Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Yarbay
24 Kasım 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
310 (Bu ay: 4)
Gönderiler Hakkında
11 ay
Turkcell artık beni istemiyor mu ?

1995 yılından beri Turkcell abonesiyim. 2010lerin başında Vodafone a gidip gelmişliğim var.

Şu an 6 GB lik bir tarifedeyim. Taahhüdüm hafta sonu doluyor ve Turkcell Dijital operatör uygulamasından önümüzdeki dönem için bana bir paket önermiyor. 532 yi de aradım. Orada da aynı. Müşteri temsilcisi ile de bir türlü konuşmanın yolunu bulamadım, hep yapay zeka aynı şeyleri tekrarlayıp duruyor.. Turkcell iletişim merkezi bizden değil uygulamadan webden veya telefonla bilgi alın diyor.


Bu ne demek.


Ben ne yapmalıyım. Bilgisi olan var mı?

2 yıl
Köprü geçişinde HGS/OGS üçkağıdı (veya beceriksizliği)

2019 dan beri HGS si olan ford focus otomobilim var. Cuma günü eşim kullanırken kaybolmuş ben galiba bir gişeden geçtim dedi. Normalde çoğunluk gibi devlete güvendiğimden, otomatik ödeme talimatı olduğu için HGS ekstresini kontrol etmem. Ama o gün ne gişesinden geçmiş diye kontrol ederken başka bir şey gördüm.


2 Şubat günü karşıya gidip gelmiştik 1den. Gidişte 8,25 TL normal ücret almış ama dönüşte 10,75 almış. Açıklamasında HGS li araçtan OGS geçiş ücreti alındı yazıyor. Anlaşılır gibi değil . Köprüde gişe falan yok ki Zafer Takı gibi kameraların altından geçiyorsun. Merak ettim aradım, biri açtı, ölü gibi bir ses kısaca anlattım , uyuz uyuz plakayı sordu. Kontrol ediyorum dedi. Ses seda çıkmadı . Biraz sonra sordum orada mısın diye. Buradayım dedi. Yine bir sessizlik 4,5 dk sonra bu sefer sorularıma da cevap vermedi. Bırakıp gitti herhalde...

Tekrar aradım. BU uyanık çıktı hemen 5 saniyede kontrol etti. Aracınız OGS geçişine düşmüş o da aracınızı 2. sınıf okumuş. 2. sınıfı ücreti almış dedi. Ya nasıl olur gişe falan yok ki dedim. Uzatma karayollarına durumu açıklayan bir mail at ve araç ruhsat resmini yolla fark iade edilsin dedi. Şimdi 2,5 TL için bu yapılır mı ? Çoğunluk yapmaz herhalde.


Merak ediyorum bu bir politika mı ? yani rastgele geçişlerin belli oranından üst sınıf geçiş alalım itiraz etmezlerse geliri artırmış oluruz düşüncesi mi var.

Yok sistem kayıtlı plakayı farklı sınıf görüyorsa ve ona göre fazla para alıyorsa bu herhalde ciddi bir beceriksizlik.


Bu arada geriye dönük kontrol ettim. Köprü geçisi tek yönde ücretlendirilirken de sık sık HGS li araçtan OGS geçiş ücreti alındı yazıyor ama o zaman hep normal ücret alınmış. Hiç üst sınıf ücret alınmamış.

2 yıl
..

silinsin..

3 yıl
Neden hala 98 oktan benzin yok

Yıl olmuş 2021 ülkede hala 98 oktan yakıt yok. 2000lerin ortasında bir dönem vardı sonra kaldırıldı. Neden bu konuda geriye gittik. 3. dünya ülkelerinden beteriz.


Kullandığım araçta ve pek çok başka marka yeni nesil araçta 98 oktan kullanılması öneriliyor. Mecbur kalırsan 95 kullan ama bu durumda motor performansı düşer , daha fazla tüketir diyor kullanım kılavuzu.


Benim aracımı yurt dışında 95 ile kullanıp sonra 98e dönenler minimum 1 litre daha az tükettiğini , sarsıntı ve sesin net olarak azaldığını söylüyorlar.


Arabadan ve yakıttan misli ile vergi alan devlet neden bize önerilen yakıtın sunulmasını sağlamıyor.


Bizim verdiğimiz vergi değil mi neden hala 98 oktan alamıyoruz.

3 yıl
Araç içi bütünleşik modem , uzaktan erişim hizmetleri

Birkaç yıl önce sadece üst segment araçlarda bulunan , şimdilerde orta segmentlerde de görülen , önümüzdeki 3-5 yıl iiçinde alt segmentlere de konulacağı kesin olan araç içi modem / uzaktan erişim hizmetleri mevcut biliyorsunuz. Mercedes ME connect , BMW connected drive, Volvo on Call gibi isimleri olan bu hizmetler BTK nın aldığı (2018/DK-YED/27) sayılı kararla 2019 yılında sonlandırıldı. .


Bu modemler ve uzaktan erişim hizmetleri, acil durumda imdat çağrısı yapmaktan, siz evde oturuyorken uzaktan klimayı ve motoru çalıştırmak , sportify ya da digital radyoları dinlemek ya da aracınızın bir wifi hotspot olarak yolcularınıza internet erişimi vermek gibi geniş alanlarda işinize yarayabiliyordu . Mesela gittiğiniz yolun bir yerinde kaza varsa aynı markaya ait araçlar birbirleri ile haberleşip siz daha hızlı gitmek isteseniz bile o kısmı daha yavaş geçmenizi sağlayacak şekilde sofistike sistemler de mevcut.


Ancak adına ulusal güvenlik mi dendi ya da devlet bu hizmetlerden hara.. pardon vergi almak adına mı iptal etti bilmiyorum. Sen git dünyada en yüksek oranda vergi vererek bir araba al ancak bu arabanın temel parasını ödediğin bir özelliğini devlet istemiyor diye kullanma. Bu en başta tüketici haklarına aykırı parasını ödediğin donanımı kullanamıyorsun. Hayır yasakladınız da ne oldu ?


Saygıdeğer BTK ya CİMER üzerinden şikayette bulundum. Konuyu anlamamışlar bile telefon kaydı ile ilgili cevap vermişler.


Ben arabamdaki modemi kullanmak istiyorum.Bekledim ki devlet biraz para ister öder kullanırız. Ama bu konuda hala düzenleme yapılmadı. Bunu kullanmanın bir yolu var mı ? Ya da bu konuda bir çalışma yapıldığını bilen var mı ?


Not : araç volvo

3 yıl
Bluetooth internet paylaşımını otomatik açan bir uygulama var mı?
Arabanın multimedya sisteminde cep telefonunun mobil şebekesini kullanıyorum. BT üzerinden paylaşıyorum. Ancak çok zahmetli .

Normalde telefonda BTu açmak çok kolay , ekran kilidini açmaya bile gerek yok . Powere bas, yukarıdan aşağı kaydır, BTa dokun açıldı.

Ama internet paylaşımı için önce önce powere basmak, sonra şifre veya parmak izi ile ekran kilidini açmak, sonra ana menüye, sonra ayarlara, oradan "daha" ya , oradan da hotspot ve tethering " e girip en son BT internet paylaşımını açmak lazım.

Bütün bunlara gerek bırakmadan telefon BT ile bir şeye bağlandığında BT internet paylaşımını otomatik başlatabilecek bir uygulama yok mu ?

Telefon (HTC U Ultra- android 8.0) başka bir telefona bağlanırsa , BT ayarlarında internet paylaşımı çıkıyor ama tablet veya multimedya cihazlarında çıkmıyor.
3 yıl
Hafriyat kamyonlarının yasak saatlerde polisin önünde E5 ve sahil yolunda rahatça fink atabilmesi
İstanbulda sahil yoluna kamyon girmesi külliyen yasak.
E-5 (D100) karayoluna 06:00-10:00 ve 16:00-22:00 arasında girmeleri yasak.

Fakat ben sabah 8-8,5 sularında Bostancı Kartal yönünde giderken , onlarca hafriyat kamyonu görüyorum. Hatta Cevizliden Soğanlıka çıkarken birbirlerini geçmeye çalışıp trafiğin de canına okuyorlar. Akşamları daha az ama gene de var.

2 Haziranda CİMERe bunlara neden müsaade ediliyor. Ben sağa dönecekken emniyet şeridine 100 m önce girdim diye 1000 TL ceza yazıldı, ödedim. Bu kamyonlar niye korunuyor.Yasak saatlerde niye müsaade ediliyor. Eğer bunlara serbestlik verildiyse, yasak kalktı kardeşim deyin, yasak tabelasını kaldırın, yasak devam ediyorsa ceza kesin diye mesaj attım. 2,5 ay oldu hala cevap yok. Bence Cumhurbaşkanlığının da itibarı düşüyor. Orada koca Cumhurbaşkanı adıyla iletişim birimi kurulmuş 2.5 aydır vatandaşla iletişim kurmuyor. Laf olsun diye milletin gazını alsın diye kurulmuş, çözüm üretmeyen bir müessese olmuş belli ki.

Acaba torpilli veya başka kirli durumları olan bazı inşaat şirketleri özel izin falan almış olabilir mi ? Yoksa bize şahin kesilen devletin, inşaat şirketi patronlarına karşı süt dökmüş kuzu olması mı durum.

Hayır izin verdilerse söylesinler , kim itiraz edebilir ki. Biz de bilelim. Yani diğer kamyonlar pek girmiyor tek tük ama hemen hemen sadece hafriyat kamyonları giriyor. Eğer bu kadar çok hafriyat kamyonuna özel izin verildiyse diğer gariban sebze meyve taşıyan kamyonun günahı ne ? Onlara da ver izin, zaten olan hafriyat kamyonları trafiği engellemeye yetiyor.

DH de bir tane Fahri trafik müfettişi yok mu? Her sabah Gülsuyu köprüsü üstüne çıkıp resim çekip çekip yazsın cezaları.
3 yıl
Booking.com parayı aldı kaçtı :-)
Mayıs ayı için Pragda erken rezervasyon yapmıştım. Ucuz diye iptalsiz seçtim. Parayı da ödedim (öyle daha iyi oluyor benim için daha tatile gitmeden ödemiş oluyorum hem de biraz ucuz. tatilde daha rahat harcıyorum. dönüşte otel parası derdi yok)

Ancak corona sebebiyle Çekya turist almıyor.
Tesis bana ne kardeşim diyor.

Şimdi hem Booking.com müşteri hizmetlerine, hem tesise ulaşılamıyor.
Booking.com müşteri hizmetlerini kaldırmış siteden.yok ulaşamıyorsunuz

En azından bir kısmını iade etmeleri şık olmaz mı. Sonuçta tüm avrupada seyahat kısıtlaması var. Benim dışında bir iptal sebebi.

Bu salgın bitince booking.com dan rezervasyon yapacaklar bunu unutmasın.
4 yıl
Philips Ultinon Essential LED ampul, H7
sahibinden ilan no 763267332

2018 Ford focus aracım için satın aldım. Fakat araç ile uyumlu çıkmadı. Focusta ampule takılan fiş yuvaya sabitlenerek oturtuluyor. Bu ampul ile bu şekilde oturtma mümkün değil. Bu nedenle bu ampul aracım ile uyumsuz çıktı. 290 TLye aldım. 230 TL istiyorum. Kendi kutusunda 2 adet ampul.

5 saatten az yanmışlardır. arabadan söktüm, Şu an kutusunda duruyor.

Philips Ultinon Essential LED ampul, H7
4 yıl
Yeni focus 8ileri A/T kontağı kapatırken park freninin devreye girip girmemesi
Yeni focusta dizel veya benzinli farketmez 8 ileri klasik otomatik vites mevcutsa bildiğiniz gibi vites çubuğu yok elektronik kumandalı döner düğme var. Elektronik park freni de otomatikman dahil oluyor bu araçlarda.
Araçtaki donanıma bağlı olarak ayrıca anahtarsız çalıştırma, auto stop start ve auto hold da bulunuyor. Benim aracımda hepsi var. Şimdi şöyle bir durum var.
Aracı çalıştırdınız frene basarken D ye aldınız, elektronik el frenini (EPB) indirmenize gerek yok. D ye alınca araç freni bırakıp hareket ediyor.Çoğu araba böyledir 15 yıl önceki ford modelleri de böyleydi.

Ancak sürüşü bitirdiniz arabayı park yerinize yerleştirdiniz. Kitapçıkta da yazdığına göre vitesi sizin P ye almanıza gerek yok. Kontak düğmesine basıp motoru kapadığınızda vites kendiliğinden P ye geliyor . Fakat bu durumda elektronik park freninin devreye girmesi kesin değil. Bazen kendiliğinden devreye giriyor. Bazen girmiyor ve sizin düğmeyi çekmeniz gerekiyor. Kitapçığa bakarsanız EPB devreye girebilir yazıyor.Girme şartının ne olduğunu yazmıyor. Devreye girmenin neye bağlı olduğunu ben de bir türlü anlamadım. %60 giriyor %40 girmiyor gibi. Benim aklıma stop start gibi akü şarj durumuna bağlı olabileceği geliyor. Şarj iyiyse giriyor yetersizse girmiyor gibi. Bu konuda devereye girip girmemeyi neyin belirlediğini bilen var mı ?
Başka marka aracı olup motoru kapadığında elektronik park freni kendiliğinden kesin devreye giren, kesin girmeyen veya bizimki gibi kafasına göre takılan var mı ?
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle