MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Er
28 Mart 2018
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
257 (Bu ay: 19)
Gönderiler Hakkında
dün
Uçak kazasında ölesim var
Ne güzel ne olduğunu anlamadan basınçtan dolayı gitmek, hem de en güzel yerde gökyüzünde sonlanıyor yaşamın.

Bilmiyorum niye böyle düşünüyorum ama yaşamımın böyle sonlanması çok tatmin edici ve tamamlayıcı hissettiriyor. Seni öldüren bir hastalık yok, biri yok, kaosun bir sonucu olarak uçağın moturuna bir şey giriyor ve süzülerek ölüyorsun. Tabii çakılarak veya yangın sonucu ölmekten bahsetmiyorum o acı verici olurdu.

Bilmiyorum, gece gece böyle bir his dank etti ve yazdım işte.
5 gün
Yarım saat ders çalıştım

Evet bu kadarı yeterli gibi, en azından bugünlük. Kendimle yarım saat de olsa ders çalıştığım için gurur duyuyorum. Yarın 45 dakikaya çıkarmayı düşünüyorum bunu. Adım adım.

6 gün
Ne istediğini bilmemek

Hayatıyla ilgili ne yapmak istediğini bilmemek ve tüm gün telefona bilgisayara anlamsızca bakmak. Dizi izlemek için Netflix'i açmak ama hangi diziyi seçeceğini bilememek. Birilerine ne söylemek istediğini bilememek, kendini tanımamak. Yavaş yavaş kendinde bir sorun olduğunu düşünmeye başlamak ve bunun getirdiği psikoloji ile garip davranışlar sergilemek, sürekli aynı şeyleri yapmak, aynı filmleri tekrar tekrar izlemek. Kendine yabancılaşmak, insanlardan uzaklaşmak ve bu hissi yapay şeylerle doyurmayı alışkanlık edinmek ama günün sonunda o boşluğu derinden hissetmek.


Sevmek istemek ama neyi sevdiğine emin olamamak, denemeye cesaret edememek ve o bilinmezliğin kaosundan zevk almak. Bir şey hissetmesi gerektiğini bilmek ama yine de sanki beyin hücreleri lanetlenmişcesine hissedemediğini anlamak. Bu acımasız dünyada bir baltaya sap olamamak ve bunun sebebini tam olarak bilmemek.

geçen hafta
Kahveyi Bıraktım

Her gün 3-4 bardak kahve içiyordum, redditte de "Decaf" isimli bir subreddit'e denk geldim. Kafein tüketmenin hayatlarını nasıl kötü hale getirdiğini anlatan insanlarla dolu. 20 bin üyeye sahip.


Ben de yaklaşık 4 gündür kahve içmiyorum ve ruh halimde kesinlikle biraz da olsa değişim yaşadım. Anksiyetem azaldı, gerginlik ve mental yorgunluk azaldı, uykumu daha iyi almaya başladım. Ne bileyim daha iyi hissediyor gibiyim. Belki arada içerim ama böyle memnunum. Eğer siz de bu tarz bir durumdaysanız, kafeine bir süre ara verebilirsiniz.

geçen hafta
Sihirli bir yolu yok yaşamanın

Yok, bir gün yatağında dünyanın en zeki insanı olarak uyanmayacaksın. Bir gün tüm dertlerin çözülmeyecek, bir gün biri seni arayıp seni sevdiğini söylemeyecek.


Bu dertler böyle bitmeyecek, kolay bir yol arıyoruz belki uyursak her şey geçer sanıyoruz ama yine her sabah aynı kafa aynı hayat aynı şeyler.


Depresyondayım yaklaşık 4 yıldır, bu 4 yılın her günü boş geçti, anlamsızlığa boğularak, umutsuz ve çaresiz hissederek geçti.


Şunu söylemek isterdim, bakın mutlu olmanın yolu bu arkadaşlar veya şunları şunları yapın ve şunlar olsun ve mutlu olun. Yok, öyle sihirli bir yol yok, bu hayatı yaşayacaksınız şu gerçeği kabul etmeniz gerekiyor : Hayat neyse o, acı mı? Sonuna kadar acı. Mutluluk mu? Belki biraz arada. Artık size ne geldiyse, başınıza ne geldiyse ve nasıl doğduysanız hayat da o işte. Hayatınızı başka yerlerde aramayın, tam şu an hayatınızı bir düşünün, ailenizi, kendinizi, nasıl bir çevrede olduğunuzu ve hayat şartlarını, neyse o işte.


Afrikada açlıktan ölen bir çocuk da ne ise onu yaşıyor, Finlandiyada zengin bir ailenin çocuğu da ne ise onu yaşıyor. Bu olayın bir adaleti yok, ama öyle yada böyle yaşayacaksınız. Yaşadıklarınız kontrol edemediğiniz şeylerdir, yaşadıklarınız sizsinizdir, siz de yaşadıklarınız, başka yerlerde aramayın, git aynaya bak gözlerinin içine ve her ne aklına geliyor ve hissediyorsan, sen o sun. Hayatın da şu an bu. Gerçeklere in, hayallerde yaşama, hayal kurup sonra çok pişman olma.

geçen hafta
Tyt 2.5 ayda nasıl çalışılır?
Full matematik mi kasmalıyım yoksa diğer derslere de bakmalı mıyım? 2.5 ay kaldı ve ben neredeyse birkaç video izlemek ve öylesine sorulara bakmak dışında bir şey yapmadım.

Yöntemleriniz veya taktiklerinizi paylaşmak isterseniz bekliyor olacağım.
2 hafta
Zamanın çok hızlı geçmesi
5 ay önce açtığım konulara bakıyorum ve sanki 2 hafta önce açmış gibiyim o konuları. Aradaki 5 ay nerede? Ben ne yaptım bu 5 ay boyunca? Sanki hiç yaşamamışım gibi o kadar hızlı geçmiş.

Ne bir anı biriktirebildim ne de kendime yararlı bir şey yaptım. Tek yaptığım kahve içmek, düşünmek, uyumaktı. Ama zamanın böyle acımasızca hızlı geçmesi içimi burktu gece gece.
2 hafta
Dopamin detoksu yapacağım
Zaten hali hazırda NoFap yapıyorum (60 gün oldu)

Kahve yok (Belki bir bardak), Sürekli telefona bakmak yok, bilgisayarda ders çalışmadan veya verimli bir aktivite gerçekleştirmeden oyun oynamak yok (Ödül mekanizması).

Yok arkadaş, "beynine niye acı çektiriyorsun" diye hayıflananlar olacak fakat olay da zaten beynin bir nevi acı çekmesi, daha doğrusu yoksunluk çekmesi ki bu sayede gerçekten mutlu olsun, kaçışlarla mutlu olmasın yani.

Çünkü yaptığım hiçbir şeye odaklanamaz veya hiçbir şeyi umursamaz oldum. Beynim telefona girip ani dopamini direk alabiliyorken niye tam olarak uzun vadeli konulara çaba harcasın ki?

Beynime bir ebeveyn gibi davranmazsam, ne sınava çalışırım ne de herhangi bir şeye sahip olurum.

Denemekten zarar gelmez.
2 hafta
Kendinize iyi bakın, yoksa kölesi olabilirsiniz
Kendinize nasıl bakıyorsunuz?

Yapmanız gerekenleri yapmadığınız ve öylesine oyun oynadığınız oluyor mu?

Sürekli sosyal medyada bir şeylere bakmayı ve bir şeyler okumayı bırakamıyor musunuz?

Uzun vadeli planlar veya fikirler sizi bunaltıyor ve kısa vadeli çözümlere mi başvuruyorsunuz?

Beyni çalışmaya zorlayan hiçbir aktivite gerçekleştirmeyip bir sonraki günü mü getirmeye çalışıyorsunuz?

Her zaman bir sigara daha, bir kahve daha veya bir posta daha mı istiyorsunuz?

YouTube'da 1 dakikalık videolar izlemek, ders çalışma veya kitap okumak yerine yaptığınız şey mi?

Hayaller kuruyor ve belli senaryoları kafanızda canlandırıp kendinizi üzüyor veya mutlu mu ediyorsunuz?

Acaba DHForumda bugün ne paylaşılmış diye içinizi bir merak kaplıyor ve sürekli sizi duygusal olarak uyaracak şeyler mi okumak istiyorsunuz?

Arkadaşlar bunların hepsi sizin HAYVANSAL kısmınız. Bunlar tamamen içinizdeki ilkel dürtülerin size yaptırdığı, aslında hiçbir mantık içermeyen fakat yapılmaya güdülenilen şeyler.

Bu hayvansal içgüdüleriniz sizi mutlu ediyor gibi gözükse de aslında odaklandıkları tek şey uyarıcı. Ve bunu en kolay yoldan almak istiyorlar. Çünkü vücudumuz kaynaklarını en az şekilde kullanmaya programlıdır. Daha kısa yoldan gitmek varken niye uzun yolu seçsin ki? Niye enerjisini boşa harcasın ki? Hayvansal kısmın mantalitesi budur.

Aslında bu ormanda hayatta kalmaya çalışırken inanılmaz önemliydi, daha az enerji harcamanız gerekiyordu çünkü hayatta kalma ihtimaliniz bu sayede daha da artacaktı.

Beyin böyle davranmaya programlıyken, onu 1 yıl boyunca ders çalışmaya zorlamak eğer ona seçenek bırakmıyorsanız aşırı zordur. Çünkü telefon diye bir şey var artık, artık saniyesinde milyon tane içerik, merak ettiren kısa komik videolar, porno, konsantre şekilde hazırlanmış diziler, filmler. Hepsi orada elinizin altında ve bunu beyniniz biliyor. Bu durumda beyninize "Şimdi tüm bunları kenara bırakıp ders çalışacaksın" demeniz absürd olur değil mi?

Şunu yapabilirsiniz, beyninizin hayvansal kısmına "Ders çalışacaksın, eğer ders çalışmayacaksan ödül yok, hiçbir şey yok" şeklinde bir manipülasyon. Gerçekten ders çalışmadığınız yani görevi tamamlamadığınız sürece hiçbir şey yapmayın. Beyine telefona geçiş fırsatı vermeyin. Bu çocuğa ödevini yapmadan cips vermemek gibi bir şey.

Hayvanınız mantıktan anlamaz, hayvanınız eğer ona izin verirseniz sizi kölesi yapabilir. Hiçbir şey yapmadan, bağımlılık yapıcı ve kısa vadeli haz veren ne varsa peşinde koşturabilir. İşlerinizden ve yapmanız gereken her şeyden sizi alıkoyabilir. Eğer kendinize bakmazsanız ne sağlıklı bir psikolojiniz kalır ne de herhangi bir şeyiniz.

Hayvanınız sizin üzerinizde büyük bir etkiye sahip ve ona ebeveynlik yapmanız gerekiyor. Aksi takdirde bu çocuk size şehir oyununda büyük acı ve depresyon getirecek.
3 hafta
Kendini değiştirmenin yolu
Çevreyi değiştirmek.

Daha doğrusu çevreyi sana katkı sağlayacak ve seni zorlayacak bir duruma sokmak. Çevrende kimse seni zorlamıyor ve herkes işini kolaylaştırmaya çalışıyorsa değişemezsin.

Redditte bir şey görmüştüm, birilerine söz veriyorlardı eğer şunu şu sürede yapmamış olursam sana 100 dolar vereceğim filan gibi. Bu şekilde kendine onu buna zorlayan bir sistem oluşturuyorlardı. Alışınca da değişiyor insan.

Kişisel gelişim kitapları veya kişisel gelişim teorileri o yüzden her zaman bir yere kadar. Her gün aynı çevreye sahipsen ve bu çevre seni hiçbir şeye zorlamıyor ve seni rahatlatmaya çalışıyorsa, değişmen eğer bir manyak değilsen imkansız.

Bir şeyleri riske atarak, kendinize tuzak kurmalısınız. Örneğin şu fikir de manyakça ama mantıklı geliyor : Eğer bugün ders çalışmazsam sadece soğuk su ile duş alacağım. Bunu gibi kaçınmak istediğiniz bir koşul yaratıp bunu yapmak istediğiniz şeye bağlamak.

Böyle bir grup açıp herkesin birbirini zorunda bırakacağı bir ortam oluşturmak mümkün olsaydı, bunu kesinlikle yapmak isterdim.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.