Donanım Haber

Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Binbaşı
19 Ağustos 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
18 üye
Görüntülenme (?)
2292 (Bu ay: 8)
Gönderiler Hakkında
2 yıl
RTX 3080 GameRock OC BIOS + Overclock ve Anakartla RGB Eşleştirme

Overclocktan anlayan biri değilim ama @StreamRolleR hocamdan heveslenince amatörce bir şeyler denedim :) Arkadaşımda RTX 3080 gamerock sahibi yaptığımız basit her kullanıcının yapabileceği overclock denemesinde ikimizin de kartı yakın değerler verdi. Bu ürünler eksaya gelen son parti ürünler mesela eski partide kutudan anakartla eşleştirmek için RGB kablosu çıkmıyordu bunlardan çıkıyor. Kartların OC potansiyelinde farklılık var mıdır bilmiyorum.


Bilmeyenler için not olarak ekliyorum Gamerock anakartların RGB siyle eşleşiyor kabloyu anakarta bağlayıp Thunder Master programından ARGB modunu seçiyorsunuz. STRIX düşünmemin başlıca sebeplerinden biri bu RGB idi fakat gerek yokmuş bu ekran kartından her şeyiyle çok memnunum.


Öncelikle düz RTX 3080 GameRock olan ekran kartımıza GameRock 3080 OC versiyonunun BIOS'unu indirerek NVIDIA NVFlash ile BIOS güncellemesi yaptık. Sorunsuz bir şekilde düz kartlarımızı OC versiyonu haline getirdik. Bunun üstüne Palit'in çok başarılı bulduğum Thunder Master yazılıyma OC SCAN seçeneğine tıkladık. Thunder Master ortalama 30 dakika kartımızın stabil ayarlarda çalışacağı overclock denemelerini yaptı. Benim kartıma +83 MHz GPC OC ve MEM OC +200 MHz önerdi. Yanlış hatırlamıyorsam arkadaşıma da 150 MHz GPC OC ve 150 MHz MEM OC önerdi. Ayarları kaydettik ve çıktık tüm yaptıklarımız bu kadar.


Bu overclock durumundan sonra %5 civarında bir fan hızı ve 2 derece fark etti. Çektiğim resimlerin amatörce olduğunu biliyorum kendi halimde denediğim bir şeyi paylaşmak istedim az da olsa anlaşılır diye umuyorum. 3900X ekran kartına overclocktan sonra özellikle GTA 5'te yer yer %80 kullanımlara kadar düştü 2x MSAA açınca %95 lere çıkıyor 4k'da MSAA açmayı zorunlu hale getirdi diyebilirim. Uyguna Amd 5900x işlemci alabilirsem bu bazı oyunlardaki GPU kullanım durumları toparlayacağını düşünüyorum. Oyunlarda ufak kımıldamalar kamera açısı FPS değiştiriyor elimden geldiğince aynı yerlerde resim çektim ama hata payı olabilir.


Not : Format attım PubG de aynı yerde şuan 4K Ultra da 140-150 FPS veriyor neden olduğu hakkında bir fikrim yok.


ASUS Armoury Create RGB Durumu;GPU-Z Durumu;
Thunder Master yazılımı ve önerdiği overclock değeri;GTA 5 4K Ultra ayarlarsa MSAA OFF şekilde FPS değerleri.
Resident Evil 3 4K En yüksek ayarlarda DX11 ModundaPUBG 4K Ultra Ayarlarda her şey Ultra'da.

2 yıl
Samsung 980 Pro 1 TB device is not connected hatası ve Crystal Disk Mark skoru

Sorunların çözümleriyle konuyu güncelliyorum arkadaşlar,


Samsung NVMe driver kurarken device is not connected hatasını alma sebebim Samsung NVMe Express sürücüsünün aylardır güncellenmemiş olması. Yani 980 Pro'yu henüz desteklemiyor. Yabancı birkaç yazı da da programı güncellemeden ürünü mü çıkardınız gibi eleştiriler almış.


7000-5000 Hızlar yerine 6500-2200 hız alma sebebim %85 doluluktanmış diye tahmin ediyorum. Şu an format attım oyunları programları vs yükledim %24 dolulukta değerler gayet iyi.


Guru3D'nin testinde Crystal Disk Mark programında ayarlar kısmından default yerine NVMe seçilmiş. Bu seçenek seçildiğinde 3. kısımdaki RND4K Q32T1 yerine Q32T16 oluyor o zaman sonuçlar Guru3D testindeki gibi çıkıyor.


2 yıl
Kasa Denemesi
İptal. Forumun ölü alanı burası uğraşmaya gerek yok
2 yıl
Rtx 3070'in 2080 Ti'den performanslı olduğu bilgisi nerede verildi ?
Bir tane bile performans testi yokken forumda herkes performans olarak rtx 3070 rtx 2080 ti yi ezdi falan diyor. Bakın Fp durumundan bahsetmiyorum performanstan bahsediyorum. Bu bilgi nereden geliyor 2 tane hayatındaki tek sohbeti 2080 ti olan trolden mi yoksa bi aslı varda biz mi kaçırdık ? Grafikte 2080 ti ve rtx 3070 yan yana gözüküyor. Rtx 3070 gerçekten geçse nvidia bunu defalarca vurgulamaz mıydı ?

Ayrıca ben 2080 Ti kullanırken bazı oyunlarda 10 GB civarı Vram kullanımına ulaştım bu kart 8 GB. Eğer 2080 Ti'den daha iyise veya nvidianın koyduğu gibi 2080 Ti ile denk ise 8 GB ram'ın benim gibi oyunculara yetme ihtimali yok.

Not : İmzamda Rtx 2080 ti hala gözüküyorsa sattım rtx 3080 bekliyorum. Soruyu sorma amacım 2080 ti yi övmek veya satmaya çalışmak değil. Rtx 3070 in 2080 ti yi geçme gibi bir durumu varsa herkesten çok sevinirim.

3 yıl
4k, 144 Hz G sync monitör de G sync gözükmemesi
Merhaba arkadaşlar,

Acer Predator XB273KGP monitörünü kullanıyorum üründe G sync var fakat nvidia denetim masasında gözükmüyor. Daha önce arkadaşımda bağladığımda aktif olmuştu. Kutu ve monitör üzerinde de g-sync yazıyor zaten.

DDU ile 2 kere silip güncel driver yükledim ve eski driver denedim fakat olmadı.

Monitör 2x Display porttan bağlı tekten bağlarsam 4k da 120 hz veriyor 2 kabloyu da takınca 144 hz. 1 veya 2 kablo farketmiyor ikisinde de g-sycn gelmedi.

Monitör ayarlarında G sync ile ilgili bir ayar yok ama gene de ayarları kurcaladım.

Ayarlarda displayport 1.4 seçili.

2080 ti, Amd 3900x, ve x570 strix-e mevcut. Sorunu nasıl çözebilirim acaba ?

3 yıl
Dolandırıcılar ürüne alıcı gibi çağırıp gasp edeceklerdi,
Merhaba arkadaşlar, işim ve hobim gereği çok fazla ürün alıp satıyorum fakat başıma ilk defa böyle bir şey geldi. Foruma ve sahibinden.com’a bir msı notebook ilanı vermiştim bu sabah numarasının sonu 13-22 olan biri aradı ve bir süre konuşmadan sonra fiyatta anlaştık. Zeytinburnunda dükkanları olduğunu kızının çizim yapacağını getirebilirsem iyi olacağını ve dükkanda nakit olarak ödemeyi yapacağını söyledi. Uyku sersemi işimde olmadığından ve götüreceğim yerin bir dükkan olduğundan tamam getiririm dedim. Günümüz türkiyesinde herkese dolandırıcı gözüyle baktığımızdan direk dükkana girmeyi veya oraya çok yaklaşmayı hiç düşünmedim.

Konum zeytinburnunda “fıkır fıkır” diye bir giyim mazağasıydı önünden geçmeden baya uzakta bir yerde oturdum. Dükkanı uzaktan izliyorum çay falan içiyorum o ara ben geldim dükkanın önündeyim diye aradım. Tahmin ettiğim gibi gel bekliyorum diyen adam ben dükkanda değilim işte babam parayı verecek o görmesin bizim eleman bilgisayara baksın muhabbeti yaptı. Bende parayı görmeden ürünü kimseye gösteremeyeceğimi söyledim gelecekseniz sizi bekleyim dedim. Tamam geliyorum dedi ben hala oraya yanaşmıyorum nasıl bir işin içine düştüm onu anlamaya çalışıyorum. Dükkanın önüne kimler gelecek kimler sağı solu kesiyor görünmeyecek bir yerden orayı izliyorum önümde de taksi durağı var hani olayı anlayım atlar giderim diye bekliyorum. Eleman baksın muhabbetinden sonra satışa %1 bile ihtimal vermedim.

Tam kalktım taksiye binip gözükmeden uzaklaşayım dedim baktım bir çocuk dükkana giriyor elinde ürün kutusu var. Notebook olduğu belli yaşı da çok değil yani o çocuğu da benim gibi çağırmışlar fıkır fıkır’a gel demişler ya gaspedecekler yada daha beteri başına gelecek.

Haliyle risk almam gerekti elimde ürün çocuğun yanına koştum fıkır fıkır denilen dükkanın önünde kardeşim bunlar beni de çağırdı dolandırıcılar uzaklaş buradan taksiye bin kaç falan dedim. Çocuğun elinde de msı notebook vardı ya dolandırıcı marka seçiyor yada en pahalılara bakıyordu bilmiyorum. Daha cümlem bitmeden çocuk hadi ya off diyip kaçmaya başladı zaten. Ben bunları çocuğa söylerken fıkır fıkır dükkanında 2 saattir duran adam gelin satış mı falan diye bizi dükkana çağırıyordu. Telefondaki dolandırıcı da o kişi için benim kiracım demişti. Gerçekte neyi bilmem ama o dükkana bırak ben geleyim alayım gibi bir dolandırma şekli değildi oda işin içindeydi. Yoksa 10 liraya kot satan adam bizi niye satış mı gelin diye çağırsın. Bende hemen taksiye bindim uzaklaştım ve bu dolandırıcıyı tekrar arayıp milleti çağırmışsın buraya elinde notebookla millet fıkır fıkıra geliyor dedim yok falan hala kıvırıyor. Sonra klasik dolandırıcı moduna girdi ve küfür etmeye başladı.

Oraya 15 - 16 yaşında çocuklarda gidecek artık silahlamı tehtid ederler, bıçaklamı tehdit ederler, alıp kaçarlar diğerleri biz bilmiyoruz mu derler bilemem. Fakat oradaki insan tiplerine baktığımda şunu söyleyebilirim üründen değil canınızdan bile olabilirsiniz. Zaten ortam bir anda 10 kişi sana yüklenecekleri bir ortam.
3 yıl
Kernel Power 41 63 Sistem Hatası
Merhaba arkadaşlar bir süredir bu hatayı alıyorum. Bu hatayı aldığım sürede anakart, işlemci ve ekran kartı değişti yani bu parçalardan olmadığına eminim kalan sistem bilgilerim imzama ekli.

Geçen tomb raider oyununu açar açmaz kitleniyordu farklı bir power ile denedim onda da kitlendi bende kendi powerımla kasanın montajını tekrar yaptım kitlenme günde 1 e falan indi. Fakat oyuna girmeme gerek yok google chrome de gezerken kitleniyor genelde. Sleave kablolarım var aynı sorunu arkadaşım sleave kabloları çıkarak çözmüştü vga ya giden kablo yanmıştı arkadaşımda fakat bende oda çözüm olmadı kablolar sağlam gözüküyor. Windows ile alakalı değil 2 versiyonla denedim şuan 1903 var artık aklıma bir şey gelmiyor. Bu BugCheck kodları hakkında bilgili arkadaşlar vardı sorunun neyden olduğunu anlamam konusunda yardımcı olabilir mi bu kodlar ?

3 yıl
Gigabyte Z390 Auros Ultra / RGBFusion 2.0 Remleri görmeme sorunu
Merhaba arkadaşlar,

Gigabyte Z390 Auros Ultra anakartım var G skill trident z rgb ramlarım var. RGBFusion 2.0 uygulamasında kasa, fanlar, ekran kartı her şeyin rgb si senkronluyken remleri görmüyor. Sadece windows 10 türkçeyken remler gözükmüyor ingilizceyken remler de geliyor. Bu saçma şeyi nasıl çözerim bende tesadüfen ingilizce yapmıştım.

Windowsu ingilizce yapınca;Windowsu türkçe yapınca;
4 yıl
Cooler Master Vertical Vga Reset atma, Kitlenme sorunu, DistributedCOM hatası
Merhaba arkadaşlar,

Bir kaç gündür bilgisayar kendi kendine reset atıyor bazende tamamen kitleniyor reset atmak gerekiyor. Vertical vgayı yeni almıştım ondan kaynaklanıyormuş bugün değiştirmeye gideceğim fakat yeni aldığımda da gene bu sorun olur mu diye düşünüyorum. Çünkü kasa cosmos c700p olmasına rağmen o kısmı çok dar pcı ile ekran kartı arasındaki yer baya katlanıyor resim ekliyorum. Bide ekran kartı girdiğindeki halini düşünün;
4 yıl
Cooler Master Cosmos C700P Led Problemi
Kasanın rgb ve fan girişi takılan aparat yanmış o yüzden ledler değişmiyormuş. Sonra bir kasa daha aldım onunda kontrolcüsüne güç gelmedi bende son olarak 3. kasayı aldım. 3 kasa da nihayet çalışan kontrolcüye denk geldim. Kronik sıkıntılı bir parça.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle