Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Yüzbaşı
22 Ocak 2015
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
3 üye
Görüntülenme (?)
179 (Bu ay: 5)
Gönderiler Hakkında
4 hafta
AKP mi? CHP mi?


Orijinal: reddit

2 ay
Tercihler hk. (Ünililer gelsin)

Arkadaşlar sorunun basit hali: İngiliz Dili ve Edebiyatı mı Mütercim Tercümanlık mı?


Detay hali: Tercih yapacağım şehir yalnızca İstanbul Avrupa yakası olduğundan bana yok şu şehirde tercümanlık oku çok iyi okul gibi şeylerle gelmeyin lütfen. Puanım yeterince iyi ve İstanbul'da tam burslu güzel vakıf ünileri tutuyor ancak, tercümanlığın puanları biraz daha yüksek.


İyi bir konumda daha iyi bir üniversitede İngiliz Dili ve Edebiyatı mı okumalı, yoksa daha kötü bir konumda daha düşük sıralamalı bir okulda tercümanlık mı okumalı, benim cevap bulamadığım soru bu. Konum benim için gerçekten çok önemli. Eve, işyerine, İstanbul'un merkezine yakınlığı hayati öneme sahip. Kalacağım yer muhtemelen (tercihen) Fatih, veya üniversitenin konumuna göre Avcılar tarafları olacak.


Örneklendirmek gerekirse; Yeni Yüzyıl Üniv'de İngiliz Dili ve Edebiyatı mı yoksa Gelişim veya Atlas Üniv'de Mütercim Tercümanlık mı? gibi


Modlara önemli not: Eğitim bölümüne konu açtım ancak günlerdir konuya cevabı geçtim bakan bile yok o yüzden şansımı burada denemek istiyorum, anlayışınız için teşekkürler.

3 ay
Üni tercih konusu

Merhabalar arkadaşlar,


Malum üniversite sınavları yapıldı, şimdi önümüzde tercih süreci var. Bu sene ben de tekrar üniversite hayatı yaşayabilmek adına şansımı denedim ve güzel de bir sıralama yakaladığımı düşünüyorum. (Yabancı dil yerleştirme puanı 385 ve 16.000 sıralama)


Kafamda yalnızca İstanbul Avrupa yakasındaki üniversiteler var. Burada bir kaç tane tam burslu vakıf üniversiteleri belirledim, 10-12 tane yerleşme ihtimalimin kuvvetli olduğu bölüm buldum. Bunların çoğu İngiliz Dili ve Edebiyatı, ancak bir kaç tanesi Mütercim Tercümanlık ve Turizm Rehberliği bölümleri. Şimdi benim kafamdaki soru bu bölümlerden hangisinin bana daha faydalı olacağı. Bölümler hakkında detaylı bilgi sahibi olmadığından doğru kararı verme konusunda desteğe ihtiyacım var. Çevremden çeşitli yorumlar var, ben sizinkileri de merak ettim.


Not: Önceki bitirdiğim bölüm Muğla Sıtkı Koçman Üni. Turizm Fak. Konaklama İşl. lisans bölümü. Yani dersleri de karşılaştırdığımda Turizm Rehberliği benim için çok daha rahat bir bölüm olur gibi duruyor ancak benim için önemli olan en iyisini seçmek.

4 ay
UEFA deplasman golü kuralını kaldırdı

2021-22 sezonundan itibaren geçerli olmak üzere, UEFA'nın düzenlediği turnuvalarda deplasman golü kuralı uygulanmayacak.


Bundan böyle tek maçlı eleme sisteminde olduğu gibi 15'er dakikalık iki uzatma oynanacak. Eşitliğin uzatma bölümünde de bozulmaması halinde penaltı atışlarına geçilecek.


https://www.ntvspor.net/futbol/uefa-dan-deplasman-golu-karari-60d4871ee68420d4c8e36037


Following the recommendation of the UEFA Club Competitions Committee and the UEFA Women’s Football Committee, the UEFA Executive Committee has today approved a proposal to remove the so-called away goals rule from all UEFA club competitions (men, women and youth) as of the qualifying phases of the 2021/22 competitions.


With the decision to remove this rule, ties in which the two teams score the same number of goals over the two legs would be not decided on the number of goals scored away, but two 15-minute periods of extra time are played at the end of the second leg and in case the teams score the same number of goals or no goals during this extra time, kicks from the penalty mark would determine the team which qualifies to the next stage of the competition.


https://www.uefa.com/insideuefa/mediaservices/mediareleases/news/026a-1298aeb73a7a-5b64cb68d920-1000--abolition-of-the-away-goals-rule-in-all-uefa-club-competitions//

7 ay
Kurun durumu

Ne olacak bu iş böyle? Bir miktar euro borcumuz vardı biraz önce ödedik. 10 saniye sonra ödesem 100 lira daha az ödeyecektik. 20 saniye sonra ödesek 200 lira fazla ödeyecektik. Şans eseri, pamuk ipliğine bağlı yaşıyoruz resmen bu nedir? Kalan paramla hemen dolara kaçtım ne yapalım 

9 ay
Harçlık konusu

O kadar zenginim, gelirim yüksek ki devlete her ay 1k harçlık veriyorum.  

11 ay
Başkanlık sistemli gelecek

Birçok kişi başkanlık sisteminden şikayetçi. Bunların çoğunluğu, AKP ve Erdoğan karşıtlığı sebebiyle otomatik olarak bu sisteme karşı. Aslında başkanlık sistemiyle pek bir şey değişmedi. Erdoğan ve AKP yine her istediğini önceden olduğu gibi yapabiliyor. Bu şimdilik böyle. Bu sistemin asıl gücünün ortaya çıkacağı dönem seçim barajının kaldırılmasıyla mümkün olacak. Şuanlık hiçbir partide barajla ilgili bir hareket yok, bunun sebebi aslında hepsinin şuanki durumdan memnun olması. Barajın kalkması demek, hepsinin sandalye sayısının azalması demek.


Barajın kaldırılmasıyla büyük partilere oylarını kaptıran küçük çaplı partilerin de meclise girmesiyle başkan seçilen kişinin aynı zamanda mecliste de çoğunluğu elde etmesi imkansıza yakın olacak. Bu sayede hem daha adaletli temsil sağlanmış olacak, hem de yürütmenin yasama üzerindeki hakimiyeti kırılmış olacak.


Bu sistemin dar bölge sistemiyle desteklenmesi önerilse de bunun Türkiye üzerinde Britanya örneğine benzer olumsuz etkileri olabilir. Birleşik Krallık'ta bu sistem nedeniyle Amerika'da Trump'ın çoğunluğu kaybedip başkan seçilmesine benzer durumlar mecliste ortaya çıkıyor. O yüzden milletvekili seçim sisteminin şuanki haliyle denenmesi daha iyi sonuçlara ulaştırabilir.

geçen yıl
Yetiştiremeyeceksen yapma!

Şuan kimse farkında değil ama 2000'lileri bile aratacak bir 2010'lular nesli geliyor. Bu neslin en göze çarpan özellikleri:


  • Her şeye cevaplarının olması, her söylenene karşılık vermeleri
  • Küçücük bebeklerin (çocuk bile demem) ellerinden telefon düşmemesi, acayip derecede internet kaynaklı yalan yanlış bilgiyle büyümeleri
  • Ailelerin ilgisizliği ve internet imkanları nedeniyle 'kültürsüz' bireyler olmaları


Bunların böyle olmalarının bir kaç temel nedeni var:

  • İlgisiz ebeveynler. Ver eline telefonu akşama kadar kafan rahat.
  • Aşırı ve yanlış ilgili dede, anneanne, babaanneler. Genelde bu gruba emanet edilen çocuklar aşırı derecede şımartılırlar.
  • Kontrolsüz internet ve telefon kullanımı. Tamam, çocuklar illaki teknolojiyle büyüyecek, artık devir eskisi gibi değil ancak bu böyle olmaz. Okuma yazması olmayan, belki daha yeni cümle kurmaya başlamış küçücük çocuk o telefonu senden benden seri kullanıyorsa orada bir sorun vardır.


Tek çözüm eğitim. Yetiştiremeyecek olan yapmayacak. Yetiştiremeyecek olan adam diyecek ki "Ben ne anlarım çocuktan en iyisi yapmayayım". İşte hiç yoktan bu bilincin verilmesi lazım. Sonra daha detaylı eğitimlere girişiriz.

2 yıl
Dünya çapında düzenlenen iklim değişikliği eylemi
Dünya çapında onlarca ülkede gençler tarafından düzenlenen (Türkiye dahil) iklim eyleminden kaçınızın haberi var? Bu eylem bizim medyamızda yeterince yer bulabildi mi?

Gençler tarafından düzenlenen böylesine büyük çaplı bir eylemi görmezden gelen medya, siyasetçiler, siyasi gruplar yarın bir gün yok olmaya mahkumdur.
2 yıl
Mesajlarımın kırmızı yanması
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.