Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Yüzbaşı
24 Aralık 2014
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
5 üye
Görüntülenme (?)
73 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
11 ay
Düşük bütçeli 2.el sistem toplamak için yardım?
Selamlar. Malum forumlarda, sistem tavsiyelerinde hep orta üst sınıf sistemler havada uçuşuyor. 5000 liralar 10000 liralar ülke standartlarında normal fiyat olarak görülmeye başlandı.

Ancak ben çok daha ucuza daha düşük bütçeli 2.el bir sistem toplamak istiyorum. Elimde bir adet laptop var. Onu satıp yaklaşık 1500 lira civarında, en azından valorant gibi oyunları düşük ayarlarda akıcı oynayabileceğim bir pc almak istiyorum. Bir monitörüm var. O yüzden sadece kasa yeterli.

Mevcut bilgisayarımda valorantta oyun başı 90 fps alırken 3 tur sonra fpsim 20 lere düşüyor. O yüzden istediğim düşük ayarlarda fakat kasmayacak bir sistem olması.

Fakat orta alt sınıf işlemciler hakkında hiçbir bilgim yok. Bu konuda en azından yol gösterebilecek birileri var mı?

Hangi işlemciyi ve hangi anakartı seçmem gerekiyor? Bu konudan anlayan birileri varsa benim gibi bütçesi düşük arkadaşlara da yol gösterici olur bu konu.
geçen yıl
Laptop wifi kartı önerisi?
Merhabalar. Hp 15 ac041nx marka bir bilgisayarım var.

i7 - 5500u
8 gb ram
Amd r5-m330

Ve
Windows 7 işletim sistemi bulunuyor.

Nispeten eski bi bilgisayar ancak wifi kartını güçlendirmek istiyorum. Mevcut wifi kartı ile 5ghz modemlere bağlanamıyorum. Ax200 gibi modellere baktığımda windows 7 desteğinin olmadığını gördüm.

Bilgisayarımı 5 ghz ağlara bağlayabilecek, windows 7 uyumlu bir wifi kartı arıyorum. Genelde wifi kartlarını satan bir siteye de pek rastlamadım. İzmirde temin edebileceğim bir yer söylerseniz ya da link verebilirseniz çok iyi olur.
geçen yıl
Düzgün bir müzik çalar uygulaması önerisi?
Selamlar. Xperia xz1, android 9 kullanıyorum. Telefonun kendi uygulaması olan müzik çalar uygulamasını özelleştirememem sonucunda (her açtığımda saçma sapan bir tanıtım ekranı gelmesi vs.) yeni bir müzik çalar uygulaması bakmaya başladım.

Şu ana kadar yaklaşık 20 farklı uygulama denesem de bir türlü düzgün stabil çalışan bir müzik çalara denk gelmedim. Google aramalarda en çok övülen uygulamalar olsun, play storeda en yüksek puanlı olanlar olsun(ki müzik çalar uygulamalarının hepsinin puanı 4,5 üstünde neredeyse) hiçbiri stabil çalışmıyor.

Genelde uygulamayı kapatsam da müzik çalmaya devam ediyor, bildirim çubuğundan da kapatmam gerekiyor ya da bildirim çubuğundan müziği kontrol etme gibi basit fonksiyonları bile olmuyor.

Fizy, spotify gibi uygulamalarda böyle sorunlar yaşadığımı hiç hatırlamıyorum.

Neyse kısacası şöyle premium hissi verecek(spotify gibi), kapatılınca arkada çalmaya devam etmeyecek, bildirimden müziği yönetebileceğim bir müzik çalar uygulaması var mı? Kullandığınız telefonların müzik çalarlarından memnunsanız onlar da olabilir. Apk ile yükleyebilirim.
geçen yıl
Bu Yazı Tipini Nasıl Bulabilirim?
Selamlar fotoğraftaki yazı tipini ne yaptıysam bulamadım. İnternette ingilizce font finder tarzı sitelerden 20 30 tane denedim ama sonuç çıkmadı ne yazık ki. Çok benzer fontlar var ancak 'f' harfini dikkatli incelerseniz rounded fontların neredeyse hiçbirinde bu yazı fontu yok. Bunu nasıl bulabilirim?


https://store.donanimhaber.com/c0/4e/37/c04e37805a83a69056750669b785b6eb.png
geçen yıl
Forumun sistem tavsiyeleri (özet)
Evet yalnızca forumun değil, tüm sosyal medya sistem tavsiyeleri neredeyse bu şekilde. 2020 ye gireceğiz hala masaüstü sistemin daha ucuz olduğunu insanların bilmediğini sanıyorlar. Ya da herkesi evde oturup masabaşında lol oynuyo sanıyorlar. Yeter, azalarak bitin demiştim yıllar önce. Ne azaldınız ne bittiniz. İnsanların laptop ihtiyacım var diye açtıkları konulara masaüstü topla demekten vazgeçin. Herkes biliyo masaüstünün daha performanslı ve daha ucuz olduğunu. Bi akıllı siz değilsiniz

https://store.donanimhaber.com/b2/47/22/b247228061b3694dd5576d1f67df78f7.jpeg
2 yıl
LAPTOPTA USB 2.0 I USB 3.0 YAPMA?
Merhabalar.Hp 15 ac041nx laptopa sahibim. Sürücüler kısmında usb 3.0 hub sürücüsü olmasına rağmen girişlerde herhangi bir 3.0 portu bulunmamakta. İnternetten araştırdığımda bunun için usb 3.0 express kartlarını önermişler hep. Ancak benim bilgisayarımda öyle bir giriş yok.Şu an cd okuyucu bölmesinde hdd,içinde de bir adet ssd bulunmakta. Sorum şu, ekstra harici parça ya da iç donanım değişikliğiyle ben bu usb portlarını usb 3.0 nasıl çevirebilirim ? Yardımcı olabilecek var mıdır ?
2 yıl
TEB kredi kartı kart aidat ücreti
Merhabalar TEB kredi kartını açarken bana herhangi bir kesinti olmayacağı söylenmesine rağmen geçen ay itibariyle kartımdan 95 lira yıllık kart ücreti kesilmiş. Müşteri hizmetlerini aradığımda kart aidat ücretimin yarısını iade edebileceklerini, tamamının iade edilmesinin söz konusu olmadığı , bu anlamda tüketici hakem heyetine başvurabileceğim söylendi. Fakat bazı kişilerden kart aidat ücretinin tamamnının iade edildiğini duyduğumdan yarsını iade etmek gibi bir teklifi kabul etmedim. Bu durumda ne yapabilirim ? Aidatın tamamının iade edilmesi mümkün müdür ?
2 yıl
Kombi bakımını kiracı mı yoksa ev sahibi mi yapar?
Selamlar. 15 ay önce bir öğrenci evine çıktık. Dün itibariyle kombimizden sıcak su kesik kesik akmaya başladı. Bunun sebebinin kombi bakımının düzenli yapılmaması dedi servis. Bunu ev sahibine ilettiğimizde, kombinin bizim sorumluluğumuz olduğunu bu yüzden bakımı bizim yapmamız gerektiğini söyledi. Oysa 2 3 yıldır bakım yapılmıyormuş kombiye.
bu durumda bakımı kiracı mı ev sahibi mi yapar?
2 yıl
SONY XPERIA XZ1 ROOT & EXISTENZ ROM KURULUM REHBERİ
Selamlar. Birçok xz1 kullanıcısının root kısmında türkçe bir rehberi olmadığını farkederek türkçe bir rehber oluşturmaya çalıştım. Bunun yanında existenz adlı kendi kullandığım romun nasıl kurulacağını da anlattım. işlemleri eksiksiz yapmanız durumunda root kısmında herhangi bir sorun yaşamazsınız. Romun patchlerinde sıkıntı olduğundan farklı cihazlarda farklı sorunlar çıkarabiliyor. Yine de elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

Öncelikle birkaç uyarı ile başlayayım.
Yazı biraz uzun olacak. Bu gözünüzü korkutmasın. İşlemler sorunsuz bir şekilde hallolduğunda 30-45 dakika arası bir sürede telefonunuz bambaşka bir cihaza dönüşüyor. Ben yazıya kendi tecrübelerimi ve yaşadığım sorunları ekleyeceğim için biraz uzatacağım. Ayrıca root ve rom işlerini önceden hiç yapmamış arkadaşlar için detaylı bir anlatım olsun istiyorum.

--İlk olarak , yapacağınız hiçbir işlemden, cihazınızın başına gelebilecek hiçbir sorundan BEN SORUMLU DEĞİLİM. Yazımın amacı yalnızca telefonundan sıkılan arkadaşların farklı bir rom denemesini sağlayabilmek ve cihazlarını rootlu kullanmalarına yardımcı olabilmek. O yüzden karşılaşacağınız her sorun KENDİ SORUMLULUĞUNUZDUR.

--Cihazınızın bootloader kilidini kaldırdığınız andan itibaren cihazınız garanti dışı kalacak ve garanti sonrasında teknik servise verdiğinizde cihazınızın bootloader kilidini açık gören servisin , cihazı onarmama hakkı bulunmakta (Ne yazık ki yurtdışında cihaz garanti dışı kalsa bile teknik servis yardımcı oluyor. Ama bizim ülkemizde garantisi olan cihazı bile tamir etmek istemediklerinden bootloader kilidini açmak onların ekmeğine yağ sürüyor).

--Yazı yalnızca existenz rom , twrp ve root işlemi için geçerlidir. Twrp ve root işlemlerinde komutlar aynı fakat farklı rom için yükleme talimatları farklı olacaktır. Bir yere kadarki talimatları uygulayarak cihazınızı rootlayabilir, ben rom yüklemek istemiyorum diyebilirsiniz. Ben uzun süre stock romda kaldım.(stock roma cihazın kendi orijinal yazılımı diyebiliriz). Yalnızca rootun nimetlerinden faydalandım.

--Romu stabil kullanana kadar yazılımı yaklaşık 12 13 kez kadar sıfırdan yükledim. Her seferinde adım adım farklı bir sorunu çözdüm. Karşılaşacağınız her sorunu çözme garantisi veremem fakat xda dakilerin karşılaşmadığı bir sürü sorunla karşılaştığım için günlerimi alsa da tecrübe kazandım diyebilirim. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

-- Yabancı kaynaklarda indirme linklerinde bile birden fazla seçenek olduğundan kafanızı karıştırabilir. Ben olabildiğince sonuç odaklı yazacağım. Bu yüzden yabancı kaynaklardaki bir sürü indirme seçeneği yerine benim verdiğim linkleri kullanırsanız daha kolay sonuca ulaşabilirsiniz.

--EN ÖNEMLİSİ İŞLEMLERE BAŞLAMADAN ÖNCE HER ŞEYİN YEDEĞİNİ ALIN. İŞLEMLERDEN SONRA CİHAZ FABRİKADAN ÇIKMIŞ HALİNE DÖNECEKTİR.

Uyarılarımızı yaptığımıza göre yavaştan başlayalım.
Öncelikle bu süreçte işimize yarayacak tüm yazılımların indirme linklerini vermekle başlayacağım. Hepsini indirin işlemlere daha sonra başlayın.

Xz1 sürücüleri:
https://developer.sony.com/file/download/xperia-xz1-driver-2/

Google usb sürücüleri:
https://dl-ssl.google.com/android/repository/latest_usb_driver_windows.zip

Xperifirm(cihazın orijinal yazılımını buradan indireceğiz):
https://dl.xda-cdn.com/4/7/8/2/2/9/0/XperiFirm_5.4.0_(by_Igor_Eisberg).zip?key=eq936yBbEeb26iESzyxA5A&ts=1567007912


Flashtool (sıkıntı çıkarsa lazım olur diye):
http://www.flashtool.net/downloads_windows.php

Minimal adb fastboot :
https://androidfilehost.com/?fid=746010030569952951

Newflasher:
http://ttps://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=4782222&d=1561399565

Twrp :
https://androidfilehost.com/?fid=746010030569952951

Magisk v18.1 ( şu an 19.3 sürümü var. Fakat v19 un hala stabil olmadığına inanıyorum. Telefonu kurduktan sonra 19.3 e yükseltmek daha sağlıklı oluyor.):
https://github-production-release-asset-2e65be.s3.amazonaws.com/67702184/8d01bb00-2da7-11e9-8ac0-6c53c5386b4e?X-Amz-Algorithm=AWS4-HMAC-SHA256&X-Amz-Credential=AKIAIWNJYAX4CSVEH53A%2F20190828%2Fus-east-1%2Fs3%2Faws4_request&X-Amz-Date=20190828T155734Z&X-Amz-Expires=300&X-Amz-Signature=dd6a9a50295d6834f94ab79b97cf961ceaf1af05679a64f908505bc3f9c58a47&X-Amz-SignedHeaders=host&actor_id=0&response-content-disposition=attachment%3B%20filename%3DMagisk-v18.1.zip&response-content-type=application%2Foctet-stream

Magisk v19.3 (Ben yalnızca root yapmak istiyorum diyenler v19.3ü de indirmeli. Ama romu da kuracaksanız buna gerek yok )
https://github-production-release-asset-2e65be.s3.amazonaws.com/67702184/4ac90480-871d-11e9-9f49-5310ea9f93bc?X-Amz-Algorithm=AWS4-HMAC-SHA256&X-Amz-Credential=AKIAIWNJYAX4CSVEH53A%2F20190828%2Fus-east-1%2Fs3%2Faws4_request&X-Amz-Date=20190828T155734Z&X-Amz-Expires=300&X-Amz-Signature=97a621e221f3b9f1feb6051a6b9886f9a39f23bc07e984c6e4616de7cab623a2&X-Amz-SignedHeaders=host&actor_id=0&response-content-disposition=attachment%3B%20filename%3DMagisk-v19.3.zip&response-content-type=application%2Foctet-stream

Ve existenz rom v10:
https://mega.nz/#!cBV3gSKD!0JL9uZBGTzge-cuEZfmgBVUkysp1ZoU7-009lbhXXUE

indirmelerimiz bunlar.

Bunun yanında bir adet hafıza kartına ihtiyacımız olacak.
İndirdiğiniz magisk ve existenz v8 dosyasını zip dosyasından ÇIKARMADAN hafıza kartının içine kopyalayın. Ne olur ne olmaz diye işlemler sırasında gerekli komuta gelmeden telefona takmayın.

Şimdi işe koyulalım.

İlk işimiz cihazımızın bootloader kilidini kaldırmak. BU İŞLEM SONRASI CİHAZINIZ GARANTİ DIŞI KALACAKTIR.
1) Bunun için Ayarlar> Sistem>Telefon hakkında> Derleme numarası yazan yere 7 8 kez hızlı hızlı basın.
Artık geliştiricisiniz demesi lazım.
Bu yazıyı gördükten sonra yine sistemden geliştirici seçeneklerine gidip OEM kilidini açın.
Yine aynı yerden usb hata ayıklaması kısmını açın.
Telefonun arama kısmından *#*#7378423#*#* tuşlayarak cihazınızda root var mı yok mu öğrenin. Eğer yoksa sonraki adıma geçebiliriz.

2) https://developer.sony.com/develop/open-devices/get-started/unlock-bootloader/#unlock-code
bu siteye giriyoruz. Sitede aşağıda cihaz seçmenizi istiyor. Xz1 olarak seçtiğimizde bizden e posta adresi girmemizi istiyor. Bootloader kilidini açma kodunuz size özeldir. O yüzden e posta adresinize gönderiyorlar. Bu sırada sizden imei numarasını isteyecektir. Korkmayın. Site sony nin geliştiriciler için yarattığı resmî sitesidir.
Kodumuzu aldık. Şimdi sıra sürücüleri doğru şekilde kurmakta. Xz1 sürücülerini ve Google sürücülerini zip dosyasından çıkarın.

3) Windows 8 ve daha sonrasında sürücü yüklerken imza doğrulanamadı diye hata veriyor ve yüklü gözükse de yüklenmiyor ne yazık ki. Bunun için başlat>ayarlar>güncelleştirme ve güvenlik>kurtarma>şimdi yeniden başlat diyoruz. Pc yeniden başlayacak ve mavi bir Windows ekranı gelecek buradan sorun gidere tıklıyoruz. Ardından gelişmiş seçenekler ve başlangıç ayarlarına tıklıyoruz. Pc kapanıp açılacak 1,2,3 diye sıralanmış bir ekran göreceksiniz. Burada 7 tuşuna basacağız.


4) Şimdi sürücülerimizi yükleyebiliriz. Xz1 drivers içindeki sonu adb ile biten .inf uzantılı kur bilgileri dosyasına sağ tıklıyoruz ve yükle diyoruz. Aynı şeyi Google usb sürücüsü için de yapıyoruz ve sürücüleri yüklemiş oluyoruz.

5) Cihazımızı kapatıp usb kabloyu pc ye takın. Fakat telefona bağlamayın.6) Minimal adb fastboot olarak linkini verdiğim programı kurun.

7) Telefonunuz kapalı konumdayken ses açma tuşuna basılı tutarken kabloyu telefona takın. (işlemi doğru yaptıysanız mavi bildirim ledi göreceksiniz).


8) Şimdi minimal adb programını sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın.

9) Çıkan siyah komut penceresine fastboot devices yazıp entera basın. Bir sorun yoksa cihazınız farklı bir kodla listelenecektir.


10) Hemen ardından fastboot oem unlock 0x…….. nokta koyduğum yere e posta adresinize gelen kodu yazın ve entera basın. Veeee ilk işlem tamam. Telefonunuz artık bootloader kilidi açık bir telefon. Bundan sonraki telefonu kapatıp açmalarınızda bootloaderin açık olduğunu gösteren bir kilit işareti göreceksiniz. Ha unutmadan , artık garantiniz yok
Telefonunuzu pc den ayırıp kullanmaya devam edebilirsiniz.
Şimdi geçelim telefonumuzu asıl işlemlerimize. Root ,twrp ve rom.

11) ilk olarak xperifirm programını açıp telefonumuza uygun yazılımı indirin. Xz1 seçin g8341 koduna tıklayın ve aşağıda Turkey kısmında iki seçenek göreceksiniz. Birinde customized ,ötekinde turkcell yazıyor. Eğer turkcellin Türkiyeye getirdiği cihazlardan KULLANMIYORSANIZ customized yazanı seçip indirin.
Yazılım indikten sonra bir kopyasını alın.
Çünkü sıradaki işlemimiz .ta uzantılı dosyaları silmek olacak. Yine de herhangi bir sorun olması halinde yeniden yazılımı indirmek yerine kopyasıyla işlem yapabiliriz. (orijinal yazılımı yüklemek isterseniz .ta dosyaları da olmalı. O yüzden yazılımın tam haliyle oynamak yerine kopyasıyla işlem yapın.)
(Tercihen telefonunuzun sim kart ve ekran kilidini kaldırın. Orijinal yazılımı yüklerken ekran kilidi çok sorun olmasa da sim kart kilidi simlock.ta dosyası yüzünden sorun yaratabiliyor.)

12) .ta uzantılı dosyaları silin. Ardından partition ve boot klasörlerine girip ordan da .ta uzantılı olanları silin.

13) Tüm dosyaları sildikten emin olduktan sonra indirdiğimiz newflasher dosyasını rardan çıkarın. Ve indirdiğimiz orijinal yazılımın içine kopyalıyın.

14) Şimdi telefonu “flash modunda” bağlayacağız. Bunun için telefonu kapatın. Bu kez ses kısma tuşuna basılı tutarken bilgisayara bağlayın. Doğru yaptıysanız yeşil bir bildirim ledi göreceksiniz.

15) Newflasher.exe dosyasına sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın. Gelen siyah komut penceresinde n tuşuna basıp entera basın, yeniden n tuşuna basıp entera basın. Eğer sorunsuz bir şekilde buraya kadar geldiyseniz bu işlem telefonunuza orijinal yazılımı kuracaktır. (Tüm bilgileriniz silinecektir).Biraz uzun sürüyor. Bu sırada bir çay kahve içebilirsiniz.

16) Yazılım yüklendikten sonra herhangi bir tuşa basarak komut penceresinden çıkın ve cihazın bilgisayarla olan bağlantısını kesin.

17) Şimdi sıra twrp yi yüklemekte. Bunun için indirdiğimiz twrp dosyasını minimal adb fastboot klasörünün içine kopyalayın ve dosya ismini kolaylık olsun diye twrp olarak değiştirin. (normalde twrp 3.3.1.0 gibi bir isimle iniyor. Versiyon numarasını silebilirsiniz. Ama uzantısı .img olarak kalmalı.)

18) Cihazı açın. Kutudan ilk çıkardığınız zamanki kurulum ekranı gelmeli. KURULUMA BAŞLAMAYIN. Yalnızca cihaz açıkken telefonu bilgisayara bağlayın. Bilgisayardan bağlandı sesini duymalısınız.

19) Masaüstündeki Minimal adb fastboot uygulamasına sağ tıklayın ve dosya konumunu açın. (Twrp yi buraya yüklememiz lazımdı.) Şimdi buradaki cmd-here dosyasına sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın. Ve sırayla vereceğim komutları girin.

adb devices
(burada telefonunuz gözükmeli. List ile başlayan bir yazı göreceksiniz. Ardından bir tane cihaz kodu göreceksiniz. o sizin telefonunuz)

adb reboot bootloader
(cihazınız kapanacak)

fastboot devices
(cihazın fastboota moduna geçip geçmediğinin kontrolü)

fastboot flash recovery twrp.img
(burası önemli. Twrp dosyasına verdiğiniz ismi dosya uzantısıyla birlikte yazmalısınız en sona. O yüzden kolaylık olması adına versiyon numarasını sildirmiştim.)

fastboot reboot

Eveeet buraya kadarlık kısımda root işlemini neredeyse hallettik diyebiliriz.
20) Cihaz açılacaktır. Hala kurulum ekranındayız. Cihazın bilgisayarla bağlantısını kesin , cihazı kapatın ve recovery moda alın.

21) Recovery moda geçmek için telefon bilgisayara bağlı değilken ses kısma tuşuyla güç tuşuna aynı anda basın. Telefon titrediğinde güç tuşunu bırakın , twrp ekranını görene kadar ses kısma tuşuna basılı kalın.

Artık twrp ekranında olmamız lazım. Select language kısmını göreceksiniz. İşlemleri daha kolay yaparım diyerek Türkçeyi seçmeyin. Sorun çıkarabiliyor. İngilizce devam etmek için çıkan okları sağa doğru sürükleyin.


22) BU MADDE XZ1 İ “YALNIZCA” ROOTLAMAK İSTEYENLER İÇİNDİR. HEM ROOTLAMAK HEM DE EXISTENZ ROMU KURMAK İSTEYENLER BU MADDEYİ PAS GEÇİP DİREKT 23. MADDEYE ATLASIN.
Install kısmına girin. Buradan aşağı inerek sdcard1 klasörünü bulun. Önce magisk v19.3 e tıklayın , okları sağa kaydırabileceğiniz bir ekran gelecek. Aşağıda add more zip diye bir seçenek daha göreceksiniz. OKLARI HENÜZ KAYDIRMAYIN. Add more zip kısmına tıklayın ve yine sdcard1 içinden magisk 18.1 e basın. Bu aşamada okları sağa sürükleyin. İşlem tamamlandıktan sonra wipe ve reboot now olarak iki seçenek göreceksiniz. Reboot now a tıklayın ve ardından gelen yerde do not install seçeneğine tıklayarak devam edin. Tebrikler rootlama işlemimiz tamamlandı. Telefonu kurduktan sonra eğer uygulamalar arasında magisk manager gözükmüyorsa https://magiskmanager.com/sitesine girerek apk dosyasını indirip kurun. Rootlu xz1 inizi güle güle kullanın

23) Wipe kısma gelin ve orada data , cache ve Dalvik/ART Cache kısmını seçip sağa doğru kaydırın. İşlem tamamlandıktan sonra başında tik olan iki madde göreceksiniz. Tikleri kaldırın ve okları SÜRÜKLEMEYİN. Onun yerine do not install seçeneğine tıklayın. Bunun amacı patchlerin sıkıntılı olması. Twrp yazılımında çok soruna rastlamadım. Ama uygulaması sanırım sorunlu. Telefona uygulama olarak yüklemeye çalıştığımda sürekli hata verdi bende. O yüzden her işlemden sonra do not install seçeneğini seçmeniz önemli.

24) Telefon kapanıp açılacak. Yeniden kapatın , hafıza kartını takın ve yine recovery moda alın. (ses kısma ve güç tuşu kombinasyonu)

Burda xda da kimsenin başına gelmeyen bir olayla karşılaştım. Twrp ısrarla magisk ve existenz i kurmadı. Bunun için deneye deneye şöyle bir çözüm buldum :

25) Twrp arayüzüne girince install kısmına tıklayın. Menüde aşağı inip sdcard1 yazan yerde hafıza kartınızı bulun. Öncelikle existenz romu seçin (burada normalde okları sağa sürükleyince hemen kurulumu tamamlaması lazım. Ancak bende kurulumu tamamlayıp bootloopa düştü. Bootloop ne diye sorarsanız, telefon açılıyor , sony logosu gözüküyor ve ardından yeniden kapanıyor. Bu işlem hiç durmadan devam ediyor. Telefon ne şarj alıyor ne pc ye bağlanıyor ne kapanıyor. Şarjı bitene dek sürekli açılıp sony logosunu gösterip kapanıyor.)


26) Existenz romu seçtikten sonra aşağıda add more zip diye bir seçenek göreceksiniz. Ona tıklayın ve yine hafıza kartından (sdcard1 den) magisk v18.1 i seçin. Ardından okları sağa doğru kaydırın. Kısa bir yükleme ekranı gelecek. Sonrasında wipe data ve reboot now diye iki seçenek çıkacak. Reboot now a tıklayın. Eğer her şeyi eksiksiz yaptıysanız sony logosundan sonraki ekran siyaha dönecek ve existenz yazısını göreceksiniz.

27) Kurulum tamamlandığında uygulamalar arasında magisk manager hala gözükmeyebiliyor. Bunun için https://magiskmanager.com/sitesine girip son sürüm apk yı indirerek kurulum yapın.

Ve en sonunda yeni romunuzu güle güle kullanın

Birkaç ekleme yapmak istiyorum.
Arkadaşlar kabloyu takacağınız yerden çıkarmanız gereken yere kadar her şeyi detaylıca anlatmaya çalıştım. Yabancı kaynaklarda ne yazık ki böyle detaylı bir anlatım bulamadım. Uygulamaları yönetici olarak çalıştırmadığım yerlerden kabloyu takılı bıraktığım yerlere kadar birçok ufak hatada bile saatlerce uğraştım. Deneye deneye çözdüm birçoğunu. Romu kurmayı öğrenmek günlerimi aldı. İşlemleri sürekli sürekli baştan yapmak can sıkıcı olabiliyor. O yüzden sizlere en sorunsuz şekilde kurulumu nasıl yapacağınız konusunda yardımcı olmaya çalıştım.

Umarım yazı faydalı olmuştur.Sağlıcakla kalın LEAME
2 yıl
Windows 10 UEFI kurulum yardımı
Selamlar.internette yığınla video ve bilgi olmasına rağmen rufus yazılımıyla UEFI kurulum yaparken disk bölüm düzeni ve hedef kısmındaki ;
UEFI için MBR , UEFI için GPT , BIOS ya da MBR için UEFI bölüm düzeni seçeneklerinden hangisinin seçileceği hiç düzgünce belirtilmemiş. Her sitede ya da videoda anakartınız eskiyse 'BIOS ya da MBR için UEFI bölüm düzeni'ni, anakart yeniyse UEFI için GPT yi seçin demiş. Disklerim GPT düzeninde orda sorunum yok. Ama bu eski ve yeni kıyası neye göre yapılıyor acaba ? kime göre eski kime göre yeni ?
HP 15 ac 041nx bir laptopum var. son BIOS güncellemesini 18 temmuz 2018 de aldı. bu eski mi oluyor yeni mi ?
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.