Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt
C

Yarbay
23 Kasım 2004
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
20 üye
Görüntülenme (?)
619 (Bu ay: 9)
Gönderiler Hakkında
C
2 yıl
DİKKAT !!! Aras kargo dolandırıcılığı Aralık 2019 -- Kargo göndermeden mutlaka okuyun Edit:3
Merhaba arkadaşlar, başımıza gelen bu olayı sizinle paylaşmak ve Aras kargo firmasının nasıl iş yaptığını sizinde görmemizi istedim.

Sahibinden üzerinden iki adet telefon ilanım vardı. Bir adet iPhone Xs Max 256gb ve bir adet oneplus7 256gb. 11.12.2019 tarihinde site üzerinden biri irtibata geçti iki cihazı da fiyatta indirim yaparsam almak isteğini söyledi. Daha sonra telefonla kendisi ile görüşüp fiyatta anlaştık. Kendisinin İstanbul da olduğunu benim cihazları orda bir tanıdığıma gönderme ihtimalim olup olmadığını sordu. Ben de kuzenimin iş yerinin Güneşli de olduğunu ona gönderebileceğimi söyledim. Şahıs güneşli bana yakın gider elden teslim alırım dedi. Ertesi gün cihazları ARAS KARGO ile kargoya verip şahsa ürünleri kargoya verdiğimi söyledim (kendisi ile KARGO ADI VE TAKİP NUMARASI paylaşmadım) İrtibata geçeceği kuzenimin telefon numarasını ve adını bildirdim.

Ertesi gün kuzenimi arayıp ürünlerin gelip gelmediğini sordum. O da daha gelmedi deyince kargoyu aradım. Ürününüz teslim edildi dediler.

Sonra kuzenim şubeye uğrayıp olayın aslını öğrendi. Meğer bu şahıs sabah kargo şubesine uğrayıp kargoyu sormuş onlar da dağıtma çıktı deyip kuryenin numarasını vermişler. Bu şahıs ta kuryeyi arayıp kargoyu yolda teslim almış.

Daha sonra Aras Kargo genel merkezini arayıp durumu anlattık;
- şikayet kaydı oluşturup bize dönüş yapacaklarını söylediler.
- - Kimse geri dönüş yapmayınca yine aradık olayın polise intikal ettiğini az daha beklememiz gerektiğini söylediler.
- Yine aradık başka bir şikayet kaydı daha oluşturdular bekleyin dediler.
- - Bir haftadan fazla bekledikten sonra yine kendilerini aradığımızda yapabilecekleri bir şey olmadığını istersek savcılığa başvurabileceğimizi söylediler.

Peki Bu şahıs veya şahıslar kargo bilgilerine nasıl ulaşmış?, adrese teslim kargoyu kurye neden yolda teslim etmiş? Kargo ile birlikte çalışan şebeke mi bunlar. İnsanın aklına bu sorular geliyor.
Sonuç olarak burada ARAS KARGO görevini yerine getirmeyerek ürünü adrese teslim etmedi. Keşke PİŞKİN PİŞKİN SÜREKLİ BÖYLE DURUMLAR OLABİLİYOR diyeceklerine GÜVENLİK AÇIĞINI KAPATACAK BİR SİSTEM BULSALAR DA BU TÜR İNSANLARA ÖN AYAK OLMASALAR. Asıl dolandırılan sisteminde açık bulunan Aras kargo olmasına rağmen mağdur biz olmuş olduk.


Konuyu güncel tutalım arkadaşlar herkes bu kargo firmasının ne kadar ciddiyetsiz ve güvensiz iş yaptığını görmüş olsun. Yakınlarınıza bahsetmeyi ihmal etmeyin, hepimiz internetten alışveriş yapıyoruz, kargo gönderirken – alırken dikkatli olalım.


--------------------------------------------------------------------------------------
ARAS KARGO ÇALIŞMA ŞARTLARI ALTINDA BİR METİN YAYINLAMALI VE HER ŞUBEYE ASMALI Ki İNSANLAR GERÇEKLERİ BİLSİN.
* Bizdeki çalışanlar ara sıra gönderilen kargolardaki ürünleri beğenip alabilir ( size denk gelirse benim ürünüm ne oldu demeyin.. Telefonda böyle durumların yaşanabildiği bildirildi. )
* * Kişisel verilerinizi rahatlıkla başkalarıyla paylaşabiliriz.
* Sizin adınıza gelip bir başkası kargonuzu alabilir
* * Kargonuz hiç teslim olmayabilir
* Bir şikâyetiniz olursa size dönüş yapılacağı söylenir ama dönüş yapılmaz.
* * Mağduriyetiniz asla giderilmez (ticaret ahlakına uygun hareket beklemeyiniz)
* Sorun çıkarsa “savcılığa başvurun o zaman” der başımızdan savarız.
* --------------------------------------------------------------------------------------

Konu hukuka taşınacaktır.

Ekşi de ki konuhttps://eksisozluk.com/12-aralik-2019-aras-kargo-rezaleti--6295150


Ekelme: YouTube video çektim konu ile alakalı okumaya üşenen izleyebilir.
Edit 1: savcılığa suç duyurusunda bulundum, gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğim.

Edit 2: Cimer e bütün kargo firmalarının bu şekilde dolandırıcılığa ön ayak olduğunu, düzletilmesi gereken bir sistemleri olduğu konusunda şimayet oluşturdum.

Edit3: Sahibinden e de öneri kısmından olayı anlatıp sitenin dolandırıcılık yapıldığını, kullanıcılara bu konuda bilgilendirme mesajı atarsalar bir nebze önüne geçilebileceğini yazdım. Belki dikkate alırlar.
C
2 yıl
Freebuds 3 kullanıcı incelemesi ve Airpods 2 ile kıyaslama
Huawei in yeni çıkardığı her yerde reklamını yaptığı kulaklığı merak edip denemek için satın aldım ve görüşlerimi paylaşmak istiyorum. Almayı düşünen arkadaşlara yardımcı olur belki.

Son 1 senedir android telefonları deniyorum ve kulaklık ihtiyacı olarak mikrofonu kaliteli diye android cihazlarla airpods 2. Nesil kullanıyordum. Apple kadar optimize çalışmada da müzik olsun telefon görüşmeleri olsun iş görüyordu. Ama oyun olarak özellikle pubg gibi oyunlarda ses geçikmesinden sebep oynamak pek keyifli değil hatta bazen sinir bozucu oluyordu. Sadece airpods lar ile değil başka markaların özellikle senheiser gibi premium markaların bile Bluetooth kulaklıkkarını denedim ama sonuç yine aynı ses geçilmeli bir oyun deneyimi.

Şunu not düşeyim araya. Airpods 2. Nesil ve airpods pro lar Apple cihazlar ile H1 çipi sayesinde 120-130 ms gibi bir gecikme ile iletişim kuruyor ve neredeyse kablolu kulaklık performansında oyun deneyimi sunuyor. 1. Nesil airpods ise 170-180ms gibi bir bağlantı hızı sunuyor Apple cihazlar ile geçilme farkediliyor ama oynanabilir seviyede.

Hauwei de freebuds 3 tanıtımın da Apple dan bile daha düşük geçikme deyip bir görsel paylaşmıştı. Oradaki görselde airpods un gecikme süresi 220ms gösterilmişti. O süre android cihazlar ile oluyor Apple cihazlar ile değil. Kendi modellerine de 190ms gecikme yazmışlar.
Gelelim kulaklığa, kutudan çıkarıp kurduktan sonra Huawei ai life uygulaması üzerinden güncelleme geldi önce onu yaptım.

Kulaklığın cihaza bağlanma hızı çok iyi kapağı açar açmaz bağlanıyor ve sarj durumları gözüküyor, airpods u android cihaz ile kullanırken sarjı göremiyorum eksiklikti ve bu kadar hızlı bağlantı kuramıyordu.

Asıl merak ettiğim oyun performansı olduğundan ilk olarak ona baktım. Freebuds 3 ü p30 pro ya bağlayıp Pubg ye girdim geçilme var ama oynanabilir seviyede gibi. Sanki 1. Nesil airpods hissi veriyor. Ama 2. Nesil ile yan yana kıyas yapınca fark çok bariz hissediliyor. Yani biraz olmuş ama tam olmamış. Sırf oyun için alacaklara yine tavsiye etmem. Eğer ki kablosuz oyun oynamak istiyorsanız tek iPhone bir cihaz.

Cihazı Apple da denedim aynı airpods 2 performansı veriyor. Huawei telefondan çok daha az geçilmeli oynatıyor

YouTube ve Netflix te denedim herhangi bir ses gecikmesi yok.

Spotify, YouTube müzik ve tidal da denedim, kulakloğın tekini çıkarınca müzik duruyor takınca devam ediyor. YouTube da çıkarınca duruyor ama takınca devam etmiyor. Bu özellik airpods larda iPhonelarda olsa da android de çalışmıyordu.

Başka bir deneme yapıp freebuds 3 ü oneplus 7 pro ya bağladım. Hauawei ai life uygulamasını ona da kurdum. Ama ses geçilmesi Huawei cihazdan daha fazla idi. Yani başka marka android cihazlar da hauwei de çalıştığından daha verimsiz oluyor.

Sonra mikrofon testi yaptım. Bir kaç telefon görüşmesi yaptım. Aradığım kişiler sesi çok beğendi hatta telefon ahizesinden konuşuyorum sandılar. Kulaklığı birine verip kendimi arattım mikrofonu gerçekten başarılı. Ama bu test kapalı yerde yapıldı rüzgarlı bir havada tekrar test edip konuya eklerim. Mikrofon olarak airpods tan daha iyi.

Gürültü engelleme olayı fiyaskodan başka bişey değil. Bir kaç test ettim hiçbir fark göremedim. Yine test edip konuya eklerim. Daha önce anc özellikli sennheiser pxc 550 kullanmıştım.

Müzik kalitesi olarak çok kıyas yapamayacağım anlamam pek bastı tizdi, ama airpods tan da memnundum freebuds 3 te hoşuma gitti.

Renk olarak siyah aldım hoşuma gitti ama kutu acayip derecede parmak izi ve leke tutuyor, çizilme direncini zamanla göreceğiz.

Tip olarak airpods a benzesede benim kulağıma airpods daha iyi oturuyor, biraz düşecek gibi duruyor freebuds lar bakalım onu da kullandıkça göreceğiz.

Sonuç olarak kulaklık fena değil Android cihazda kullanacaksınız mikrofon sizin için önemli ise alınabilir ama amaç oyun oynamaksa hayal kırıklığı olabilir.


Bişedeleteli YouTube kanalında yapılan incelemesinde öyle övmüşki şişko eleman sponsorlu içerik olduğu çok belli ama yazmamışlar da videoda. Yine de ürün alırken kullanıcı denetimlerine başvurmak en güzeli. Kulaklığı kullanmaya devam edeceğim duruma göre konuya eklemeler yaparım.


C
2 yıl
Rampage thone SN 44 M ses testi ve inceleme
Ortam sesi kaydı için aldığımız ama aslında yayın amaçlı olan mikrofonun kutu açılımı ve incelemsini yaptık. Aşağıda ki linkten izleyebilirsiniz.


C
2 yıl
Philips hue kit kutu açılımı ve inceleme
Philips hue set alıp kutu açılımı ve inceleme videosu çektik. Merak edenler aşağıdaki linkten izleyebilir.

Aldığımız ürünler

Philips Hue Bloom x2
Philips Hue Go
Philips Hue Renkli Ampül (E27)
Philips Hue Led Şerit (2m)
Philips Hue Bridge
Philips Hue Hareket Sensörü

C
3 yıl
Xiaomi mi 6x WiFi kopma sorunu
Merhaba arkadaşlar, mi6x cihazımızımızda WiFi den sürekli kopma problemi yaşıyoruz. Tplink marka Router in dağıttığı kablosuz internet var. Aynı internete Apple marka cihazla bağlanınca sorun olmuyor ama mi6x te gün içinde sürekli bağlantı kopuyor. Bağlantı kopunca cihazda WiFi bölümüne gelince kablosuz bağlantıyı bir müddet görmüyor. Bu süre bazen 1dk ya kadar uzayabiliyor. Daha sonra WiFi yi görüyor ve tekrar bağlanıyor. Cihaz da satabil eu9.5 rom vardı daha sonra beta miui10 yükledik sorun aynen devam ediyor. Routerin ayarlarını kurcaladım ama bişey bulamadım. Telefona ayarlardan sabit ip verdim yine olmadı. Bu tarz sorunla karşılaşan oldu mu acaba. Çözüm önerilerine açığım.
C
3 yıl
Onboard ses (alc1220) vs harici ses kartı (xonar u7 mk2) kişisel deneyim
Merhaba arkadaşlar.

Realtek in son ses yongası olan ve güncel çoğu anakarta bulunan alc1220 codec ile harici üst seviye usb bir ses kartı farkını test ederek gözlemlemeye çalıştım.

Onboars ses Asus z270i itx anakart üstüne buluna alc1220a codec üzerine supremfx yazılımı ile desteklenmiş. 120db çıkış 113db kayıt girişi gözüküyor. Ayrıca Texas instrument amfi ve yükseltici mevcut. 600ohm kadar kulaklık besleyebildigini söylüyor Asus.

Anakart itx olduğundan deneyeceğim ses kartı usb olacak. Asus un xonar u7 serisi, echelon ve en son mk2 olarak güncellendi. Benim deneyeceğim mk2 olan son versiyon. 114db çıkış 110db kayıt girişi gözüküyor. Cmedia nın ses işlemcisine ve cirrus logic dac ünitesine sahip. 150ohm kadar olan kulaklıkları besleyebilir diye de belirtmiş Asus.

Öncelikle ses uzmanı biri değilim amatör olarak oyun oynayan, müzik dinleyen biriyim. Yaptığım karşılaştırma tamamen kişişel deneyim olup, bu deneyim kişiden kişiye değişiklik gösteriyor. Ses tecrübesi elde tutulur bir veri olarak sunulamıyor malesef.

Testi sennheiser game one kulaklık ile yaptım. Kulaklığın empedans değeri 50ohm. Ses basınç seviyesi 116db.

Aynı ses sahnelerinde kaynağı değişerek anlık olarak farkı gözlemlemeye çalıştım. İlk müzik testi yaptım, (kayıpsiz müzik dosyaları ile değil) ses seviyesi yüksekliği olarak onboard çok az da olsa daha yüksek ses veriyor gibime geldi. Ama harici ses kartı ile sesler bir miktar daha doğal geliyor.

Daha sonra cs go denedim, ses ile yön tayini ikisi ile de aynı şekilde işini gayet iyi yaptı fark anlamadım.

Pubg de onboard yonga ile seslerin yönünü anlamda zorluk çekiyordum, xonar u7 ile de bir değişiklik olmadı. Sorun oyunda sanırım :)

Bf1 denedim ikiside gayet güzel savaş atmosferini yansıtıyor patlamalar canlı yine bir fark hissedemedim.

Sonuş olarak, onboard ve harici ses kartı arasında kayda değer bir fark hissedemedim. Yanlız ses kartının güzel bir özelliği var. Kulaklığı ve hoparlörü aynı anda bağlayıp tek tuş ise kaynaklar arası geçiş yapabiliyor. Veya ses kontrol düğmeleri olamayan hifi kulaklıkların (150ohm altı) ses kontrolünü basit şekilde yapmak için kullanılabilir.

Pci Soketli daha kaliteli ses kartları mevcut, elinde olanların görüşlerini konuya bekliyoruz.
Mikrofon kayıt testi yaptım, onboard ses kartı usb den daha net ve doğal ses kaydı yaptı. Xonar u7 nin ayarlarını kurcaladım baya ama onboard kalitesine ulaşamadım bir türlü.

Sürücüler: Windows 10 Pro sürüm 1803 build 17134. Xonar u7 mk2 versiyon 1.1.17. Onboard ses sürüm 6.0.1.8273

Edit: Ekleme
C
3 yıl
Onboard ses (alc1220) vs harici ses kartı (xonar u7 mk2) kişisel deneyim
Merhaba arkadaşlar.

Realtek in son ses yongası olan ve güncel çoğu anakarta bulunan alc1220 codec ile harici üst seviye usb bir ses kartı farkını test ederek gözlemlemeye çalıştım.

Onboars ses Asus z270i itx anakart üstüne buluna alc1220a codec üzerine supremfx yazılımı ile desteklenmiş. 120db çıkış 113db kayıt girişi gözüküyor. Ayrıca Texas instrument amfi ve yükseltici mevcut. 600ohm kadar kulaklık besleyebildigini söylüyor Asus.

Anakart itx olduğundan deneyeceğim ses kartı usb olacak. Asus un xonar u7 serisi, echelon ve en son mk2 olarak güncellendi. Benim deneyeceğim mk2 olan son versiyon. 114db çıkış 110db kayıt girişi gözüküyor. Cmedia nın ses işlemcisine ve cirrus logic dac ünitesine sahip. 150ohm kadar olan kulaklıkları besleyebilir diye de belirtmiş Asus.

Öncelikle ses uzmanı biri değilim amatör olarak oyun oynayan, müzik dinleyen biriyim. Yaptığım karşılaştırma tamamen kişişel deneyim olup, bu deneyim kişiden kişiye değişiklik gösteriyor. Ses tecrübesi elde tutulur bir veri olarak sunulamıyor malesef.

Testi sennheiser game one kulaklık ile yaptım. Kulaklığın empedans değeri 50ohm. Ses basınç seviyesi 116db.

Aynı ses sahnelerinde kaynağı değişerek anlık olarak farkı gözlemlemeye çalıştım. İlk müzik testi yaptım, (kayıpsiz müzik dosyaları ile değil) ses seviyesi yüksekliği olarak onboard çok az da olsa daha yüksek ses veriyor gibime geldi. Ama harici ses kartı ile sesler bir miktar daha doğal geliyor.

Daha sonra cs go denedim, ses ile yön tayini ikisi ile de aynı şekilde işini gayet iyi yaptı fark anlamadım.

Pubg de onboard yonga ile seslerin yönünü anlamda zorluk çekiyordum, xonar u7 ile de bir değişiklik olmadı. Sorun oyunda sanırım :)

Bf1 denedim ikiside gayet güzel savaş atmosferini yansıtıyor patlamalar canlı yine bir fark hissedemedim.

Mikrofon kayıt testi yaptım, onboard ses kartı usb den daha net ve doğal ses kaydı yaptı. Xonar u7 nin ayarlarını kurcaladım baya ama onboard kalitesine ulaşamadım bir türlü.

Sonuş olarak, onboard ve harici ses kartı arasında kayda değer bir fark hissedemedim. Yanlız ses kartının güzel bir özelliği var. Kulaklığı ve hoparlörü aynı anda bağlayıp tek tuş ise kaynaklar arası geçiş yapabiliyor. Veya ses kontrol düğmeleri olamayan hifi kulaklıkların (150ohm altı) ses kontrolünü basit şekilde yapmak için kullanılabilir.

Pci Soketli daha kaliteli ses kartları mevcut, elinde olanların görüşlerini konuya bekliyoruz.
Sürücüler: Windows 10 Pro sürüm 1803 build 17134. Xonar u7 mk2 versiyon 1.1.17. Onboard ses sürüm 6.0.1.8273
C
3 yıl
24” 1080p vs 32” 1080p kıyaslaması
Merhaba arkadaşlar, elimde 24” full hd ve 32” full hd monitör varken görüşlerimi izlenimlerimi aktarayım, aklında soru işareti olanlara yardımcı olsun diye düşündüm. Forumda sürekli görüyorum 24” ten büyük monitör alırsanız sakın 1080p almayın pixelleri sayarsınız öyle kötü olur böyle kötü olur gibi yazanlar var. Gerçekten böyle mi acaba deyip 32” bir monitör alarak bizzat denemek istedim.

Öncelikle iki monitörü aynı anda bağlayıp iki ekrana da aynı görüntüyü yansıttım. 4 ayrı oyun ve 1080p film testleri yaptım. Oyun ve filmlerde görüntü de kalite farkı kesinlikle yok. Yani siz 24” full hd bir ekranda oyunu veya filmi ne kadar pixel pixel görüyorsanız 32” te de aynı şekilde görüyorsunuz.

İnternet dolaşımında da öyle çok fark göremedim, evet yazılar biraz daha büyük punto gibi olduğundan kenar kısımlardaki pixellik daha belli oluyor ama yine de beni rahatsız etmedi.

Eğer kusursuz bir keskinlik istiyorsanız 2k veya 4K modellere bakabilirsiniz. Daha önce kullandığım Samsung 28” 4K modelde yazılar simgeler aşırı keskindi hiçbirsekilde bozulma yoktu.

Uzun süre 24” kullanınca küçük gelmeye başladı, sonra 28” o da kesmeyince 32” ekrana yöneldim. Oyun oynadığım vakit göz hizam monitöre yaklaşık 80cm ve monitör büyük gelmiyor. Gayet rahat şekilde ekrana hakim olabiliyorum. 1800r curved olmasının buna biraz katkısı olabilir.

Panel farkına da değineyim biraz. 24” olan tn panel 32” olan va panel. Va panelin renk gösterimi daha başarılı özellikle siyahları tam siyah gösteriyor. Ben parlaklığı çok düşükte kullanırım ama sevenler veya ihtiyacı olanlar için parlaklık değeri de daha fazla.

Sonuç olarak kişişel görüşüm ve tavsiyem, amacınız sadece oyun oynamak ve film izlemekse ve büyük monitör seviyorsanız 27 veya 32” 1080p modellere de bakabilirsiniz. Tabiki çözünürlüğün yüksek olması size daha keskin bir görüntü sunar ama fiyatlar da çözünürlükle birlikte katlanarak çıkıyor malesef.

Son olarak bir kaç görsel ekleyeyim , çekimler telefonla yapıldığı için çok net olmayabilir.

Call of dutyBf1

Mafia 3Cs go1080p film görselleri

ForumPanellerin ışık sızması

C
3 yıl
16 gb ddr4 3000mhz vs 32 gb ddr4 2400mhz
İ7 7700k ile oyun amaçlı kullanılan bir sisteme hangi ram kombinasyonu daha verimli ve uzun ömürlü olur.
C
4 yıl
49-55” arası sadece film amaçlı tv tavsiyesi
Merhaba arkadaşlar, 49-55” arası hdmi dan pc ye bağlayıp sadece film izlemek amaçlı kullanılacak ucuz yollu bir tv ye ihtiyacım var. Gördüğüm kadarı ile panel hızları olayı çok tartışılıyor ps4 falan bağlamayacağım sadece film, buna bir artısı varmı panel hızının. Sonra ips mi va panel mi olayı var. Bunlar benim açımdan önemli unsurlar mı.? Sunny Regal Vestel gibi markaların tvleri işimi görür mü.? Bu konuda tavsiyelerinizi bekliyorum.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.