Donanım Haber

Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu
E

Yüzbaşı
19 Şubat 2013
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
115 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
E
2 yıl
Yeni sattığım aracın ilanını gördüm
iki hafta kadar önce aracımı 220.000 TL ye sattım.

Dün fark ettim, alan kişi ertesi gün aracı 250.000 TL den ilana vermiş.

Merak ettim aradım, hayırdır bi sorun mu var aldığınız günün ertesi neden satıyorsunuz ? Cevaba bakarmısın.

Yok yaa satacağımdan değil, öylesine bi koydum bakalım arayan soran olacak mı.

Madem satmıcaksın neden ilana koyarsın hastamısın sapık mısın ?

Bide altına kocaman yazmış

Satmaya ihtiyacım yoktur, galericiler ölücüler al satçılar aramasın diye


Nasıl bir zihniyet bu anlamış değilim.

Bir de araç 2015 ama ilana 2016 girmiş,kaporta üzerinde ufak taş izleri bir iki yerinde küçük gamze, arka tamponda işlem vardı, kendisi alırken burun kıvırdı, fiyat kırmak istedi, şimdi ilana emsalsiz temizlikte, kaportasında taş izi bile yok vs yazmış,


Ekleme 1 : Sattığın aracın ilanlarına neden bakıyorsun diye soranlar olmuş. Bir arkadaşımıza araç bakarken tamamen tesadüfen gördüm.

Ekleme 2 : Al satçıya satmışsın diyenler olmuş. Alan kişi al sat işi yapıyormu bilmiyorum, kendisi bir bankada üst düzey yönetici aynı şehirdeyiz. Kendisini şahsen tanımıyorum zaten araç satışı ile tanıştık.

Ekleme 3 : İsteyen istediği malı istediği zamandan ilana verir diyenler olmuş. Evet doğru verebilir beni ilgilendirmez artık araç onun ister biner ister satar ister benzin döker yakar. Benim belirtmek istediğim nokta satma niyeti olmadığı halde dalga geçer gibi ilan açması ve sorduğum zamanda '' yok yaa satacağımdan değil, öylesine koydum arayan soracak var mı diye '' cevabını aldım.

Ekleme 4 : ilanı isteyenler olmuş, özellikle vermiyorum çünkü kendisini arayıp bak senin için neler diyorlar diyenler olacak.
E
2 yıl
Yeni Focus şanzımanı nedir?
Merhabalar, şuan bayilerdeki en son Focus için iki şanzıman var,

otomatik 6 ileri ve otomatik 8 ileri.

Bunların ikiside powershift şanzıman mı yoksa EAT6 - EAT8 mi ?

Bir ara birisi ZF dedi ama öyle olacağına ihtimal bile vermiyorum.

Bir iki bayi aradım, satış temsilcileri dahi bilmiyor. Soralım bilgi verelim dediler geri dönüş yok.
E
3 yıl
Clio 4 far sorunu
Clio 4 aracımızda farlarda sorun olduğunu düşünüyorum, servis ise normal diyor.

1- Kısa farları açtığımız zaman sol far sanki direk yere bakıyormuş gibi yerde bir parlama var ama sağ tarafta yok.

2- uzun farları açtığımız zaman ise sanki sağ taraftaki far hiç yanmıyormuş gibi yolun sağını aydınlatmıyor ama farı kontrol ettiğimizde ise far yanıyor, uzunlarda sağ tarafın aydınlanma derecesi kısalarla aynı, uzunda yaksak kısada yaksak sağ tarafa aynı derecede ısık gidiyor sanki uzun far ampülü patlak yanmıyor gibi ama yanıyor patlak değil.

3- Uzun farları açtığımız zaman düz olarak önümüzü değilde sanki farlar 5-10 derece sola dönükmüş gibi yolun solunu aydınlatıyor Örneğin T şekilde bir ara yola giriyoruz, uzunları açtığımızda 50-60 metre ilerde aracın tam burnunun önündeki çöp kovasını değilde onun solunu aydınlatıyor, çöp kovasını görmek için biraz sağ yapıp ilerlemek yani aracın burnunu biraz sağa döndürmek gerekiyor.

4- Hem kısalar hemde uzunlar çok ama çok zayıf. uzun farlar sanki diğer arabaların kısaları gibi kalıyor, hatta uzun far açıp çevre yoluna çıktığımda karşıdan gelenler sellektör bile atmıyor.

Diğer clio4 lerde böyle mi yoksa bizim araçta mı sorun var. Servisde far ayarına baktılar sıkıntı yok dediler. Dışarda bi yere götürdüm ordada cihazı önüne koyup baktılar yükseklik ayarlarında sıkıntı yok diyorlar. Dışardaki ustayı AVM oto parkına götürüp gösterdim o da hayret etti. Sanki uzunları yakınca sağ tarafın uzunları yanmıyor gibi ama yanıyor ve uzunlar bariz sola dönük fakat ne hikmetse cihazı önüne koyup bakınca sorun görünmüyor.

Özellikle 3. maddedeki sorun can sıkıcı, gece yolculuğu yapılmıyor araçla
E
3 yıl
Ev 24 derece ama içerisi buz gibi
Merhabalar

Oda sıcaklığı 24 dereceye ayarlı ama resmen battaniye altında duruyoruz. 5 yıldır aynı evde oturuyoruz ve bu soruna çözüm bulamadık.

Kombi Buderus, yoğuşmalı, diğer özelliklerini tam hatırlamıyorum ama beş yıl önce alırken aldığım yer senin ev için fazla bu kombi bir düşük modeline bakabilirsin demişti.

3 katlı evin orta katında otoruyorum. 3+1 140 metre kare doğu-güney-batı cephe evde oturuyorum. etraftaki binalar yüzünden güneş tüm gün içerde olmuyor fakat günün 3-4 saati tam güneş alıyor.

Termostat 24 derece gösteriyor, dijital derece ve klasik tip termostat ile yaptığım ölçümlerde oda sıcaklığını 24 gösteriyor.

Peteklere ne zaman dokunsam buz gibi, bildiğiniz soğuk demir gibi.

Hava vardır diye havalarına baktım, hava yok, hava alırken çıkan su ise oldukça soğuk, çeşmeden akan soğuk su gibi, yüzünüzü yıkasanız üşür o derece.


Termostatı 24 den 26 ya çıkarıyorum, kombi anında çalışmaya başlıyor, petekler baya baya ısınıyor, evin içide hissedilir derecede ısınıyor ve rahatlıyoruz fakat termostat iç sıcaklığı 26 gösterdiği anda tekrar başa dönüyoruz, içerisi 26 ama petekler buz gibi ve içerde az önce hissettiğimiz sıcaklık yavaş yavaş kayboluyor, daha doğrusu bizim için kayboluyor, ama termostat ve diğer dijital ve klasik termostat 26 gösteriyor.

üst çapraz komşum kuzey cephe kışın evi 10dk bile güneş görmüyor, aynı kombi aynı termostat aynı petekler var, 22 derecede duruyor ve gayet iyi içerisi, komşu bize geldiğinde kombi çalışmıyor mu diye soruyor.

Servis çağırdım kombiye baktı sorun yok diyor, usta çağırdım peteklere baktı sorun yok diyor.

Ama sorun var, bu ev neden buz gibi ?
E
4 yıl
Elazığ Sivrice hakkında bilgisi olan ???
Bir yakınım ilk görev yeri olarak Elazığ Sivrice'ye gidecek.

Burası nasıl bir yerdir ?

Özellikle insanları nasıldır ?
E
4 yıl
Continental premium contact 6 mı goodyear efficient grip performance mı?
Bu iki lastik arasından hangisini seçmeliyim.

Test sonuçlarında Continental permium contact 6 puanları daha iyi,

Daha önce Continental kullanan arkadaşlarım lastiklerinin biraz sert olduğunu söylüyor ama premium contact 6 kullanan yok hiç


sizce hangisi ve neden ? bu iki lastiği kullananlar ne önerir.
E
4 yıl
İlginç bir dava hikayesi, hukukçu arkadaşlardan yardım istiyorum
Merhabalar,

Bir konu hakkında yardımınıza ihtiyacım var.

A şahsı B şahsına bir eşyasına ait 4 adet parça gönderdi, bu parçalar üzerinde bir işlem yapılacak. Bu işlem yapılırken istenilen sonuç alınamadı ve parçalardan sadece birisi bozuldu. A şahsı bu dört parçayı gönderirken, 4 parçanın toplam tutarının 1.500 TL olduğunu belirtti. Ayrıca eşyasının farklı parçalarının farklı zamanlarda farklı kişilerde işlem ( tamir ) gördüğünü bu sırada aksilikler olduğunu ve parçaların bozulduğunu, kendisi bazı parçaları tekrar aldığını ve yine kendisi eşya üzerinde bazı değişikler yaptığını, eşyanın görüntüsünde değişiklikler yaptığını belirtmişti.

Olay 1 ) B şahsı, parça bozulduğu için A şahsına, bu parçanın aynısını siz temin ederseniz ücretsiz olarak sizin istediğiniz işe yakın ayarda bozulan parçanızı ücretsiz yaparım dedi ve A şahsına parçanın değeri soruldu, '' fazla pahalı bir şey değil, yurt dışından temin edilebilir '' dedi, sonrasında A şahsı ürüne ait olan diğer parçalara devam etmesini söyledi. B şahsıda diğer parçalara devam etmek istemediğini belirtti. B şahsına gelen dört parça üzerinde herhangi bir işaret, yazı, rakam va bulunmamakta ve bu parçaların eşyanın üzerinde gelen ilk orjinal parça olduğunu kanıtlayacak bir delil mevcut değil.

Olay 2 ) A şahsı, bu sefer, eşyaya ait bozulan parçanın fiyatını verdi fakat ilk cevabında belirtmiş olduğu '' fazla pahalı bir şey değil '' sözünün tam tersine afaki bir rakam istedi. 10.000 TL

Olay 3 ) B şahsı kendi çabası ile ürünü yurt dışından temin etti ve getirtti. Faturası mevcut. Ürün faturada 150 TL olarak görünüyor.

Olay 4 ) A şahsı gelen parçayı kabul etmedi, gelen parçanın değerinin çok düşük olduğunu belirtti, bu parça bu kadar ucuz olamaz dedi ve yine afaki bir para istedi. 10.000 TL

Olay 5 ) B şahsı para vermeyeceğini, bozulan parçayı yurt dışından getirttiğini belirterek faturasını gösterdi.

Olay 6 ) A şahsı yine ısrarla 10.000 TL tazminat istedi, B şahsı kendisine önceki sözlerini hatırlattı, tüm parçaların değeri zaten toplam 1.500 TL iken, bozulan parçanın fazla pahalı olmadığını belirtmiş olmanıza rağmen nasıl böyle bir rakam istiyorsunuz dedi. A şahsı ben 1.500 TL olduğunu biliyordum ama değilmiş diyerek yine 10.000 TL istedi.

Olay 7 ) A şahsı, benim eşyamın orjinalliği bozuldu, ben yeni parça istemiyorum diyor, fakat kendisi daha önce eşyanın farklı yerlerde işlem gördüğünü bazı parçalarının zayi olduğunu ve yeniden alındığını, ayrıca yine kendisi eşya üzerinde değişiklik yaptığını ifade ediyor.

A şahsı mahkemeye başvuracağını belirtti ve şunları ekledi.

Bozulan parçam yüzünden eşyamda meydana gelen değer kaybının tespiti için bu işlerle uğraşan bir yerden rapor çıkartacağını, bu raporu çıkartmak için 5.000 tl vereceğini, bozulan parçanın değerinin 10.000 olduğunu tespit ettirip bu raporla mahkemeye gideceğini, avukatına bu dava için 10.000 TL ödeyeceğini belirtti.


Sorularım.

1- B şahsı zaten bozulan parçayı tanzim etmeyi kabul etmiş ve aynısını yurt dışından bulmuş, parça bire bir aynı ve eşya ile uyumlu. A şahsının hayır ben bu parçayı kabul etmiyorum, fatura değeri çok düşük deme hakkı var mıdır? Yada önceden belirttiği parça değerinin çok üzerinde taminat isteme hakkı varmıdr?

2- Daha önce işlem ( tamir ) görmüş, bazı parçaları değiştirilmiş ve yine eşyanın sahibi tarafından bizzat üzerinde işlem yapılmış bir eşya için hala orjinaldir denilebilir mi ?

3- A şahsı bahsettiği yerden değer tespiti için 5.000 TL ödeyerek alacağı rapor mahkemeyi bağlar mı ?

4- A şahsı, mahkemede bozulan parça için 10.000 TL, değer tespiti için ödediği 5.000 TL yi B şahsından isteme hakkına sahip mi

5- Mahkemede B şahsı aleyhine karar çıkması durumunda, B şahsı, kendisinden istenen 10.000 TL parça ücreti + 5.000 TL ödenen rapor ücretini + 10.000 TL avukat ücretini öder mi?

6- A şahsı, yıllar önce benzer bir olay yaşadığını eşyasının bir parçasının bozulduğunu, aynı şekilde mahkemeye verdiğini, karşı taraftan 20.000 TL tazminat aldığını ve bozulan yeri ise başka bir yerde 75 TL ye yaptırdığını idda etmektedir. Bu ne kadar doğru olabilir ?

Bu olay hakkındaki düşünceleriniz nedir ?

Özellikle avukatlık ücretinin ödenmesi konusunda prosedür nedir ? Avukat benim ücretim 10.000 TL diyerek bunun tamamını isteyebilir mi yoksa bunun bir alt - üst sınırı var mıdır, varsa nedir ?


Bu dava sizce nasıl sonuçlanır ?


Teşekkürler
E
4 yıl
4 gün + 6 farklı şehir + 10 larca şerefsiz halsiyetsiz namussuz
Aracımı bir ay önce sattım, Satmış olduğum aracı alırken aceleye geldi, bir nevi almak zorunda kaldım, içime sinmeyerek aracı aldım.
Bu aracı satıp rahat rahat araç bakmak ve içime sinen en iyi aracı almak için 4 gün ayırdım.

yeni araç arayışı içinde kriterlerime uyan, galerilerde, şahıslarda çok sayıda araç vardı.

Bunların hepsi farklı farklı şehirlerde, kendimce bir plan yaptım.

Rota, izmir - manisa - balıkesir - bursa - istanbul - Ankara


İzmir : İzmirli arkadaşlar kusura bakmasın alınmasın her insan bir değil elbette ama araba konusunda ben hayatımda izmir insanı kadar sorumsuz, vurdum duymaz kaypak, insan görmedim.

İlk durak izmir, sabah 7 de izmir garajındayım. Bir gün öncesinden ilgilendiğim tüm ilan sahipleri ile telefonda görüştüm nerede ne zaman buluşacağımızı kararlaştırdık.

ilk araca baktım, araç şahısda galeride değil, bana telefonda söylenen aracı bayiye götür yanındaki sıfır araç ile arasında fark yok, kaza boya vs geç toplu iğne başı kadar iz leke yok, '' sıfır araç alma bunu al '' araca baktım, direksiyon komple soyulmuş, koltuklar aşınmış, arka tamponlarda ezikler var, ön tampon sürtük, kapıları aç kapat kapılar dökülüyor. Sen bana telefonda ne dedin, ne çıktı bunlar ne ??? oooo abi sen o kadar takıntılıysan iknci el almıyacaksın git sıfır al, sen demedin mi sıfırdan farksız, bunlar hata kusur sayılmaz her arabada olur dedi. Senin satacağın arabayı dedim,

ikinci araba, daha doğrusu sıradaki 3 araba, bu arablar gaziemir tarafındaki galericeler sitesinde, galeriden araba alınmaz denir ama bunların alayı mı dolandırıcı, hiç mi iyisi yok bunların gideyim bakayım, bakmak parayla değil dedim ve gittim. Hakketten alayı dolandırıcı şerefsiz at hırsızı tipli adamlar. Gelmeden önce bunlarla telefonda görüştüm. abi çamurlukta iki cm lik çizik var başka bir şey yok denen arabanın sol arka kapıdan çamurluk arkasına kadar duvara sürtmüş, hani iki cm çizik vardı sadece, bu ne, ee nolacaktı, bunu yaptırsam boyanacak boyalı araba mı satayım birader ( serseri itin teki ) sonraki araçlarda onlardan farklı değil, sonraki satıcılar onlardan farklı değil.

sondan bir önceki araç, izmir buca, satıcı şahıs galeri değil, saat 1 de buluşmak için sözleştik, saat 12.45 de buluşma yerindeyim aradım ben geldim dedim. cevaba bakarmısın, ya bu saatte aranır mı bi insan daha öğle olmamış yatıyorum ben, kendime gelmem lazım 2-3 saat sonra ara kapat telefonu, senin ananı dedim kapattım.

son araba : satıcı şahıs, dükkanının önünde araba, içi dışı temiz, satıcı boya yok diyor ama experde belli olacak, neyse araç temiz, şunu çalıştırın bi binelim bakalım dedim, ben arabamı çalıştırmam içine tanımadığım insan oturtmam, sağda solda arabayı expermiş kontrolmüş kurcalatmam, aha araba burda bak hoşuna gittiyse notere gideriz alırsın, anahtarı veririm nere istiyorsan götürürsün.


İzmir özeti : yukarda yazdığım gibi, muhattab olduğum herkes kaypak, sözünde durmayan vurdum duymaz insanlar, gerek şahıs olsun gerek galeri olsun, ne nezaket var, ne saygı var. Sen ne kadar uzun yoldan gelmişsin, izmirde ordan oraya dolaşırken yorulmuşsun vs umrunda değilller, sanki tek araba onlarda var ve bulunmaz hint kumaşı, aracını satacak adam, alıcı geldiğinde ilgilenir, sorularına cevab verir, ama bunlar sanki silah zoru ile arabalarını satıyorlar.

Manisa, Balıkesir, Bursa, buralardakilerde hep galericiydi şahıs denk gelmedi, arabalar çok hor kullanılmış, ilan fotolarında hataları kusurları gizlenmiş, türden arabalar.

İstanbul, burada sadece bakacağım iki araç vardı, ilk aracı satan galeri Büyük bir galeri yani isim vermek istemiyorum ama İstanbul ünlülerinin alış veriş ettiği, benim alacağım arabanın diğer araçlar yanında değil çerez, çerezin kabuğu kadar değeri olmayan bir galeri. Meğer bu galeri satıştaki ikinci el araçları aynı zamanda kiralıyormuş, burada yatacağına kiralayalım ordanda bir gelir olsun demişler, ve benim ilgilendiğim araç üç haftalığına ünlü birinin eşine verilmiş. Galeri aracı zaten alınmaz denir üstüne birde galeri bu araçları kiralıyor, üstüne üstelik çok ünlü bir galeri.

Sonraki araçda galeride, aynı şekilde benzer tablo klasik galeri ayakları.


Son durak Ankara, kriterlerime uyan tek araç var, aradım, durumu anlattım 3 gündür araç bakıyorum durum bu, senin arabandada gelince aynı şeyleri göreceksem beni yorma, istanbuldan direkt eve döneyim. Yok abi sen bakma her insan bir değil, buyur gel çayımızı iç, bizde neyse o, arabada çizik bile yok, ilk sahibinden aldık, arabanın garantisi bile bitmedi daha, iki yaşında 18.000 km de kız gibi araba. Tekrar soruyorum, bak çok yoruldum uçakla geliyorum beni masrafa sokma. herşeye tamam tamam

Gittik aracı gördük, daha galerinin kapısından girer girmez seninde ananı dedim içimden.

ön tampon altı komple sürtük ve bazı yerleri kopmuş, muhtemelen yoldan çıktı taşa bi yere sürttü altını.
arka kapıda dört karış uzunluğunda bir karış genişliğinde çamurluğa kadar sağlam sürtük var, sanırım az daha derin olsa kaporta yırtılacak. arka tamponu nereye nasıl vurmuş anlamadım, ilk defa bir tamponu öyle gördüm, sol arka stop bildiğin kırık.

Soruyorum bu ne? ne ne diyor ? ben sana ne sordum sen ne söyledin ? ne var ya kız gibi araba bunun daha garantisi bitmedi, çizkler vuruklar kırıklar ne, alınca yaptırırsın önemsiz şeyler. Uzatmayalım uçak paramı ver gideyim, ne vercem sana para, bilmem ne, bildiğin itin teki adam.

Ankarada galericiler sitesini biraz dolaştım, sanki nerede serseri neydiği belirsiz adam var buraya toplanmış.


sonuç, olan benim 4 günüme oldu, 1.000 lira civarı masrafım oldu.Edit: Bazı arkadaşlar 50-60 binlik ucuz kupon araba bakıyorum sanmış.

170-180 bin liralık bmw 520 ve bmw 320 bakıyorum. Bırakında 170-180 bin vermişken kazası boyası vuruğu çiziği olmayan mekaniği düzgün araba bakayım
E
4 yıl
sürekli yüksek hızlarda performanslı kullanılmış ikinci el alınır mı
yeni araç arayışı içindeyim,

bir adet araç buldum, 2014 model 60.000 km de audi a4.

araç bakanlığın koruma aracıymış,

bu tür araçlar hep yüksek hızlarda kullanılır, 4 yaşında ve 60.000 km de olan bu aracın motorunda veya farklı yerinde sorun olma ihtimali nedir.

Bir araç sürekli üst limitlerde tapa gaz kullanılırsa bir sorun olur mu ?

Ben bu tarz koruma araçlarının şehirler arası yollarda normal hızda gittiğini görmedim hiç, araba ne basıyorsa dayıyorlar. O yüzden bu aracında 100-150km arası hızlarda kullanıldığını hiç sanmıyorum. genelde 200 üzeri basmışlardır.
E
4 yıl
Bakanlık koruma aracı alınır mı
Bakanlık koruma aracı ikinci elde alınır mı ?

Aracın kazası boyası vs yok, oldukça temiz, bakımları zamanında yapılmış, temizliği boya koruması eksik edilmemiş içinde dışında en ufak yıpranma deforme vs yok,

fakat bildiğim kadarıyla bu araçlar özellikle şehir dışı seyehatlerde oldukça üst limitlerde yüksek süratlerde kullanılıyor, bunun bir zararı olur mu ?


araç 4 yaşında ve 60.000 km de, aylık 1.000 km yol yapmış ortalama
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle