MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Binbaşı
05 Mart 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
242 (Bu ay: 6)
Gönderiler Hakkında
24 sa. önce
Ferrari, Leclerc'e SF90'ı hediye etti

Ferrari bugün genç yeteneği Charles Leclerc'e 2019 yılında zafere ulaştığı SF90 aracını hediye etti.Ferrari'nin genç sürücü programında yetişen Charles Leclerc, İtalyan takımla ilk yarışına 2019 yılında çıkmıştı ve ilk galibiyetini de o yıl Belçika Grand Prix'sinde elde etmişti.Aynı yıl SF90 aracıyla İtalya'da galibiyete ulaşmayı başardı. Bu, Tifosi'nin kalbinde daha da büyük bir yer edinmesini sağladı çünkü 2010 Fernando Alonso'dan bu yana Monza'da yarış kazanan ilk Ferrari sürücüsü oldu.

Leclerc, bugün Instagram hesabından bir paylaşım yaptı ve Ferrari'nin kendisine, 2019 yılında zafere ulaştığı SF90 aracını gönderdiğini açıkladı.

İlk paylaşımında Leclerc, eve "özel bir şeyin" geldiğini söyledi ve üstü Ferrari örtüsüyle kapatılmış bir Formula 1 aracı paylaştı. Sonrasında da garaja indirilmiş SF90 aracının fotoğrafını attı.

Ferrari daha önce Kimi Raikkonen'e de SF71H aracını göndermişti.

dün
Türk oteller düşük fiyatlarla Araplara satılıyor

2021 sezonununun da belirsizliğe girmesi, borç yükü altındaki turizm sektörünü kaygılandırdı. Dövizle çalıştığı için dövizle borçlanan sektör, hem döviz girdinin azalması hem de dövizdeki artış nedeniyle zorda.

Aykan Ceylan: Zor durumdaki otelleri Katarlı, Dubaili, Kuveytliler ucuz fiyatlara alıyor

Cumhuriyet gazetesine konuşan Sonkar Turizm A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Aykan Ceylan, deniz kenarındaki otellerin el değiştirmeye başladığını belirterek “Zor durumdaki otelleri Katarlı, Dubaili, Kuveytliler ucuz fiyatlara alıyor. Oteli kapamak da çözüm değil, çünkü şehir vergisi, yıllık emlak vergileri alınmaya devam ediyor. Firmaların yüzde 40’ına yakınının iflas edeceği öngörülüyor” dedi.

''İşçiye tazminat bile veremezler''

İşten çıkarma yasağı bittiğinde yüzde 60 istihdam kaybı yaşanacağını belirten Aykan Ceylan, üstelik işletmelerin işçinin tazminatını bile veremeyeceğini belirterek “Turizm sektörü döviz kazandığı için dövizle kredi aldı. Döviz patlayınca 5 milyon Avro kredi almış yatırımcının borcu 10 milyonu geçti. Turizmci borcunu ödese de kapayamadı. Döviz borcunu TL’ye çevirmek ise yasak. 3 ayrı yapılandırma geldi ama yeterli olmadı. Kur baskısı üzerine bir de pandemi geldi” dedi.

Ferzan Çelikkanat: Ciddi önlemler alınmalı

Er Yatırım ve Turizm Genel Müdürü Ferzan Çelikkanlat ise firmaların borç yapılandırmasının yeterli olmadığını açıkladı ve “Geçen yıl 30 milyar dolar kayıp yaşandı. Döviz dalgalanması bizleri çok yoruyor. Finansal kriz daha derinleşmeden ciddi önlemler alınmalı ve borçlar faizsiz şekilde ötelenmelidir. İşletmeler gelir olmadığı için borcu çeviremiyor” dedi.

dün
Avrupa'da koronavirüs pasaportu kullanacak ilk ülke Danimarka oldu

Avrupa'da ilk kez bir ülke koronavirüs pasaportu kullanımına başlıyor.

SAB'nin aşı pasaportunda hangi aşılar geçerli olacak?

Coronapas programını dün başlatan Danimarka, Avrupa'da koronavirüs (covid-19) pasaportu kullanacak ilk ülke oldu. Yetkililer, zaruri olmayan işletmelerin açılması için uygulamanın başladığını ve aşılanma verilerine göre kademeli olarak diğer işletmeleri de kapsayacağını ifade etti. Coronapas'ı almak için kişilerin; 2 doz aşılanmış olmaları, 12 hafta önce koronavirüs geçirmiş olmaları ya da son 72 saat içinde koronavirüs testinin negatif çıkmış olması gerektiği belirtildi.

Danimarka hükümeti programla ilgili hazırladığı açıklamada, Korona pasaportu, bir vatandaşın aşılanmış olduğunu, daha önce enfekte olmuş (bağışıklık) veya son 72 saat içinde negatif test edilmiş olup olmadığına dair belgeyi gösterir ifadelerini kullandı. Program, hem mobil cihazlardan uygulama olarak kullanılacak hem de doküman şeklinde kullanılabilecek. Mayıs ayının sonunda, Coronapas uygulaması aşılama, test durumu ve bağışıklık hakkındaki çeşitli bilgileri tek bir kapsamlı çözümde bir araya getirecek.

2 gün
lebaleb kongrelerin sonu...
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/84/c8/96/84c8969db256fe53d1c3f5d5b75033c9.jpeg&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/ec/85/3b/ec853b8f06a2c47c805fc12c8a18e7ec.jpeg&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/6d/9f/0d/6d9f0dd719b3725288c7812f7b234485.jpeg&t=0&width=480&text=1
2 gün
Bakan Nisan’da sezonu açarız demişti, ama oteller açılışlarını erteliyor

Başta artan vaka sayıları ve kaynak pazarlardaki son gelişmeler ve kısa çalışma ödeneğinin kesilmesi olmak üzere peş peşe gelen olumsuzluklar üzerine daha önce Nisan ayıda açılmayı planlayan oteller açılışlarını erteliyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, 11 Ocak’ta, Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nde medya temsilcileriyle bir araya geldiğinde, mart ayı itibariyle etkinliklerin başlayacağını, nisan ayında da sezonu açmayı planladıklarını, turizmin bu yıl ikiye katlanacağını söylemişti.

Dünya Gazetesi’nden Selenay Yağcı’nın haberine göre tesislerin birçoğu açılışlarını nisandan, haziran-temmuz dönemine erteledi.

Açılışların ertelenmesi yurt dışından misafir gelişlerinde yaşanan belirsizlikler etkili oldu. Otel açılışlarının büyük oranda mayıs ayına ertelendiği belirtiliyor.

“Sektörün elinde olmayan durumlar oluştu. İyi giden tablo kötüye döndü” diyen Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu şunları söylüyor: " Olumlu tablo bir ayda terse döndü. Kaynak pazarlarımızda yaşanan gelişmelerle gördük ki öngörülerimiz tutmadı. Nisanda başlar demiştik mayısa kaydı belki o da kayacak. Nisan ve Haziran arası sıkıntılı günler devam edecek gibi görünüyor. Çalışanlarımızı ücretsiz izne yollayarak haziran-temmuza varmamız zor. Bu sefer özellikle 2020'nin de yükü omzumuzda. Borçlanmıştık, daha da borçlanırsak sektör batacak duruma gelir. KÇÖ'nün uzatılmasını talep ediyoruz." 

3 gün
Şehir hastanesi ödemelerine sansür!!!

@Ey merhametli Türk Şimdi anlaşıldı neden lazımmış.


Hükümet, ülkenin geleceğini 20-25 yıl ipotek altına alan kamu-özel işbirliği (KÖİ) projelerine bütçeden yapılan milyarlarca liralık ödemeleri halktan gizlemeye başladı.

Sağlık Bakanlığı, şehir hastanelerine yapılan kira ve hizmet bedeli ödemelerini ilk kez bu ay yayımlamadı. Ödemelerin gizlendiği tabloların Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından Sağlık Bakanlığına gönderildiği, bakanlığın da bu tabloları değişiklik yapmadan olduğu gibi yayımladığı belirtildi.

İLK GİZLEME 16.3 MİLYAR LİRAYA

Hizmeti alanın da almayanın da para ödemek zorunda bırakılması nedeniyle Deli Dumrul vergilerine benzetilen KÖİ yükümlülüğü yüzünden şehir hastanelerine bu yıl en az 16.3 milyar lira para ödenecek. Ancak, şeffaf olması gereken tablolar karartıldığı için milyarlarca liralık bu ödemeleri halk göremeyecek.

Geçen yıl kira ve hizmet bedeli adı altında şehir hastanelerine 8.7 milyar lira para ödenmiş ve bu ödemeler bütçe tablolarına yansımıştı. Bu yıl şehir hastanelerine 6 milyar 415 milyon lirası hizmet alımı, 9 milyar 977 milyon lirası kira bedeli olmak üzere ödenecek toplam 16 milyar 392 milyon lira halktan gizlenmiş olacak. Böylece kaynak yokluğunda yapılan ödemelere halktan tepti de gelmemiş olacak.Aşı parasını şehir hastaneleri yuttu

YARDIMLAR DA GİZLENDİ

Tabloların karartılması nedeniyle, Yap-Kirala-Devret yöntemiyle işletilen şehir hastanelerine akan milyarlarca liranın yanı sıra hükümetin Sudan, Mogadişu, Somali, Bangladeş, Nijer gibi ülkelerdeki hastanelere gönderilen yardım paraları ve aşılama için yapılan harcamalar da halktan gizlenmiş oldu. Kaynak sıkıntısı yaşanmasına rağmen yabancı ülkelere yapılan sağlık yardımları kamuoyunda tepki çekiyordu.

TORBADAN ÇIKTI

Halka hesap verme adına şeffaf olması gereken bütçe ödemelerinin gizlenmesinin perde arkasında ‘program bütçe' modeline geçilmesinin yattığı ifade edildi. Geçen yıl Ekim ayında çıkarılan torba kanunla bütçelemede değişikliğe gidilmiş, muhalefet milletvekilleri bu değişiklikle birlikte artık hükümetin yaptığı bir çok hassas harcamanın halktan gizleneceğini açıklamışlardı. Harcamaları gizleyeceği söylenen düzenlemenin ilk sonucunun şehir hastanelerinde görüldüğü belirtiliyor.


Şehir hastanesine para var sağlık şehitlerine para yok

SANSÜRLE ÇÖZÜM OLMAZ

Şehir hastanelerine yapılan harcamaların gizlenmesine Genel Sağlık-İş Başkanı Zekiye Bacaksız'dan sert tepki geldi. Milyarlarca liralık ödemelerin halktan gizlenip sansürlenmesiyle sorunun çözülemeyeceğini belirten Bacaksız, halkı fakirleştiren ödemelerin üstü örtülü de olsa dolar üzerinden müteahhitlere aktarılmaya devam ettiğini söyledi. Şehir hastaneleri üzerinden yandaş şirketlere ödenen milyar dolarların gizlendiğini belirten Bacaksız, şu eleştirilerde bulundu:


“Vatandaştan yastık altı dövizleri çıkarmaları istenirken bir yandan da şehir hastaneleri üzerinden yandaş şirketlere dövize endeksli kira ödenmeye devam ediyor. Ancak yıllık ödemeleri milyar doları bulan şehir hastaneleri üzerinden yandaş şirketlere ödenen tutarlar halktan gizleniyor.

Tabloların karartılması milyar dolarlık ödemeleri sansürleme çabası mıdır? Bu yıl hastanelere 16.3 milyar lira ödenecek, ancak halk göremeyecek. Şehir hastaneleri açıldığı için kamuya ait onlarca hastane kapatılmasaydı devletin bütçesinden milyarlar şirketlere aktarılmayacak, bu kaynak devletin kasasında kalacaktı.

ACİLEN KAMULAŞTIRILMALI

Şehir hastanelerinin her yıl artan ve dövize endeksli olan taksitleri yüzünden ülke geleceğini 25 yıl ipotek altına alacağını belirtirken, bu hastanelerin acilen kamulaştırılması çağrısı yaptı.

Şehir hastanelerinin sözleşmelerinin ‘ticari sır' gerekçesiyle açıklanmadığını, bu nedenle ödemelerin henüz buz dağının görünen kısmı olduğunu belirten Zekiye Bacaksız, devletin kendi yaptırdığı Samsun, Antalya, Aydın, Trabzon, Ordu ve Şanlıurfa şehir hastanelerinin rekabete açılmadan olağanüstü durumlarda kullanılması gereken maddeyle (21/b) ihale edildiğini de söyledi.

3 gün
Datça’nın en değerli bölgesi otel yapılmak üzere özelleştiriliyor!

Datça’daki Kargı Koyu yakınında bulunan Hazine’ye ait büyük bir alan otel yapılmak üzere özelleştiriliyor. Alan, burun şeklinde yarımadayı da kapsıyor.

Resmi Gazete’de dün Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile ilgili çok sayıda Cumhurbaşkanı Kararı yayınlandı. 12 karar içerisinde en dikkat çekeni Datça’ya ilişkin karar oldu. Mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne ait olup özelleştirme kapsam ve programında bulunan Datça ilçesi Datça Mahallesi 213 ada, 1 parsele ilişkin “otel alanı, günübirlik tesis alanı, park alanı, otopark, doğal karakteri korunacak alan, zeytinlik alan, trafo alanı, dere ve yol” kullanım kararları getirilmesine yönelik Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan çevre düzeni ve imar planı değişiklikleri onaylandı. Üzerinde şu anda hiçbir yapının bulunmadığı bu parsel büyük bir alanı kapsıyor. Parsel, Kargı Koyu yakınında bulunuyor. Bir bölümü burun şeklinde yarımadadan oluşuyor. Alınan bilgiye göre Cennetköy’ün hemen yanında bulunan bu bölge çok değerli. Datça’nın en değerli bölgelerinden birisi olarak gösteriliyor. Bakir bir alanı kapsayan arazi, plan değişikliklerinin ardından otel yapılmak üzere özelleştirilecek.

3 gün
AB, İflas Eşiğindeki Air France'ı kurtaracak 4 milyar Avroluk yardımı onayladı

AB Komisyonu Air France’ı kurtarma paketini onayladı

AB komisyonunundan yapılan açıklamaya göre Fransa şirkete 1 Milyar Avro'luk sermaye koyacak ve farklı enstrümanlarla şirkete 3 Milyar Avro'luk kredi tahsis edilecek. Bununla birlikte şirket Paris dışındaki Orly havalimanındaki 18 slotundan vazgeçecek.

Plana ilişkin değerlendirmelerde bulunan Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire planın parçası olarak Fransa'nın şirkette en büyük hissedar olabileceğini ifade etti.

Air France-KLM ortaklığında Fransa ve Hollanda'nın yüzde 28 kombine payı bulunuyor 

Daha önce Le Maire, Air France-KLM ortaklığına yeni mali destek için Avrupa Birliği ile prensipte anlaşmaya varıldığını belirtmişti.

Air France-KLM ortaklığında Fransa ve Hollanda'nın yüzde 28 kombine payı bulunuyor. Ülkeler, şirketin geçen yıl doğrudan krediler ve devlet destekli garantilerle 10,4 Milyar Avro'luk destek almasının ardından yeni bir fonlama planı üzerinde görüşmeler yürütüyordu.

Pandemiden diğer havayolu şirketleri gibi sert etki gören Air France-KLM ortaklığından geçen yılın son çeyreğinde 2,1 Milyar Avro'luk nakit çıkışı olmuştu. Air France-KLM ortaklığının Kovid-19 salgının etkisiyle 2020'de 7,1 Milyar Avro zarar ettiği belirtilmişti. Şirketin cirosunun 2020'de bir önceki yıla kıyasla yüzde 59 azalarak 11,1 Milyar Avro olduğu aktarılmıştı.

geçen hafta
Venedik'te kruvaziyer yasağı

Dev kruvaziyer gemilerinin Venedik lagününe girişi yasaklandı.

İtalya’da hükümet, büyük yolcu gemilerinin Venedik lagününde yaptığı geçişleri durdurma kararı aldı. Kültür Bakanı Dario Franceschini, kararı Twitter hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

İtalya Başbakanı Mario Draghi başkanlığındaki bakanlar kurulu, ülkede uzun yıllardır tartışma konusu olan kruvaziyer gemilerinin kanallarıyla ünlü Venedik kentinde, özellikle San Marco Meydanı yakınında yaptığı geçişleri durdurma kararı aldı.

Hükümetin aldığı karar kapsamında, Venedik lagünü dışında 40 bin ton ağırlığındaki gemilerin yanaşabileceği liman projesi için ihaleye çıkılacak.

“YILLARDIR BEKLENEN DOĞRU KARAR”

Kültür Bakanı Dario Franceschini, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Yıllardır beklenen doğru bir karar. (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) UNESCO’nun da talep ettiği üzere Venedik’te büyük gemilerin lagün dışında bir yere yanaşması ve buna yönelik bir projenin hayata geçirilmesine yönelik bir karar onaylandı” ifadelerini kullandı.

GEMİLERİN YAKIN GEÇİŞİ PROTESTO EDİLİYORDU

Dev kruvaziyer gemilerinin, özellikle kentin simgesi Büyük Kanal ve San Marco Meydanı’ndan yaptığı yakın geçişler turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bir etkinlik olmasıyla öne çıkıyordu. Buna karşın Venedikliler ise bu geçişlerin kent için yarattığı riskler ve tehlikeler sebebiyle yıllardır gemilerin yakın geçişini protesto ediyordu.

Son olarak Haziran 2019’da teknik problem yaşayan 275 metre uzunluğundaki MSC Opera gemisi, büyük gemilerin ana güzergahı olan Giudecca Kanalı’ndan geçerken bir tekneye ve rıhtıma çarpmış, olayda en az 4 kişi yaralanmıştı.

UNESCO da daha önce İtalya’ya bu konuda önlem alması için çağrıda bulunmuştu.

Sputnik’in İtalyan basınından aktardığı habere göre, Venedik’e yönelik kruvaziyer turizminden, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını öncesinde İtalyan ekonomisine yaklaşık 400 milyon Euro girdi sağlandığı belirtiliyordu.


https://www.turizmgunlugu.com/2021/04/01/venedik-kruvaziyer-yasagi/

geçen hafta
Club Paradiso Otel'e Haciz Şoku

Alanya'nın önemli turistik tesisleri arasında yer alan Club Paradiso Otel dün haciz şoku yaşadı. Sabahın erken saatlerinde haciz memurlarının geldiği 5 yıldızlı Club Paradiso Otel’de alacaklarını temin edemeyen tedarikçiler, personel ve acentalar haciz işlemi başlatılması yönünde otele ihtar çekti. Pandeminin de getirdiği ekonomik yükle birlikte ihtara rağmen ödeme yapılmayınca Alanya’nın güzide tesisine haciz işlemi başlatıldı. Otelin akıbetinin ne olacağı henüz belli değilken, otel yetkililerince de resmi bir açıklama yapılmadı. Otel hissedarları, kısa süre önce otelin idari kadrosunda köklü değişiklikler yaparak gündeme gelmişti.

DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.