Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu
X

Yüzbaşı
27 Ocak 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme (?)
14 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
X
7 yıl
✪✪✪ REHBER: LG G3'Ü ZİRVEDE BIRAKMAK ✪✪✪
Merhaba Arkadaşlar..

1.5 yıldır G3 Kullanan birisi olarak burada ulaşabildiğim son noktaları paylaşacağım.

Elimizdeki telefon iyi, güzel, hoş. Ve en güzeli ANDROİD. Açık kaynak kodun sınırsız nimetlerinden yararlanarak zamana karşı meydan okuyoruz. İşlemcinin ferakans ayarlamalarından tutun da bu işlemcinin ve hatta Grafik kartının dahi ne yapacağını nasıl işleyeceğini hangi zaman aralığında ne kadar görev yükleneceğini vb. vb. gibi depolamanın ne kadar hızla okuma yapabileceğini....

Yani kısacası yapabileceğimiz şeylerin bir sınırı yok. açıklık ve genişlik konusunda windows sistemlerini bile çoktan geçmiş durumda..

Android cok güzel bir platform. Güzel olmasına güzel de; bize ufak bir hastalığı yayıyor. Elindekiyle daha iyiyi yakalayabilme çabası. Ve fark ettiğim kadarıyla bu çaba uğruna biz telefonlarımızı maalesef KULLANMIYORUZ. Sürekli bir rom atma, kernel yükleme, mod yapma derken ufak bir hatada bütün bilgilerimizi kaybediyoruz. Program uyutuyoruz uyandırıyoruz vs. vs. Sürekli vaktimiz bunlarla geçiyor. Hobiden hastalığa doğru giden bir süreç..

Kız arkadaşımın elinde note 2 var. Note 2 dediğimiz cihaz 2 gb ddr2 ramli, 45 nm lik işlemcileriyle kullandığımız telefonlardan bayağı geri. Ama o mutlu. Arada takılıyor evet. Lag yapıyor evet. Ama o mutlu. Elimdeki telefon onunkinden çok üstün. Ama itiraf etmeliyim ki hiçbir zaman onun gibi bir uygulama arşivim, ya da bir galeri arşivim olamadı. çünkü sürekli rom atmaktan onu bunu yapmaktan BİRİKTİREMİYORUM, telefonu kullanamıyorum. Eminim ki birçoğumuzun da durumu bu.

O yüzden şahsi tavsiyem telefon için en uygun yenilikleri yapıp bu işi zirvede bırakmanızdır..


Bu kadar laga luga yeter dediğinizi duyar gibiyim o yüzden bu minik (!) önsözden sonra ufaktan konumuza geçelim..


KAMOYU UYARISI !

ROM, ROOT, KERNEL, TWRP GİBİ TERİMLERİ BİLMİYOR, BU KONULARA AŞİNA DEĞİLSENİZ LÜTFEN KÖPRÜDEN ÖNCEKİ SON ÇIKIŞ TABELASINI TAKİP EDNİNİZ ZİRA GÖRECEĞİNİZ TERİMLER VE İŞLEMLER KAFANIZI BİR HAYLİ KARIŞTIRACAKTIR.

BU KONULARA AŞİNA OLMAYIP DA BU İŞLERE GİREN ARKADAŞLARIN TELEFONLARINDA OLUŞABİLECEK BİR HASAR, BRİCK, YA DA KONTROLCÜ HASARLARINDAN ASLA SORUMLU OLMADIĞIMI BELİRTMEK İSTERİM !Evet Saygıdeğer Dh Forum LG G3 sahipleri. Başlamadan önce TWRP, ROM, ROOT terimlerine aşina, uygulayan. Fakat şu kernel işini bir türlü çözememiş akıl sır erdirememiş, amacını anlayamamış arkadaşlar için ufak bir bilgilendirmeyi siz saygıdeğer üyelere borç bilirim

Kernel dediğimiz kavram mevcut bir kompleksin donanım ve yazılımını birbirine bağlayan elemandır arkadaşlar. Bu sadece androide özgü bir kavram değildir. Windows tabanında, androidde, İOS sisteminde.. Kısacası her işletim sisteminde OLMAK ZORUNDA olan sistemin bel kemiğidir.

Androidin avantıjı ise bununla oynayabilmek, değiştirebilmek yeni kerneller yükleyebilmektir.

Hatta işi abartalım. Kernel dediğimiz kavram yalnızca işletim sistemlerinde değil. Örneğin bir otomobil fabrikasındaki kaynak yapan robot kollarda da kullanılır. Kol önceden yazılımıyla ayarlanmış noktalara hangi süreyle kaynak vuracağı belirlenir. Ve kol işini yapar. Burdaki başrol oyuncusu kerneldir.

Hatta ve hatta siz de birer kernelsinizdir. Örneğin televizyonunuzun kumandasıyla kanal değiştirme tuşuna bastığınızda kumanda donanımıyla televizyonun yazılımını bağlamış olursunuz. Başrol oyuncusu sizsinizdir. Yani kernel.

Telefonumuza Yeni kerneller yüklemek ise üreticinin belirlemiş olduğu sınırları aşmaktır. Kernel yüklemekle Androidin sınırsız dünyası bir nevi açılmış olur. Bu yüzden değerlidir, gereklidir, önemlidir.

Benim Kernel maceram garantiden gelen telefonumun ekranının aşırı sarı olmasıyla başladı. İnternette renk kalibrasyonu için uygulama ararken bir program buldum. Fakat programı kullanabilmek için Gabriel kerneli kullanmam gerekiyordu. Ve o andan sonra kernel dünyası bana da açılmış oldu.

Birçok kernel kullandım. Gabriel, fly, xceed, 777 ve tabii ki solid kernel. Her birinin kendine göre avantajı ve dezavantajı vardı. Örneğin 777 kernel işlemciyi 2.8 ghz e kadar cıkarabilme yeteneğine sahipti. Fakat bu kadar yüksek frekanslara çıkmak 2.47 ghz son hızı olan bir işlemci için ne kadar sağlıklı olur bir de siz düşünün.

Fly kerneli denedim. Çok kapsamlı. Gerçekten çok kapsamlı. En ufak bir ayarı bile atlamamış adamlar. Antutuda bir arkadaş 63 bin küsür almış ana konuda. Evet alabilir. Doğrudur.
Amma velakin ben instagrama girdiğimde ve ekranı aşağı doğru kaydırdığımda ekran olimpiyatta engelleri aşamayıp takılıp düşen koşucu gibi takıla takıla iniyorsa o değerin benim için hiçbir değeri yoktur maalesef. Değil 63 bin 163 bin alsın fark etmez. Benim için ilk öncelik telefonum akıcı olacak aga. Yağ gibi. Bana ıkındığını hissettirmeyecek. Fly kernelde yapılabilecek her kombinasyonu denedim. Lakin laglardan kurtulamadım. Fly ı atalım.


777 zaten aosp kerneldir. Yani cyanogenmod gibi romlarla kullanılabilir. Yine de tavsiye etmem. ÇOK YÜKSEK OVERCLOCK YAPMIŞLAR. Sağlam bir oyunla işlemciyi yakma riskimiz yüksek. Atalım.


Gelelim Xceed kernele. Az küfretmedim bu kernele. Çok ayar yok. Yapan geliştirici 'sen çok kurcalama ayarları, ben senin için yaptım, bende' havasında.

Cpu 2,6 ghz e overclocklanmış. Gpu ise 578 den 600 mhz e overclocklanmış. Bu overclocklar da bir nevi kabul edilebilir durumdalar. Gayet de akıcı, bir kaç lag dışında göze batan kısım yok.
Ama kardeşim: telefonla önemli bir anın videosunu çekeceksin hooop kapanıp yeniden açılıyor. Kız arkadaşınla whatsapptan konuşuyorsun hooop kapanıp yeniden açılıyor. Bir de kızdan trip yiyorsun konuşmanın ortasında niye çıktın diye
Tüm aile toplanmış yemek yenmiş. Bi anı fotoğrafı çekilecek tam çekeceksin hooop yine kapanıp açılıyor. Sonra ara vermeden yine kapanıyor ve yine açılıyor. 5 dakika beklemekten aile bireyleri telef oluyor.

Sırf akıcı olduğu için çok çaba verdim bu kernele. Varsayılan ondemand olarak geliyor. Değiştirince laglar başlıyor. Synapse ile frekans düşürdüm tam oldu derken 2 gün sonra yine hooop yeniden başlatma..

Yine de peşini bırakmadım. bütün ayarları yeniden düzenledim.. Oh beee yeniden başlatma bitti. trip bitti. Ailer fertleri telef olmaktan kurtuldu
O da ne. ekran gökkuşağı gibi değişik renkler almaya karıncalanmaya başladı. Aha dedim bu sefer kesin gpu yandı. Allem ettim kullem ettim o süre zarfında bir türlü telefonumu doya doya kullanamadım. xceedi direk çöpe atalım


Geldik Solid kernele. solidin ilk olarak 1.6 sını indirdim. O da nesi, aman ya Rabbi o nasıl akıcılık. bir tane lag olmaz mı? Ama yok. Evet, gerçekten yok.
Amma velakin her güzelin bir kusuru devam ediyor
İşlemci 2.47. Bu tamam. gpu da 578. Onda da sıkıntı yok. Ama gpu 578 mhz de sabitlenmiş. İmkan yok düşmüyor. Boşta bile 578 sabit. bu böyle olmaz derkennnn..

Yine o korkunç gökkuşağı O kadar korkunç ki. çocukluğumuzun çığlık serisi gibi
Her yerde 1.51 i aradım. Ve sonunda buldum. Solid 1.51 de gpu normal şeklinde. 200 ile 330 arası oynuyor..
Mükemmelliğe o kadar yakınım ki Ama yok. Birşeyler olmalı. Bi hata bi birşey. Hiç mi bi sorun yok be kardeşim bu kernelde, Alışmışız sorunlara. Olmadı bak böyle

Herşey yağ gibi, Nasıl mutluyum kullanırken. Dedim bi oyun açayım Selaaaam yine ben. Sorun

Oynadığım oyun temple run 2 idi. Ne zaman zıplasam çömelsem yana kaysam oyun çok güzel akıyor. Ama ekrana dokunmayınca oyun 5 10 saniye sonra kasım kasım kasılıyor.

Kernel adiutordan kontrol edince ekrana ne zaman dokunsam cpu ayarlanan hıza çıkıyor. Dokunmayınca kademeli olarak 300 mhz e kadar düşüyor. Yani oyun açmışşsın uygulama açmışsın umrunda değil. Bi asphalt 8 açayım dedim Malum asphaltta ekrana hiç dokunmadan da oynayabiliyorsunuz. 15 Saniye sonra oyundan atti


Ve bu kernelde yaptığım ayarlamalarla uygulamaya göre ekrana bağlı kalmaksızın cpu yu kullanmayı öğrettim kernele. Ve mükemmele ulaştım

Bu arada solid v1.70 i de denedim. İnanın 1.51 in yerini tutmuyor. Ayarlar eksik. Güncelleme değil gerileme resmen. Solid v3.0 bile çıksa 1.51 den şaşmayın en stabili bu.
HAYDİ O MÜKEMMELLİK NASIL OLUYOR ONU ÖĞRENELİM


1) Konunun en altına gerekli dosyaları ekleyeceğim.

2) İlk önce derin bir nefes alıyoruz. Kendimize bi kahve yapıyoruz. Sigara kullanıyorsak bir sigara yakıyoruz

3) Telefonla İlgili Tüm verilerimizi yedekliyoruz. Dosyalar, resimler, numaralar.. Ne varsa..

4)TWRP mizi açıyoruz şu linkten 3.5 ve OTA'S bölümünden 3.7 ziplerini indiriyoruz Fulmics 3.5 ve 3.7 indir
HATIRLATMA: 4.0 ÇIKMIŞ. FAKAT BEN 3.7 YE REFERANS OLABİLİRİM 4.0 I KULLANMADIM BİLMİYORUM. 4.0 YÜKLENİRSE ROM KAYNAKLI SORUNLARDAN SORUMLU TUTULAMAM ! 3.7 DE GÖRDÜĞÜM TEK EKSİKLİK 720P AĞIR ÇEKİMİN OLMAMASIDIR. O DA KULLANILAN BİRŞEY DEĞİL. STOCK ROMDA DA ZATEN GAYET KÖTÜ BİR DENEYİMİ VAR AĞIR ÇEKİM MODUNUN. BELKİ DE O YÜZDEN KALDIRMIŞLARDIR. İSABET DE OLMUŞ.

5)TWRP DEN İLK ÖNCE 3.5 İ, VE ARDINDAN 3.7 Yİ FLASHLIYORUZ. (Aroma installerda istediğiniz şekilde yükleyebilirsiniz. Sadece stock 1.5 ghz lik olanı seçin. En baştaki. Ve viper4android modunu yüklemeyin. size konunun en altında çok daha güzelini vereceğim). SONRA WİPE BÖLÜMÜNDEN GELİŞMİŞ WİPE I SEÇİYORUZ VE SD CARD VE SYTEM HARİC TÜM TİKLERİ İŞARETLEYİP TEMİZLİYORUZ. (3 KERE TEKRARLAMANIZ TAVSİYEMDİR)

6) Sonra hiç sistemi başlatmadan bu çok değerli solid kerneli flashlıyoruz. Solid Kernel v1.51 indir

7) Wipe bölümüne gelip yine gelişmiş wipe dan SD CARD VE SYSTEM hariç tüm tikleri işaretleyip wipe yapıyoruz. (Yine 3 kere yapılması tavsiyemdir)

8) Sistemi başlatıyoruz ve optimizasyonları bitirip ilk kurulumu yapıyoruz. (İlk kurulumda şahsi tavsiyem en sondaki google isteklerinin hepsini kaldırmanız. Boş yere batarya harcıyorlar. (Tabii ki google uygulama yedeklerini yükleme servisini kullananlar müstesna)

9) EXTRA: EĞER Kİ KULAKLIKTAKİ SES TISLAMA SORUNUNDAN ŞİKAYETÇİYSEK LİNKTEKİ DOSYAYI ROOT EXPLORER TARZI BİR UYGULAMAYLA etc KLASÖRÜNÜN İÇİNE ATIYORUZ VE SİSTEMİ YENİDEN BAŞLATIYORUZ. TISLAMA OLAYI BİTİYOR. VE KENDİ YAPTIĞIM AYARLARLA KULAKLIK SES ÇIKIŞ GÜCÜ, HOPARLÖR ÇIKIŞ GÜCÜ VE AHİZE SES ÇIKIŞ GÜCÜ ARTTIRILDI. VE ÇOK BAŞARILI OLDU.
KEŞFİNİ YAPAN DEĞERLİ ARKADAŞIMIZ @Yazılımcı Online nickli ARKADAŞA TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNUYORUZ. BENİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ BİR PAYLAŞIMDI VE KENDİ EKLEMELERİMLE ÇOK GÜZEL BİR KOMBİN OLDU..


Mixer_paths indir

10)Veeee Marketten kernel adiutor u indiriyoruz. CPU bölümüne girip şu ayarları aynen uyguluyoruz. (Açılışta uygula tikini açmayı unutmuyoruz)


(Not: Buradaki işlemci minimum frekansını 300 mhz ayarlayın bırakın)


11) Sonra İşlemci Hotplug bölümüne giriyoruz ve şu ayarları uyguluyoruz; (Açılışta uygula demeyi unutmuyoruz)

12) Sonra termal bölüme girip şu ayarları yapıyoruz (Açılışta uygula demeyi unutmuyoruz)13) Sonra Gpu bölümüne girip şu ayarları yapıyoruz. Zaten büyük ihtimal aynı gelecektir. (Açılışta uygula demeyi unutmuyoruz)14) Geldik en güzel kısımlardan birine, ekran bölümüne
Burada özellikle sarı ekrandan şikayetçi olan arkadaşlar bu ayarları yapsın. Ekranın tadına doyamayacaklar (Açılışta uygula demeyi unutmuyoruz)
15) Sesimizin Karşıya daha net ve gür gitmesini istiyorsak bu ayarı uyguluyoruz (Açılışta Uygula demeyi unutmuyoruz) (Hoparlör yükseltmesi yapmıyoruz çünkü verdiğim mixer_paths dosyasında gerekli yükseltmeler mevcut. Fazlası sesi bozar.)
16) VE EN SON OLARAK G/Ç ZAMANLAYICISINA DOKUNMUYORUZ. HİÇBİR AYARI DEĞİŞTİRMİYORUZ. VE AÇILIŞTA UYGULATMIYORUZ
-İsteyenler için her koşulda çalışan viper4android modunu da paylaşıyorum. Youtube, oyun sesleri, müzik, spotify.. Kısaca sesin olduğu her yerde çalışan bir modüldür.

Yüklemeden önce marketten busybox u indirin install diyin ve yüklendikten sonra kapatın. Sonra TWRP aracılığıyla vereceğim zipi flashlayın. sistemi başlatın ve viper4android uygulamasını açın. Driver Yükleme işleminden bahsedecek yapın ve TAVSİYEMDİR MUTLAKA SÜPER SES KALİTESİ MODUNU SEÇİN. Harika birşey.

Bir tavsiye daha hoparlör sekmesinde çok değişiklik yapmayın. Çünkü modül hep çalıştığı için tuş sesleri dokunma sesleri sürekli ses verdikçe modül de devreye girecek ve bataryaya olumsuz etkide bulunacaktır. Kulaklık, bluetooth, aux gibi sekmelerde istediğinizi yapın. Özellikle bu paylaştığım harika optimize edilmiş. zar zor buldum zaten

NOT: SADECE MARSHMALLOW İÇİNDİR !

VİPER4MM indir


TAVSİYE; TELEFONUNUZA XPOSED YA DA TWEAKS TARZI MODULLER YUKLEMEYİN. YÜKLEYENLERİ UYARIN. Sistemin tüm stabilitesini bozan 3. şahıslar tarafından geliştirilen sistemciklerdir. Yazık etmeyin. Bırakın, rom size ne sunuyorsa ONU KULLANIN. Tavsiye niteliğindedir..İşlemlerin hepsi bu kadar arkadaşlar. Farkındayım biraz uzun oldu ama mükemmeliyetin derdi de çok oluyor malum

Bu konu bu vesileyle bir root rom ve kernel konuşma ve tartışma konusu da olabilir zannımca. Çok güzel ve faydalı bilgileri paylaşırız. Eğlenceli olur. Sorularınız varsa can-ı gönülden cevaplarım elimden geldiğince, bilgimin yettiğince.

Şahsen benim için yolun sonu bu oldu. Artık fulmics 5.0 da çıksa o da çıksa bu da çıksa bundan daha çok tatmin etmeyecek beni. Telefonumu Adam gibi kullanma yoluna giriyorum. Size de tavsiye ederim. Eski kullanıcılar olarak zaten en fazla 1 yıl sonra satacağız. Bari şu bir yıl içinde adam gibi telefon kullanalım.
Size en stabil ekran ve ses deneyimi en iyi rom ve yöntemleri sunuyorum. Başka geriye ne kalıyor ki zaten? İnanın başka şeye gerek yok. Telefonlarınızla mutluluklar. okuduğunuz inandığınız ve uyguladığınız için şimdiden teşekkürler. Yorumlaşmayı unutmayalım.

SAYGILAR, SEVGİLER

x-testers..
X
10 yıl
HUAWEİ ASCEND P1 TOZ SORUNU Bİ BAKİN LUTFEN..
Merhaba arkadaslar;
Gecen, gun isiginda oyle telefonun arka kamerasina bakarken mercekle koruma caminin arasinda toz oldugunu varkettim. Cok belli degil hatta gormek icin dikkatli bakmak gerekiyor
O yuzden onemsemedim.

Fakat bugun baktigimda toz sanki artmisti ufaktan killanmaya basladim. Sizce garantiye gondereyim mi ileride daha da artarsa diye korkuyorum..
Ayrica eger bu sorun kronikse sizinkilerde de olmustur gun isiginda inceleyin derim..

Urunu evkurdan aldim 2 yil kvk garantili cevaplarinizi bekliyorum..
X
11 yıl
Mp4 Player Yardım.
Arkadaşlar bugün Amerika'ya bir arkadaşım gidiyor. Max. 150$'a kadar bir mp4 Player aldırmayı düşünüyorum

8 ya da 16 gb
Şarjı iyi giden
Ve ses düzeyi/kalitesi fiyatına göre tatmin edici bir ürün önerirseniz sevinirim.


Teşekkürler, İyi forumlar..
X
11 yıl
Beni Şaşırtan Kulaklık
Merhaba forumdaşlarım;

Kullandığım kafaüstü kulaklığın Pad'lerinden biri kayboldu. Hiç bir yerde bulamayınca dandik bir kulaklık alıp onun Pad'lerini kullanmayı düşündüm. Öyle gezinirken rastgele Real'e gireyim dedim,


Kulaklık standında bir kulaklık gözüme ilişti, fiyatı 25 lira. "Dandik" diye tabir edebileceğimiz bilinmemiş markaların kulaklıklarından olan bu kulaklığın tek kaliteli malzemesi yastıkları idi Hatta öyle ki benim Ws70'in yanında gelen yastıklardan "çok" daha kaliteli.

Çok şanslı olduğumu düşünüp aldım kulaklığı. Eve gidene kadar dinleyeyim dedim. İlk başta garip geldi ama sonradan alışmaya başladım.

İzolasyonu filan gayet iyi. Ses çıkışı da gayet yüksek. Bir HD 25 performansı yok tabii ki Ama misal bir cx300-ii den daha kaliteli ses verdiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Ki daha burn-in bile olmamışken. HD 201 veya Philips'in başlangıç kafaüstülerinden de daha iyi.

İçini açtığımda devre filan çıktı karşıma. Sürücü boyutları da 70-75 mm kadar. İlginç bir kulaklık, Başlangıç olarak ben tavsiye ediyorum açıkçası. Markası "MIKADO". Cx 300-ii nin 169 TL olduğu güzel ülkemde bu tür kulaklıkları görünce mutlu oluyorum açıkçası


Herkese saygılar, sevgiler..
X
11 yıl
Kafaüstü kulaklık yastığı nereden bulabilirim?
Arkadaşlar AT ws70 kulaklığımın bir yastığı kaybolmuş. Küçük kuzenim dışarıya atmış sanırım bulamıyorum. Türkiye'de bu yastıklardan nerede satılıyor bilginiz var mı?
X
11 yıl
Audio Technica WS70 İzlenimleri
Merhaba arkadaşlar..

Uzun süredir yapmak istediğim fakat bir türlü fırsat bulamadığım AT Ws70 kulaklık hakkında birşeyler karalamak istiyorum.


Yaklaşık 1 yıldır cks90 kullanıcısıyım. Bu kulaklık, kullandığım süre içerisinde har daim beni memnun etti (Sibilance istisna tabi). Fakat gerek kulaklığın bitmek bilmeyen kablo sorunu, gerek yeni arayışlar içine girmem, gerek kulaklıktan bu sorunlar nedeniyle soğumamdan ötürü, satıp yeni bir kulaklık arayışına girdim.

Aslında aradığım; bugüne kadar kullandığm kulaklıklardan tamamen farklı bir üründü. Pfe, vsonic gibi daha dengeli veyahut analitik kualaklıklar hep dikkatimi çekti. Fakat bas korkusu döndürdü dolaştırdı beni yine aynı karakterin kafaüstü modelini almaya zorladı :)

Kulaklığı forumdan güvenilir bir arkadaştan gayet temiz durumda ve uygun fiyata aldım.

KUTU İÇERİĞİ ve MALZEME KALİTESİ

Ürün büyük bir kutuda geliyor. Kutu İçerisinde yalnızca kulaklık ve kulanım klavuzu gibi birkaç kağıt ve belge çıktı.
Malzeme kalitesi gayet iyi. Kulaklığın kabin kapağı tamamıyla aliminyumdan üretilmiş ve biraz ağır. Kalite hissi yüksek. Yalnız yastıkları şimdiden çatlamaya başladı. Tere ve baskıya dayanıklı değil. Bu yüzden başka yastık edineceğim.
Kablo kalitesi bugüne kadar kullandığım kulaklıkların kablosundan çok farklı. Sanki silikondan üretilmiş gibi. Kesinlikle kırışmıyor.
Jack kalitesi de gayet yeterli ve uzun vadede düzgün kullanıldığında bir sorun çıkarmaz.

Ürün genel olarak güzel işçiliğe ve kaliteye sahip. Zaten Audio Technica'dan da bu beklenirdi.

Şimdi gelelim ses konusuna;

Cks90'ı satmadan önce bir hafta kadar filtreleri sökük şekilde kullandım. Kağıt filtre yerine kendi yaptığım metal ızgaraları yerleştirdim. Bu mod cks90'a ciddi anlamda ayrıntı kazandırdı. Sibilanceyi arttırmadı ilginç bir şekilde.

Ws70'i ilk kulağıma taktığımda şoke oldum. Ayrıntı yok, ses aşırı boğuk ve baş ağırtıyor. Sesi biraz açtığımda beynimin tahtasına (ilginç bir benzetme oldu ama :) ) vuruyor gibi bir etki yaratıyor. Bu yüzden kulaklığı 100 saat kadar burn-in e bıraktım.
Tekrar takğımda biraz adam olmuş gibi geldi. Fakat hala ayrıntı çok az, tiz yok. Aldığıma bir nevi pişman oldum. Ekolayzır ayarlarıyla oynamayı denedim. Aslında ekolayzır ile oynamayı pek sevmem, bana göre sesi doğallıktan uzaklaştırıyor. Fakat iyi ki oynamışım.

Kulaklık bir anda şekil değiştirdi, tekrar şoke oldum :) Şimdi her alanda incelemeye geçiyorum..

TİZ
(Kullandığım çalıcıda tizleri 3 kademe yükselttim toplam 4 kademe var). Tizleri gayet sıcak, temiz. Ne kadar açarsam açayım sibilance olmuyor. Ziller gayet ayırt edilebilir. Sanırım kafaüstü olmasından dolayı ki, bugüne kadar kullandığım tüm kulakiçilerden daha gerçekçi. Cks90'dan daha iyi bu konuda.

MİD
Karanlık yapıda. AT nin midleri çok hoştur. Fakat bu kulaklıkta nasıl böyle olmuş anlamadım. Ekolayzır ile oynanmayınca dinlenmez durumda.

Özellikle 1khz'i kapsayan vokal de dahil tüm enstrümanlar çok boğuk ve yoğun verilmiş. Bu yüzden flat halde, (az önce de dediğim gibi) sesi biraz açınca bir gıdımcık olan o ayrıntı tamamen yok oluyor. Ve ortaya bir "uğultu" ordusu çıkıyor. :) ekolayzırda 1khz' i 1 kademe düşürdüm.

BAS
Cks90 ile aynı yapıda. atik, toplu, hızlı. Ve yine kafaüstü olmasından dolayı daha derine iniyor. Daha gerçekçi ve şarkıya göre tepki veriyor. Yani yeri gelince woofer gibi de oluyor, bassız da.
Bas yoğunluğu cks90'dan daha az. İsteyenler ufak bir modla cks90'ın da üstünde bas yoğunluğu alabilir. Aşağılarda o konuya değineceğim.

SAHNE
İşte burada herşey değişiyor. Flat halde dahi sahnesi çok geniş. Bugüne kadar kafaüstülerdeki sahne performansının neden bu kadar övüldüğünü az çok anladım. Tabi bu kulaklık kapalı tarza sahip. Açık tarzlarda daha da artıyordur.

Sahnesi enlemesine geniş. Derinlik çok fazla değil, lakin istenirse bas için yapılan mod ile derinlik de arttırılabilir. Gözlerinizi kapattığınızda iyi bir ekolayzır ile her enstrümanın nerede konumlandırıldğını rahatlıkla seçebilirsiniz.

YALITIM ve İZOLASYON
Kapalı tarz olmasından dolayı yalıtım iyi duruma. Bir kulakiçi kadar iyi değil tabi, müzik orta seviyelerdeyken yanınızda tır, otobüs falan geçmiyorsa birşey duymazsınız.
Dışarıya ses verememe konusunda çok iyi. Kulağa takılı değilken yanınızdakilere ufak çaplı bir müzik ziyafeti verebilirsiniz :) Fakat kulağa takıldığı anda herşey kesiliyor. Sessiz ortamda rahatlıkla dinlenebilir...

Ayrıca sürülebilme konusunda amfiye gerek kalmıyor. Biraz yüksek çıkışlı bir çalıcı ile gayet yeterli ses yüksekliği var. Çoğu zaman 23-24 kademelerinde dinliyorum. (Çalıcımın toplam 30 kademesi var)Uzun lafın kısası bu kulaklığı alacak olan kişi, eğer belirli bir kulaklık geçmişi yoksa hiç ekolayzır ile oynamadan kullanabilir. Aksi taktirde Düzgün bir ekolayzır oluşturmadan bu kulaklık dinlenmez. Oynatıcım sony nwz-e453. Şarkılar 320 kbps. Belki de kulaklık aşırı iyi bir kulaklık ve flat halde sony'nin tüm boğukluğunu ortaya döküyor, bilemiyorum :)
Gelgelelim ekolayzır iyi tutturulur ise en üst seviye kulaklığım olan cks90'dan ÇOK daha kaliteli sese ulaşıyor. Ben ekolayzıra bu kadar tepki veren kulaklık görmedim açıkçası.

MOD
Kulaklık bas konusunda cks90'dan yoğunluk olarak geri. 90'ın o yoğun basslarını özleyince bir mod düşündüm..

Arabaların arkasına konan subwoofer'ın kabini incelendiğinde, diyaframın olduğu bölüm ve ufak bir delik görülür. O delik olmasa istenen randımanda bas alınamaz. Bkz;Bu kanundan yola çıkarak kulaklığı bas diyaframına, arka kısmını da bas kabini olarak düşününce, kabinin plastik kısmından ufak bir delik açılarak gerekli hava sirkülasyonu sağlanır ve daha yüksek basa sahip olunur :)

İlginçtir ki düşündüğüm teorem biraz fazla işe yaradı ve bas yüksek oranda arttı. Bu haliyle beni biraz rahatsız etse de 90'dan daha yoğun bas kapasitesi oluştu. Basshead arkadaşlar için bu iyi bir haber..

Kulaklıkta hava yolu açınca sahnesinin derinlemesine genişlediğini farkettim. Bu haliyle sahne daha tatlı, dinlenimi daha güzel oldu..

Ayrıca delik açınca yalıtımda çeyreklik bir azalma oldu. Çok değişim yok..

Biraz uzun oldu farkındayım. Okuduğunuz için teşekkürler, Herkeze ekipmanlarıyla iyi dinletiler.. :)

Birkaç Resim:

MOD'lu hali;

X
11 yıl
Kablo Değişimi Yardım.
Uzun süredir severek kullandığım cks90 kulaklığım orta bölmeden temassızlık sorunu yapmakta.. Gerçi Ömer Bey'e sordum ama sizlerde de sorayım;

Audio Techinica'nın Türkiye dağıtıcısı Radikal, yurtdışından gelme ürünleri garanti kapsamına sokar mı? Olur ki sokmazsa ben bu kulaklığın kablosunu nasıl değiştirebilirim?

Veya kaliteli kulaklık kablosu nereden bulabilirim? Üstadların yardımlarını bekliyorum.

İyi günler..
X
12 yıl
Mp3 bitrate İle ilgili yardım.
Merhaba Arkadaşlar.
Yeni bir ürün aldım. Sony NWZ-E453 ürün çok güzel fakat hafızası 4gb. 320 Kbps ile kodlanmış 382 şarkıda hafızası doldu. Lakin oynatıcıya girmeyi bekleyen birçok şarkı var bilgisayarımda

Acaba diyorum ki 320 Kbps ile kodlanmış parçaları 192 Kbps'ye çeksem seste bir eksilme veyahut bir pürüzleşme olur mu? Bir kayıp muhakkak ki olacaktır lakin ben bu kaybı cks90 ile hissedir derecede algılayacak mıyım? Cevaplarınızı Bekliyorum..

Saygılar


Edit: İmla
X
12 yıl
Medya Oynatıcılarda İlk şarj süres ve birkaç soru.
Merhaba arkadaşlar..
2gün önce philips GogEAR ARİAZ MP4 PLAYER aldım. Ürünü eve gelir gelmez bilgisayar usb portundan şarja tabii tuttum. Ama merak ya ürünü şarj olurken bir ara çıkardım şarjdan. Biraz inceledem, kurcaladım

Sonra tekrar şarja tatktım ve öylece 3 saat şarj oldu. Şarj olayı bitince bilgisayardan şarkı yüklemek için aklıma geldikçe gün içerisinde 5-6 defa bilgisayara bağladım, haliyle hem aktarma yaparken hem de şarj oldu.

Sizlere sorum; acaba ürünün bataryası bu yaptıklarımdan dolayı hasar görmüş olabilir mi? Hasar gördüyse neler yapabilirm?

Yorumlarınızı bekliyorum.
Saygılarımla
X
12 yıl
Audio Technica CKS90 Tak-çıkar kablo Modding
Evet arkadaşlar internette sub chamber mekanizmasını araştırken, bir elemanın cks90 üzerinde "tak-çıkar" kablolu modunu gördüm. Çok şaşırdım. Gerçekten el yeteneği isteyen bir iş. Burada sizlerle paylaşmak istedim. Site uzakdoğu sitesi olduğu için sadece resimleri ekliyorum.
Ben de yapmayı düşünmedim değil. Malumunuz CKS70'im kablo kopmasından çöpe gitmişti. Fakat cesaret edemedim açıkçası. Ayrıca yapılacak ekstra harcamalar da cabası. Dikkatli kullanıldığında kablo açısından bir sorun olacağını düşünmüyorum...

Buyrun resimler. (Fakat kabul etmeliyim son hali gerçekten çok hoş )

Böyle bir mod başka kulaklıklar için de yapılabilir mi acaba Özellikle kablo kalitesi kötü olan kulaklıklarda iyi bir çözüm olabilir..

Ayrıntılı incelemek isteyenler için sitenin linkini veriyorum;

http://ayutaya.blog95.fc2.com/blog-entry-291.html
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle