Donanım Haber

Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Yüzbaşı
29 Kasım 2014
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
5 üye
Görüntülenme (?)
48 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
5 yıl
Cami Adabı
Cuma hutbelerinde neden sürekli iyilik, akrabaya yardım gibi konular bozuk plak gibi sürekli dönüyor? Zaten cumaya gelenlerin çoğu sadece cuma namazını kılıyorlar, bunların birçoğunun da adap terbiye öğrenebileceği yegane yerlerden biri hutbeler. Bir gün de cemaat halinde namaz kılmanın adabından bahsetsin imam. Ama yok, hep aynı muhabbetler, bu da kitleleri uyutma yöntemlerinden biri sanırım.

Abi çocukluğumdan beri cuma günleri camiye giderim. Cami gibi kutsal bir yerde bile adam 2 metre bacak açarak namaza duruyor, biraz daha açsa jimnastik olimpiyatlarına alacaklar. Herif gelmiş mesela, yanındaki adam sıkışıyor mu, umrunda değil. Öyle bir oturuyor ki mesela bağdaş kursan o kadar yer kaplayamazsın. Müftülük mü artık diyanet mi hazırlıyor bir hutbe de bundan bahsetsin be? Adam 30-40 yaşına gelmiş, camide bile başkasının hakkına tecavüz etmemesi gerektiğini öğrenememiş, bilmiyor. Anlatın işte bunları, işiniz nedir ya? Artık belki namaz kabul olmuyor ama cumada hutbeleri dinleme gereği bile duymuyorum, sürekli aynı şeylerden bahsediliyor, aşırı geniş soyut bir şekilde. Cami adabı diye bir şey var, biraz da pratik bunlardan bahsetsinler.

Din tartışması olmadığından konu açmanın sıkıntı olmaması lazım.
5 yıl
Kadınların hep ilk adımı erkekten beklemesi
Cinsiyet eşitsizliği falan diye konuşuyoruz ama bu konuda kadınlar eşitsizlikten gayet memnunlar. Hoşlanılan kişiye sözel olarak açılma oranlarını karşılaştırırsanız erkekler belki de %90'ın üzerindedir. Kadınlar, erkeğin kendisine gelmesini bekliyor. Ömrü hayatımda arkadaşım olan erkeklerden birine açılma, çıkma teklifi geldiğini duyduğum olaylar bir elin parmaklarını geçmez, ama tam tersi durumların sayısını hatırlamam bile. Kadınlar eşitlik istiyor, ama işlerine gelen durumlarda. Genel bakılınca bu eşitliği sağlamaya yönelik çok az eylemde bulunuyorlar. Sırf kendi deneyimlerimde bile şunu gözlemledim, benden hoşlandığını olabildiğince dolaylı yoldan belirten bir sürü kız oldu, ancak bunların hepsi benim kesin adımı atıp tamamlamam gereken durumlardı. Dolaylı yollardan "numaramı iste artık" imaları gibi, doğrudan numara istemeyi geçtim, çok azı numarasını istemeden vermiştir. Ama biz erkekler istiyoruz. Neden? Hani eşittik? Güçlü ve karakterli bir kadının hoşlandığı erkeğe açılma konusunda bir sıkıntısı olmamalı. Erkek açılmıyorsa kesin bir sıkıntısı vardır, bu forumda açılan kız konularının neredeyse hepsi kendine güvenmeyen, asosyal tipleri barındırıyor mesela. Ama kız açılmayınca böyle bir yorum yapamıyoruz. Alınırlar hatta, kaç kere arkadaşım olan kızlarla bu durumu tartıştım ve genel bir önkabul var hep: Erkek açılır. Biz erkekler bunu umursamıyoruz mesela, ister kadın açılsın ister erkek. Ama kadınlar genellikle "erkek açılır, onun açılmasını beklerim" diyor. Bu sanki bir doğa kanunu gibi.

Düşünsenize, kadınların ilişkiye başlama durumu o kadar risksiz ve net ki. Bir erkek mesela açılacağı zaman hep bir risk vardır, karşı tarafın reddetme ilgilenmeme olasılığı hep var, küçük veya büyük. Ama kadın kendisine yürüyenlerden istediğini seçebilir, karşılığı olduğunu zaten baştan kesin olarak biliyor. Risk yok, bingo. Abi olaya bakar mısınız ya? Biz erkekler uğraşıp yürüyelim, hesapları ödeyen taraf olalım, düğün bizden, bizim ailemizin cebinden çıksın. Üstüne de hala eşitsizlik muhabbeti yapılsın. Önce bu kısımda bir dengeyi sağlasak da ondan sonra eşitsizlik tartışmalarına girsek.
5 yıl
Nasus'a artık rework gelmeli
Yıllardır aynı sistemle işliyor ve counterlanması aşırı kolay bir şampiyon. Yalnızca bronz liginde ve eh işte biraz da silverda oyuncular Nasus'a karşı nasıl oynayacağını bilmiyor. Karşına Nasus gelince 6 levelden önce hasar çıkaran bir şampiyon al, Nasus zaten takasa giremiyor, kes onu veya kule altına kaçırıp minyon dondur. Jungle da gelirse değmesin keyfine. Bu çok saçma bir durum.

Ortalama farm almış bir Nasus'un bile geç oyunda çok büyük tehdit oluşturduğunun farkındayım ancak birazcık beyniniz varsa erken oyunda çok rahat koridordan düşürebiliyorsunuz ve bu noktaya gelemiyor zaten. Bana kalırsa Nasus'un early'sini rahatlatıp late'ini düşüren dengeli bir rework gelebilir.

Mesela Q'nun kestiği minyonlardan 3 yerine 2 stack alması, ancak range'in 250'ye çıkması. Bir tane animasyon koyarsın, Nasus eliyle rakibin ruhunu çekip baltasına (asasına?) koyar, bir mantığa da oturtursun yani. Sıkıntı tamamen Nasus'un erken oyununda, karşıya gelen adamın birazcık beyni varsa birkaç şampiyon hariç her türlü bu aşamayı mahvedebilir.

Siz ne düşünüyorsunuz?
5 yıl
Millet safe oynamayı ne zaman öğrenecek?
Yani turnuva, yayın falan izleyip gaza mı geliyorlar bilmiyorum ama TR'de safe oynamak diye bir şey yok. Bu oyundaki en tehlikeli hatalardan biri. Oyuncular gereksiz risk alıyor, sürekli bir fight dönüyor haritada.

Şimdi şöyle bir şey, eleman mesela top'ta 3 kill vermiş, farm'da da geri düşmüş. Seyrediyorum ne yapıyor diye, hala dolu canlı rakibine kafa göz girmeye çalışıyor. Böyle bir noktada yapılması gereken koridoru ittirmeyip geride farm yapmak, jungler beklemek, fırsat kollamak. Ama yok. Kesilen adam gereksiz hırslanıyor. Yani item-level bakımından eşitken 3 kere öldüğün rakibi geriye düştükten sonra artık nasıl keseceksin? Biraz düşünen insan bu noktada daha güvenli oynamaya çalışır.

Dakika 12'de 0-9 giden mid var. 0-9. Acaba karşısına yüksek elo smurf mü geldi diye rakibi deniyorum. Mümkünatı yok, rakip de ayrıca saçma salak hatalar yapıyor. Ama mid'deki adam bitmiş. Teemo almış mesela, yahu uzaktan vurabiliyorsun, minyon arkası kal, farm yap, dodgelamaya çalış rakibi, veya kule altına çekil, değil mi? Sanırım kimse gururuna yediremiyor ezildiğini kabul edip yeni bir şeyler denemeyi.

Herkes kötü oynayabilir, koridordaki rakip bariz daha iyi bir oyuncu denk gelebilir. Bunlar olabilir şeyler. Benim dakika 15'de Veigar ile Leblanc'a 6 kill verdiğim oldu. Ne yaparsam yapayım, adam kule altı girdi, arkadan dolandı falan, hep beni kesti. O kadar utandım ki, takımdan binbir özür diledim. Dedim "ben yapamıyorum, rakip benden iyi, yardım edin." Jungler "np" dedi, kimse de flamelemedi, toparladım. 8-6 bitirdim, kazandık maçı. Ben yani iyi bir oyuncu değilim, 6 kill verince yerin dibine girdim ya. Millet oyun sonu 24 kere ölmeyi kendine yedirebiliyor.

Oyundaki dengesizliklerin çoğu bundan kaynaklanıyor. Takımlar dengeli bir şekilde gelişmiyor, zira her oyunda koridorlardan kesinlikle en az biri gereksiz derecede riskli oynuyor, karşısındaki kasılıyor, oyun pç oluyor. Şampiyon mekaniği, playz'dir cart curt bunlardan önce insanların geri düştüğünde ne yapmaları gerektiğini öğrenmeleri gerekiyor. Youtube'da vardı mesela bir seri, en çok mastery point'li oyuncuları gösteriyor, birçoğu bronz-silver'da, bakıyorsun adamların mekanikleri de fena değil artık, ama karar verme yetenekleri yok, lig atlayamıyorlar. Bu safe oynama mevzusu da öyle işte.

Neyse çok uzun yazdım.
5 yıl
Oyuncu Eşleşmesini Engelleme Sistemi
Ranked'da olmasa bile en azından normal oyunlarda getirilmesi çok hayırlı olacak bir sistem. Kastettiğim şey sıkıntılı oyuncuları engelleyerek bir daha başka oyunlarda eşleşmemek.

Adc oynuyorum, support alakasız bir pick yapıyor, boşuna gidip saçma sapan yere rakip adc'yi besliyor. Oyun sonu kda'm kötü olmadığı ve takım savaşlarında iyi hasar çıkardığım halde takım "adc farkı" diyerek beni suçluyor. Ben böyle gerizekalı, etrafından bihaber oyuncularla en azından bir daha eşleşmemek hakkına sahip olmalıyım. Riot madem toxic oyuncuları engelleyemiyor, bari bu hakkı bize versin.

Her maçta illa ki bir tane anaya küfür eden haysiyetsiz velet çıkıyor. Manam olmadığını pingliyorum, mid'e gank gelen jungler ölüyor, sonra beni suçluyor. Veigar'ken yanında auto atak yapmamı bekliyor sanırım. Bakın kötü oynayan oyuncularla sıkıntım yok, benim istediğim insanların boşuna chat'i meşgul etmemesi ve kendi hatalarını başkalarına atmaması, böyle yapan oyuncularla oynamak istemiyorum. TR'de yanında oynamaktan zevk aldığım oyuncuları eklesem de çoğu zaman online bulamıyorum.

Bunu yapmak algoritmik açıdan çok zor olmamalı. Eşleştirme havuzundan kara listedekileri çıkaracak sadece. Ben 10 dakika bir normal oyun için beklemeye razıyım, yeter ki takıma küfür ettiğini, gereksiz flame yaptığını gördüğüm kişiler gelmesin.
5 yıl
Böcek Fobisi
Arkadaşlar bu fobiye sahip olup da herhangi bir psikolojik destek görmüş biri bana yardımcı olabilir mi acaba?

Hazır yaz yaklaşıp havalar ısınmaya başlayınca böcekler de ortaya çıkmaya başladı. Böcekler her yere girebildiklerinden beni sürekli sıkıntıya sokuyorlar. Kafamda bir mantığa oturtamadığımdan korkunun üstüne de gidemiyorum. Böceğin beni ısırma ihtimalinden korkmuyorum, hareket etmeleri, etrafımda gezmeleri bile beni kasıyor, bazen bağırıp kaçmama sebep oluyor. Ben de bıktım açıkçası.

Daha önce hiç psikoloğa gitmedim, durumum da pek iyi sayılmaz, klasik öğrenci bütçesi. İnternette konuyu araştırdığımda EFT diye bir teknik var, tek seansta psikolog korkuyu yok ediyor falan diyen olmuş. Kimse de ayrıntı vermemiş, spesifik bir psikoloğa yönlendiren de yok. Bu olay gerçekse, kesinse tek seans ücreti verebilirim, o yüzden denemiş biri varsa yardımına ihtiyacım var.

Her neyse işte, daha uzun yazılır da durum bu yani. Lütfen troll mesajlar atmayın, ciddi diye açtım. Fotolardan falan iğrenmiyorum, belgesellerde görmek kötü etki yapmıyor, bunlardan kendini alıştır demenin de bir anlamı yok.
5 yıl
Karşı komşum benim hakkımda başlık açarsa?
Diye tırsıyorum. Gördüğü zaman hep tip tip bakıyor, sanırım hakkımda konu açacak.
5 yıl
14 Şubat tabu mu oldu?
Konuşmayarak yokmuş gibi mi davranıyoruz beyler? Dur biraz keyfinizi bozayım.

Şu an dışarıda milyonlarca erkek milyonlarca kadını biryerlere götürüyor. Mutlular, öpüşüp sarılıyorlar.

Hahahahaahahaa. Hahaha. Haha. Ha..... :( ;(

5 yıl
Whatsapp Mesajlarını Burada Paylaşanlar
Özel mesaj adı üstünde kişinin özelidir. Yasalara aykırı bir durum olmadığı sürece birisiyle özel mesajlarınızı uluorta internette paylaşamazsınız. Bu olmasaydı bile utanma, ar diye bir şey var. Şurada hoşlandıkları kızlara attıkları mesajları paylaşan elemanların reddedilmelerine bir gram üzülmüyorum. Fake veya değil, az utanın da karşınızdakinin özeline saygı duymayı öğrenin. Günde 2 seferden aşağı mastürbasyon yapamayan abazan ergenlerle dolu Konu Dışı'nda sevdiğinizi iddia ettiğiniz kızların mesajlarını paylaşıyorsunuz. Akıl mantık dağıtılırken tuvalette el egzerzisi mi yapıyordunuz merak ediyorum?
6 yıl
Minimum sistem toplama
Hayatımda hiç bilgisayar toplamadım, nasıl yapılır bilmiyorum.

Elimde nakit birikmiş yok.

Ay ay geliştirerek PC toparlamak istiyorum. Şu an elimde bir tek mouse var, laptop'a taktığım. :)

Amacım başta toplanabilecek en ucuz, ama geliştirilebilecek sistemi toparlamak.

Mesela en ucuz işlemciyi alıp, bir sonraki ay elime geçen parayla o işlemciyi değiştirmek, en ucuz ekran kartıyla başlayıp, bir sonraki ay daha iyisini almak gibi.

Dediğim gibi bilgisayar toplama hakkında hiçbir fikrim yok, sorduğum soru aşırı saçma olabilir.

Böyle bir şey mümkün mü?

Mümkünse en başta minimum ne kadar param olması gerekir?
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle