Donanım Haber

Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Yüzbaşı
30 Nisan 2014
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
81 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
geçen yıl
Farlara mercek montajı (Ankara) Tavsiye

Aracımın farlarının fabrika çıkışlı halleri halojen ampul içeriyor ve merceksizler. Ben sonradan bütün sinyalleri, gündüz farlarını ve sis farını lede çevirmiştim gayet güzel oldular hala sorunsuz kullanıyorum.


Şimdi kısa ve uzun farlara mercek taktırmak istiyorum, ama bi-xenon olmasını istemiyorum. Hatta xenon ampul hiç histemiyorum çünkü araçta far yıkama olmaığı için muayeneden geçmeyeceğini biliyorum. H7 ampul tipiyle uyumlu ve istersem halojen ampul istersem de led ampul takıp kullanabileceğim türden bir mercek istiyorum. (Halojen ampullerin ulaştığı sicaklığa dayanabilmeliler.) Kısa ve uzunda 2 ayrı mercek olmasını istiyorum. Aşağıya örnek bir resim bıraktım. İstediğim şey bununla hemen hemen aynı.


Farlara mercek montajı (Ankara) Tavsiye


İşi bilenlere bir kaç sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.


  1. Ankara'da bu konuda yardımcı olabilecek güvenilir neresi var? Ankara Far Tasarım Merkezi diye bir yer duydum ama haklarında pek bir bilgim yok.
  2. Bu işlemde sadece farın için açılıp far da mı değişiklik yapılıyor? Yoksa far haricinde aracın tesisatında vs. bir değişiklik yapılıyor mu?
  3. Ampullerde bir problem olduğu zaman 2 dk da değiştirilebiliyor ama üstteki resimde görünen beyaz ledlerden birisi arızalandığında veya mercek değiştirileceği zaman tekrardan komple farın içinin mi açılması gerekiyor? Yoksa farın arka tarafından tak çıkar şeklinde mi?
  4. Yaklaşık olarak maliyet ne olur?
  5. 1 gün de yapılabilecek bir iş mi? Sabahtan başlansa aracı akşam götürebilir miyim? Yoksa bu bir hayal mi? : )
  6. Forumlarda "sonradan takılan mercekli farlarımda titreme problemi var" şeklinde mesajlar görüyorum bunun sebebi nedir?


Şimdiden teşekkürler.

2 yıl
Bu nasıl bir rahatsızlık? Sebebi ne olabilir?
Yaklaşık 2.5 aydır garip bir rahatsızlığım var. Malum corona sebebiyle de hastaneye doktora gitmek istemiyorum. İnternette o kadar araştırmama rağmen pek bir şey bulamadım. Bazı sitelerde sinirsel bir rahatsızlık olabilir falan diye okudum ama emin olamıyorum.

Bu nasıl bir rahatsızlık? Sebebi ne olabilir?

Tam olarak resimde işaretli olan bölge(iki ayağımda da tam olarak aynı bölge). İnanılmaz kaşınıyor. 10-15 tane sivrisinek ayağımın 360 derece her yerinden ısırmış gibi. Sivrisinek ısırığından farkı sanki kemiğim kaşınıyor gibi. Baktığınız zaman cildimde görünür hiç bir gariplik yok. Bu problem dediğim gibi 2.5 aydır devam ediyor. Başlarda daha kötü olmasın diye kaşımıyordum. Son zamanlarda ayağımı parçalarcasına kaşıyorum. İki ayağımda da tam olarak aynı bölgede bu problemi yaşamam garibime gitti.

Benzer bir sıkıntıyı yaşayan, duyan var mı?
3 yıl
Coilover (Aracın yüksekliği ile oynamadan süspansiyonları yumuşatmak?)
D segmenti yol tutuşu iyi bir aracım var. Arabayı şehir içinde ve sakin(gerçekten sakin) kullanan biriyim. Şöyle bir şey yapmak istiyorum ama ne kadar mümkündür bilen arkadaşlar yanıtlayabilirlerse sevinirim.

Aracın yerden yüksekliği ile oynamadan(kısacası alçaltmak gibi bir derdim yok) süspansiyon sistemini yumuşatma imkanım var mıdır? Aracın hafif yaylanmasını istiyorum, çukurdu tümsekti bunun gibi engellerde aracın konforunu arttırmak istiyorum. Tabi bunu yaptığım zaman aracın yol tutuşunun orijinal haline göre zayıflayacağının da farkındayım.

Bunun yolu amortisör ve yayın birlite bulunduğu coilver denen zımbırtılardan almaktan mı geçiyor? Araştırdığım kadarıyla sertlik-yumuşaklık ve yükseklikleri ayarlanabilenleri varmış.

İnternet üzerinden tuning sitelerini araştırdığım zaman farkettim ki neredeyse satılan bütün ürünlerin amaçları benim yapmak istediğim şeyin tam tersi. Aracın konforunu düşürüp, aracı yere yaklaştırıp yol tutuşunu arttırmak. Kendi aracıma özel coilover Türk sitelerinde bulamadım. Bunların üniversal olanları var mı, veya benzer ağırlıkta başka marka model aracın coilover ını kullanabilirmiyim?

Tecrübeli arkadaşlar bu zımbırtıların montajı, parça fiyatı ne kadar tutar? Ömürleri nedir? Dezavantajları nelerdir? Bilgilendirebilirlerse çok sevinirim.
3 yıl
Arabanın Ön Sağ Alt Kısmındaki Islaklık? (Videolu)
Bugün tesadüfen arabamın altına bir bakayım dedim ve ön sağ alt tarafta bir ıslaklık gördüm. Elimi sürttüğüm de sanki kuru gibiydi yeni olmamış galiba. O bölge o kadar kirli ki yağ mı su mu yoksa başka bir şey mi anlamadım.
https://www.youtube.com/watch?v=78d2SLNZMgs&feature=youtu.be

Bir fikri olan var mı?
3 yıl
Araba Komple Boyamak, Renk Tavsiyesi, Ücret, Şirket Tavsiyesi
Sedefli beyaz rengi arabam var. Aracın sağında solunda ufak tefek(ama beni rahatsız eden, ön tampon ve kapılarda özellikle) taş izleri, sürtme izleri vb şeyler var. Aracın renginden dolayı hangi kaporta boyacıya gittiysem ben ellemem, sedefli beyaza hiç bir şey yapılmaz, parçayı komple boyatman lazım vb. yanıtlar alıyorum. Ben de lanet olsun deyip aracı komple boyatmayı düşünüyorum.

D segmenti bir aracın komple boyanması tahmini ne kadar tutar? Ne kadar sürer? Ruhsata işletmek vb. neler yapılması lazım?

İleride taş iziydi falan lokal boyaması sıkıntısız olacak, hem de güzel görünür dediğiniz bir renk var mı? (Mat beyaz şirket aracı gibi görünüyor, siyah renk de yazın işkence gibi oluyor) Bir türlü karar veremedim.

Ankara da tavsiye edeceğiniz hem işini güzel yapan hem de fiyatı uygun olan bir yer var mı?
3 yıl
Araç İçi ve Dışı Piyano Black Kaplatma ve Tavan Kaplatma Hakkında Sorularım
1) Aracımın ön panjuru ile arka tamponun altındaki plastik bölümü, piyano black kaplatmayı düşünüyorum.(Üzerlerindeki ufak tefek kusurlardan kurtulmak için ve ayrıca başka bir araçta uygulamasını gördüm çok güzel görünüyordu.) Herhangi bir problem yaşar mıyım? Basınçlı su ile yıkama sırasında veya en ufak bir taş geldiğinde yırtılıp açılır mı? Ne kadar dayanıklı?. Yırtıldı diyelim düzeltmek için komple söküp tekrar mı kaplama yapmak gerekiyor?

2) Aracın içindeki kapı kolları sanki ufaktan ufaktan sökülmeye başlamış gibi ve zamanla eminim daha kötü olacak. Aynı şekilde bunlarıda piyano black kaplatsam sağlıklı olur mu? Sonuçta terli terli ellerle sürekli tutup çekiştirilcekler. Bu malzeme bunlara uzun süre dayanır mı?

3)Aracın tavanını parlak siyah kaplama yaptırsam(olabildiğince kaliteli malzeme kullanarak) ömrü ne kadar olur? Atıyorum 5 yıl rengi falan solmadan dayanır mı? Uzun süreler sonra araçtan çıkarması zor olur mu?

Bir de bu işlemleri Ankara'da yapacak bir yer önerirseniz sevinirim : )
3 yıl
Trafikte şu hareketi yapan hatalı mıdır?
Evimin önünde şöyle bir yol var. Bir gün harbiden arabadan inip yolun ortasında bir kaç kişiye trafik dersi vereceğim. İnsanın sabrını zorluyorlar.

Aşağıdaki resimde yolu çizmeye çalıştım. En sol şeritte asfaltın üzerinde sola dönüş işareti var. Soldan ikinci şeritte de sola dönüş ve düz gitme işareti var. Resimde de çizdim zaten. Işıklar kırmızı yanıyor ve kırmızı araç sola sinyal vermiş bir şekilde duruyor. Düz gideceklere yeşil, döneceklere kırmızı yanmaya başlayınca kırmızı araç durmaya devam ediyor ve arkasındaki yeşil araçlar da kornaya basıyor.

Sizce resimdeki kırmızı araç hata yapmış mıdır? Yapmamış mıdır?

Allah aşkına birisi çıkıp şununla ilgili bir trafik kuralı yazsın şuraya çok rica ediyorum.

Trafikte şu hareketi yapan hatalı mıdır?
3 yıl
Ankara'da Uygun Fiyata Orijinal Alüminyum Jant Onarımı Yapacak Yer?
Jantlarımda kaldırıma sürtme izleri var ve bazıları derin. Sadece boyama ile olabilecek gibi durmuyor. Ankara'da uygun fiyata onarımını yapabilecek bildiğiniz bir yer var mı?
3 yıl
Ön Camda Oluşan Silecek İzi
1 günde ön camda tam sileceklerin geçtiği yerlerde boydan boya dairesel izler oluştu. Dışarıdan tırnağımla baktığım zaman çizik gibi durmuyorlar tırnak takılmıyor. Ama arabayı yıkarken tazyikli su tuttum, köpüklü bezle bastıra bastıra sildim falan hiç bir şekilde çıkmıyorlar.

Gece rahatsız etmeseler de gündüz vakti çok belli oluyor bu izler. Camdan nasıl çıkarabilirim bunları?
4 yıl
2013 model İnsignia 4 balata değişimi + 4 disk tornalatma + işçilik Toplam ne kadar tutar
Arkadaşlar 2013 model İnsignia 4 balata değişimi + 4 disk tornalatma yaklaşık ne kadar tutar? Geçen hafta özel bir servise yaptırdım da içimden bir his fena kazıklandığımı söylüyor. Ne kadar ödediğimi buraya yazmayacağım. (Israr etmeyin : D , hatta konusunu bile açmazsanız sevinirim : D)
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle