MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Binbaşı
05 Mart 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
217 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
11 sa. önce
Van’a ‘Yüzen otel’ geliyor

Van'ın turizm potansiyeli en yüksek ilçelerinden biri olan Edremit'te, turistlere farklı bir tatil deneyimi yaşatmak amacıyla "yüzen otel"e dönüştürülecek atıl durumdaki feribot, Bitlis'in Tatvan ilçesinde Van Gölü'ne indirildi.

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA) desteklediği proje kapsamında, daha önce Van-Tatvan arasında yolcu ve yük taşımacılığının yapıldığı atıl durumdaki "Rafet Ünal" isimli feribotun otele dönüştürülmesi için çalışmalara başlandı.

Bitlis'in Tatvan ilçesindeki tersaneye getirilen 4 katlı feribot, burada özel döşenmiş geniş kabinleri, jakuzi, kafeterya, dinlenme salonu, internet, sauna ile düğün ve konferans salonu imkanlarının sunulacağı otele dönüştürülecek.

Van Gölü'ne indirilen 1680 ton ağırlığında, 82 metre uzunluğunda ve 14 metre genişliğindeki "yüzen otel" çalışmalarının yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

dün
TatilCom ile Casa Blanca Beach Hotel mahkemelik oldu

Marmaris-İçmeler'de bulunan Casa Balanca Beach Hotel'in sahibi Erkan Hayaloğlu, tek yetkili olarak çalıştıkları TatilCom'dan 2020 yılına ait 600 bin lira alacağını tahsil edemediğini ileri sürdü. Hayaloğlu, şirket yetkililerinin, ''2021 için iç pazardan tek yetkililik anlaşması imzalarsanız paranızı ödeyeceğiz, aksi taktirde ödemeyeceğiz.'' dediğini iddia etti.

''2021'de tek yetkili çalışmazsanız para ödemeyiz'' dediler

2020 Haziran ayının sonunda TatilCom yetkilileri ile görüştüklerini, karşılık destek olunması halinde iç pazarda sadede kendileri için oteli açacaklarını söylediklerini ve TatilCom'un bunun güvencesini verdiği için oteli açtıklarını kaydeden Erkan Hayaloğlu, ''Ağustos 2020'ye geldiğimizde 600 bin TL alacaklı hale gelmiştik. Aralık sonuna kadar kendilerini her hafta birkaç kez aramamıza rağmen ödeme ile ilgili bir cevap alamadık, telefonlarımıza çıkmadılar, yazışmalarımıza cevap vermediler. 2020'nin aralık ayında ofislerine giderek ancak 2021’nin mayıs ayına kısmi çek alabildik. Ocak 2021 sonuna geldiğimizde, 2021 yılı için iç pazarda kendileri ile tek yetkililik anlaşması imzalamamız durumunda 2020’nin bakiyesi için çek vereceklerini söylediler. Aksi takdirde ödeme yapmayacaklarını, Uğur beyin talimatı oldugunu bana WhatsApptan yazarak bildirdiler.'' dedi.

Hukuki süreç başlattık

TatilCom'un bu yaklaşımına ilişkin elinde yazışmalar olduğunu söyleyen Hayaloğlu, ''Bugüne kadar partnerlik görevini fazlasıyla yerine getirmiş bir işletme olarak, firmaya karşı her turlu sorumluluğunu yerini getirmiş bir partner olarak bu dayatmacı zihniyeti kesinlikle kabul etmiyoruz. Ayrıcada Rekabet Kurulu da dahil olmak üzere, hukuki süreci başlatmış olduğumuzu bildiririz.'' ifadelerini kullandı.

2 gün
Zarardaki THY'nin Yöneticilerine Makam Aracı İçin 05.03.2021 de İhaleye Çıkılıyor...

2020 yılında 17 milyar TL zarar açıklayan, tüm personelin maaşlarından zorla yüzde 50’ye varan indirim yapan THY, itibardan tasarruf etmiyor. HAVASEN, THY’nin yöneticilerine son model 347 otomobil kiralamak için cuma günü ihaleye çıkacağını açıkladı.


Hava yolu Çalışanları Sendikası (HAVASEN) geçtiğimiz yılı 17 milyar TL zararla kapatan Türk Hava Yolları'nda yöneticilerin kullanımı için 347 araçlık kiralama ihalesi açıldığını duyurdu. 

Açıklamaya göre THY yöneticilerine 181 adet, THY'nin yan kuruluşlarının yöneticilerine ise 166 adet olmak üzere toplam 347 adet 2021 model sıfır kilometre binek araç kiralanacak. 3 yıl için kiralanacak araçların ihalesi 5 Mart Cuma günü yapılacak. 

HAVASEN Yönetim Kurulu imzasıyla yayınlanan açıklamada, “Yapılacak ihale 2020 yılında 17 milyar TL zarar açıklayan bir şirketin darboğazdan çıkmak konusunda ne kadar samimi olduğunu göstermesi bakımından ibret vercidir” denildi. 

 “Pandemide Araba Sevdası” başlıklı HAVASEN açıklamasında şu tespitlere yer verildi: 

  • “Yetkili sendikanın (HAVAİŞ) desteği ile pandeminin faturasını çalışanlara çıkartan THY tasarruf konusunda çifte standart uygulamaya devam etmektedir.
  • Ücretleri; pilotlarda yüzde 50, kabin memurlarında yüzde 35, yer personelinde ise yüzde 30 oranında düşüren THY yönetimi, artan enflasyon karşısında daha da ezilen çalışanların yaptığı özveriye, yönetici personelin makam arabalarını yenileme kararı ile karşılık vermiştir.
  • Ölümü göstererek sıtmaya razı ettiği işçisinden kestiği parayla son model araç filosu kiralayan ve özveriyi sadece çalışandan bekleyen ama kendi konforlarından vazgeçmeyen bir anlayışla pandemi sürecinden nasıl çıkılacağı artık ciddi bir soru işareti haline gelmiştir. 

YETKİLİ SENDİKANIN BAŞKANININ 2 MİLYONLUK MAKAM ARACI 

  • Salgın süresince üyelerinin maaşlarından indirime gidilmesini gizli görüşmelerde kabul eden ama kendi maaşını sendika birikimlerinden tam olarak alan yetkili sendika başkanı ise üyelerinin aidatlarından aldığı 2 milyon liralık makam aracı ile THY yönetiminden aşağı kalmadığını göstermiştir.”
2 gün
Sheraton Çeşme, Swissotel oldu

Çeşme turizminde uzun yıllar Sheraton olarak hizmet veren dev tesis, artık Swissotel olarak faalyetlerini sürdürecek. Dünyada otel komplekslerinin yüzde 20’sini rezidans olarak kullanan Swissotel, Çeşme’de de aynı sistem ile çalışacak. Çeşme’de yılın 12 ayı hizmet verecek olan Swissotel için şu anda çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

ESNAF ODASI’NDAN REZİDANS TEPKİSİ

Öte yandan Çeşme Esnaf Odası Başkanı Osman Köfüncü, rezidans sisteminin ilçeye zarar verdiğini dile getirerek tepki gösterdi.

Köfüncü, Çeşme’de Turizm İşletme ruhsatı alınarak daha sonra rezidanslara çevrilen yapıların ilçenin yatak kapasitesini düşürdüğünü belirterek, “Çeşme’de önüne geçemediğimiz en büyük sorunlardan birisi de bu rezidanslar. Buradan yetkililere sesleniyorum; Lütfen bu rezidanslara dur desinler” açıklamasında bulundu.

2 gün
RuslarTürkiye'deki turların fiyat artışını tartışılıyor(Otel fiyatları ciddi arttışta)

Rus turizm piyasasının temsilcilerine 2021 yaz dönemi erken rezervasyon fiyatları geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında Türkiye turlarının fiyatlarında yüzde 30'luk yaşanıyor. Rus haber portalı TourDom.ru Rus seyahat acentalarına bunun nedenini sordu. Rus acentalara göre Türk otelciler COVID-19 nedeniyle yaşadıkları kaybı telafi etme arzusunda. Türkiye tur maliyetlerindeki artışta bundan da daha büyük sebep ise rublenin zayıflaması.

Alanya'ya 1 haftalık turun maliyeti 14 bin ruble arttı

Moskova'da acenta sahibi Natalya Kotelnikova 2020'de, erken rezervasyon promosyonu için Alanya'daki 4 yıldızlı otel konaklamalı turun yaklaşık maliyetinin 124 bin rubleye olurken aynı paramatrelerle bu yaz 138 bin rublenin üzerine çıktığını ifade etti. Kotelnikova'ya göre bu artış sadece kur farkından kaynaklanıyor. Kotelnikova' “Döviz cinsinden fiyatlar fazla artmadı, bazı oteller için geçen yılki seviyesinde kaldı. Ancak rublenin değer kaybetmesi nedeniyle turistler için maliyetlerde gözle görülür bir sıçrama oldu ”diye yorumluyor.

TBG seyahat acentesi ağının temsilcisi Valentina Kharitonova da Türkiye'de tatil fiyatlarının bu yıl arttığını belirtti. Kharitonova'ya göre bu artış rublenin zayıflamasından kaynaklanıyor(yani kur). Kharitonova bunun yanı sıra COVİD-19 sebebiyle otellerin kabul edebileceği müşteri sayısına sınırlama getirilmesi, otellerin 2020 kaybını telafi etme çabası, çoğu yabancı destinasyonun Rus turistlere kapalı olması gibi sebeplerin de fiyat artışlarında etkili olduğunu belirtiyor. Rus turizmcilere göre Antalya'da fiyatlarını artırmayan oteller de var. Pink Elephant acente ağının Genel Müdürü Alexan Mkrtchyan, Türkiye'deki otel fiyatlarının bu yaz arttığını doğruladı: “ Örneğin 5 yıldızlı Rixos Premium Tekirova'da tatilin maliyeti 200 bin ruble'den başlıyor. Döviz kurlarında oynama olsa bile bu yine de yüksek bir fiyat. Türk otelcilerin fiyatlarını bu kadar yükseltmemeleri gerekiyor”diyor.

2 gün
Assos Antik Kenti'ndeki turistik tesisler 500 gün kapalı kalacak

Assos Antik Kenti'nin bulunduğu turizm alanı içindeki otellerin, bölgede tehlike oluşturan kayalarla ilgili yapılacak çalışma nedeniyle 500 gün kapalı kalacağı belirtildi.


Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi sınırları içinde bulunan Assos Antik Kenti'ndeki turizm tesisleri, bölgede tehlike oluşturan kayaların ıslah edilmesi çalışmaları nedeniyle 500 gün kapalı kalacağı açıklandı. AFAD'ın hazırladığı rapor doğrultusunda, Assos'ta tehlike oluşturan kayaların bertaraf edilmesi amacıyla başlayacak çalışma tamamlanıncaya kadar, bölgede bulunan turistik tesisler kapalı kalacak.

AFAD tarafından hazırlanan raporun Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından da onaylandığı, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş'ın da Assos Antik Kenti'nde bulunan tesis işletmeleriyle bir toplantı yaptığı öğrenildi.

Bölgede başlayacak çalışmalar tamamlanana kadar, Assos Antik Limanı’ndaki otel, pansiyon, kamp, restoran, büfe, çay bahçesi ve dondurmacı olmak üzere toplam 19 tesis kapalı kalacak.

2 gün
Çek Hava Yolları iflas başvurusunda bulundu

Filosunda 8uçak bulunan ve 22 noktaya uçuş gerçekleştiren Çek Hava Yolları iflas başvurusunda bulundu. Alman haber ajansı DPA'da yer alan habere göre, daha önce devlete bağlı bir hava yolu şirketi olan Çek Hava Yolları, 2018 yılında Smartwings şirketine satılarak özelleştirilmişti.

Korona krizinden ağır darbe aldığı belirtilen şirketin 2020 yılından bu yana iflas korumasında olduğu belirtildi. 430 çalışanı bulunan Çek Hava Yolları'nın, daha önce devlet yardımına müracat ettiği, devlet yardımı alamaması durumunda iflas edeceğini ilan ettiği öğrenildi.

2 gün
tatil satın alırken dolandırılmayın; İşte dolandırıcıların hedefinde olan Türkiye’deki 68 otel

Türkiye’de faaliyet gösteren onlarca otelin web sitelerini kopyalayan dolandırıcılar, korona nedeniyle zor günlerin yaşandığı 2021 yılında otelleri ve müşteriler zor durumda bırakacak.


Türkiye’deki 68 otelin web sitelerinin dolandırıcılar tarafından kopyalandığı ve bu siteler üzerinden insanlara sahte tatil satışı yapıldığı öğrenildi.

Almanya merkezli Hetzner’de host edilen sahte sitelerin içinden tespit edebildiklerini Türkiye’deki meslektaşlarıyla paylaşan Almanya’daki turizmciler, otelcileri dikkatli olmaları konusunda uyarırken, sahte rezervasyon sitelerinin listesinin de paylaştı.

M.Ferit Aktakka isimli turizmci, ‘’Listede bulunan otellerin BT yöneticilerini tanıyorsanız, lütfen onları da bilgilendirelim. BTK üzerinden hukuki süreçler haricinde yukarıdaki Betzner firmasına da ulaşıp bildirimlerde bulunuyoruz.’’ dedi.

Siteleri kopyalanan 68 otel ise şu şekilde sıralandı:

ujobodrumresort.com

miracleresortotel.com

maxroyals.com

maytermalsotel.com

adameveresort.com

dalyanresorts.com

royalasarlikbeachresort.com

cangardenresorts.com

clubmarvyresorthotel.com

delphineresorts.com

hapimagseagardenresort.com

salmakisotel.com

sahinnparadisehotels.com

adinhotelsbeachs.com

icresorthotels.com

akronestermalhotels.com

qprresorthotels.com

resortsvouchers.com

voyageresorts.com

elaqualityhotel.com

bofoteluludag.com

ziganaresortotel.com

latanyaparkresorts.com

limakgrouphotels.com

adinhotelsbeach.com

granadaresorthotel.com

rixoshotelsresorts.com

womeresortdeluxe.com

maythermals.com

robinsonhotelsresorts.com

cesmeboyalikbeach.com

granadaluxuryotels.com

susesiresorthotel.com

ladoniaresorthotels.com

corneliaresortotels.com

angelmarmarishotel.com

venosahotel.com

fameresorthotels.com

bellisresort.com

papillonresorthotels.com

akroneshotels.com

sellectumresorts.com

akkaresorthotels.com

baiaotels.com

alacatibiblos.com

basaranlartermalotel.com

angelsmarmarisotel.com

berahotelresorts.com

royalalhambrahotel.com

spiceotelresorts.com

crystalresorthotels.com

lablancheresorts.com

adenyabeachsresorts.com

yalikavakhotelsresort.com

bodrumholidayresorts.com

titanicresortshotel.com

kefalukas.com

adenyabeachsresort.com

angelesmarmaris.com

barutresorthotels.com

asteriahotelsresort.com

nashiraresorts.com

alibeyresortshotels.com

sentidobelazure.com

avantgardecollections.com

regeshotels.com

aquafantasyhotel.com

latanyaparkhotel.com

xanaduresorthotel.com

2 gün
Foça için koruma amaçlı imar planında sona yaklaşıldı

Foça’da 1/5000’lik planların onay aşamasına geldiği ve sırada 1/1000’lik planların olduğu açıklandı. Foça’da, imar planı eksikliği nedeniyle bekleyen birçok yeniliğin kolayca hayata geçeceği belirtildi.


Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, “Foça Belediyesi ve ilgili kurumlar tarafından hazırlanan Koruma Amaçlı İmar Planı, koruyarak geliştirme ilkesinde buluştuğumuz önemli bir çalışmadır. Bu amaca yönelik birlikte emek verdiğimiz iktidar-muhalefet tüm meclis üyelerine, Foça Kazı Başkanlığı’na, İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne; çalışmaları destekleyen ve onaylayan Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a ve tüm Foçalılara teşekkür ediyoruz” dedi.

Neler yapılacak?

Foça Koruma Amaçlı İmar Planı ile, UNESCO kültür mirası listesine başvurulacak. 30 yıldır çözülemeyen uygulama sorunları çözülecek. Tarih turizmi canlanacak ve deniz turizmi ile bütünleşecek. Old Town Projesi geliştirilecek. Engelsiz kent projesi uygulanacak. Özel Proje alanları oluşturulacak. Meydan düzenlemeleri yapılacak. Arkeoparklar oluşturulacak. Kazı evi, müze ve atölyeler yapılacak. Kıyı alanları düzenlenecek. Otopark ve trafik sorunu çözülecek. Yayalaştırma çalışmaları tamamlanacak.

5 gün
Corona virüsü aşısında Türkiye’ye kötü haber: ‘Çin aşısı olana AB vizesi yok’ iddiası

Avrupa Birliği, iki aydır konuşulan "Aşı pasaportu" konusunda görüşmelere başladı. Dün yapılan online AB zirvesi 4.5 saat sürdü ve başta aşı pasaportu olmak üzere çeşitli konularda kararlar alındı. AB'nin onayladığı aşıları olanlara vize verilmesi gündeme gelirken Türkiye'de kullanılan Çin yapımı aşının AB'den henüz onay almaması gündem oldu.


27 üye ülkenin liderleri, “Dijital Aşı Pasaportu” konusunda anlaşırken, bunu “AB tarafından kabul edilen, AB'den onay alan aşılar” (ein EU-weit akzeptiertes Zertifikat für Impfungen, Immunität und Negativ-Tests) koşuluna bağladı.

Buna göre “Dijital Aşı Pasaportu” bu yaz aylarına kadar hayatımıza girecek. İlk başlarda, aşı pasaportuyla birlikte, uluslararası alanda tanınan “Bağışıklık kazanmıştır” raporu veya “Negatif PCR testi” de geçerli olacak.

ÇİN AŞISINA ONAY YOK

Türkiye'nin getirdiği ve kullanılan Çin’in geliştirdiği corona virüsü aşısı ise AB'den onay almadı. Çin'de aşıyı geliştirenler henüz AB onayı için başvurmadı bile. Ruslar ise kendi aşıları için AB onay kurumu olan EMA'ya başvurdu.

Dijital Aşı Pasaportu'nu henüz almamış olanlar, bu iki koşuldan birini yerine getirerek, AB'ye girebilecek. Ancak bir süre sonra, bunların yerine tamamen Dijital Aşı Pasaportu'nun alması bekleniyor.


Aşı Pasaportu, özellikle 2020 yılında turizmde büyük sıkıntı yaşayan İspanya, Portekiz, İtalya ve Yunanistan'ın bu yılı kurtarmak için bastırmasıyla hayata geçirildi.

MERKEL: YAZA YETİŞEBİLİR

Almanya başbakanı Merkel, zirveden sonra yaptığı açıklamada, Avrupa Konseyi'nde Dijital Aşı Pasaportu'na ihtiyaç olduğu konusunda bir mutabakat olduğunu duyurdu. Bunun yaz aylarına kadar hazır olmasını umduğunu belirten Merkel, “Ancak aşı belgesinin seyahat için önkoşul olması konusunda henüz siyasi bir karar yok” dedi.

Bu siyasi karar çıkmadığı sürece, AB dışı ve risk bölgesi ilan edilen ülkelere vizelerin açılması da zor görünüyor.

AŞI UZUN ZAMAN KALICI OLACAK

AB içinde aşılamanın yavaş gitmesi de büyük tartışma çıkardı. Aşıya geç başlayan Kuzey Afrika ülkeleri ve Fas'ın AB'yi geçtiği belirtilerek, birlik içerisinde hızlanma istendi. Uzmanlar, birkaç hafta sonra hızlanmanın başlayacağını savundu.

Başbakan Merkel, corona virüsü mutasyonlarının uzun süre gündemde kalabileceğini ve bu nedenle çok uzun süre aşıya ihtiyaç duyulabileceğini belirtti.

DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.