Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt
O

Çavuş
19 Haziran 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
40 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
O
geçen yıl
100.000 TL Araç Tavsiyesi (Corsa, Rio, İ20, Fiesta, İbiza))
Öncelikle herkese merhaba,

Bir süredir araç alma düşüncem var ve hayırlısıyla Haziran başına kadar almayı planlıyorum.

Bütçem azami olarak 100.000 - 105.000 TL bandında. İstesem de daha üstü pek mümkün değil.

Başlıkta da bahsettiğim tarz-segment araçlara bakıyorum.

Bu araçları daha önce kullanan, tanıyan arkadaşlardan tavsiye rica ediyorum.

Açılabilir cam tavanlı, park sensörlü, 4 cam otomatik, katlanır aynalı, hız sabitleyici vb özelliklerde İ20 buldum fakat performans olarak biraz olumsuz yorumlar okudum, izledim. Bu yüzden biraz kararsız kaldım çünkü muadillerine göre 100-150 kilo daha ağır bir araç. Acaba yokuşta ya da sollama yaparken bayılma vb yapar mı? Açılabilir cam tavan, park sensörü vb cezbediyor ama performans da önemli.

Sırf bu yüzden Auris'ten vazgeçtim diyebilirim.

4-5 sene önce 2006 model LPG'li Ibıza aracım vardı. Bakımlarını zamanında yaptırıp sadece gazını doldurup kullandım. Hiç sorun çıkartmamıştı bana. Yine Ibiza dikkatimi çekiyor. Style paket olarak bulunabilirse ciddi ilgileniyorum.

Rio da ilgilendiğim araçlardan. Genel itibari ile saydığım araçlardan en seri olanı diyebilirim. Birkaç kez sürmüştüm de.

Fiesta da ise Titanium X modeli bulmak zor. Onda da performans sorunu yaşar mıyım diye düşünüyorum. Ayrıca ekstralı olanı bulmak da biraz zor.

Corsa ise genellikle boş araçlardan oluşuyor malum sitede. Kalanları da beygir olarak fazla düşük.

Anlatmak istediğim, zaten rezalet durumdaki 2. el araç piyasasında bu denli ciddi bir fiyat verip boş, çok yakan bir araca binmektense birkaç özelliği olan, üzmeyecek bir araç bulabilmek. Performans yorumum sürekli basacağım anlamı çıkmasın. Gerektiğinde sollama yaparken strese girmeyecek vb bir araç arıyorum.

Bahsettiğim, baktığım araçların hepsi 2014-2017 modelleri arasında ve 100.000 km altında.

Özellikle bahsettiğim araçlar ile ilgili yorum yaparsanız sevinirim.

İyi günler.
O
2 yıl
Sistem Konusunda Yardım
Öncelikle herkese merhaba.

Bu hafta yeni bir sistem alacağım. Kendi araştırmaların dışında bugün bir yer ile görüştüm. Yarın da İnventus ile görüşeceğim. Sistem toplamak maddi açıdan inanılmaz boyutlara gelmesinin yanı sıra birçok özellik, durum vs de olduğu için sizden de görüş ve bilgi almak istiyorum.

Sistemi toplama amacım %50 oyun %50 de çizim&render amaçlı olacak.

Mesela bugün Bostancı/Vatan Bilgisayar'dan bir sistem topladık.

İşlemci: Intel i7 8700 - 8. Nesil

Anakart: MSI b360-A Pro Intel 2666 MHz

RAM: GSKILL 16GB DDR4 2400MHz

Ekran Kartı: Gigabyte GTX 1660 Tİ Gaming 6GB

Güç Kaynağı + Kasa: Cougar MX-350 700W +80

(Sıvı) İşlemci Soğutucusu: Cooler Master Masterliquid Lite 120mm

SSD+Hard Disk vs de var ama önemli olanlar yukarı belirttiklerim.

Sistem ile ilgili genel görüşünüzü rica ediyorum.

Tek bir ricam var.
Lütfen "bunu alacağına AMD Ryzen al" vs tarzı yorumda bulunmamanız.

Teşekkürler.
O
5 yıl
İngiltere ve Dil Eğitimi
Arkadaşlar merhaba,

Bilgi sahibi arkadaşların yardımına ve detaylı yorumuna ihtiyacım var.

Mart sonu-Nisan başı gibi dil eğitimi için 6 aylığına İngiltere'ye gideceğim hayırlısıyla. Okula karar verdim Kaplan International Colleges'a gideceğim. Intensive (yoğun) program bir eğitim alacağım. Sıfır İngilizce ile gitmek istemediğim için hali hazırda burada eğitim alıyorum.

Fakat şehir konusunda tam karar verebilmiş değilim. Danışmanım elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyor ama tabii ki son karar benim. Pahalılığı yüzünden Londra'yı eledim.

Şu an için önümde 3-4 seçenek var; Manchester, Bournemouth, Liverpool, Cambridge de plase.

Manchester ile başlayalım. Büyük bir şehir. Türk oranları tatmin edici ama Londra kadar olmasa da Bournemouth'a göre biraz daha pahalı. Futbol'a ilgim büyük. Bu konuda da avantajlı.

Bournemouth: Londra'ya yakın küçük bir sahil kenti. Alternatiflerim arasında maliyet olarak en uygun yer burası. Küçük bir yer olduğu için Londra ve Manchester'a nazaran daha fazla İngiliz bulma şansım var ama tek sıkıntı, özellikle yazın Türk oranının artması.

Cambridge: Oxford'un ezeli rakibi, eğitim deninde bütün dünyada bir karizması olan, tipik bir İngiliz şehri ve aynı zamanda bir öğrenci şehri. Öğrenci şehri olmasına rağmen çokta ucuz olmadığı söyleniyor. Fakat biraz küçük bir yer. Parklarda oturmanın, Üni'lerin gezmenin ve nehirde turlamanın dışında pek yapacak bir şey olmadığı söyleniyor.

Liverpool: Futbol takımı ve The Beatles ile özdeşleşen, işçinin emekçinin kenti. Bournemouth gibi diğer şehirlere göre uygun bir yer. Fazla Türk'te yok fakat burada da şu sorun var, Scouse dedikleri aksan. Okulda ve eğitimde bunun sorun olacağını sanmıyorum ama şehirde sosyal hayatta iş değişecektir.

Dipnot; Türk ve Arap yoğunluğu her yerde mevcut. Türk'ün olmadığı yer yok zaten de Suudi hükümetinin bursu yüzünden Arap yoğunluğu da çok ciddi anlamda fazla İngiltere'de.

Gelelim işin aslına,

İş sadece ülke/şehir/okul seçmekle bitmiyor. Konaklama, ulaşım, yeme-içme vb harçlıkta önemli. İlk ay aile yanında kalacağım ama kalan 5 ayda gideri düşürmek için alternatif bulmam gerekiyor. Şöyle örnek vereyim, İngiltere hükumeti vize için okul, vize ve uçak bileti dışında İngiltere'de geçiminizi sağlamak için her ay en az 1025 pound göstermenizi istiyor. Bu paraya konaklama, ulaşım, yeme-içme, harçlık kısaca her şey dahil.

Bournemouth hariç, diğer şehirlerdeki okulların fiyatı aynı. B'mouth'da okul yaklaşık 700 pound daha ucuz. Yine örnek vereyim, ilk ay homestay için Londra 1000, Cambridge 740, Manchester 680, Liverpool 600, B'mouth 580 pound istiyor. Dolayısıyla orada olacağım süre içinde konaklama harcamada ilk kalem. ve 1025 üzerinden düşünecek olursak her ay 700 civarı konaklamaya verirsem harçlık kalmıyor. Gumtree sitesinden konaklama alternatiflerine baktım. Orada da güzel, yakın yer bulmak kolay değil ve birçok yer referans, kontrat ve depozito istiyor. Ayrıca paylaşımlı oda işi çok kolay değil. Titiz adamım, herkesin farklı alışkanlığı kültürü var. Ortak banyo ve mutfağı kullanma işini basite indirgemek doğru gelmiyor bana.

Alternatife yönelmek istediğim zaman Liverpool, Scouse aksanı nedeni ile beni korkutuyor, muhtemen pre-int gideceğim ama her Türk gibi speaking sıkıntılı olacak. Anlamamaktan, alışamamaktan çekiniyorum. Bir de her hafta sonu değil tabii ama özellikle dile ve ortama biraz alışınca gezme planım var. Londra'ya vb yerlere gitmek masraflı olacak.

Bournemouth'a gelirsek, tek aklıma takılan şey Türk oranı. Her ne kadar Nisan başı eğitime başlayacak olsam da çekiniyorum. Haziran, yani yaz sezonu açılana kadar orada 3 ayı doldurmuş ve muhtemelen 1 seviye atlamış olacağım. Tecrübe eden, bilgisi olanlar özellikle bu konuda yorum yapabilir mi?

Şu kesin, Türk her yerde var. Türklerden ve Türkçe'den uzak kalacağım. Türk oranının yüksek olmasının başka ne gibi kötü yanları olabilir ? Sonuçta kimse beni Türkçe konuşmaya zorlayacak değil. Ben de elimden geldiğince Türkçe'den kaçacağım için etkisini azaltmaya çalışacağım. Hayatımda muhtemelen ilk ve son kez böyle bir şey yapma şansım olacak, onda da en iyisini yapmak istiyorum. Yani oraya gidip dersleri savıp salmayacağım. Elimden geldiğince kendimi geliştirmeye çalışacağım.


Daha önce İngiltere'ye dil eğitimine giden ya da bahsettiğim şehirler ile ilgili bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.
O
5 yıl
Chrome Download Sorunu
Merhaba,

Birkaç gündür Chrome ile hiçbir dosya indiremiyorum. Güncel sürüm olmasına rağmen herhangi bir şey indirmek istediğimde tarayıcıdan hiçbir tepki gelmiyor. Yani indirme hiç başlamıyor.

Örnek vereyim, Gmail'den gelen bir maildeki eki pcye indirmem gerekiyor. İndir diyorum ama hiçbir tepki yok. Başlamıyor bile indirme. Ayrıca bu sorun sadece mailde geçerli değil, hiçbir şey inmiyor.

Yardımcı olabilecek var mı?
O
5 yıl
Astra & Ibiza (Max 45000)
Öncelikle herkese merhaba.
Kısa bir durum tespiti yaptıktan sonra birkaç soru soracağım.

Sene başında bayağı araştırarak kısıtlı meblağ ile 2005 model Ibiza almıştım. İlk aracımdı. Normal bakımları dışında herhangi bir ekstra masraf çıkartmadı.
Aracımı yaklaşık 4-5 gün önce satışa koyduktan sadece 1 gün sonra zarar etmeden sattım.

Şimdi 40-45 bin TL bandında yeni bir araç almak istiyorum.
Gönlümden Astra J kasa geçiyor ama hem aracın piyasası benim limitimin üzerinde hem de yakıt tüketimi sorun olacak gibi görünüyor.
Aracın benzinde çok yaktığı, LPG'de de sorun çıkarttığı söyleniyor.

J Kasa olmasa da 2007/8/9 kasa Astralara bakıyorum fakat bahsettiğim fiyat aralıklarında 2013/4/5 model (dolu paket) düşük km Ibizalar da var.
Bunların dışında alternatif olarak Fiesta da bakıyorum.
7-8 yaşındaki Astra'dan ziyade 2-3 yaşındaki garantisi devam eden Ibiza aklımı çelmiyor değil.
Opel ve Seat'ı kıyaslamak ne denli doğru bilmiyorum ama Ibiza'yı tercih etmek hata olur mu?

Genel olarak yorumlarsanız sevinirim.
O
10 yıl
Yeni Sistem İle İlgili Sorun
Öncelikle herkese selam

Yeni bir sistem topladım

Anakart GIGABYTE GA-Z68A-D3-B3 INTEL Z68, DDR3, LGA1155, SATA6Gb/s, USB3.0, ATX
İşlemci INTEL Core i5-2500K SR008,3.30GHz, 6MB L3, çift kanal DDR3, 32nm, LGA1155
Bellek GSKILL F3-12800CL9S-4GBRL G.SKILL Ripjaws DDR3-1600Mhz CL9 4GB (9-9-9-24) 1.5V
Ekran kartı MSI R6850 CYCLONE 1GD5 PE/OC HD6850, PCI-E16 2.1, 1024MB/256bit GDDR5, HDMI, DisplayPort, 2xDVI
Kasa XILENCE REDSTORM-600 600W 80+ BRONZE PSU 2*120MM FANLI KIRMIZI IŞIKLI

Sistem bana hazır bir şekilde geldi
Ben sadece işletim sistemi kurup (Win 7 32 Bit) driverları yükledim
İşletim sistemini kurduktan sonra 1-2 program yükledim, 1 oyun yükledim (Cod 5) oynadım
Hiçbir sorun yok. Nete de sorunsuz girebiliyorum ama bazen 1-2 saniyeliğine kasma oluyor
Mouse imlecinden anlayabiliyorsunuz çok rahat şekilde
Bunun nedeni ne olabilir ?

Win 7 64 Bit kursam sorun düzelir mi ?

Teşekkürler
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.