Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt
K

Onbaşı
26 Temmuz 2014
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
21 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
K
8 ay
Güneş Enerjisi ile Isınma

Merhaba,

Bu konuda Youtube'da ve benzeri yerlerde çok sayıda kaynak var ancak hepsi okul projesi gibi basit sistemler. Ben daha ciddi bir sistem kurarak yakıt tasarrufu yapmak istiyorum.

Konyadayım, açık güneş alan bir çatım var. Kış aylarında çoğu zaman hava güneşli oluyor ancak güneş ısınma için yeterli olmuyor, hatta sıcak su sistemini bile ısıtamıyor.

Monocrystalline güneş pilleri sayesinde ışığı elektriğe dönüştürerek elektrikli ısıtıcı çalıştırmak istiyorum. Piyasada satılan profesyonel sistemler panel, şarj cihazı, akü ve inverter ile kuruluyor ancak benim aküde depolama gibi bir ihtiyacım olmayacak, enerjiyi elde ettiğim anda kullanabilirim.

2 adet 300w veya 3 adet 200w panel,

30A şarj kontrol cihazı,

basit bir akü (dediğim gibi depolama ihtiyacım yok ama inverterın dengeli çalışması için gerekli olabilir diye düşünüyorum),

300w veya 500w inverter

300w veya 500w elektrik sobası

Konu hakkında bilgisi veya tecrübesi olanlar yardımcı olabilir mi?

K
2 yıl
Dubleks evde kat termostatı vana ve kombi bağlantısı
Merhaba,
Evim dubleks, tek kombiyle ısıtıyorum, 1.kat zeminden ısıtma, 2.kat radyatör, ayrıca sirkülasyon pompası bağlı. Katlara ayrı ayrı termostat ve zon kontrol vanası bağlamayı düşünüyorum. Ancak iki termostatın da aynı anda kesmesi veya açması durumunda kombinin ve sirkülasyonun da aynı anda kapanması veya açılması lazım. Bunu destekleyen cihazı yabancı sitelerde hub controller gibi isimlerle görüyorum ama yurt içinde satan hiçbir yer bulamadım. Muhtemelen cihazların Türkçe isimlerini bilmediğim için arayıp bulamıyorum. Bilenler yardımcı olabilir mi?

Özetle şu resimdeki sistemi kurmak istiyorum.


Teşekkürler
K
7 yıl
Diafon otomatik kapıyı açmıyor
slm.a.
Samsung sht-3207 videofon aldım, aldığım arkadaşın tarifi ve cihazın arka şemasından da bakarak kendim kurdum. zile basınca görüntü geliyor fakat içeriden kapıyı açtıramıyorum. kapı düğmesine basınca tetiklemiyor sadece bibibip diye ötüyor.
kilit standart elektrikli kilit. iki kablodan elektrik verdiğimizda tık diye açılanlardan. 12V 5A adaptörün - ucunu diafonun kırmızı kablosuna, diafonun beyaz kablosunu kilide ve adaptörün + ucunu da kilidin diğer kablosuna bağladım. arkadaş böyle tarif etmişti. tam tersini de denedim hatta 4 kabloyu her türlü kombinasyonda denedim. cihaza ne bağlarsam bağlayım hatta hiç bağlamasam da aynı bibibip sesi geliyor.
sizce ne yapmalıyım? sorun kilitte mi yoksa cihazda mı?
K
8 yıl
Ev için All-in-one tavsiye eder misiniz?
Slm.A. arkadaşlar
Evde kullanmak için yani internete girecek film izleyecek, fazla hız ve grafik performansı gerekmeyen işlerde kullanılacak bir bilgisayar alacağım. 1000tl aşağısı bir notebook işimi görüyor. All-in-one için ne dersiniz? hem daha büyük bir ekran, hem de sabit durduğu için düşürülme, kirlenme, ıslanma gibi ev hali (!) tehlikelerden korunmuş olacak. Daha önce hiç kullanmadığım ve hatta mağazalar hariç hiç görmediğim birşey olduğu için emin olamadım. donanımsal olarak sıkıntı çıkarıyor mu? mesela gerektiğinde ram ve hdd upgrade edebilecek miyim?
Ne dersiniz? Olumlu cevap verenler marka/model veya donanımsal özellikler de tavsiye ederse çok sevinirim :)
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle