Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Binbaşı
12 Mart 2018
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
8 üye
Görüntülenme (?)
231 (Bu ay: 14)
Gönderiler Hakkında
4 ay
Honda Jazz 1.4 Benzin/LPG cvt vibrasyon yığılma sorunu
Arkadaşlar merhaba..
Geçtiğimiz aylarda evin ikinci aracı olarak aldığım honda jazz 1.4 LS CVT Benzin/LPG aracımda anlam veremediğim bazı sıkıntılar mevcut. Araç bugüne kadar çok el değiştirmemiş. Şuan 188.000 kmde ve bugüne kadar yapılan bütün bakımların evrakları mevcut. Aracımın 150 bin kmye kadar olan bakımları yetkili serviste yapılmış. Her 2 yılda bir CVT yağı değişmiş. 140 binde araca LPG takılmış akabinde 160 binde subap ayarı yapılmış. 175 binde 8 buji ve cvt yağı değişmiş. Kağıt üzerinde bakımlı olduğu kadar aracı kullanırken de, bugüne kadar gösterilen özeni hissediyorsunuz fakat ışıktan kalkarken ve yavaşlarken büyü bozuluyor.

İlk olarak aracımda kalkışlardan bir vibrasyon sorunu mevcut. Biraz araştırdım ve bir çok forumda klasik cvt titremesi olduğunu, yağın serviste değişmemesi sonrası oluştuğu ve normal olduğunu okudum fakat YouTube da bir videoda usta sağ yağlı motor takozundan yaptığı söylüyor ve değişim sonrası bu sorun çözüldüğünü belirtiyor. Öncelikle aracın cvt yağı serviste değiştiği için direkt olarak motor takozuna yönelmeyi düşünüyorum. Elim anahtar tutar kendim değiştirmeyi planlıyorum. İsteyen olursa onun hakkında da detaylı konu açabilirim.

İkinci olarak
Araç sıcak, soğuk ya da benzin LPG fark etmeksizin, ışıkta, trafikte vs yavaşlarken hız iyice düştüğünde, araç sert bir motor freni yapıp sonra sanki debriyaja basılmış gibi rahatlıyor. Cvt nin klasik olarak motor freni yaptığını okumuştum ve bu yüksek hızlarda veya rampa inerken hissediliyor ama bu bahsettiğim yığılma sorunu aşırı rahatsız edici seviyede. Hızım yaklaşık 10 km/s civarına düşünce arabadaki herkes öne doğru eğilip bir anda koltuğa geri yapışıyor.

Daha önce bu tarz sorunlarla karşılaşıp çözüm bulan veya önerisi olan varsa şimdiden çok teşekkür ederim.

Konuyu biraz aceleyle açtığım için imla ve anlam bozuklukları için özür dilerim kusura bakmayın dostlar. 😊
geçen yıl
Kaza kusur oranı sizce nasıl olur?
Merhaba dostlar geçen hafta başıma gelen ufak çaptaki bir kaza da merak ettiğim noktalar oluştu. Manisa merkezde işlek bir cadde de eşimi beklerken diğer araçlar gibi bende 2. Sıraya, dörtlülerimi yakıp, takribi 5 dklık duraklama yapmayı planlıyordum. Aracını dediğim gibi park ettim ve bir yandan da aynadan, gelen araçları kontrol ediyordum. Olurda geçemeyen araç olursa direkt çıkmayı düşünüyordum. Yanımdan bir çok araç (transit dahil) sıkıntısız bir şekilde, hatta hızlarını kesmeden geçtiler. Daha sonra tutanakta da B aracı olarak belirtilen transit yanımdan geçerken kasasının arka kısmıyla benim aracımın sol aynasına çarptı ve aynayı tabiri caizse koparıp aldı yerinden. Transitin şoförüyle ufak çaplı tartışmaya girdiğimiz için trafik polisi gelip bizi ayırıp kaza anını çizip, bizi sakinleştirip ayrıldı. Şahısta tutanakta "A aracına kasanın arka sağ tarafıyla çarptım." şeklinde belirtti.

Bu kazada kusur oranı sizce nasıl olur arkadaşlar?

Ben aracımı yetkili serviste kaskom üzerinden yaptırdım. Eğer kusurlu bulunmazsam, hasarsızlık indirimim devam edecek mi?

Kaza kusur oranı sizce nasıl olur?Edit:

Kusur oranı %100 karşı tarafa verildi arkadaşlar.
İyi kötü her türlü fikir beyan eden herkese teşekkür ederim. Keyifli sürüşler...
2 yıl
Ankara-Yeni mahalle ilk okul tavsiyesi
Arkadaşlar ilk okula başlayacak yeğenim için okul arayışı içindeyiz. Adrese bağlı sisteme dayanarak çıkan ilk okul Yahya Çavuş İlkokulu, bu okulu tavsiye eder misiniz. Veya çevrede tavsiye ettiğiniz okul ve öğretmen var mı?
3 yıl
2020 Fiat Egea 1.4 fire Urban Plus alıyorum....
2010 model punto evo 1.4 multiair dynamic 105hp aracımı sattım ve bayiye kapora vererek kara kara beklemeye başladım. Biraz birikmişim vardı ve 2 yıl vadeli kredi çektiğimde Egeanın parasını tam olarak cebime koymuş durumdayım. Araç ekim başı gibi teslim edilecek. Neden 120bin TL bandına Egea tercih ettiğimi soracak olursanız...Egea'yı bayide inceleme fırsatı buldum. Malzeme kalitesi, 7" tableti, ses sistemi, gündüz ledleri, mercekli halojen farları vs. beni fazlasıyla tatmin etti. 2. Elin derdiyle uğraşmaktansa sıfır C segmentte en ucuz da egea olduğu için egea tercih ettim.

Şimdi sormak istediğim birkaç soru var...

1- Rodaj süresince aracı nasıl kullanmalıyım? (Rodajın varlığına inanıyorum. Yıl olmuş 2020 rodaj mı kaldı diyecekler direkt çıksın konudan!)
2- Aracın kronik sorunları var mıdır?
3- aracı teslim alırken nelere dikkat etmeliyim?
4- araç rengi beyaz ama seramik kaplatmayı düşünüyorum. Sizce gerekli mi?
5- LPG düşünmüyorum. Ayda zaten max 500 km yapıyorum. Yakıt durumu sizce ne olur ortalama. Genelde şehir içi ortalama 30 km hızla yarı akıcı trafikte kullanıyorum.
6- benzin için hangi firmayı tercih etmeliyim?

Teşekkür şimdiden...
3 yıl
LPG de benzinden daha hızlı gitme durumu mümkün mü?
Fiat punto 1.4 multiair 105hp benzin/lpg aracımla geçen hafta Manisa'dan Antalya'ya benzinde gittim yaklaşık 478 km yol yapıp oyuncak 36.7 litre benzin yaktı araç kuruş hesabı yaparsak 48 kuruşa tekabül ediyor. Neyse dün dönüş yolunda salihli mevkiinde aracı lpgye aldım.

Benzinde 6. Vites 3000 devirde 110 km yapan araç, LPG de aynı vites aynı eğimdeki yolda 2600 devirde 110 115 km hız yaptığını farkettim.

Böyle birşey mümkün mü? Yoksa benzin sistemindeki bir sorundan dolayı mı bu şekilde kayıp mevcut?

Bu arada araçta prins vsi2 lpg kiti mevcut ve araç 97 binde yaklaşık 60 bin km dir lpg mevcut.
3 yıl
Punto Evo Airbag sargısı arızası (Sargı tamiri mi? Komple değişim mi?)
Edit 1: Arıza ışığı yakmıyorken direksiyonu sağa sola çevirince direksiyonu airbag arızası almaya başladım sizlerinde dediği gibi sargıya para sıkıştı benim... Şimdi sadece yeni sargı takıp lehimleyende de var... Komple set olarak değiştiren de var sizce hangisi yapmak mantıklı?


Arkadaşlar selamlar hayırlı ramazanlar... Aracım 2010 model punto evo 1.4 multiair dynamic start/stop. Dün aracı çalıştırıp hareket ettiğim anda airbag ışığı yandı ve yol bilgisayarında airbag arızası kullanma kılavuzuna bakın uyarısı verdi. Ne oluyor derken airbag lambası söndü ve yol boyunca yanmadı. Ben direksiyon sargısından şüphelenip yoldayken hız sabitleme, korna, direksiyon tuşlarını test ettim. Hepsi sıkıntısız fonksiyonunu yerine getiriyordu. Işıklarda aracı stop ettim. Çalıştırıp devam ettiğimde yine aynı airbag arızasını verdi ve yine ışık yaklaşık 2 dk içerisinde söndü. Aracı park ederken yine stop edip çalıştırdım aynı şekilde arıza verip sonra ışık yine söndü. Yaptığım araştırmalara göre akünün zayıflamış olabileceğini öğrendim ve bugün aküyü ölçüm.

Stop ettikten yaklaşık 24 - 25 saat sonra ölçüm yaptım.

Stop halinde: 12.39 volt
Stop halinde kontak + dörtlü+far+teyp açık halde 12.02 volt
Herşey kapalı marş anında 10.5 volt (civarı
Motor çalışma halinde 14.3 volt
Akü biraz şarj olup stop ettik ettikten sonra 12.9 volt (yavaş yavaş düşüş mevcut)

Araç üzerinde varta 60 amper akü mevcut fakat ne zaman takıldığını kaç yıllık olduğunu bilmiyorum.

Sizce sorun nedir? Ne yapmam gerekiyor?
3 yıl
Punto 1.4 multiair yağ tavsiyesi....
Abiler kardeşler dostlar benim düldülün yağ değişim zamanı geldi. Araç Fiat Punto1.4 Multiair 16v 105hp
Kitapçıklarına baktığımda 5w40 yağ kullanıldığını ve yağ markası olarak "selenia" tavsiye edildiğini gördüm.

Selenia yerine "Castrol Magnatec 5W40 A3 /B4" kullanmayı düşünüyorum. Fiyat olarak castrol şuan indirimde ve 125 lira yani Selenia ile aynı fiyatta.

Sizce hangi yağı kullanmalıyım. Sizin tavsiye edeceğiniz markalar var mı?

Edit 1: Araç 93 bin kilometrede ve LPG'li.
3 yıl
Satış yapmadan plaka değişikliği yapılabilir mi?
Araç 10 plaka Manisa'da ikamet ediyorum plakayı bazı sebeplerden dolayı değiştirmem gerekiyor ama yaptığım araştırmalara göre sanırım sadece satış yaparsam değiştirebilirim plakayı.

Fakat birkaç konuda plaka çalındığında yeni plaka verildiğini okumuştum... Aklıma ali cengiz oyunları geliyor ama sonucunda yasal bir yaptırımı olup olmadığı bilmiyorum varsa da biri beni vazgeçirsin 😂😂
3 yıl
Arabama sürttüler.. Yanına kar kalması zoruma gidiyor...
Nizamı park ettiğim arabama sürtüp kaçmışlar. Kapıd göçük mevcut. Olay müze önünde oldu fakat kamera sadece benim arabamı görmüyor. İfade verip şikayetöi oldum müze kayıtları incelenecek ama çok ümitli değilim...

En çok zoruma giden ise bunun adamın yakına kar kalacak olması. Kapıyı yaptırsam mı kalsa mı öyle bilemedim sizce ne tutar? Arabama sürttüler.. Yanına kar kalması zoruma gidiyor... Arabama sürttüler.. Yanına kar kalması zoruma gidiyor... Arabama sürttüler.. Yanına kar kalması zoruma gidiyor...
3 yıl
Göğüsteki bant izlerini nasıl çıkartabilirim???... Ssli....
Göğüsteki bant izlerini nasıl çıkartabilirim???... Ssli....

Arkadaşlar daha önceki sahibi göğüse şu zıplayan emojilerden yapıştırmış. Çok fazla dikkat dağıttığı için bir kaçını söktüm ama çift taraflı bantların izleri kaldı. Çok uğraştım ama çıkaramadım. Tırnakla kazımama rağmen çıkmadı. Göğüse zarar vermeden bu lekeleri nasıl çıkartabilirim?
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle