Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu
S

Yarbay
02 Nisan 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
34 üye
Görüntülenme (?)
1696 (Bu ay: 8)
Gönderiler Hakkında
S
6 gün
Kızılay çadır fabrikasını AKP'li isme kiralamış. Kızılay da satın aldığı çadırları yardım kuruluşlar

Türkiye’yi sarsan 2 büyük depremin 3. gününde Kızılay'ın Ahbap'a 46 milyon TL'lik çadır satışıyla gündeme gelen Kızılay’ın Avrupa’nın en büyük çadır fabrikalarından biri olan Ankara’daki çadır üretim tesisini AKP’li Ali Gökşin’e kiraladığı ortaya çıktı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgedeki ‘yetersizliğiyle’ eleştirilerin hedefinde olan Kızılay’ın, depremin üçüncü gününde Ahbap Derneği’ne 46 milyon lira karşılığında çadır sattığı ortaya çıkmıştı. Açıklama yapan Ahbap ve Kızılay da bu yöndeki haberleri doğrulamıştı.


Depremzedeler çadır belerken çadır satarak bir skandala imza atan Kızılay’a dair tartışmaların sonu gelmiyor. Her geçen gün daha da büyüyen tepkilere rağmen Kızılay Başkanı Kerem Kınık ise hâlâ istifa etmedi. Şimdi de Avrupa’nın en büyük çadır üretim tesislerinden biri olan Kızılay’ın Ankara Etimesgut’taki çadır fabrikasını yandaşa kiraladığı ortaya çıktı.

Birgün Gazetesi’nden İsmail Arı’nın haberine göre, Kızılay ürettiği çadırları Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD), yardım kuruluşlarına ve şirketlere satıyor. Kızılay’ın Etimesgut’taki çadır fabrikasını ise uzun bir süredir AKP Keçiören ilçe teşkilatı kurucularından olan ve halen Keçiören Belediyesi’nin AKP’li meclis üyesi olan Ali Gökşin işletiyor. AKP’li Gökşin, Kızılay’ın fabrikasında ürettiği çadırları Kızılay’a satıyor. Kızılay da satın aldığı çadırları AFAD’a satıyor.


Kızılay Yönetim Kurulu tutanaklarına göre, Kızılay 2016, 2017 ve 2019 tarihlerinde Ali Gökşin ile ailesinin sahibi olduğu Tuğba Çanta isimli şirkete çadır üretim sözleşmesi imzaladı. Yönetim kurulu tutanaklarında yer alan bilgilere göre Kızılay, o yıllarda AFAD’a satacağı 18 bin 830 çadırı Tuğba Çanta’ya ürettirdi. Gazeteci Murat Ağırel ise Kızılay’ın AFAD’a satacağı 120 bin çadır için 2022’nin eylül-ekim aylarında yaptığı ihaleler, yine Tuğba Çanta’nın aldığını duyurmuştu.

Yani aslında 2016’dan beri Kızılay’ın AFAD’a sattığı çadırların çok büyük bir kısmını AKP’li Gökşin’in sahibi olduğu Tuğba Çanta üretti ve üretmeye de devam ediyor.


"TESİSLERİNİ KİRALADIK"


Kızılay’ın yönetim Kurulu kararlarında dikkatleri çeken kısım ise “Tuğba Çanta üretim tesislerimizdeki mevcut makine parkurlarında çadır üretimine başlamıştır” ifadeleri oldu. Yani AKP’li Gökşin, Kızılay’ın kendi personeli ve yöneticileri olmasına rağmen Kızılay’ın çadır fabrikasında üretim yapıyor.

Ali Gökşin ise tartışma yaratacak açıklamalar yaptı. Kızılay’ın çadır üretim fabrikasını kendisine kiraladığını belirten Gökşin, “Normal süreçte Kızılay kendisi üretim yapıyor. Yüklü çadır siparişi olduğunda kendisi yetiştiremiyor ve ihaleye açıyor. 2016’dan beri 3-5 çadır ihalesini aldık. Kızılay çadır üretim tesislerini bize kiraya veriyor, bize teslim ediyor. Şu anda da biz üretim yapıyoruz ama Kızılay’ın kendi personeli de üretim yapıyor. Çadır fabrikasındaki 3-4 hangarın 1-2 tanesi bizim. Ayrıca kendi fabrikamız da var, orada da üretim yapıyoruz” dedi.

KIZILAY'A YAZIK OLDU


Gökşin tartışmaların merkezinde olan Kızılay’a dair de şu değerlendirmeyi yaptı: “Çadır zor bir iş zaten. Yazık oldu Kızılay’a, kendilerini anlatamadılar. Kızılay hepimizin malı… Batırmanın, yerin dibine geçirmenin ne manası var?”


Kızılay’ın 2019 yılına kadar yönetim kurulu üyesi olan Sabahattin Tezdiğ ise Kızılay’ın fabrikasını kiralamasını şöyle değerlendirdi: “Kızılay fabrikasını bir şirkete işlettiriyor. Yani kendi tesisini bir şirkete veriyor. Tesiste çalışan personel de bu şirketin elemanları. Yönetici olduğum dönemde ‘Kurumun kendi üretimin tesisi ve personeli varken bu tesisi başka bir şirkete kullandırması ve üretim yaptırması yanlış’ dedim ama dinlemediler. Ben tüm bu işlemlere itiraz ettim, itirazlarımı kayıt altına aldırdım. Ancak çoğunluk kararıyla yönetim kurulunda kabul edildi. Cumhuriyet savcıları Kızılay’ın yönetim kararlarını incelendiğinde çok sayıda buna benzer usulsüzlük ile birlikte itirazlarımızı da görecektir.”


Kaynak yeniçağ

S
6 gün
İktidarın provakasyonları arttı.

Malatya'da konteyner kentte depremzedelere yardım için giden CHP il başkanına saldırıdı.

Saadet partisinin aş evi vali izni ile kapatıldı.

Kemal Kılıçdaroğlu Hatay ziyaretinde mezarlıktaki bayraklar toplatıldı.

Hem vatandaşa yardım etmiyorlar hemde yardım edene köstek oluyorlar.

Oradaki depremzedelere dahi zerre akplilerin acıdığı yok.

Dua edin muhalefet belediyeleri vardı ahbap vardı Allah muhafaza muhalefet olmasa iyicene bu işin cılkı çıkmıştı.

Ülkenin haline bak vah anam vah.

Gideceklerini anladılar iyicene zulüm arttı.

Aklınızı başınıza alın fark kapanmayacak kadar fazla ilk turda işi bitirmezsek bunlar sokağa bile inerler

S
6 gün
CHP Malatya İl Başkanı Yıldız’a yumruklu saldırı

MALATYA - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Barış Yıldız, eski köy garajındaki konteyner ve çadırlarda kalan depremzedeleri ziyaret ettiği sırada ismi öğrenilmeyen bir kişinin yumruklu saldırısına uğradı.


Olay akşam saatlerinde Malatya’da depremzedelerin yaşadığı konteyner kentte meydana geldi. Saadet Partisi'nin kurduğu aşevinin valilik tarafından kapatılacağı haberleri üzerine depremzedeleri ziyaret eden CHP Malatya İl Başkanı Barış Yıldız, MÜSİAD'ın önceki dönem başkanı Hüseyin Kalan'ın engellemesiyle karşılaştı.


Zorlu bir süreçten geçildiğini ve provakatif hareketlere cevap vermeyeceğini belirten il başkanı Yıldız, “Biz her durumda vatandaşımızın yanındayız, zor zamanlardan geçiyoruz sakin olmamız lazım. Allah hepimizin yardımcısı olsun” diyerek çevredeki vatandaşlara seslendi.


İKİ GÖZALTI

Bu sırada “Siz Allah bilir misiniz lan?” diye bağırıp küfürler savuran bir kişi Barış Yıldız’a yumrukla saldırdı. CHP'lilerin araya girmesiyle saldırgan çevreden uzaklaştırıldı.


Yıldız saldırganlardan şikayetçi oldu. Hüseyin Kalan ve onun çalışanı olduğu iddia edilen diğer şahıs gözaltına alındı.


'SALDIRGANLAR KILIÇDAROĞLU'NUN ZİYARETİNDE DE PROVOKASYON YAPTI'

Saldırı sonrası şahıslardan şikayetçi olmak için Malatya Emniyet Müdürlüğü’ne giden CHP İl Başkanı Barış Yıldız ifade sonrası yaptığı basın açıklamasında ‘Utanıyorum’ dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın da katıldığı açıklamada Yıldız şunları söyledi: “Benim adım Barış. 80 sonrası her çocuğa verilen ismi taşıyorum. Günlerdir sahadayım, sokaktayım. Bugün vatandaşlardan gelen bir şikayet üzerine konteynerlerin kaldırıldığını öğrenince olay yerine gittim. Vatandaşı dinleyip, çözüm aradık. Geçtiğimiz günlerde cumhurbaşkanı adayımız Kılıçdaroğlu’nun ziyareti sırasında provokasyon yaratan kişi utanarak söylüyorum ki Malatya’da bir kurumun başkanlığını yapmış olan zat halkla iletişim kurmamıza engel oldu. Bizim ziyaretimiz boyunca provokatif hareketlerde bulundu. Kendisini susturmak isteyince yanındaki zatlarla bana saldırdılar. Barış Yıldız olarak hiçbir şikayetim yok. Ama kamu vicdanı adına şikayetçiyim. Bu davranış Malatya’ya, Malatya’nın insanlığına yakışmadı. Utanç duyuyorum. Yaşananları buradaki vatandaşlarımızın vicdanına bırakıyorum. Geçtiğimiz günlerde Kılıçdaroğlu’na provokasyon yapan şahıs bugünde bunu yaptı. Önlem alınmazsa yarın aynı adam tetikçileriyle saldırılarını sürdürecektir.”


CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise “Konuşacak çok şey yok aslında. Birkaç gün önce buna benzer şeyleri Cumhurbaşkanı adayımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun Malatya ziyaretinde yapmıştı bu şahıs. Rahatsız oldukları şey Malatya’nın huzurudur, hoşgörüsüdür. Biz her şeye rağmen çalışacağız. Huzuru, barışı kimsenin bozmasına izin vermeyeceğiz. Kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. AKP, MHP, BBP fark etmez herkes bizim kardeşimiz. Bu şahıslar kendi nefretlerinde boğulsun, biz cevap vermeyeceğiz.”


Kaynak duvar.

S
geçen ay
Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım:

Titanyum alaşımlı 10 metre vibratör çubukları uzaydan dünyaya istediği hedefe gönderebilen savaşçı uydular var! Bu vibratör çubuklar yerin 5 kilometre derinliğine nüfus ederek 7-8 şiddetinde deprem yaratıyor

S
geçen ay
Türkiyenin tarım alanlarının %20 si deprem bölgesinde

Beyler Türkiye deki tarımsal üretimin,%20 si deprem bölgesinde ve şu anda tarım anlamında hiçbir ilerleme yok hayvancılık anlamında büyük baş hayvan sahiplerine 500tl küçük baş hayvan sahiplerine 50 TL yardım yapılmış.

Bu sene sonuna kadar gıda enflasyonu iki katına çıkacak gibi duruyor...

Kaynak

https://www.ntv.com.tr/ntvpara/deprem-tarimi-da-vurdu-tarim-alanlarinin-yuzde-16si-bolgede,SJd1G31TcEejUDZV8atHrA

S
geçen ay
Görgü tanığının ifadesi: Bir grup depremzede çocuk Tuzla'ya götürülmüş

Kimsesiz depremzede çocukların İstanbul Beykoz'da tarikatlar tarafından alıkonulduğu iddiasıyla ilgili, görgü tanıkları ifade verdi. Görgü tanığı, bazı çocukların Tuzla'ya götürüldüğünü öne sürdü.

Maraş merkezli 7.7 ve 7.6'lık iki depremde, ailesini kaybeden çocukların tarikatlar tarafından alıkonulduğu iddia edildi. Bu iddiayla ilgili Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) de bir açıklama yaptı ve Aile Bakanlığı ile savcılığı göreve çağırdı.


SAVCILIK İŞLEM BAŞLATTI

Ayrıca bir suç duyurusunda bulunan ÇHD, görgü tanıklarının ifadesinin alınmasını, çocukların alıkonulduğu ileri sürülen İstanbul Beykoz'daki site civarındaki kamera kayıtlarının toplanmasını, çocukların ve ailelerinin kimliklerinin tespit edilmesini, şüphelilerin belirlenerek haklarında işlem başlatılmasını talep etti.


ÇHD'li avukatların taleplerini işleme koyan savcılık, müzekkere yazarak görgü tanıklarının ifadesinin alınmasını istedi. Görgü tanıklarından ikisi, Beykoz'daki bir karakola davet edilerek ifadelerine başvuruldu.


'DERNEK TARAFINDAN HATAY'DAN GETİRİLDİLER'

İfadesi alınan görgü tanıklarından I.K. 0-4 yaş aralığında yaklaşık 20 çocuğu gördüğünü, yanlarında 20-24 yaşları arasında 3 kadın ve 35 yaşlarında bir erkek olduğunu belirterek, "Çocukların kim olduğunu sorduğumuzda erkek şahıs 'Bu çocuklar depremzede yetim çocuklar. Dernek tarafından Hatay'dan getirildiler' yanıtını aldık" dedi.


Çocukları gördükten sonra Kartal'daki Anadolu Adliyesi'ne giden görgü tanığı I.K., savcılıkta bekledikleri sırada yanlarına gelen bir zabıt katibinin kendilerine "Bu olay çok karmaşık. Bu çocuklar tarikatlar tarafından alındı, geri vermezler" dediğini aktardı.


I.K. ayrıca Çocukları gördükleri mahallenin muhtarıyla yaptıkları görüşmede, Yetimhaneler Grubu adındaki bir grup tarafından çocukların alındığını öğrendiklerini de belirtti.


'BİR GRUP ÇOCUK DA TUZLA'YA GÖTÜRÜLDÜ'

Bir diğer görgü tanığı N.P. ise, çocukların yanındaki erkek şahsın kendisine "Biz depremzedeyiz. Bir dernek bizi buradan otobüsle alacak. Gelmelerini bekliyoruz" dediğini ifade etti. N.P., otobüsün beklendiği sırada çok sayıda lüks aracın bölgeye gelerek çocukları aldığını ve bunun üzerine kendilerinin polisi aradığını belirtti. Mahalle muhtarıyla da görüştüğünü aktaran N.P., muhtarın kendisine 33 çocuk gördüğünü söylediğini aktardı. N.P. ifadesinde, çocukların götürüldüğü sitenin güvenlik görevlisiyle yaptığı görüşmede, bir grup çocuğun da Tuzla'ya götürüldüğü bilgisini aldığına da vurgu yaptı.


BAKANLIKLA GÖRÜŞEN AVUKAT YILMAZ: SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Görgü tanıklarıyla birlikte önce adliyeye sonra da karakola giden ÇHD'li avukatlardan Tuğba Yılmaz ise, konuyla ilgili yayınladıkları açıklamadan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkililerinin kendilerini ulaştığını söyledi. Yılmaz, bakanlık yetkilisinin kendisine konuyu takip ettikleri bilgisini verdiğini aktararak, "30 çocuğun annesinin yanında olduğu söylendi. 7 annenin varlığından bahsediliyor" dedi. Yılmaz ayrıca, savcılığın taleplerini kabul ettiğine de vurgu yaparak, sürecin takipçisi olacaklarını belirtti.

Kaynak.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gorgu-taniginin-ifadesi-bir-grup-depremzede-cocuk-tuzlaya-goturulmus-haber-1604142

S
geçen ay
Tarih Bunu Unutmayacak
Tarih Bunu Unutmayacak
S
geçen ay
Yeni faylar tetiklenmiş olabilir mi? Prof. Dr. Murat Utkucu yanıtladı
Habertürk TVyoutube
Sakarya Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Utkucu yanıtladı. "Gücü Özgürlüğünde" Doğru Haber, Dinamik Sunum, Kaliteli Program, Güçlü Yorum Haberturk TV YouTube Kanalına Abone Ol ➤ http://hbr.tk/QNhqSs ➤ http://twitter.com/HaberturkTV ➤ http://www.haberturk.tv ➤ http://facebook.com/HaberturkTV ➤ http://instagram.com/HaberturkTV ➤ http://youtube.com/HaberturkTV #HabertürkTV #Haber #Canlı #HabertürkCanlı
https://www.youtube.com/watch?v=4oqm2pVNKFM
S
geçen ay
Bir jeofizik mühendisi olarak Naci görür ve celal şengörün iddaaları saçma

Bugun Enver ayseverin Ahmet ercanla programını izleyince belki izlemeyenler vardır diye burada tekrar etmek istedim.

Naci görür ve celal Şengör jeoloji mühendisidir. Haliyle yerin fiziki hareketleri ile ilgili matematiksel hesaplama varsa o bizim konumuzdur. Onların müfredat daha çok sözeldir sayısal değildir

Haliyle bilgileri sınırlı olduğu gibi söyledikleri tamamen varsayımdan ibarettir.

Hatta daha ileri gidiyorum felaket tellallığı yapıyorlar.

Marmara'da şu anda 7.4-7.5 gibi bir deprem yaratacak kırılmamış fay yok. Birde doğu Anadoluda biriken stress kadar bir birikim söz konusu değil.

Ben halen anlamıyorum neye dayanarak 7.5 diyorlar yada neye dayanarak deprem yakın diyorlar.

Sayelerinde zaten biz işsiz güçsüz geziyoruz birde üstüne bilgileri olmayan konuda fikir yürütüyorlar iyicene sinir oluyorum.

S
geçen ay
Deprem bağışına vergi indirimi! Gelir İdaresi Başkanlığı ayrıntıları açıkladı

Deprem bağışına vergi indirimi! Gelir İdaresi Başkanlığı ayrıntıları açıkladı

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından tüm ülke seferber olurken yurtiçi ve yurtdışından yapılan yardımlar bölgeye ulaştırılmaya çalışılıyor. AFAD, Kızılay'a yapılan nakdi bağışların tamamı vergi tutarından indirilebilecek. Hem işletmeler hem de kira geliri, ücret geliri, faiz geliri olan vatandaşların yaptığı bağışlar, vergiye tabi kazançlardan indirilebilecek.sabah
Deprem bağışına vergi indirimi! Gelir İdaresi Başkanlığı ayrıntıları açıkladı
https://www.sabah.com.tr/ekonomi/deprem-bagisina-vergi-indirimi-gelir-idaresi-baskanligi-ayrintilari-acikladi-6358648
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle