
3 yıl
İran Bitcoin'i yasakladı
 
İran Merkez Bankası'nın teknolojiden sorumlu başkan yardımcısı Nasır Hakimi tarafından yerel basına yapılan bir açıklamada; İran içerisinde Bitcoin ile yapılacak olan her türlü işlemin yasa dışı olduğunu belirtti.
 
Hakimi, Bitcoin hakkında alınan bu kararın, söz konusu kripto para biriminin kara para aklamada kullanılmasına dayandığını ve bu sebeple Para Aklama ile Mücadele Yüksek Konseyi'nin Bitcoin'i yasakladığını belirtti. Ayrıca Hakimi, fiyat dalgalanmasının çok olması ve yasal riskler içermesi sebebiyle Bitcoin kullanımını tavsiye etmediğini belirtti.
 
Yapılan açıklamada, Bitcoin'in içerdiği risklerin yanı sıra Bitcoin'i sınırsız şekilde para kazanmanın bir yolu gibi gösteren ve "piramit usulü" çalışan şirketlerden de bahsedildi. İnsanların bu tarz şirketlere inanmaması gerektiği söylenildi.
 
 
 
İran'da enerji kullanımının ucuz olması sebebiyle Bitcoin madencileri oldukça artmıştı. Yetkililer, her Bitcoin madenciliği makinesinin bir günde, 24 konutun günlük elektrik kullanımıyla aynı derecede enerji harcadığını belirtti.

İran polisi, son haftalarda İran'ın çeşitli yerlerinde düzinelerce yasa dışı Bitcoin çiftliği tespit etmişti. Yasa dışı Bitcoin madenciliği yapanlar, boşaltılmış fabrikaları Bitcoin madenciliği için kullanıyorlardı. Yetkililer, geçtiğimiz günlerde Tahran'da şu ana kadar buldukları arasındaki en büyük yasa dışı Bitcoin madencilik çiftliğini bulmuştu. Tahran'daki bu büyük yasa dışı Bitcoin madencilik çiftliğinin günlük enerji tüketimi, 60 evin bir yılda kullandığı elektrik miktarıyla aynıydı.
 
İran'daki birçok insan, yaptırımlar sebebiyle, uluslararası alanda Bitcoin ile para transferi yapıyordu. Hakimi tarafından yapılan açıklamayla duyurulan yeni yasakla bu kullanım da artık ortadan kalkacak. 
3 yıl
Dogecoin, Binance'de listelenecek
 
Çin merkezli bir kripto para borsası olan Binance tarafından yapılan açıklamayla; bir "şaka" sonrası ortaya çıkmış olan Dogecoin'i listeleyeceğini açıkladı.
 
Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance üzerinden, Dogecoin ile Dogecoin/Binance Coin(DOGE/BNB), Dogecoin/Bitcoin (DOGE/BTC), Dogecoin/Tether (DOGE/USDT), Dogecoin/Paxos Standart (DOGE/PAX) ve Dogecoin/USD Coin (DOGE/USDC) işlemleri yapılabilecek. 
 
Dogecoin, piyasaya çıktıktan sonra finansal açıdan hiçbir şey vaat etmiyordu. Herhangi bir beklenti olmadan piyasaya sürülmesine rağmen Dogecoin oldukça değerlenmiş ve kullanım alanını arttırmıştı.
 
Dünyanın en çok tercih edilen dijital para borsalarından biri olan Binance'in Dogecoin'i listelemesi, söz konusu kripto para biriminin ticaret hacmini oldukça arttıracaktır. 
3 yıl
G20'den kripto para açıklaması
 
Türkiye'nin de içinde bulunduğu, dünyanın en büyük 19 ekonomisinin ve Avrupa Birliği Komisyonu'nun yer aldığı bir topluluk olan G20, geçtiğimiz günlerde Arjantin'de bir buluşma gerçekleştirdi.
Liderler, G20 zirvesinden sonra yapılan açıklamada kripto para birimleri konusundaki önceki tutumlarını yinelediler.

Ayrıca Bkz.Dünyanın en zor battle royale oyunu duyuruldu
Ortaklaşa hazırlanan bildirgede, G20 liderleri kripto para birimlerinin şu anda parasal istikrar için bir tehdit oluşturmadığını ve dijital para birimlerinin getirdiği teknolojik yeniliğin ekonomiye önemli faydalar sağlayabileceğini belirtiyor.

Kripto para birimlerinin, devletler açısından en büyük sıkıntısı; kara para aklamak ve terör finansmanı için rahat bir araç olması. Yayınlanan bildirgede G20 liderleri, dijital paraların siber güvenlik konusunda gün geçtikçe geliştiğini de kaydetti.

Beyannamenin içeriği, Japonya'da düzenlenen ve yine kripto para birimleri hakkında bir açıklama yapılan G20 zirvesindeki ile neredeyse aynı. G20 liderleri, kripto paraların bir tehdit oluşturmadığını fakat güvenlik açısından gelişmesi gerektiğini düşünüyor. 
 
Ortak yayınlanan bildirgede yolsuzlukla mücadele, eşitsizliğin kaldırılması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi hakkında da açıklamalar yer aldı.
3 yıl
Bitcoin 10,000 doların altında
 
Kripto para piyasasındaki en büyük market hacmine sahip dijital para birimi olan Bitcoin, 10,000 doların altına indi. Bitcoin, birkaç haftalık istikrarlı yükselişini, bu haftanın başında bozmuş ve düşüşe geçmişti.
 
Bitcoin'in istikrarlı ve hızlı yükselişi, market hacminin genişlemesi ve piyasa dominasyonunun artması sonrasında birçok analist, bu durumun devam edeceği yönünde yorumlarda bulunmuş ve söz konusu dijital para biriminin yıl sonu fiyatı hakkında tahminlerde bulunmuşlardı.
 
Bitcoin'in 10,000 dolar barajının altına inmesi, söz konusu kripto para biriminin yükselişinin devam edeceğini tahmin eden analistleri yanılttı. CoinMarketCap'ten alınan bilgilere göre; Bitcoin, 24 saatlik dilim içerisinde yaklaşık %11'lik bir düşüş yaşadı.
 
Kripto para piyasasında en çok bilinen para birimi olan Bitcoin, geçtiğimiz hafta 13,000 doların üzerine çıkmış ve tepe noktasını görmüştü. Bitcoin'in tekrardan bu fiyata anlık da olsa yükselmesi piyasaları canlandırdı.
 
 
 
Bitcoin'in yükselmesi ve market dominasyonunun artması altcoinlerin "ezilmesine" sebep olmuştu. Birçok yatırımcı, yükseliş dalgasını görünce altcoinlerden Bitcoin'e geçiş yapmak istemiş ve bu sebeple altcoinlere "sat" emri vermişti. 
 
Altcoinlerin ve Bitcoin'in bundan sonraki hareketlenmeleri yatırımcılar ve analistler tarafından merak konusu. 
3 yıl
Eski CIA çalışanı:"Bitcoin'in en büyük sorunu gizlilik"
 
 
Edward Snowden, Bitcoin2019 konferansında:"Bitcoin’in en büyük kusuru gizlilik eksikliğidir." dedi. Siber güvenlik uzmanı, gizliliğin bir özgürlük kaynağı olarak önemine dikkat çekti.

Snowden, bu durumun Bitcoin açısından önemini vurgulamak için “Gizlilik eksikliği, Bitcoin için varoluşsal bir tehdittir." açıklamasında bulundu.
 
Ayrıca Bkz.DisplayPort 2.0, 8K monitörleri destekleyecek
Edward Snowden ayrıca bir Bitcoin destekçisi olduğunu ve hatta 2013 yılında gazetecilerle iletişim kurmak için Bitcoin'den yararlandığını da belirtti.
 
Bankalardan ve hükumetlerden gelen düzenlemeler konusunda derinlemesine bir konuşma yapan Snowden, işlemlerin kullanıcılarının gizliliğini savunma zorunluluğunu da ortaya koydu. Ayrıca kripto para borsalarına gizlilik açısından pek güvenmediğini belirten ünlü siber güvenlik uzmanı, bu konuda borsaların daha dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Coinbase gibi büyük borsaların kullanıcı şartlarına girerseniz, sadece kendilerini korumak isterler. Sizi ifşa edebilirler, hesabınızı kapatabilirler...” dedi.
 
 

Snowden, birçoğunun bankalara çok fazla benzemeye başladığını iddia ederek finansal kripto para birimi hizmetlerinin geliştirilmesinden hoşlanmadığını da belirtti. Snowden:“Affedilmeyen bir şey, banka olmaya çalışan hizmetleri geliştirmeye devam etmeniz ve dünyanın daha fazla bankaya ihtiyaç duymamasıdır.” dedi.

Snowden ayrıca, 2016'da Bitcoin karşılığında NSA bilgisini açıklayan bir hacker grubu olan Shadow Brokers'tan bahsetti. Söz konusu hacking davasının, kripto para birimleri konusunda resmi bir savaşın başlangıç ??noktası olduğunu belirtti. 

Snowden: “Eğer Bitcoin'i izlemek mümkün olsaydı, NSA onları yakalardı.” dedi. Satoshi Nakamoto'nun da aynı pozisyonda olduğunu, sistemde dolaşıp iz bırakmadığını belirten Snowden: “Sistemin nasıl çalıştığını biliyorsanız, hala gizliliğiniz olabilir.” açıklamasında bulundu.
3 yıl
Mike Novogratz:"Bitcoin 10,000 - 14,000 dolar arasında kalır"
 
Galaxy Digital'in kurucusu olan ve dijital para piyasasıyla olan ilgisiyle bilinen Mike Novogratz,geçtiğimiz günlerde verdiği bir röportajda Bitcoin’in fiyatının 10.000 ile 14.000 dolar arasında sabitleneceğini tahmin ettiğini belirtti.

Özel bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada Novogratz, market hacmi en geniş kripto para birimi olan Bitcoin'in 10,000 - 14,000 dolar aralığında kalacağını ve uzun süre burada devam edeceğini söyledi.  
 
Ayrıca Bkz.Analist Simon Peters:"Bitcoin iki hafta içerisinde 20,000 dolar olabilir."
Novogratz, Facebook’un Libra ile kripto para piyasasına girişinden de bahsetti. Novogratz, dünyanın en büyük şirketlerinden birinin kripto para piyasasına girdiğini belirtti ve "Eğer hala yatırım yapmakta endişeli olan bir yatırımcıysanız bu durum sizi daha güvende tutar." dedi.

Novogratz ayrıca, Facebook’un yeni çıkaracağı kripto para birimi Libra'nın oldukça büyük destek göreceğini belirterek "Belki merkeziyetçi değil ama zaman içinde ademi merkeziyetçiliği planlıyorlar. ” dedi. Novogratz ayrıca: “Zor olan Facebook cüzdanı. Muhtemelen bu blokta yapılan ticaretin büyük bir parçası olacak.

31 Mayıs'ta Novogratz, “Uzun vadede, Bitcoin’in muhtemelen 7,000 - 10,000 dolar arasında bir birleşme sağlayacak.” demiş ve Bitcoin fiyatı hakkında bir tahminde bulunmuştu.
3 yıl
Twitch, Bitcoin'i kabul edecek
 
Amazon'un sahip olduğu lider oyun yayını platformu olan Twitch, Bitcoin ve Bitcoin Cash'i yeniden ödeme seçenekleri arasına aldı.

Aslında geçmişte Twitch Bitcoin ve Bitcoin Cash ile yapılan ödemeleri kabul ediyordu fakat söz konusu platform, Mart ayında bu ödeme seçeneklerini kaldırmıştı. Bitpay'in platformda bir ödeme seçeneği olarak tekrar etkinleştirilmesi Bitcoin ve Bitcoin Cash ile ödeme yapılabilmesi imkanını sunuyor.

Ayrıca Bkz.NASA resmen Titan'a gidiyor: 'Gizemli uydu' ilk kez keşfedilecek
Bitcoin ve Bitcoin Cash, abonelik ödeme sayfasının daha az yaygın olan ödeme yöntemlerine ayrılmış bölümde bulunuyor. Söz konusu kripto para birimlerinin ödeme seçeneği olarak yenilenmesi, şirketin blogunda veya bir basın bülteninde açıklanmadı.
 
Bazı kullanıcılar, bu durumun Amazon'un "pilot" uygulaması olduğunu düşünüyor. Twitch'te sunulan söz konusu ödeme şeklinin sorunsuz çalışması sonrası Amazon'un sahip olduğu şirketlerde ödeme yöntemi olarak Bitcoin ve Bitcoin Cash'i kullanabileceği tahmin ediliyor.

Bitcoin, bu yılın ilk aylarında 3.000 - 4.000 dolar aralığında işlem gördükten sonra son zamanlarda toparlanmış ve geçtiğimiz günlerde 13.500 doları görmüştü.
3 yıl
Analist Simon Peters:"Bitcoin iki hafta içerisinde 20,000 dolar olabilir."
 

EToro analisti Simon Peters, geçtiğimiz günlerde yaptığımız bir açıklamada Bitcoin hakkında konuştu. Peters, Bitcoin'in iki hafta içerisinde 20,000 dolar, yıl sonunda da 50,000 - 100,000 dolar arasında olabileceğini söyledi.

Peters, iki haftalık kısa vadeli öngörüsünün, Bitcoin'in mevcut parabolik yörüngesini koruduğu varsayımına dayandığını belirtti.

Ayrıca Bkz.PS Plus Temmuz 2019 oyunları açıklandı
Ünlü analist, bu yükselişin geçmiş dalgalanmalardan farklı olduğuna inanıyor çünkü Peters'a göre son üç haftadır süregelen yükselme süreci, parasını Bitcoin'e "park eden" yatırımcıların ortak bir davranışından kaynaklanıyor.

Dalgalanmanın sürdürülebilir olup olmadığına ilişkin olarak, Peters şunları ekledi: “Piyasadaki satış pozisyonları için çok yakında bir düzeltme görebiliyoruz. Bitcoin yılın ilk yarısını son derece olumlu bir notla kapatacak gibi duruyor. Bitcoin bu yıl 50.000, hatta 100.000 dolar bandında olabilir.

Bitcoin’in, bugün itibariyle 12,000 doların üzerine çıktı ve grafiğindeki fiyat yükselişine devam etti. Bu yükseliş, altcoinlerin bir çoğunda "sat" emrinin verilmesine sebep oluyor.

CoinMarketCap'ten alınan verilere göre Bitcoin'in şu an 226 milyar dolarlık market hacmi bulunuyor. 
3 yıl
Bitcoin 13 bin doların üstünde
 
CoinMarketCap'ten alınan verilere göre; market hacmi en geniş dijital para birimi olan Bitcoin, 13,000 doları aştı. Bitcoin'in bu hızlı yükselişinin birkaç sebebi var fakat analistler henüz ortak bir kanıya varabilmiş değil.
 
Bitcoin, 2018 yılının başından beri kademeli olarak düşüş gösteriyordu. Geçtiğimiz aylarda toparlanmaya başlayan kripto para birimi, son üç haftadır hızlı bir yükseliş grafiği çiziyor.
 
Analistlerin bir kısmı, Bitcoin'deki bu yükselmenin sebebinin Facebook'un çıkartacağı yeni kripto para birimi olan Libra'ya dayandığını söylüyor. Bu kesimdeki analistler, Libra'nın çok büyük bir kullanıcı kitlesini dijital para birimi piyasasına çektiği ve yeni kullanıcıların söz konusu piyasaya Bitcoin ile giriş yaptıkları için "alış" emrinin yükseldiğini söylüyor.
 
Analistlerin bir başka kısmı ise Bitcoin'in yükselişinin sebebinin tamamen Libra'ya dayanmadığını ve Libra Coin'in tanıtılışının sadece beklenen yükselişi hızlandırdığını söylüyor.
 
Bitcoin'in yükselmesini tamamen Libra Coin'in tanıtımına dayandırmayanlar, özellikle ABD Merkez Bankası'nın faizleri düşüreceğine dair yaptığı açıklamanın yükselişte büyük etkisi olduğunu düşünüyorlar. 
3 yıl
Deutsche Bank: "Agresif merkez bankaları Bitcoin'i daha çekici yapıyor"
 
Deutsche Bank'tan Jim Reid, verdiği bir röportajda; ABD merkez bankası tarafından düşürülen potansiyel faiz oranı, Bitcoin'in yükselişinin sebeplerinden biri açıklamasında bulundu.

Deutsche Bank'ın küresel temel kredi stratejisi başkanı Reid, şunları belirtti: “Merkez bankaları bu kadar agresif olursa, alternatif para birimleri biraz daha çekici olmaya başlar.

Reid, ABD merkez bankasının mevcut ekonomik belirsizlik ve enflasyon riskleri arasında bir faiz indirimi yapmak istediğini söyleyen FED başkanı Jerome Powell'ın yakın tarihli bir konuşmasına atıfta bulundu. Bu açıklama sonrasında dolar, dün bazı para para birimleri karşısında gerilemişti.

Bu arada Bitcoin, 12,000 doların üzerine çıkarak yıl içerisindeki yeni rekorunu kırmış ve piyasa dominasyonunu %60'a çıkarmış vaziyette.
 
 

Reid ayrıca, kripto para piyasasındaki genel yükselmenin Facebook'un çıkartacağı kripto para birimi olan Libra'ya "kısmen" dayalı olduğunu söyledi. Libra tanıtılırken Bitcoin 9,000 dolar bandındaydı.

Reid, 2017'deki "kripto mevsiminin" ardından Bitcoin gibi dijital para birimlerinin itibari paraların yerini alacağını belirten bir açıklama yapmıştı.

Her ne kadar "agresif" davranmak olarak nitelendirilse de ABD merkez bankası, faiz indirimleri konusunda yalnız değil. Geçtiğimiz haftalarda, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi de yeni faiz indirimlerine işaret etti.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle