Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Yüzbaşı
28 Ekim 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
6 üye
Görüntülenme (?)
27 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
10 yıl
"SIVI LPG PÜSKÜRTME" yöntemiyle çalışan dönüşüm kitleri ?
Arkadaşlar benim sorum "LPG'yi yanma odasına gaz halinde değil de sıvı halde püskürten" dönüşüm kitleriyle ilgili... Şu an Türkiye'de bunun uygulaması başladı mı? Hangi markalar var? (Prins'te "Direct Liquid" diye bir kit vardı mesela... Fakat aylar önce telefonla sordupumuzda henüz Türkiye'de montajı yapılmıyordu.)

Arkadaşım 2009 Opel Astra 1.6 Enjoy (115hp) aracına LPG dönüşüm kiti taktırmak istiyor. OPEL Yetkili servisi "LANDIRENZO ya da BRC tavsiye ediyoruz" demiş. Garantili araçlara Landi ve garantisi bitenlere LANDİ/BRC takıyorlar.

Fakat bizim arkadaş "1500 TL verip VSI sistem taktıracağımıza eğer bu fiyata varsa 1900-2000 TL verip Sıvı LPG sistem taktıralım" diyor. Bildiğiniz bir marka var mı?
10 yıl
2004 Corolla 1.6 SOL LPG, otomatik, 98 binde, beyaz, ANKARA ((( UZAK DURUN )))
copy > paste

SAHIBINDEN HATASIZ DEGIŞENSIZ 98000KM LPG,LI CORALLA
UZAK DURUN!!!

Bu konu sadece uyarı amaçlı açılmıştır. Bu aracı bir arkadaşıma alacaktık. Arkadaşım internette bir sitede görmüş ve hemen atlamıştı. Ben, Polatlı ilçesine kadar almaya-bakmaya gitmeden önce ısrarla şasi no veya ruhsat fotokopisini almasını istedim. Yetkili servisten sorgulatmak için...

Satıcı telefonda gayet ikna edici biçimde aracın 98-99 bin kilometrede olduğunu, bu aracı 5 yıldır kullanan tanıdık birinden (ikinci sahibinden) aldığını, kendisinin serbest olarak al-sat yapan biri olduğunu (ayakçı), araçta sadece 3 parçanın boyalı olup hiç değişen olmadığını, ZAVOLI sıralı sistem Lpg kiti takılı olduğunu söylemiş. Ben de farklı biri gibi görüştüm, satıcı telefonda son derece ikna edici biçimde konuşuyor ve "TRAMER'den plakayı sorgulayın kazası yok, isterseniz şasi noyu da vereyim şasi ile sorgulayın. Kesinlikle büyük kazası yok" diyor. Dedikleri de doğru. Aracın TRAMER kayıtlarına yansıyan yani sigortaya yansımış bir kayıtlı kazası yok.

Yetkili servis sorgulaması: Araç en son aylar önce 220 bin kilometrede bakıma girmiş. Önden iki defa kaza yapmış. Bir tanesi ağır kazaymış.


Not: Satıcı iki günde bir sürekli yeni ilan açıp eskisini siliyor.
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-toyota-sahibinden-hatasiz-degisensiz-98000km-lpg-li-coralla-49186370/detay/
10 yıl
2004 Corolla 1.6 SOL otomatik, 98 binde, beyaz, ANKARA ((( UZAK DURUN )))
SAHIBINDEN HATASIZ DEGIŞENSIZ 98000KM LPG,LI CORALLA

UZAK DURUN!!!

Bu aracı bir arkadaşıma alacaktık. Arkadaşım internette bir sitede görmüş ve hemen atlamıştı. Ben, Polatlı ilçesine kadar almaya-bakmaya gitmeden önce ısrarla şasi no veya ruhsat fotokopisini almasını istedim. Yetkili servisten sorgulatmak için...

Satıcı telefonda gayet ikna edici biçimde aracın 98-99 bin kilometrede olduğunu, bu aracı 5 yıldır kullanan tanıdık birinden (ikinci sahibinden) aldığını, kendisinin serbest olarak al-sat yapan biri olduğunu (ayakçı), araçta sadece 3 parçanın boyalı olup hiç değişen olmadığını, ZAVOLI sıralı sistem Lpg kiti takılı olduğunu söylemiş. Ben de farklı biri gibi görüştüm, satıcı telefonda son derece ikna edici biçimde konuşuyor ve "TRAMER'den plakayı sorgulayın kazası yok, isterseniz şasi noyu da vereyim şasi ile sorgulayın. Kesinlikle büyük kazası yok" diyor. Dedikleri de doğru. Aracın TRAMER kayıtlarına yansıyan yani sigortaya yansımış bir kayıtlı kazası yok.

Yetkili servis sorgulaması: Araç en son aylar önce 220 bin kilometrede bakıma girmiş. Önden iki defa kaza yapmış. Bir tanesi ağır kazaymış.

10 yıl
KIA yedek parçası "YETKiLi SERViS" stoğunda nasıl olmaz?
Bu olay başımıza yaklaşık 2 ay kadar önce geldi arkadaşlar. E-posta ile ilgili yerlere şikayet etmiştim, şimdi de sizlerle paylaşayım dedim.

Arkadaşıma ait Kia Picanto marka mini sınıf otomobilin bakımı gelmişti. Araç ona ait fakat sık sık emanet aldığım için bakımını ben yaptırmak istedim ve her zaman gittiğimiz özel servise götürüp bıraktım. Kia Picanto marka aracımın bakımı esnasında buji kablolarının değişmesi gerektiği söylendi ve o parçanın orjinalini İvedik-Ostim sanayilerinde bulunan parçacılardan temin edemiyorlardı. Sadece yan sanayisi varmış, ben de bu konularda hassas olduğum içni "orjinal değilse sakın almayın, gerekirse yetkili servisten biz temin edelim" dedim. Bunun üzerine Ankara/Şaşmaz oto sanayiinde bulunan Kia MEB BAŞAYAR Otomotivi telefonla aradım.

Basit bir buji kablosu setinin bile stoklarında olmadığını öğrenince şaşırdım. Şanzıman ya da sekman-piston gibi 40 yılda bir lazım olan parçaları istemedik, sadece basit bir buji kablosu seti sorduk. Ne zaman geleceğinin belli olmadığını, ön sipariş verip bilgilerimizi bırakırsak parça geldiğinde arayacaklarını ve parça fiyatının da "tahmini" 40-50 TL civarı olduğunu söylediler. Bunun üzerine telefon, ad-soyad vb. bir kaç bilgiyi bırakıp cevap beklemeye başladım (Bu arada aracın yağ-filtre bakımlarını yaptırıp getirdik, araç 3 pistonla idare etti. Buji kablolarını yenileme işi sonraya kaldı). Bilgilerimi bıraktığımda günlerden pazartesi idi. 4 gün sonra yani cuma gününe kadar cevap gelmeyince servisi cuma namazından hemen önce tekrar aradım. Telefondaki kişi "Buji kablosu seti geldi. Fiyatı 60 TL civarı bir şey efendim. Gelip alabilirsiniz" dedi. Aynı akşam servise gittim. Daha önceden ön sipariş verdiğimi söyleyip parçayı istettim. Yedek parça servisindeki eleman stoktan ürünü getirip benden (rakamı kesin hatırlamıyorum) 70 TL üzeri bir fiyat istedi :-S

İlk telefonla aramamda 40-50 TL civarı dendi, parça geldiği gün aradığımda "Fiyatı biraz artmış, 60 TL civarı" dendi. Aynı günün akşamında ise yedek parça servisindeki eleman gözlerimin içine baka baka "Abi maliyeti zaten 65 TL civarı, 60 TL'ye nasıl vereyim" gibi garip sözler sarfetmeye başladı. Ben de "Hafta başında 40-50 TL diyorsunuz, daha bu öğlen bir başka arkadaşınız 60 TL dedi, siz de şimdi 63-65 TL'ye gmaliyeti var diyorsunuz. Bu kadar ciddiyetsizlik olmaz!" dedim. İçimden belâ okuya okuya 4 tane kablo parçası için 60 TL verdim geldim !!! Parası mühim değil, 40-50 TL deyip önce 60 TL'ye sonra da 70 TL üzerine çıkmaları beni sinirlendirdi!

Eğer araç eski kablolarıyla gidemeyecek halde olsaydı 4-5 gün arabasız kalacaktık.


NOT: Kia Picanto'dan çok ama çok memnunuz. 15 bin km'de bir bakım isteyen, 180 bin kilometreye kadar hiç kronik problem vermeyen bir mini atom karınca... İki zayıf yönü var: 1- Akü (yanılmıyorsam 45 amper) 2- Şanzımanları biraz zayıf. Zorlamaya gelmez. Özetle: Araçla ilgili sıkıntımız yok. Sadece yetkili servisle ilgili problem var.
10 yıl
Kia yetkili servisinde "EKSPERTiZ" rezaleti ( Ankara )
Arkadaşlar bu mesajı ilgili yetkili servisin hatasını göstermek amacıyla yazıyorum. Aynı durum sizin de başınıza gelmesin, aman dikkat edin.

Geçen haftalarda arkadaşıma ikinci el 2005 model Kia Rio marka bir aracı almaya niyetlendik. Satıcı ile görüşmeye gidip aracı denedik. Bu arada satıcı 3 gün önce Ankara Kia yetkili servisi MEB BAŞAYAR'dan alınmış orjinal (imzalı-kaşeli) ekspertiz raporlarını bize gösterdi. Satıcı polis memuruydu ve oldukça tutarlı ve güven veren biriydi.

Rapora göre aracın 2 boyanan parçası vardı, şanzıman-motor aksamı sorunsuzdu. Fakat ben daha önceki tecrübelerime dayanarak Kia'larda şanzımanda problem olabileceğini ve buna çok dikkat eedilmesi gerektiğini öğrenmiştim. Ekspertiz raporlarına rağmen biz yine de tanıdığımız ve güvendiğimiz bir özel servise gittik. Servise doğru giderken motor veya şanzıman aksamından normalden birazc fazla ses gelince aklıma geldi, direksiyona geçmiş olan arkadaşıma dedim ki: "Geri vitese alıp biraz hızlanırmısın?" Arkadaş durup geri vitese attı, geri geri gelmeye başladığında araçtan acaip bir uğultu çıkmaya başladı. Belli ki geri vites dişlisinde problem vardı.

Özel servise gittik, motor ve şanzımanı kontrol ettirdiğimizde aracın şanzımanında porblem olduğu ortaya çıktı. Karşılık dişlisi ve geri vites dişlisi problemliymiş. Özel serviste yapıldığında bile tahmini (minimum) 500-600 TL masraf varmış. Kaporta raporu deseniz o ayrı bir facia... Meb BAŞAYAR Kia'nın verdiği rapora ek olarak araçta 2 adet daha boyanan parça tespit edildi.

Eğer Kia MEB BAŞAYAR'ın ekspertiz raporuna güvenip aracı alsaydık çok zarar etmiş olacaktık! Ekspertizde bile bu kadar ciddiyetsiz yetkili servis görmedim.
10 yıl
ati ((HD6850 vs HD5850 ) ['MSI Cyclone PE' vs 'HIS iCooler V Turbo']
Eminim bir çok kişi benim gibi "HD5850 mi yoksa HD6850 mi?" diye düşünmüştür. "Techpowerup" sitesinin her iki kartla ilgili yaptığı testlerin "Full HD" çözünürlükte olanlarını yanyana getirerek karşılaştıralım.

KARTLARIMIZ:

1- [860/4400mhz] MSI HD6850 Cyclone Power Edition 1GB GDDR5 ekran kartı
2- [765/4500mhz] HIS HD 5850 iCooler V Turbo 1GB GDDR5 ekran kartı

Round-1: FIGHT!!!
Emeğe saygı: Kaynak linkler...
http://www.techpowerup.com/reviews/MSI/HD_6850_Cyclone_Power_Edition/1.html
http://www.techpowerup.com/reviews/HIS/HD_5850_iCooler_V_Turbo/1.html
10 yıl
(( Cod BLACK OPS Single Player )) Alt-tab problemi + donma
Arkadaşlar bu COD Black Ops için halâ adam akıllı bir yama çıkmadı mı?

* İşletim sistemi: Win7 Ultimate
* Ekran kartı: Sapphire HD5850 TOXIC, MSI HD6850 CYCLONE

"Single Player" oynamaya çalıştım. Oyundayken ALT+TAB ile masaüstüne geçeyim derseniz hiç bir şekilde geri dönmüyor. Oyun resmen çöküyor. İki ay kadar önce HD5850 TOXIC ie denemiştim. O zamanlar "SAVE" problemi de vardı. KAldığınız yeri kaydetmiyordu. "Missions" bölümünde geçtiğiniz bölümler görünmüyordu.

Geçen gün MSI HD6850 Cyclone ile denedim. Problemler aynen devam ediyordu. Güncelleme için dosya aramaya başladım ve:
1.1 yaması diye bir şey buldum. Şu "SKIPDROW" denen vatandaşın ya da paylaştığı verdiği bir yama var. Onu da denedim. "SAVE" problemi gitti. Şimdi kaldığım yerlerden devam edebiliyorum. Fakat ALT-TAB problemi aynen devam ediyor. Donma problemi de tamamen kesilmedi. "Anistopic Filter" midir nedir onu tamamen kapattım yine de donmalar kesilmedi.
10 yıl
MSI HD6850 Cyclone, TOXIC HD5850'den daha mı hızlı?
Arkadaşlar geçen günlerde Teknobiyotik'ten aldığım MSI HD6850 Cyclone PE ekran kartımı dün gece ilk defa denedim. Oyunlarda en az Sapphire HD5850 TOXIC (eski kartım) kadar iyiydi. Hatta bazı yerlerde HD5850 'den daha rahattı. 5850 daha iyi diye biliyordum, o yüzden bu durum bana acaip geldi. Derken Win7 derecelendirmesi yapmak aklıma geldi (Vista puanı olarak dillerimize takılan "benchmark").

Elimde adam gibi bir benchmark programı olmadığı için bunu denedim:
"SAPPHIRE HD5850 TOXIC" karta 7,7 puan veren derecelendirme;
"MSI HD6850 Cyclone Power Edition" modele ise 7,8 puan verdi. (SS verecektim fakat bilgisayar evde kaldı)

HD6850 CYCLONE (860/1100mhz), TOXIC HD5850 'den daha hızlımıdır? Bununla ilgili deneme/test yapan var mı arkadaşlar? Varsa bilgilerinizi paylaşın lütfen.
10 yıl
(( OCZ Vendetta 2 soğutucu )) LGA 1155 / LGA 1156 / LGA 1366 işlemci uyumluluğu


Eğer elinde enim gibi OCZ VENDETTA 2 işlemci soğutucusu olanlar varsa bu soğutucuları soket 1155/1156 işlemcilere bağlamak mümkünmüş arkadaşlar.
Uzun araştırmalar sonucu edindiğim bilgilere göre;

- OCZ 'nin an itibariyle çıkarttığı bir Vendetta-2 LGA1155/1156 dönüştürücüsü yok.

- " XIGMATEK Crossbow ACK-i5361 (i5 & i7 Bracket) " adlı ürün OCZ VENDETTA2 soğutucularla uyumlu. Bu ürünü satın alıp Vendetta-2'ye takıp sorunsuzca lga1155/1156 işlemci kullandığını söyleyen bir çok yabancı kullanıcıya rastladım.


Üretici linki:
http://www.xigmatek.com/product.php?productid=92&type=overview
"XIGMATEK Crossbow ACK-i5361" is compatible with OCZ Vendetta 2 cpu cooler.
(for LGA1155/1156 cpu's)

Google keyword: Ocz vendetta vendetta 2 cpu cooler 1155 1156 lga1155 lga1156 compatible

Bu dönüştürücünün NewEgg fiyatı 7,99$ idi, geçenlerde 9,99$ 'a yükselmiş.
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16835233038
10 yıl
Palit Sonic GTX 460 ıslık sesi problemi
Arkadaşım 2 ay kadar önce Ankara'daki bir firmadan 390TL'ye "PALIT GTX 460 SONIC, 1024 MB, PCIExp Ekran Kartı, Direct X11, GDDR5, 256 bit, 725/3650" ekran kartı satın aldı. Kart genel itibariyle güzel, perofrmansı iyi. Fakat bana göre çok önemli bir problemi var:

Masaüstünde ses çıkarmayan kart en basit bir 3D oyunu açınca bile inceden bir ıslık sesi vermeye başlıyor. Yada VISTA/Windows7 'de bulunan "Derecelendirme: Windows Deneyimi Dizini" ile Vista puanı dediğimiz performans puanlarını hesaplamaya çalışırken 3D grafik kısmında bile ötüyor. Sinir bozucu ve hiç kesilmeyen bir ses!

Ağır derecede GPU'ya yüklenen oyunlarda ise bu ses daha da artıyor. Bu ses fan sesi değil, devrelerdeki bileşenlerden gelen bir ses. Muhtemelen kapasitörlerden geliyor. Aynı durum yıllar önce benim PALIT SONIC 8800GT kartımda da olmuştu.


Bu problemi yaşayan başka arkadaşlar varsa paylaşsınlar lütfen. Acaba kartı aldığımız yere götürsek garanti kapsamına girer mi?

DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.