Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Teğmen
25 Kasım 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
40 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
3 yıl
LPG Dönüşüm Kitlerindeki Fahiş Fiyat Artışları (Yerli Üretim ATİKER İçerir)
Merhabalar,
Aracımıza lpg dönüşümü için Ankara içinde bayiilerden fiyat araştırması yaparken dikkatimi çeken bir kaç husus oldu.
Malumunuz enflasyon ve döviz kurlarındaki dalgalanma sebebiyle son bir kaç ayda ithal ürünlere ( normalde stokda bulunan ürünler için olmaması gereken) neredeyse döviz artışından daha fazla zam geldi. Bu artışlar bazı açılardan ( yeni mal girdi maliyetleri ve stok koruma gibi) haklı bulunabilir. Fakat yerli üretim yapan markalarda özellkle Atiker'in kitlerinde 2-3 aylık süreç içinde inanılmaz fahiş fiyatlar gözlemledim. Bu artışlar inanın ithal italyan ve hollandalı kitlerin artışlarından bile fazla. Örnek olarak haziran temmuz aylarında 1100-1200₺ ye takılan atikfast/nanofast kitler şu an 2000₺ den başlıyor. Grand kitler 1800₺ den 2800₺ ye kadar çıkmış durumda. Atiker in sitesinde de fiyatları kontrol edebilirsiniz. İthal kitlerden bile daha fazla bir zammın yerli üretim yapılan marka tarafından yapılması hangi ticari ve ahlaki norma yakışıyor. Türk ekonomisinin ve insanının geçtiği bu darboğazda yapılan kriz fırsatçılığı ve şark kurnazlığı değil midir? Ben yerli ve milli reklamı yapıp da bizi en çok silkeleyen bu anlayışı ciğerime yazdım.
5 yıl
2016 Aralık "B+" ve "C" Segment Otomobillerin Teknik Verileri Karşılaştırması
Merhaba arkadaşlar,
Son zamanlarda güncel kampanyaları takip eden ve sıfır araç alımı için alınan tekliflerde fırsatları gözden geçiren arkadaşlar için bir de motor verileri, yakıt tüketimi. bagaj hacmi ve şåsi özelliklerine göre araçları fiyatlarıyla birlikte toplu olarak kıyas edebilecekleri bir excel tablosu oluşturmak istedim. Araçlar B+ sınıfinda kabul edilen sedan ve hatcbackler ve liste fiyatı 69000 TL'ye kadar olan manual benzinli C sınıfı baz modeller dikkate alınarak oluşturulmuştur. Sizlerin de eklemek veya düzeltmek istediğiniz bölümleri olursa buradan paylaşabilirsiniz. Herkese hayırlı günler ve gönlüne göre güzel araçlar kısmet olsun.
Not: Excel dosyasını foruma yükleyemedim. Nasıl yükleyeceğim hakkında bilgi verirseniz onu da yüklemeye çalışırım.

8 yıl
2005 Lada Vega HB (112) 1.6 16v Detaylı İncelemesi
Türkiye’de Lada Vega HB olarak bilinen Vaz 112, 1500cc 8 ve 16 valf versiyonlarının yanında 1600cc 16 valf olarak 3 farklı motor seçeneğiyle 2003 yılından itibaren satışa sunulmuş ve 2008 model yılına kadar ithalatı yapılmıştır. Aracın sedan (110) olarak Rusya’da ilk üretimi 1997 yılına kadar gitmektedir. Türkiye’ye 1999 yılında yeni Vega model adıyla giriş yapan Rus otomobil üreticisi, döneminde tüketicilere en ucuz yoldan sıfır kilometre araç sahibi olmanın kapılarını açmıştır. 2004 yılına kadar birlikte satışı yapılan Samara (Vaz 2108) modeline göre daha üst donanımlı ve geliştirilen şasi ve gövde yapısı, süspansiyon, yol tutuş ve elektronik altyapısıyla öne çıkmıştır.

Sizlere elimden geldiğince detaylı olarak incelemesini yapacağım araç 2005 model Lada Vega HB 112 1600cc 16 valf olan versiyonudur. Aracımız 87000 km de ve tüp takılmamıştır.

Teknik Veriler ve Performans

Araç üzerinde 4 silindirli, 67kW@5000rpm ve 131Nm@3700rpm güç üreten 16 valfli 1597cc lik (SOHC veya DOHC; kesin bir şey bulamadım.) Çok noktadan enjeksiyonlu 184g/km karbon emisyonuna sahip Euro2 normlu, benzinli motora sahiptir.
Ön frenler hava kanallı disk, arkalar kampanadır. Ağırlık limitörlü- çapraz fren sistemi vardır.

0-100km hızlanması 12-12,5 saniye son sürat 180-185 km olarak verilmektedir.
Boyutlara gelirsek;
2492 mm dingil mesafesi, 170mm yerden yükseklik, 400 litre bagaj hacmi vardır.
43 litre benzin depo kapasitesi vardir. Boş ağırlık 1040-1060 kg dır.
475 kg yükleme haddine sahiptir.

[simage][/simage]

Aracın genel olarak teknik verilerini paylaştıktan sonra kullanıcı olarak öznel değerlendirmeme geçmek istiyorum.

Lada için ilk yorumum, modeli yüksek araçlar içinde fiyat performans oranı en ideal araç diyebilirim. Aracın gerçekten amacına hizmet eden bir yapısı var. En zor yollarda, şartlarda hizmet edebilir fakat bunların yanında araç için donanım ve konfor maalesef en alt seviyede tutulmuş.

Lada adeta size yoldaki her çukuru ve tümseği hissettirmek için tasarlanmış diyebiliriz. Samaraya göre yumuşak olduğu söylenen süspansiyonların henüz yumuşak bir geçişini göremedim. Bozuk yollarda sert süspansiyon sizi yarı yolda bırakmayacaktır tabi siz eğer taş düşürüp kenara çekmezseniz. Yol tutuşu olarak daha güvenilir. Ayrıca kabul edilir limitlerde virajlarda güven verdiğini de söylemeden geçmeyelim.

Aracın sertliğine biraz alıştiktan sonra size zevkli gelebilecek, yolda tutunabilen ve savrulmayan bir sürüş karakteristiği var. Bu durum biraz da, seri ivmelenen 1.6 16v motorundan kaynaklanmakta diye düşünüyorum. Kalkışlarda gayet canlı araç alt devirlerde güzel ivmeleniyor. 4. vitesi 3000rpm de 100km/s hıza ulaşıyor. Düşük devirlerde canlı bir motora sahipsiniz fakat devir çevirmek istediğinizde 3500 devirden sonra araç artık gitmek istemiyor, yavaş hızlanıp devirleniyor. Rüzgar sesi 100km hızdan sonra artık senfoniye dönüşüyor. Bunda kalitesiz ve tasarımı uygun olmayan kapı ve cam fitillerinin varlığı büyük etken. Motor sesini hissedene kadar yol ve rüzgar sesi kulaklarınızı zaten yeteri kadar meşgul edecek. Son hız olarak 180 km/s verilmiş, ben 160 lara kadar gayet rahat ve sarsıntısız çıktım ama bir gerçek var ki, o hızda ilerlemek değil durmak daha önemli olduğu için daha fazla gaza yüklenmedim.Servis ve Yürütme Maliyeti

Aracın parçası bulunmaz, pahalı, kimse anlamaz, ustası yok ve işçilik pahalı gibi argümanlarla karşınıza gelen kişilere kesinlikle kulak asmamanızı tavsiye ederim. Öncelikle aracın motoru size çok mekanik bir sıkıntı çikarmayacaktır. Muadil araçlar içinde ağır bakım olarak yapilan triger, baskı balata vb. bakımları en ucuza maledeceğiniz araç Vegadır. Triger kayışı kopsa bile motora zarar vermeden yola devam edersiniz. Katalogda 7500 km servis aralığı gösterilmiştir. Bakımlarını 10000 km de bir yaparsanız da bir şey olmaz. Bazı parçalar çok kaliteli değıldir o yüzden çabuk bozulur veya değiştirlmesi gerekir. Bunların çoğu da iç malzeme aksamlarıdır. Örnek olarak düğmeler, kilitler, aydınlatma grubu ve elektronik aksam. Ben aracımda sadece arka bagaj aydınlatması ve arka spoiler 3. stop lambasını patladıkları için kullanamıyorum. Vergisi motor hacmi ve yılı itibariyla düşüktür. Lada parçaları ucuzdur. İnternetten arattığınızda direk orjinal parcalarını temin edebileceğiniz 2-3 site bulacaksınız.
Temiz bakılmış bir Lada gönlünüzü fethedebilir, fakat iyi bakılmayan Ladalar çabuk hırpalanıp dökülmektedir. Aynı model araçların biri fabrikadan ilk çıktığı gibi dururken diğeri sanki mezardan çıkmış gibi olabilmektedir. Böyle de çok örneği olan bir araçtır Ladalar. Rus standartları biraz gariptir.

Yakıt değerlerine gelecek olursak katalog verisi olarak 7.7l/100km ortalama tüketim verilmiş. Bunun çok altında kış ayında 6,5 litre karışık Ankara trafiğınde ortalamam olduğunu söyleyebilirim. Kuruş hesabı yapmıyorum çünkü akaryakıt fiyatları kanatlanmış uçuyor bu ortamda kuruş hesabı rakamları genel-geçer özelliklerini kaybetmiştir. Aracın kullanıcılar tarafından övülen ucuz parça ve işçiliğinin yanında düşük yakit tüketimininde olduğunu vurgulamadan geçmeyelim. Bu yüzden çoğu Lada Vega kullanıcısı aracına lpg dönüşümü ihtiyacı hissetmez. Bunun yanında 8 valfli motorlarda görülen uyumsuzluk ve karşılaşilan bazı sorunlar da bir diğer etkendir tabi. Kanaatim; zaten düşük yakıt tüketimi olan bir araca yapılacak LPG dönüşümünden alınacak randıman iyi hesaplanmalıdır. Sonra 3 kuruş kar edeyim derken 5 kuruş masrafa girmeyin.

Donanım ve Aksesuar

Ladaların satışa sunulduğu yillarda üretilen otomobillerin gerisinde kaldığı zaten ilk bakışta anlaşilmaktadır. Çinliler gibi kalitesiz de olsa alımlı ve donanımlı araçları da yoktur. Ladayı piyasada tutan özelliği ne tasarımı ne de donanımıdır. Yegane özelliği olan her yola gitmesi, her şarta hazır ve nazır olmasıdir. Lada Vega HB de olsa da olur, olmasa da olur donanımlar çoktur ama olmazsa olmaz donanımlar ise hiç yoktur. Şimdi bunlara bir göz atalım:

Güvenlik olarak havayastığı hiç bir versiyonunda bulunmaz. ABS hakeza bulunmaz, frenler serttir, dozlaması düşüktür ve panik frende kızaklar gidersiniz aman dikkat. Frenler için yapabileceğiniz en iyi şey; iyi bir lastik seçimidir, sizin panik frenlerde bir miktar savrulmanızı engeller ve fren mesafenizi kısaltır. Gaz fren debriyaj pedal setinin tasarımı için ise resimde de görüleceği üzere gaz-fren pedalları birbirene çok yakındır. Dikkatli olmanızda fayda var. Bot giyip geniş geniş basmayın pedallara… Yok eğer içiniz de hala bir ara gaz sevdası kaldıysa, yıllardır aradığınız araç bu araç. Vega sizi bekliyor.Klima opsiyonel olarak sunulmuştur, aracımda ise klima yoktur. Klimasından ziyade bu arabaların kaloriferleri kışın soğuğunda efsanedir. Fin hamamı nedir, sauna nedir deyip kıssadan hisseyi size bırakıyorum. Üç modu vardır. Cama, Ayağa, Yüze. Tek kusuru motoru biraz sesli çalışır. Müzik sesi, yol sesi, rüzgar sesi derken halen duyabilen olursa bu yeteneğini “Yetenek Sizsiniz” de değerlendirmesini salık veririm.

D ve E segmentindeki arabaların prestijine katma değer olsun diye kullanılan analog saat Lada Vegada da mevcut. Size bir passat, bir saab a biniyormuş hissini veriyor, ta ki kapıyı kapattığınızda duyduğunuz sesle irkilene dek. Radyo tertibatı yoktur. Araçta antende bulunmaz. Ön kapı içlerinde ve arka bagaj ustunde hoparlör yerleri mevcuttur. Size tavsiyem üç kuruşun hesabını yapmayıp sağlıklı bir müzik sistemini hemen bu araca entegre edin. Müzik sayesinde aracın içinden gelen sinir bozucu pek çok sesi duymaktan kurtulacaksınız. Radyo yeri içinse şunu söyleyebilirim, Osman Gazi gibi kollarınızı yana saldığınızda elleriniz diz hizanızın altına geliyorsa sizin için uygundur yoksa radyo yerini oraya koyan tasarımcı için şimdiden laflar hazırlayın.

Analog saatimizin yanında bir de yol bilgisayarı desem değil, uyarı-ikaz panosu tadında bir panelimiz mevcut. Araç ile ilgili arızalarda buradan beklemediğıniz bir anda sesli ve görüntülü ikazlar alabilirsiniz. Tek eksik yanı kendisinin arızalı olup olmadığını anlayacağınız bir şeyin olmayışı.

URL=https://imageshack.com/i/na5vz1j][/url]

Araçta aktif immobilizer sistemi ve alarm mevcuttur. Merkezi kilit sistemi uzaktan kumandalıdir. Bu sistemler birbiriyle “Uyumsuz” çalışırlar. Kapıları kumandayla açtığınızda iç aydınlatma lambası yanar ama her zaman yanmaz kafasına göre takilır. Kapıyı açtığınızda yanması gereken lamba söner. Kumandayla kilitlediğinizde yanar bir sure sonra söner. Anahtarı bazen kontağa geç takarsanız alarm çalışıp sahibini rezil edebilir. Kontağa anahtarı yerleştirdiğinizde yeşil kontak ışıgı söner, sesli ikaz verir. Kısaca Lada Vega da Immobilizeri anlamak biraz güçtür ama yararlı birşeydir. Araçtaki tek güvenlik sistemi zaten alarm ve immobilizerdir.Lada Vega modellerinde hidrolik direksiyon opsiyonel olarak sunulmuştur. İncelemesini yaptığım araçta hidrolik direksiyon bulunmaktadır. Ruhsatta da bu HD olarak belirtilir. Araçta konfor adina bulabileceğiniz en önemli özellik budur fakat hidrolik direksiyonlu ladayla diğer hidrolik direksiyonlu araçların arasında Himalayalar kadar fark vardır. Ben bu direksiyonun ruhsatta hd yazmasa hidrolik olduğunu kabul etmeyeceğim ama acı gerçek şu ki, bu direksiyon Lada literatürunde hidrolik diye geçiyor. Kullanan diğer arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim. Direksiyonda yukarı-aşağı ayarlanabilir. Direksiyon simiti biraz incedir. Dört kademeli far yükseklik ayarı mevcuttur. Yolda giderken kademeler arasında bir değişiklik olduğunu ben göremedim. İçerden Bagaj açma tuşu vardır. Kaput ve bagaj kapakları amortisörlüdür. Harita okuma lambası vardir. Torpidosu aydınlatmalı ve çok geniştir. Ön camlar elektriklidir ve yolculuk esnasında açıp hasta olmayın diye düğmeleri olabilecek en absürt yere konmuştur.


Beş ileri manual şanzumanı vardır. Vites aralıklarını bulursam ekleyeceğim. Geçişleri biraz hissizdir. Boşluk varmış gibi düşünebilirsiniz ama normali budur. Gaza bastığınızda vitesin o hallenmelerine: “tutmayın küçük enişteyi salı verin gitsin” diyecek bir Kemal Sunal maalesef yanınızda olmayacak şimdiden alışın.
Geri vitesi avuç içinizle ortaya bastirıp 1. vitesin yanından geçiriyorsunuz. Dikkat edin bazen geri taktım diye öne atılıp arabayı vurmayın. Yarım debriyajla gaza basmadan geri geri gidebilirsiniz. Bu vitesin bir özelliği de el freni çekili haldeyken 2. vitese geçirdiğinizde el fren mandalına değmesidir. Dikkat edin arada parmağınızı sıkıştırmayın.

Koltuklara gelecek olursak ileri –geri ayarlanabiliyor, ileri hareketinde oturma minderi yukarı doğru hafif kalkıyor. Dik ve aşağı konumlara yatırma makarası ise sorunlu ve çok iptidai yapılmış. Bizim aracımızda ön iki koltuğun makaraları da boş dönüyor. Oturma pozisyonu ve tavan baş yüksekliği gayet iyi ve sürücüye yeterli alanı her pozisyonda sunabiliyor tabii koltuklarınızı ayarlamanız mümkün olursa. Koltuklara kenar yan ve kenar dikişleri eklenerek spor bir görünüm kazandırılmaya çalışılmış. Bunu yanında desenler ise maalesef çok yavan. Koltuk tasarımı ve rahatlığı ise vasatın altında. Sırt hizasının öyle bir yerinde yukarıya doğru bir kivrim varki eğik oturmanıza neden oluyor. Uzun yolculuklarda rahatsızlık verebilir. Koltuk başlıkları ise arkada da 2 tane olmak üzere görevini yerine getirecek tipte tasarlanmış. Arka koltuklar asimetrik olarak 1/3 2/3 oranında yatırılabilmektedir. Yolcular için yeterli diz ve baş mesafesini sunduğu söylenebilir. Ön koltuk arkalarında cepler vardır.

Aracın iç kapı döşemelerinden, konsolda kullanılan plastiğe, taban döşemesinden, fitillerine kadar kullanılan malzeme işi kotarmak için, maliyeti en aza indirecek işçilik ve kalitede yapılmıştır.


Aracın Dış Tasarımı

Dış tasarım görecelidir ve kişiden kişiye değişir. Sedanına göre HB kasa benim gözüme daha hoş ve sportif geliyor. Arkada bulunan spoiler çok hoş bir hava vermiş araca. Arka görüşü biraz engellediği de bir gerçek. Kapı yan çitaları incelemesini yaptığım aracımda bulunmamasına rağmen pek çok Vegada mevcuttur. Lastik ölçüleri 175/65/r14 dür. Diğer alternatifleri 185/60/r14, 175/70/r13 dür. Gövde rengi tamponlar, gece far yansımasını engellemek için yan aynaları orjinal olarak filmlidir. Resimler aracın dış görünümünü zaten anlatıyor:
SONUÇ

Lada Vega 2000-2004 model sedanları 6000-8000 TL arası, 2004-2008 HB ve STW kasaları ise 8000-11000 arası alınabilecek dayanıklı ve en ucuz, yüksek modelli araçlardır. Belirli korozyon ve çarpişma testlerinden geçirilmiştir. Ucuz parça ve bakım maliyetinin yanında yakıt ekonomisi de gayet iyidir. 1.6 16v motor için söyleyecek olursak alt devirlerde seri ve canlı bir motordur.Lada'nin Vega daki en güncel motorudur fakat 1.5 16v GLi donanımlı versiyonu daha güçlü bir motora sahiptir. Donanım ve konfordan ziyade Lada daha çok iş görmesi üzerine tasarlanmış bir otomobildir. Uzun yolda ses alması dışında kullanıcısını üzmez.
10 yıl
100 km de 8 lt. LPG (1991 Corolla AE92)
Merhaba Arkadaşlar;
Geçen haftasonu şehirlerarası yolculuğa çıktım. Yaklaşık 420 km lik bir mesafe gittim ve geldim. Başlıkta belirttiğim araç var bende. Gidiş dönüş hesapladım, yaklaşık 8 lt. lpg yakıyorum 100 km de. Bu arada arabayı sakin kullanmadım, LPG de uzun yolda daha önceki deneyimlerimden gördüğüm hızlı veya sakin yaktığın miktar değişmiyor. Benim sormak istediğim 1.6 karbüratörlü motora sahip bu model bir araç için değerler nasıl? Sıralı sistem LPG li daha üst model araçlar da durum ne olurdu. Bilgi, deneyim ve yorumlarınızı bekliyorum?
11 yıl
1.2 TDI Faabia II vs 1.2 TSI 105 hp
Merhaba arkadaşlar, tdi ve tsi motorlar arasında bir karşılaştırma yaptığınızda sizin fikirlerinizi merak ediyorum? Türkiye'ye 1.2 TDI motor gelecek mi? Eğer gelirse TSI ve TDI arasında kalacağım çünkü Fiyat olarak birbirlerine yakın olacaklarını düşünüyorum. Aldığım arabaya yakıt giderini düşünmeden rahatça binmek istiyorum TSI motor hem yakıt hemde performans açısından çok övülüyor ve esasen bu motor teknolojisini de denemek isterdim.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.