Donanım Haber

Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Yüzbaşı
18 Mayıs 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
89 (Bu ay: 2)
Gönderiler Hakkında
8 ay
Kara Kule

Seri yi daha önce okumuştum. Bu ara tekrar okuyorum. Bütün kitapları yok maalesef. Olanlar 1,2,4,5 ve 6. Kitaplar.Ekstradan “Maça Kızı” nı da okudum. Sevdiğim bir seri. Yalnız ikinci okuyuşumda farkettim ki o kadar iyi değilmiş. Ve sonlara doğru baya bir saçmalamış. Doğrudan veya dolaylı bağlantısı olmayan kitapları da seriye bağlama çabası iyi sonuç vermemiş. King in “ Kitabın sonunu , nereye varacağını düşünmeden yazmaya başlarım” formülü bu sefer işe yaramamış. Özellikle “Büyücü ve Cam Küre” den (ki o kitap aslında başlıbaşına ayrı bir hikaye neredeyse) sonra hikaye , çok içmiş bir sarhoş gibi yalpalamaya başlamış. Bir zamanlar “The Lord of the Rings” ile kıyaslardım , ancak o kadar uzun boylu değilmiş.

Neyse , gelelim asıl mevzuya…Kara Kule yi , ışınları , dünyaları , “Alçak Adamlar”ı , Işın kırıcıları , velhasıl her şeyi çözdüm sonunda. Yerli veya yabancı bir kaynakta bununla ilgili bir teoriye rastlamadım ama ben şahsen merak ederdim Kara Kule nin ( ve diğerlerinin) ne olduğunu . Cevap hiç tahmin etmediğim bir yerden karşıma çıktı. Vardığım sonuç şaşırtıcı ve eğlendirici ve (Bana göre) %100 doğru..


cevap(lar) uzun sürecek , o yüzden daha sonra yazacağım.

12 ay
Schindler's List , Saving Private Ryan , Munich

Ünlü yönetmen Steven Spielberg 1993 yılında “Schindler's List” filmini gösterime soktuğunda , bütün dünya da ses getirdi. Özellikle israil devleti her zaman yaptığı gibi bu mağduriyetin üzerinde tepinmeye başladığında , hiç umulmayan bir tepki , kendisi de diaspora yı destekleyen bir yahudi olan Steven Spielberg in kendisinden geldi.

Steven Spielberg , israil in devamlı bu mağduriyeti kullandığını , bundan sıkıldığını ve artık diasporayı desteklemeyeceğini açıkladı (En azından basından benim okuduğum bu)


Sonra 1998 yılında “Saving Private Ryan” geldi. O kadar aksiyonun arasında , benim dikkatimi çeken şey , çatışmanın ortasında ki cinayet sahnesi olmuştur hep. Bu sahnede , gurubun tek yahudi üyesi , ölü bir Alman askerinden çaldığı , kendi “Nazi gençlik bıçağı” ile öldürülür.


Ve 2005 yılında “Munich” i çeker Spielberg. Bu film israil in yanış politikasının , bizzat kendi adamların tarafından görüldüğü ve karşı çıkıldığını anlatır. Dahası “Munich olimpiyat saldırısı” nın (gerçekte olduğu gibi) Alman devletinin beceriksizce yaptığı operasyon yüzünden , facia ile sonuçlandığını , aslında Filistin in tek derdinin “Seslerini duyurmak” olduğunu.


Bütün bu kronoloji bana ilginç gelmiştir. Haksızlığa isyan eden bir yönetmenin manifestosu gibi.


Bütün bu çıkarımlar muhtemelen benim Hüsn-ü kuruntum.


Neden yazdım bütün bunları? Canım yazmak istedi. Can sıkıntısı işte.

2 yıl
Ssd Montaj tecrübesi
Donanım işinden çok anlamayan biri olarak ilk iş bilgisayarcıya gittim haliyle. "Bu gün hallederim , yarın hallederim" diye bir hafta oyalayınca sinirlenip kendim yapmaya karar verdi. Nasıl yaptığımı anlatayım belki faydalanan olur.

Önce ssd yi taktırıp temiz bir sistem kurduracaktım. Ancak böyle olunca Cd ara , İnternet ten indir , yok usb ye yazdır çok teferruatlı ve uğraştıracak işler olduğundan C diskini kopyalamaya karar verdim. 150 Gb (C)+320 Gb (D) iki diskim vardı. 150 lik HDD yerine aldığım 256 lık ssd (Lexar-Mediamarkt-179 tl) ye kuracaktım sistemi. Fazladan Kablo falan da yoktu. Ben de ; Önce Macrium Reflect programını indirip kurdum , bilgisayarı kapatıp 320 liğin kablolarını ssd ye taktım. Bilgisayarı tekrar açtım ama o da ne , ssd ne "Bilgisayarım" da ne de programda görünmüyor. Ancak "Disk yöneticisinde" (Başlat-Denetim masası-Sistem güvenlik-Yönetimsel araçlar) görünüyor. Ssd ye sağ tıklayıp "basit birim ekle çıkar" dan yeni basit birim oluşturunca hem "Bilgisayarım" da hem de programda göründü. Ardından C diskini klonladım (Ancak bir yerinde "Diskin üzerine tekrar yazılacak" diye bir uyarı verdi. Tamam dedik geçtik) İşlem bitince bilgisayarı tekrar kapatıp 150 lik (Eski C) diskin kablolarını 320 liğe taktım. Eski Hdd yi kızağında bıraktım , ssd 2.5" olduğu için yuvaya uymadı , vidalar da karşılamayınca delikleri sinirlenip kırmamak için ssd yi tek vidayla tutturdum en alta ve saldım çayıra. Tekrar açtım bilgisayarı ve çalıştı. Ancak bu sefer C 150 Gb (100+sistem) görünüyordu. Tekrar "Disk Yöneticisi"ne girip C ye sağ tıklayıp (Dolu olan kısma) "Diski genişlet" dedim başka bir şeye dokunmadan devam ile diski 256 Gb boyutuna (238 efektif) getirdim. "Sistem için ayrıldı" kısmına da sağ tıklayıp "Sürücü harfi, yolu değiştir dedikten sonra "Kaldır" dedim o iş te halloldu. Şuan için sorunsuz çalışıyor. Tek soru , Sürücüleri tekrar kurmak/güncellemek gerekir mi? Onun haricinde sistemin açılışı , oyunlar , programlar gayet iyi ve hızlı. Okuma/Yazma hızını test etmek için CrystalDiskMark 7 kurdum ancak tuhaf bir şekilde ssd nın yazma hızı okuma hızından yüksek çıkıyor , enteresan. Çok hız meraklısı değilim bana bu hızlar yetiyor ama ben ancak 240 okuma , 250 yazma hızlarını görebildim. İşlemcim ve anakartım eski belki ondandır. (Q8200 + Msi G41m-p26 + 4 Gb 1333 Mhz single ram)

Benim gibi kendi işini kendisi yapmak zorunda kalanlara belki faydası olur.
2 yıl
Anakart/ssd yardım
MSI g41m p26 m2 anakart lı bilgisayarıma WD 240GB Green SATA 3.0 3D-NAND SSD Disk almayı düşünüyorum. Sistemin geri kalanı ; intel Q8200 İşlemci , 4 Gb 1333 Mhz ram (Tek) , 500 w psu (Marka/Model bilmiyorum) eski ve dandik hdd ler 150+300 Gb (Zaten o yüzden sistemi ssd ye kurmak bunlardan yavaş yavaş kurtulmak için almayı düşünüyorum)

Almayı düşündüğüm bu ssd bu sistemde çalışır mı? Bir problem yaşar mıyım? Hazır fiyatlar biraz düşmüşken yarın almayı düşünüyorum (Problem yaşarsam , çalışmaz veya sıkıntı yaratırsa hiç almayacağım) Bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.
3 yıl
Utanmaz Türk telekom
Ayın 9 undan beri internet im yok. Arıyoruz müşteri hizmetlerini makina çıkıyor karşımıza. “Arıza var internetinizde kesinti olacaktır” diyor. Önce 9-11 i arasıydı, sonra belirsiz bir zamana attılar. En son 18 i gece yarısı diyor. 10 gün internetim kesik olacak. Ve bu şahıslar benden utanmadan paket karşılığı tam para isteyecekler. Evet utanmadan , sıkılmadan ayın üçte birinde vermedikleri internetin parasını alacaklar.
4 yıl
Ev Sinema Sistemleriniz ve Deneyimleriniz
Evde film seyrederken hangi sistem(ler)i kullanıyorsunuz ? Deneyimleriniz , memnun olduğunuz veya "Daha iyi olabilirdi , şimdi param olsa bu sebepten dolayı şunu alırdım" diyebileceğiniz yönleri nelerdir ? Ve evlerine yeni sistem kurmak isteyenlere , televizyonunu , ses sistemini v.s değiştirmeyi düşünenlere tavsiyeleriniz nelerdir ?


Benim alet edevat şu şekilde :

TV : Seg-39188f f , 39" (99 cm) Full hd , dahili hd uydu alıcılı slim led (880 tl)
Ses : Samsung - SoundBar HW-F450 (350 tl)
HDD : Seagate - FreeAgent pn 9zh9p9-raa 1tb (Hatırlamıyorum ama 250 tl falandı herhalde)
Ekstra : Apple Tv 4. Nesil. (600 tl)
Kulaklık : PoloSmart MB-01 (40 tl)


Benim sistem pek keyif sistemi değil. Mecburiyetten. Televizyonu sığdırmak için yaklaşık 90 cm yerim vardı. O yüzden 39" aldım tv yi. Almaya gittiğimde (Hatta forumda konu bile açmıştım) seg marka , hiçbir özelliği olmayan başka bir modelini alacakken bunu tesadüfen gördüm. 80 tl fazla verip bunu aldım. Dahili hd uydu alıcısı olması iyi. Medya kayıt etme/duraklatma özelliği var ancak usb den güç vermediği için alacağım harici diskin adaptörlü olması gerekiyordu. 2.5" diskler adaptör kullanmadığı için 3.5" aradım. Artık piyasada olmadıkları için de göbeğim çatladı bulana kadar. Televizyonu yaklaşık 6 senedir kullanıyorum. Genel olarak memnunum. Ancak Hdd ile pek anlaşamıyorlar. Okuması çok uzun sürüyor. O esnada da dosyaları görmüyor. O yüzden elinizi çabuk tutup okumaya başlamadan dosyayı seçip oynatmanız gerekiyor. İkinci sorun , dosyanın boyutu 2 gb tan büyükse oynatmıyor hatta sapıtıp kendini kapatıyor televizyon. Birde her formatta her altyazıyı göstermiyor.

Yine yer sorunundan kablolu 4+1 ses sistemini kuramadım. Daha derli toplu olsun diye SoundBar tercih ettim. Marka ve modeline ise para karar verdi. Teknosa da bu modelden ellerinde 2-3 tane kaldığı için indirimdeydi. Performansı iyi , sesi daha sonuna kadar açmayı başaramadım. 5+1 ses sistemleri kadar olmasa da (Seyrettiğin şeye bağlı olarak) hafiften benzer hissi (yanlardan) sağlıyor.

Televizyonu akıllandırmak (Ve daha fazlası) için Apple Tv 4.Nesil tercih ettim. İyi de yapmışım. Genelde yütüp üzerinden video seyretmek için kullanmakla beraber oyun oynamak ve çocuklara eğitici/öğretici içerik (Oyun-Video) sağlamak için kullanıyorum. Parası ve vakti olan için normal sayılacak fiyatlara film ve müzik satın alıp kiralama imkanı sunuyor. Birçok tv kanalını on-line izleyebilmenin yanında Netflix , Amazon Prime , FilmBox , Blutv , Puhutv , Redbull tv gibi ücretli veya ücretsiz hizmetlere ulaşmak çok kolay. Ayrıca bilgisayara bağlayıp bilgisayardaki filmleri onun üzerinden rahatlıkla seyredebilirsiniz (Ben beceremesem de, altyazı sorununu birtürlü halledemedim. Onun yerine ipad in ekranını yansıtarak seyrediyorum bazı filmleri , uzun bir mevzu) Bu arada 4k versiyonu Mediamarkt ta 400 tl civarı indirime girmiş.

Filmleri genelde gece geç saatte izlediğim için komşular ve çocuklar rahatsız olmasın diye sesi çok açamıyorum. Bu sefer ne dediklerini anlamıyorum. En son aynı filmi hem Apple tv den hem telefondan açıp kulaklıkla dinlemek zorunda kalınca bir bluetooth Kulaklık alma zorunluluğu hissettim. Carrefour da daha önce 60 tl ye satılan kulaklıklar 40 tl ye düşmüş , aldım birtane. Beklediğimden daha iyi çıktı. Yalnız Bluetooth bağlantısının yavaşlığından sanırım seste bir geçikme mevcut. onun dışında pek sıkıntısı yok. 2-3 saatlik pil ömrü bir filmi bitirmek için yeterli sayılır.
4 yıl
Tekrar Çal Sam
Müzik bir film için vazgeçilmez ögelerden. Ama son zamanlarda Filmlere özel bestelerin yapılması pek söz konusu değil. Belki de o yüzden daha kötü filmler seyrediyoruz (Benim düşüncem). En fazla yaptıkları ,bilinen hit şarkıları başka birine söyletip "Cover" latmaları. İşte "Orijinal Film Müziği" denince ilk akla gelenler. (Konu biraz "Kota Canavarı" olacak ama buna değer, benim açımdan)


Ennio Morricone1928 Doğumlu italyan besteci. En çok Sergio Leone nin filmlerine yaptığı bestelerle bilinse de 1400 den fazla şarkısı olan , 390 filme müzik yapmış bir bestecidir. Bunların arasında , İyi Kötü Çirkin , Bir Avuç Dolar için ; Birzamanlar Batıda , Misyon , Lolita , İkiz Tepeler gibi filmleri sayabiliriz."İyi Kötü Çirkin" demişken ; Sergio Leone Filmi çekerken askerden yardım almış. Patlama sahnelerini gerçekleştirecek olan Yüzbaşı ya "Haydi dediğimde patlatırsın" diyor. Köprü hazır , patlayıcılar yerleştiriliyor , "Sahneyi çekmeden yemek yiyelim" diyorlar. Sergio Leone bağırıyor "Haydi , yemeğe"...Güüüm. "Haydi" yi duyan Yüzbaşı köprüyü havaya uçuruyor. Leone kameramana "Çektinmi ?" diye soruyor , kameraman şaşkın "Tabi ki hayır" diyor. Kameraman "Şimdi ne yapacağız ?" diye sorunca Leone cevap veriyor "Yemek yiyeceğiz". Köprü askerler tarafında tekrar inşa ediliyor ve sahne çekiliyor.
4 yıl
Gecenin Nefesi - fox tv de
İzlemeyen varsa tavsiye ederim. Yeni başladı sayılır. Biraz uzun ama güzel filmdir
4 yıl
Görüntü yok
Bilgisayarımın anakartı ve işlemcisi değişti. Monitörün dvi kablosu kırıkmış. Dönüştürücü ile analog olarak monitörü bağladık. Önce görüntü geç gelmeye sonra hiç gelmemeye başladı. Pc çalışıyor ama monitör de görüntü yok. İşin garibi birkaç kere açıp kapatınca daha doğrusu düzgün kapanmadığı zaman (güvenli modda çalışmayı sorarken) görüntü geliyor ve normal bir şekilde pc çalışıyor. Sabah bilgisayarcıya götürdüm kasayı , orada başka monitör ile sorunsuz çalıştı. Ben işin içinden çıkamadım. Yardımcı olan çıkarsa şimdiden teşekkür ederim.
4 yıl
Kısa Film Festivali
Bu konuda kısa filmleri toplamayı düşünüyorum. O yüzden adı "Kısa Film Festivali". Ağırlıklı olarak korku olacak herhalde. Çünkü Yütüp te onlardan bolca var. Profesyonel , Yarı Profesyonel ve Amatör , fark etmez. Uyarıyı başta yapayım ; Bol kanlı , vahşetli , korkulu olacak onun için 18- izlemese iyi olur. Bir de , bana "Normal!!!" gelen başka birisi için fazla rahatsız edici gelebilir , o durum da Moderatörler müdehale edip söz konusu mesajı silebilir...silmelidir. Ha birde görünüşe göre kota canavarı olacak.

Aslında amacım bu konuya (Film çekmek) benim gibi meraklı insanların amatör kısa filmlerini buradan yayınlamaları. Konu sınırı yok , yeter ki konulu olsun :))
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle