Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Çavuş
25 Ağustos 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme (?)
6 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
11 yıl
Marvel Okuma Rehberi
Bölüm açıldığından beri comics almayı düşünenlerin en çok duyduğum problemlerinden biri hangi sırada okunacağı.. malum ülkemizde comics sayısı arttı ama olaylara biraz ortadan dalınmış da oldu. Bu konuda "Kahramanlar Sinemada"da yayınlanmış kısa bir yazıyla birlikte Marmara Çizginin editörü ve çevirmeni İlke Keskin tarafından hazırlanmış çok faydalı bir de tablo vardı. Tabloyu bence değerli yapansa sadece çıkmış değil yakın zamanda çıkması beklenen çizgiromanları da içeriyor, işte sözünü ettiğim tablo:

Unutmadan, tablonun sağ alt köşesinden v1 yazdığı üzere daha güncel tablolar da zaman geçtikçe ve yeni seriler çıktıkça hazırlanacaktır. umarız..


Gene örümcek adam hakkında okuma sırasından bahsetmek de faydalı olacaktır. Tavsiyem Ultimate serisiyle başlamanız. yaklaşık 25 fasikül çıkmıştı, tabi şimdi fasikül halinde değil ciltler halinde satıyorlar ki sanırsam 5-6 cilt falan yapıyor. ultimate serisi 2000lerin başında serinin daha modernize bi şekilde yeniden başlatılmış hali, yurtdışında da 200. sayıya ulaşmıştı sanırsam sonlandırıldığında. yine de ülkemizde erken bitirildiğinden eksik bilgi kalabilir, esasında en temiz tavsiye örümcek adamın 95te çıkmış animasyon serisini izlemenizdir zira anlatımı genel olarak çizgiromanlara sadıktır ve sırf örümcek değil bütün marvel evreni hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. bunun dışında peter parker-mj-gwen stacy üçlüsü hakkında fikir edinmek isteyenler spiderman-mavi'ye muhakkak baksın derim, aralarında olanlar hep eksik anlatılır çünkü. ultimate'ten sonra devam etmek isteyenlerin arkabahçe, Hoz ve Marmara Çizginin yayınlarını sırasıyla takip etmesi gerekecek. Eğer ki "spiderman bitsin sonra diğer marvel serilerini de okurum" diye düşünenler varsa gerçekten şu tabloya bi göz atmaları iyi olur zira kronolojik sıra ülkemizde çıkma sırasına göre çok farklı..
11 yıl
Nerden Çizgiroman Alınır?
bölüm açıldı indiren var felan ama bi kitabı elde tutmanın keyfini tercih edenler tabi ki soracaklardır "nerden alabilirim?" diye. ayrıca o sahaflara gitmenin güzel tarafı, ÇR işinde olan insanlarla muhabbet edebilmektir. zira güncel yayınları ne olup bittiğini takip edebilirsiniz, hem pek sohbet edilesi insanlardır özellikle fantastik kültürü seviyorsanız hem öyle sanıldığı gibi çok da pahalı değiller, bi yeniçıkan roman fiyatında sadece. istanbul anadolu yakasında oturduğumdan ve daha önce başka bi yerde bu konuda yazmış olduğumdan bu taraflardaki sahaflardan bildiklerimi paylaşayım, diğer arkadaşlar da türkiyenin neresinden olursa olsun eklesin de geniş bi rehber oluşturalım şurada. ayrıca bikaç tane de site ekliyorum ki bazıları ulaşamıyordur da internetten sipariş etmeyi tercih eder:

-kadıköyde akmarın arka sırasında büyülü rüzgar: yeni çıkan serileri en uygun fiyatlara bulabilirsiniz. eskiler de vardır, yabancı dildekiler de. ama asla etiket fiyatına satmazlar, her zaman daha ucuza gelir ayrıca pekala marmara çizgi'nin yani şu anki en aktif ÇR yayıncılarından birinin dizgi editörüyle "nolacak bu memleketin çizgiromanlarının hali" tadında muhabbetler etme fırsatı bulabilirsiniz ki başıma geldi, gerçi kontakt'ta ondan alışveriş yapmışlığım oldu öyle açıldı konu ama güzel yerdir. facebook sayfaları da olacaktı yanılmıyorsam, ordan da takip edebilirsiniz.

-gene büyülü rüzgar ile aynı sırada kadıköy çarşısı vardır, çarşının içinde alt katta ufak camekan bi dükkan vardır. yanlış hatırlamıyorsam eğer sahafın ismi "meraklı çizgiroman" olacaktı. orada eski serileri de bulabilirsiniz. ama koleksiyon tadında olduğu için eski seriler biraz tuzluya patlar. zaten örümceğin bilka serisini ondan alamadım, gene de bi gün alacam elbet diyorum :D yakın zamanda da batman'e saldırmayı düşünüyorum

-moda caddesinde, bu kadıköyde kitapçıların olduğu caddenin bi üst paralelinde gerekli şeyler vardır ki bu da bi diğer büyük ÇR yayıncısıdır. new avengers filan gibi serileri takip edenler bilir. orada ÇRların dışında çeşitli ürünler de bulabilirsiniz. ÇR karakterlerini büstleri, figürleri.. çeşitli hediyelik tadında şeyleri, tişörtler falan. ayrıca yabancı dildeki ÇRlara da ulaşabilirsiniz.

- bir de avrupa yakasında 40 ambar diye bi yer vardır. bilmem hiç gittiniz mi ama beyoğlunda belediye her yıl sahaf festivali düzenlenir. orada standları vardı da herhalde ilk ÇRlarımı orada aldım. işte bu 40 ambar adlı sahafın da sahibesi olan hanımefendi de pek iyi bi insandır, o zamanlarki öğrenci bütçemle epey seri almama yardımcı olmuştur. şimdilik anadolu yakasındakileri yazacağım dedim ama işte minnetten bunu da yazmış olayım.

-D&R'da da var ama bence kazık zira esas işi ÇR satmak değil ve seriler hep eksik. bilirsiniz işte, bi iki set getirirler her gelen bi tane ondan bi tane bundan diye alır bölük pörçük seriler kalır. onun yerine büyülü rüzgar'ı veya gerekli şeyleri yeğlerim. yine de ingilizce ÇRlar ve marvel ansiklopedisi gibi şeyler için bakılabilir.

-remzi kitabevine bolca manga geliyor diye biliyorum, gene ÇRlar için de bi şans denenebilir ama hiç gitmediğimden sadece bu olasılığı belirtmiş olayım.site olarak:
-burası marmara çizgi için:https://www.facebook.com/marmaracizgi, yayınlarından ziyade reklamları ve takip için.
-https://www.facebook.com/buyuluruzgar.kadikoy facebook sayfaları.
-http://www.gerekliseyler.com.tr/ direk ürün ve ÇR satın alabileceğiniz bi site.
-http://kahramanlarburada.com/default.asp gene aynı şekilde satın alabileceğiniz bi site.
-genehttp://www.dr.com.tr/ 'dan da alabilirsiniz ama dediğim gibi pahalıdır bence burası.
-legendezut isimli arkadaşın bölümde açtığı bi konuda paylaştığı bi site:http://www.13gezegen.com/ ingilizce çok sayıda seriye aylık abone olabileceğiniz bi site. maddi durumları zorlayıcı gözüküyor gibi ama bi iki seriye el atmayı düşünmüyor değilim, inceleyin derim muhakkak.


gene online nerden okurum diye çıkacaktır konunun başlığına bakmaksızın onun için şimdiden önlem alıp onları da yazayım ki sonra o tarafa kaymasın muhabbet ama gördüğünüz gibi her gittiğim sahafla bi anım olduğunu düşününce, sürekli olmasa da arada bir bu sahaflara gitmekte fayda var. hem ne kadar çok insan ilgi gösterirse bunlara o kadar çok seri türkçeye çevrilecektir ki her ÇRseverin umduğudur bu. bilmek isteyen olursa diye de yazmış olayım; bu yayıncılar bi ciltten 1000 tane basıyorlar ve bu 1000 tane sadece bi yılda satılıyor ki bu iş için bu uzun bi süre. bu arada başka seriler de hazırlıyorlar ve ilgi arttıkça da daha hızlı çıkıyor seriler ki bugün bikaç yıl öncesine göre daha fazla seri yayınlanıyor. mesela örümcek adam, conan, walkingdead veya bazı mangalar bu hızlı çıkan serilerden. neyse şu online kaynakları da verip yazıya şimdilik ara vereyim :
-http://turkcecizgiroman.blogspot.com/
-http://portal.mangavadisi.net/
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle