MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Er
10 Şubat 2019
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
34 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
2 hafta
Karantinada Spor Yapmak/Fit Kalabilmek

Arkadaşlar bildiğiniz gibi covid yüzünden 1 yıldır evdeyiz daha doğrusu öğrenci olduğum için evdeyim. Son zamanlarda bi pişmanlık geldi neden bu zamana kadar spor yapmadım diye ve spor yapmak istiyorum nereden başlayabilirim sizce? Malum evdeyim hep kilo da aldım biraz göbekte çıktı üniversite sınavına hazırlanıyorum spor salonu desem para yok artı kapalıdır büyük ihtimalle. Ne yapmamı önerirsiniz? Çünkü spor ve vücut geliştirme hakkında pek bir bilgim yok. Evde ahım şahım vücut yapılmaz biliyorum ama en azından sağlıklı beslenmek ve azda olsa spor yaparak sağlığımı korumak istiyorum. Dışarıya da çıkmıyorum en azından şöyle bir yarım saat bir saat yürüyüş yapıp spor yapmak istesem arkadaşım yok ve yasak var bilemedim önerilerinizi bekliyorum teşekkürler.

2 ay
Ek Tercih yapabilir miyim?

Arkadaşlar öncelikle merhaba. 3 ay sonra YKS sınavı var biliyorsunuz ve istediğim bölüm kabin hizmetleri ama bu bölümün de bazı şartları var yara izi gibi. Benim elimde de yara izi var ama o kadar belli olmuyor diyelim ki sorun ettiler üniversite açıklandı ama oraya gidince sorun oldu almadılar bu durumda ek tercihten yararlanabilir miyim başka bölüm yazarak yoksa üniversite çıktığı için yapamaz mıyım boşa mı gider bileniniz varsa bilgilendirirse çok sevinirim.

2 ay
Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği

3 ay sonra YKS sınavına gireceğim ve aklımda önceden Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri bölümü vardı çok okumak ve olmak istiyordum. Ama sağ baş parmağımda yanık var aslında o kadar büyük bir şey değil ama şekli bozuk biraz diğerine göre ve şirketler yara izi, yanık izine falan çok bakıyorlarmış okula girerken değil de işe alımda sorun olur diye düşündüm ben de bunu bırakıp riske atmayıp Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümünü buldum.Sorularım: bu bölümü okuyan var mı, ve sizce okuduktan sonra hemen iş başvurusu mu yapalım, bölüm 2 yıllık zaten yoksa DGS ile şansımızı deneyelim mi, tavsiyeleriniz nedir sınava 3 ay var kararsızım soracak kimse de yok yardımcı olursanız sevinirim.

Artı olarak neden bu bölümleri seçtim diyorsanız sayısalım kötü ve sevmiyorum ama ingilizcem ve yabancı dillere ilgim çok fena da değil ingilizcem daha da geliştirmeyi düşünüyorum ben de dilimi kullanabileceğim bölümler araştırırken bunları buldum ilgimi de çekti bu yüzden farklı bölüm önerileriniz de olabilir

2 ay
2 Yıllık veya İngilizce gerektiren bölüm tavsiyesi arıyorum

Öncelikle herkes fikrini ve düşüncelerini, benim yerimde olsaydınız ne yapardınız söylerse çok memnun kalırım çünkü gerçekten danışacak kimse yok. Hemen anlatayım: Genel olarak matematiğim, sayısalım kötü. Tam tersine sözel dersleri seviyorum ve ingilizcem fena değil hala da geliştiriyorum. Orta okulda kise bilgilendirmedi ilgilenmedi ve ben de küçüklükten beri bilgisayarla ilgilendiğim ve başından kalkmadığım için bize yakın meslek lisesi vardı orada bilgisayar bölümü okudum (web tasarım dalı). Geçen yıl mezun oldum ve meslek liselerinde az çok ders işlenmediğini bilirsiniz. Ben de mezuna kalayım mezun senemde çalışırım daha çok diye düşündüm ve bu sene mezun senem. Sayısalım kötü demiştim ve bilgisayar bölümü okumam için de sayısalım iyi olması lazım bunu hocalarla konuştum kendim düşündüm ve bilgisayar hayalimden vazgeçtim çünkü tyt sınavında bir şeyler yapsam üniversitede iki katı karşıma çıkacak ve belki sınıfta kalacağım diye düşündüm. Ben de eşit ağırlığa çalışayım dedim hem sözel edebiyat falan da var ama ilgimi çeken bölüm yok bir de ingilizcem fena değil ve ilgi duyuyorum yabancı dillere demiştim özellikle ingilizceye. Şimdi orta okuldaki aklım olsaydı anadolu lisesine gider dil bölümü okuyup ingilizce öğretmeni olmak isterdim hem de çok. Sınava şurda 2-3 ay kalmış YDS'de öyle kolay bir sınav değil ki hele meslek lisesi çıkışlı biriyle dil bölümü okuyan biri benim rahat 1-2 sene full yds çalışmam gerek o yüzden dilden de vazgeçtim ama ileride okumak isterim imkanım olursa. Şimdi sorum şu 2 yıllık bölümlere bakıyorum ingilizceyle alakalı mesela dış ticaret gibi siz olsaydınız ne yapardınız gerçekten psikoloğa gitmek isterdim ama durumumuz da iyi değil tavsiye verirseniz sevinirim gerçekten kafam çok karışık.

3 ay
Biz gerçekten kimin (kimlerin) torunlarıyız?

Arkadaşlar size göre siz kimlerin torunlarısınız? Sokakta 10 kişiye sorsan 5 kişi Atatürk'ün torunuyum 5 kişi Osmanlı torunuyum der. Tabii herkesin kendi fikri ama Türk devletini sadece Atatürk'e veya Osman Bey'e bağlayamayız ki. Yani Türkiye’de neden hiç kimse, “Hun Torunuyuz, Göktürk torunuyuz, Uygur torunuyuz, Avar, Hazar torunuyuz” demiyor da, sadece Osmanlı torunuyuz diyor? Mesele Türklük ise ilk Türk devleti Hunlar, yok, eğer mesele hükümdarlık ise, Uygurlar hükümdarlığın kralını yaptı. Herkes neden sadece Fatih’in, Selim’in, Osman'ın torunu oluyor? Neden hiç kimse “Teoman Han’ın torunuyum” demiyor? Osmanlı’dan başka devlet mi bilmiyorlar yoksa? Osmanlı ise neden Osmanlı mesela? Atatürk ise neden Atatürk? Siz şahsi olarak ne düşünüyorsunuz görüş belirtirseniz sevinirim.


Yazının bir bölümünü Emekli okul müdürü Binvar Kurbanoğlu'nun yazısından alıntıladım.

3 ay
Öğrenciyim babam zar zor para veriyor?

18 Yaşında liseyi geçen sene bitirmiş, bu sene mezuna kalmış ve tekrardan sınava hazırlanan biriyim. Babam okul zamanları (lise) haftalık 25 tl para verirdi düzenli. Bakarsanız bu az bi para. Öyle böyle biriktirip idare ediyordum geçirdim bir şekilde. Durumumuz da iyi orta derece bi aileyiz ama babam şu zamana kadar bana hiç oğlum paraya ihtiyacın var mı veya al şunu lazım olur vs. demedi. Mesela tyt kitapları lazım onları almam gerek ama çalış kendin al diyor, arkadaşımla buluşmaya gidecek olsam yol param yok acaba istersem verir mi napsam diyip korka korka gidiyorum. En küçük bir şey lazım olsa bile çalış kendin al diyor ama sınava hazırlandığımı biliyor. Siz olsanız ne yapardınız içimi dökmek istedim sadece görüşlerinizi merak ediyorum

4 ay
Temelim Yok, TYT Kamplarıyla başlamalı mıyım? Yardım

TYT-AYT Temelim yok ama Youtube kanallarından azda olsa bitirmeyi düşünüyorum bi çok konuyu. Örneğin Rehber Matematik kanalının 49 günde TYT var her gün 2 videosunu izlersem 23-24 günde bitirmeyi düşünüyorum. Ama temelim yok hiçbir dersten adam akıllı dediğim gibi. Yaptığım mantıklı bi hareket mi zaten pek bi zamanda kalmadı sınava.

5 ay
Çalışacağım konuyu nasıl belirleyeyim?

Kendime haftalık çalışma programı yapıyorum haftalık olduğu için çalışacağım saatlere konu ve ders yazmam gerekiyor

çalışacağım dersi ve konuları masaya oturunca mı seçmek mantıklı yoksa önceden şunu çalışıcam vs vs mi yazayım?

5 ay
YKS Çalışma Programım Nasıl?

Sınava 6 ay kala bi program gördüm ve sıfırdan başlayacağım. Sizce hemen bitirmek en azından daha hızlı ilerlemek için nasıl olmuş bu program? Çok sıkar mı? Ne düşünüyorsunuz veya sizin önerdiğiniz bi program var mı?


(Bu arada Sözel veya Eşit Ağırlık gireceğim bu program TYT için şuan)

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/ff/75/f0/ff75f015dca33738c67b31be7387235d.jpeg&t=0&width=480&text=1
5 ay
Üniversite mi Fabrika mı? Sizce?

Arkadaşlar merhaba. Meslek lisesi bilgisayar bölümünden mezun oldum ve mezuna kaldım. Pek çalışmıyordum mezuna kalınca çalışırım sıkı bi şekilde en azından 2 yıllık giderim dedim. Ama gel gelelim evdeki hesap çarşıya uymadı tam oturtamadım ve tan anlamıyla hala çalışmaya başlayamadım. Sayısalım kötü ingilizcem iyi ama bilgisayar okumak istiyorum. Galiba sayısal yüzünden sözelden de girebilirim başka bölümleri araştırıp. Sorum şu aslında babamın 12-13 senedir çalıştığı bi fabrika var ve yan tarafına ikinci bi fabrikası açılıyormuş. Malum Meslek Lisesinde olduğum için Lise 2'de stajımı orada yapmıştım bilgisayar hariç her yerde çalışmıştım. Babam fabrikaya gel vardiya amiri olacaksın maaşı yüksek vs. dedi. Ben de okul ve çalışmak arasında kaldım çok çalışan biri değilim yüksek bi not beklemiyorum ama yine de hayalimi gerçekleştirmek yurt dışına çıkmak bilgisayarla ilgili bi işim olsun istiyorum. Yazılımı çok seviyorum Web Tasarım gördüm lisede zaten. Ama herkes gibi sıradan fabrikaya da girmek istemiyorum buranın bi avantajı beni tanıyorlar ve maaşı 4-5k falan. Sizce ne yapmalıyım şöyle de düşündüm fabrikada çalışırken evde kendimi geliştirsem yazılımda vs. çalıştığım paraları biriktirsem ehliyetim de var zaten. Sizin fikriniz nedir? Şu anda mezun üniversitelileri görünce de aynı durumda olursam diye düşünüyorum sadece elimde üniversite diplomam olacak diye düşünüyorum.


NOT: Yine de düşünücem dedim ve bi program yaptım kendime YKS sınavına hazırlanıyorum, sınava gireceğim yani :)

DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.