Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Yüzbaşı
17 Eylül 2016
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
3 üye
357471 Gün Cezalı
357367 gün 13 s. 3 dk.
Gönderiler Hakkında
2 yıl
Varsın öyle olsun.
Ateizm'in amentüsü olarak düşünülebilir.
2 yıl
İlahi Gizlilik, Ölüm ve Anlamı
Paul K. Moser'in çok sevdiğim bir yazısı.

Tanrı'nın yolunu izlemeye istekli kişi için eldeki kanıtlar biraz belirsiz ancak yeterli kanıtlardır. Bu kanıtlar insanı mütevazi kılmak ve toplumu alaşağı eden türden kibirli gösterişçilikten uzak tutmak açısından biraz belirsizdir. Rahatlıkla bulabileceğimiz bir Tanrı'yı, kibrimizle kendimize hizmet eden bir metaya dönüştürürüz.
Elimizdeki kanıtlar ölümün verdiği eğitimle uyumludur: Amaç bizi ölümden ve yozlaşmadan kurtaracak yegâne Varlık'a güvenmeyi öğretmektir.

Ders sudur ki, gerçek Tanrı'nın yoluna girmek için, kendi yolumuzdan sapmamiz gerekir. Zor bir görevdir bu, çünkü göremediğimiz bir Tanrı'ya güvenmek açısından sıkıntı yaşarız. Eğer bu görünmez Tanrı'ya güvenirsek, mutluluğumuzun ve mantığımızın risk altında olacağından korkarız. İşin gerçeği, mutluluğumuz ve mantığımız eğer Tanrı'ya güvenmezsek risk altındadır ve hatta ters gitmeye mahkûmdur. Ölüm, belirgin bir uyarı vazifesi görür. Güvendiğimiz kurtarıcı olarak Tanrı olmadan bizi bekleyen, yalnızca ölümdür. Tanrı'nın yolundan gitmek için kendi yolumuzdan döndüğümüzde, Tanrı'yı ölüme ve yozlaşmaya karşı kurtarıcımız olarak kabul ederiz. O zaman hicbir şey, ölüm bile bizi yok edemez. Tanrı'ya umut bağlamak cesaretini bulduğumuzda, Platon'un haklı olacağını göreceğiz: Felsefe doğru yapıldığında, bizi ölmeye ve ölüme hazırlar. Ayrıca bizi ihtiyaç duyduğumuz yegâne varlığa götürür.
3 yıl
Sonsuz yaşam yoksa hayat anlamsız değildir.
Teistlerin(benim de geçmişte yaptığım) genelde yaptığı en büyük hatalardan birisi."Sonsuz yaşam yoksa hayat anlamsızdır"
Öncelikle anlam kelimesi subjektif ve ek olarak çok geniş bir anlama sahip.Örneğin, Kimine göre anlam kedisinin doyması,kimine göre farklı şey olabilir.
Teistlerin benim anladığım kadarıyla asıl bahseettiği öncüllere gelirsek:
1-Bir şey ancak sonsuz ise anlamı vardır.
2- Yaşamın gerçekten anlamlı olabilmesi için sonsuza kadar yaşanmasi gerekir.

Bu öncüllerin temellendirmek aşırı zor gözüküyor.Hatta imkansız.

Başka bir itiraz da:"Hayat eninde sonunda son bulacak.Dinsiz kişinin Nihilizmden kaçması imkansız."
Öncelikle Nihilizm felsefi bir ekoldür.Ateist bir kişi istediği görüşte olabilir.Hayatın sonu olması nihilist olacağın anlamına gelmez.Yine yukarıdaki öncüllere geliyoruz.
3 yıl
Ateistler Cin ve Periye inanabilirler
Ateist olmak için natüralist olmak zorunda değilsindir.
Natüralist olmadığın için Cin,Peri vb. şeylere inanmaman için önünde hiçbir engel yoktur.
İsteyen bir ateist Cinlere inanabilir.
3 yıl
Dünyaya Bağlanmak
Ahirete inanmayan ve Dünyaya Bbğlanan kişilerin ortak özellikleri şunlardır:
1-Hayattaki tek amacı maksimum haz almaktır.Çünkü tek bir hayat yaşar ve sonra sonsuza dek yok olur.Bunu da maksimum hazla yasamak ister,tıpkı sürekli uyuşturucu almak gibi.
2-Yaptığı iyilikler(buna ilim elde etme,üretme falan da ekleyebiliriz) tamamen çıkar amaçlıdır.Yaptığı iyilik sonucunda:Çevreden takdir edilme,karşı taraftan bir bekleyiş içinde olursa iyilik eylemini gerçekleştirir.Yoksa iyilik umrunda bileolmaz,fedakârlık yapmaz.
3-Başına kötülükler gelirse ya da zor zaman geçirirse çok takıntı yapar,hemen kurtulmak ister.Sıkıntılar bir süre daha geçmezse ümidini kesip intihar eder.
4-En önemlisi de hayatı tamamen anlamsızdır,hayat karanlıkta 1 saniye yanıp sönen kibrit gibidir.Sonra karanlıklar içinde kalır.
3 yıl
İnsan Çokluğu ve Benlik Değeri.
Doğduğum günden beri Dünyadaki insanların sayısının çok olması beni şaşırtmıştır.
Farklı hikayeler,düşünceler ve yasanınmışlıklar.
Fakat benim en çok dikkatimi çeken şey ise kişinin benlik değeri.Her insanın farklı benliği olması beni çok korkutuyor.Yani ne yaparsak yapalım Dünyadaki bir insanın başka bir eşi yok.

Ateist birisi buna:"insanların belli bir değeri yok,doğadaki sivrisinekten tek farkımız zeki olmamız" diyebilir.
Fakat ben bunu diyemiyorum.

Büyük ihtimal çok saçma bir konu fakat yazmak istedim.
3 yıl
Duygusal olarak Tanrı'yı reddedenler ama neden ?
Her ne kadar akli argümanlar Tanrı'nın varlığı veya yokluğu ile ilgili sağlam temeller sunsada inanç için en büyük etkenlerden birisi duygular.Burada bahsettiğim şey sadece Dinin Tanrısı değil,genel olarak Tanrı.

İnsan acizdir ve yüce bir şeye tapmayı hisseder ve bu yüzden Tanrı'ya rahatlıkla inanabilir.Nitekim öyle de oluyor;zor zamanlar bizi Tanrı'ya daha çok yaklaştırıyor.

Fakat Tanrıya inanmayan bir kişinin hangi duygularla hareket ettiğini anlamıyorum.Aklıma:çekilen zorluklardan Tanrı'yı suçlama,dine karşı aşırı negatif tutum sergileyen insanın inanan kişilerden Tanrı konusunda da farklı olma isteği vb. geliyor.Bir insanin Tanrı ile ne problemi olabilir ki ?

Burada bahsettiğim şeyler tamamen duygusal olaylar.
3 yıl
Kur-an'daki Hristiyanlık bilgi hatası ?
Konumun din değil,din felsefesi içerdiğini düşünüyorum.Lütfen silmeyin.

Hıristiyanların İslam aleyhine genel iki iddiası var.
1-"BAKARA-116: Allah, kendisine oğul edindi dediler, hâşâ. Belki göklerde de ne varsa onundur, yeryüzünde de; hepsi de ona ram olmuştur" ayetinde Allah'ın biyolojik oğul olduğunu söylediğini fakat tarihte hicbir hıristiyan mezhebinin bu görüşte olmadığını ve kuranin bu yüzden yalan olduğunu iddia ediyorlar.Bu,Kur'an'da çocuk edinmekten kasıt ''begetting'' olabilir. Hristiyan inancına göre Tanrı ezelde Oğul'u ''beget'' etmiş, yani Oğul tevlit olunmuştur,gibi bir şey ile Açıklanabiliyor bunda sıkıntı yok fakat 2 numaralı iddiaya cevap bulamadım.


2-İslam'da Hz.İsa'ya vahiy ile kitap indiği fakat sonra tahrif edildiği söyleniyor.
Fakat genel hıristiyanlık'ta 4 incil'den üçü Havariler tarafından Tanrı'nın esini ile yazılıyor.Yani herhangi bir vahiy yok.Ve incil'de genel olarak İsa'nın hayatı anlatılıyor.Burada da Kur'an'ın yanlış bilgi içerdiği iddia ediliyor.
Bu 2 numaralı iddiaya cevap bulamadım.Fikri olan var mı?
3 yıl
Din felsefesi kütüphane sitesi
Din felsefesi kitaplarını bulabileceğiniz bir site.
Sitenin isminden ateizm yanlısı olduğu gözüksede ben beğendim.Link olarak nereyi yapıyorduk bulamadım.
Kopyalarsınız :D

https://infidels.org/library/


Ek olarak yabancı kitapların %99'unu lib.gen'de bulabilirsiniz
3 yıl
Aslında her an ölüyoruz
Yaşadığımız zaman hızlıca akıp geçiyor.Ve ne kadar çabalasak ve üzülsekte,giden zaman asla geri gelmiyor.
Ölüm ise yaşanılan hayatın tamamen kapanması ve giden zamanın asla geri gelmemesi demek.

Yıllar sonra fark ediyoruz ki;geçirdiğimiz bir gün,bir saat,bir dakika,bir nefes alışımız,bir an bizim koca ömrümüz oluvermiş.
İşte bu yüzden,"vaktin hakkını idrak eden kimse hayatın anlamını da idrak etmiştir,çünkü vakit hayat demektir" demişler.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.