Donanım Haber

Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Yarbay
19 Temmuz 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
6 üye
Görüntülenme (?)
309 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
2 yıl
Türk Telekomdan geçtim, pişmanım

Yıllarca Türk Telekom pişmanlıktır diye alaya aldım lakin yine de sorunları halletme konusunda, en azından bulunduğum bölgede, daha başarılılarmış.

(Millenicom'a geçtikten sonraki değerlerim)


5 Şubatta, Telekom taahhütümün bitmiş olması ve önümüzdeki sene başka bir şehre taşınacak olmam hasebiyle Millenicom'a başvurdum.


Bulunduğum bölgede fiber yok. Millenicom websitesinden sorguladığımda hattımın maksimimum alabileceği değer 30 mbit gözüküyordu, modem arayüzümde de hakeza maksimum değerim buydu.


Not: Millenicom'a geçmeden evvel Telekom 24 mbit'lik pakete üyeydim ve sıfır paket kaybıyla 24 mbit'i sapına kadar alabiliyordum.


Millenicom müşteri hizmetleri tarafıma "Bulunduğunuz bölgede Telekom altyapısını kullanıyoruz, orada kaç alıyorsanız o hızı verebiliriz" şeklinde beyanda bulundu. Bu sebeple beni 35mbit'e kadar (ah bu "'e kadar" lar) paketine kaydettiler.


5 Şubattaki başvurumun ardından 8 Şubat pazartesi günü Telekom'dan arandım ve tarafıma "Başka bir hizmet sağlayıcıya başvurmuşsunuz anladığımız kadarıyla, portu değiştireceğiz, internetiniz hizmet sağlayıcı kurulum yapana kadar gidecek haberiniz olsun" dendi.


9 Şubat Salı günü Millenicom kurulumu tamamladı. Buraya kadar sorun yok. İşlemler oldukça hızlı tamamlanmış gözüküyor.


Lakin internete bağlandığımda aldığım hizmetin resmen 8 mbit download / 0,5 mbit upload olduğuna şahit oldum. Belki kurulum yeni tamamlandığı için böyledir deyip işlerimi halletmek adına şehir dışına çıktım.


Gece eve geldiğimde internetin hala aynı durumda olduğunu ve herhangi bir gelişme olmadığına şahit oldum. Modem arayüzünde de ulaşılabilir hız 9900 kb/s şeklinde gözüküyordu.


Gecikme sürelerimin rezalet olmasına değinmiyorum bile.


Millenicom müşteri hizmetlerini arayıp arıza kaydı oluşturdum ve bugün 11 Şubat perşembe itibariyle bana dönüşleri "çalışmalar sonuçlanmış ve iç tesisatınızda sorun olduğu saptanmıştır"


Yıllardır Türk Telekom'dan hizmet alırken hiçbir sorun yaşamadığımız, 4 gün önce Millenicom'a geçene kadar çatır çatır çalışan iç tesisat nedense Millenicom'a geçince bozulmuş! Bak bak bak, sorunlu internetin kaynağı da buymuş.


Şimdi arayıp, randevu alıp bozuk olmayan şeyi tamire geleceklermiş güya.(Ha aradılar da müşteri hizmetlerinin sesi kesildi, bir daha da aramadılar)Millenicom'dan aldığım hizmet hususunda olumlu konuşabileceğim yegane yönler kurulumun hızlı olması ve, ulaşabildiğimde, müşteri hizmetlerinin oldukça ilgili ve kibar davranması.Dipnot: Aşağıya gelebilecek sorulara binaen; Evet modemim VDSL destekli, evet daha önce Millenicomun vaadettiği ama veremediği hızları stabil bir şekilde Türk Telekomla kullandım, hayır bölgemde fiber altyapısı mevcut değil.

5 yıl
TTNET sık sık kopma sorunu
Evet biliyorum, bir süredir TTNET'te genel bir sorun var. Ama bu benimkisi yeni yeni peydah olmaya başladı. Hipernet kullanıyorum, portum doğru, paket kaybım yok, bana vaat edilen hızı neredeyse sapına kadar da alıyorum. Lakin 3-4 gündür saat başı 1-2 dakikalık internet kesintileri yaşamaya başladım.

Kesinti olduğunda modemi kontrol ediyorum, bütün ışıklar doğru bir şekilde yanıyor. Sonra yaklaşık bir 5-10 saniye sonra güç ışığı hariç hepsi sönüyor (internet,dsl, wi-fi) ve yaklaşık 30-40 sn sonra internetim tekrar geliyor.

Modemin fişini bir 5-10 dk'lığına çekip ardından tekrar takıyim, belki ısınıyordur filan dedim ama nafile hala aynı sorun. Benzeri sorun yaşıyanlar var mı?
5 yıl
TTNET Tarife Değişikliği Sebebiyle Port Değişimi
Tecrübe etmiş olanların fikirlerine ihtiyacım var arkadaşlar.

Şuan memleketteyim, bulunduğum bölgede fiber mevcut değil.

Yaklaşık 5 sene evvel 24 mb hipernet bağlatmıştım. Geçen sene taahhüt bitiminden sonra yine Türk Telekoma gittim (o zamanlar Turknet buralara hizmet vermiyordu) 58 lira taahhütle 16 MB 100 GB AKK'lı tarifeye geçiş yaptım. Geçişi yaparken upload hızımın 800 kb'a düşeceğini bilmiyordum.

Geçenlerde tak etti, gidip paketimi yükseltmek istediğimi belirttim. Hattımın desteklediğine dair onayı aldım, imzaları attım ve 24 MB 150 GB AKK'lı pakete geçiş yaptım. Müdürlükte görüştüğüm yetkili "merak etme abi akşama kadar yeni tarifene geçmiş olursun" dedi. Buraya kadar her şey iyi güzel.

O gün güneş doğana kadar PC'nin başındaydım ve herhangi bir değişiklik farketmedim. Hız testi yaptığımda hızımda zerre değişim olmadığını farkettim. Akabinde TTnet müşteri hizmetlerini aradım. Telefona çıkan müşteri hizmetleri yetkilisi hattımın işlemde gözüktüğünü ve "PORT DEĞİŞİKLİĞİ" yapılacağını, bunun sebebinin ise portun desteklememesi olduğunu belirtti. "-Yahu hanımefendi ben 4 sene 24 MB internet kullandım burada niye desteklemiyormuş?" soruma ise "o benim malumatım dışında, 2 ila 15 iş günü içerisinde port değişikliğiniz gerçekleşecektir" dedi.

2 ila 15 iş günü. İmzaladığım kağıtların hepsini dikkatlice okuyan biri olarak, imzaladığım evrakta 15 güne varabilecek bir geçiş sürecinden bahsetmiyordu. Hadi dedim, herhalde 2-3 güne hallolur gidip şimdi müdürlükteki elemanla kavga etmeyeyim.

Şuan aradan 11 iş günü geçti. Benim arada şahsi işlerim olduğu için eve çok uğramadım ve bağlantıyı kontrol edecek çok zamanım olmadı. Lakin bugün kontrol ettiğimde hala 16 mb ve 100 gblık tarifeyi kullandığımı farkettim. Adil kullanım kotamı bitirip bundan emin olmak istedim ve evet hızım dahi 5 mb'e, yani, 16 MB'in AKK sonrası düşüş hızına düştü.

Başına buna benzer bir durum gelen veya tecrübesi olan var mıdır? Bu port mudur tarife değişikliğinin onaylanması mı gerekiyor nedir, bu işi nasıl çözeceğim hususunda bilgisi olanlar yazarlarsa çok müteşekkir olurum
5 yıl
Lenovo ideapad 510 Muadil Adaptör. Yardım eder misiniz?
Öncelikle herkese iyi günler. Lenovo ideapad 510-isk15 model laptopumuzun adaptörü kayboldu. Yerine muadil adaptör bakıyorum lakın sitelerdeki adaptörlerin hiçbiri birbirini tutmuyor. Kimisi usb girişli, kimisi 19v 3.42amper. Bizdeki cihazın değerleri 20v. 3.25 amper ve ince yuvarlak şarj girişine sahip. Konudan anlayan biri bu cihazda kesin çalışacak bir adaptör önerisinde bulunabilir mi?
7 yıl
Kararsız kaldım, önerilerinizi bekliyorum. Asus Mx279h vs Aoc 2460pqu
Evet beyler seçeneklerimi eleyip bu iki monitöre düşürdüm. Öyle deli dehşet 7/24 oyun oynayan adam değilim, zaten vaktim de yok. Lakin oynadımmı Cs:go comp. veya MMO oynayacağım. Ayrıyetten javascript çalışıyorum ve kod yazarken beyaz ekran karşısında rahatsız etmemesi gerekiyor gözlerimi. Bu arada iki monitörün de input lagına ulaşamadım netten. Karar vermemde yardımcı olabilecek tüm forumdaşlardan allah şimdiden razı olsun
7 yıl
Hem Örgün eğitim, hem uzaktan eğitim
Beyler; Şuan 4 senelik örgün eğitimdeyim; dersleri biraz salladığımdan dolayı önümde bir iki sene daha var gibi gözüküyor. Yökün sitesine baktım net olarak aradığım bilgiyi bulamadım. Şimdi ben örgün eğitime devam ederken, 2 senelik bir önlisans bölümünü de uzaktan eğitim(açıköğretim değil) ile okuyabilir muyum? Malumat sahibi olan varsa cevaplarsa çok sevinirim, bu cevaba göre bu sene ygsye gireceğim bu tekrardan.
7 yıl
Kasayı Kaloriferin önüne koymak???
Forumdaşlar malumunuz kış yaklaşıyor, kasam bu vakte kadar kalorifer peteğinin önündeydi. Yakında o petekler harıl harıl yanmaya başlayacak, kasayı peteklerden bi 15-20 cm kadar ileri çeksem, gelen ısı kasaya zarar verebilir mi?
7 yıl
CLOCK_WATCHDOG_TIMEOUT mavi ekran sürekli
Arkadaşlar son zamanlarda sık sık ( haftada 1-2 kere, şimdiye kadar 6-7 sefer olmuştur) bu hatayı almaya başladım. Kullandığım bütün program ve uygulamalar orjinal, düzenli virüs taraması da yapıyorum ve hiç çıkmıyor. Bu hatayı sadece multiplayer Fps oyunları oynarken alıyorum (BF4, Cs Go vs), hani modlu ve en yüksek ayarlarda oynadığım Witcher 3 de tık demezken bu oyunlarda birden sistem donuyor ve başlıkta belirttiğim mavi ekranı veriyor. Komut verip işletim sistemini tarattım, windows ile ilgili bazı sorunlar buldu, loga girip sorunlara baktım ve otomatik düzeltici programlardan birini indirip düzelttirdim. Tam sorun yok derken bugün Bf4 de bir daha verdi.

Sistem Özellikleri:

i7 4790k at 4.0 ghz

8gb 1866 mhz ddr3 ram

Gigabyte gaming 5 z97 anakart

Galax Gtx 980 Superclocked

Vs550 power supp.

( Isı değerlerini de kontrol ediyorum ve 75 derecenin üzerine hiç bir parça çıkmıyor, evim çok sıcak olduğu halde)


Bilen, anlayan veyahut başına gelen varsa lütfen burdan yazsın.
7 yıl
Pos Cihazı Şifre
Yıllardır kartla alışveriş yapıyoruz ama aklıma takılıyor, hani normalde şifremizi banka personeline dahi söylememmemiz gerekirken kartı Pos dan geçerken market kuyruğunun yarısı şifremizi görebiliyor. Bu işin bir riski filan yok mu?Varsa banka veyahut ilgili kurum/ kuruluşlar niçin önlem almıyorlar?
8 yıl
Uygulama otelleri ve alkol
Bilen biri aydınlatabilir mi acaba, uygulama otellerinde alkol servisi yada bulundurulması gibi bir durum var mı? Daha önce denk geldim hatta Antalyada hastanede yatarken uygulama oteli stajyerlerinden -alkolü bedava bulunca herhalde- fazla karıştırıp hastaneye yatanlarına da şahit oldum. Var mı böyle bir durum, yada yönetmelikte buna müsade var mıdır?
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle