Merhaba,

2011 model 1.6 e-HDI 112 bg Citroen C5 aracım var. Araç şu anda 208 bin Km'de.

Yaklaşık 2 ay önce yolda düşük devirde giderken araç motor arıza ışığı yaktı. Yoluma devam ettim. Araç iki gün kullanılmadı. Sonrasında racı çalıştırdım ışık sönmüştü. Aracı bsch servise götürdüğümde araç P0191-Yakıt enjeksiyon rampası üzerindeki basıncın ölçüsü. Gerilim değişimi tolerans dışı hatası verdiği görüldü. Arıza kodu silindi, tekrar yaparsa denilerek.

İlerleyen dönemde aynı arızayı arada bir tekrar verdi. Ama bayramdan önce gene sakin kullanımdayken motor arıza ışığı ile birlikte araçta bu kez service yazısı çıktı, araç kendini korumaya alarak 2000 deviri geçmedi, fan açtı (göstergedeki hararet yükselmememesine rağmen). Bu şekilde eve kadar gittim. Sabah arabayı çalıştırdığımda gene herşey normaldi.

Serviste enjektörler arızalı denerek 4 enjektör orjinal ve sıfır olarak değişti. Sorunun giderildiği söylendi. Ama bayramın son günü gene motor arıza ışığı ve 2000 deviri geçmeme sorunu ortaya çıktı. Araç şu anda serviste, arızayı bulmaya çalışıyorlar.

Sizce sorun ne olabilir?

Not1: enjektör değişimi öncesi ve sonrasında, arıza ışığı yandığı zamanlar dahil, rölantide, motor sesinde, aracın çalışmasında herhangi bir sorun hissetmedim.

Aracın yakıt filtresi 15 bin km önce bosch marka olarak takıldı.