MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Binbaşı
14 Kasım 2013
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
11 üye
Görüntülenme (?)
1036 (Bu ay: 4)
Gönderiler Hakkında
11 ay
Persona 4 Golden PC Türkçe Yama Çalışması (Kilitlensin)
Çeviri devam ediyor ama DHde yayınlanmayacağı için konu kilitlenebilir. Silinmesini oyunun çevrildiğinin bilinmesi ve başkasının girişmemesi açısından istemiyorum. Ama lütfen konu kilitlensin.
geçen yıl
Metroid Zero Mission GBA Türkçe Yama


Can sıkıntısına yaptığım bu çerezlik çeviriyi paylaşmak istedim.
NOTLAR


* Türkçe karakter desteği ö-ü-ç dahil yok.
* Oyunu oynamanız için emulatör gerekli, linkin içinde var.
* Kolay ve normal diye 2 zorluk var ama kolayı normal normali zor diye düşünün.
* İngilizce kalan kısımlar var ama o çeviriden kaynaklı değil. Muhtemelen texture dosyaları onlar.
* Emulatörde Options-video-configure diyerek opengl yi sonrada filtersden xbrz 6x i seçin. En iyi görüntüyü böyle alırsınız.
* Oynanışınıza göre 4-5 saat civarına bitirebileceğiz çok iyi bir platform oyunudur.


2 yıl
Son Yılların En İyi Aksiyon RPGsi - YS VIII: Lacrimosa of Dana


Çoğunuz ilk kez böyle bir oyun duyuyorsunuz değil mi? Bazılarınızsa sağda solda denk geldi ama anime tarzı olmasından dolayı bu ne la, geç deyip oralı bile olmadı. Bense gelmiş bu oyunun son yılların en iyi aksiyon rpgsi olduğunu söylüyorum. Hatta dahada ileri gidiyorum ve YS serisinin en iyi "aksiyon rpg" serilerinden biri olduğunu söylüyorum. Bu alanda çok rahat ilk üçe girer. Ve bu oyun bu seri inanılmaz derecede underrated. Ben bugün bu serinin son çıkan oyunu olan Lacrimosa of Dana'dan bahsedeceğim ama seriyle ilgili ekstra bilgilerde vereceğim. Bu ekstra bilgiler daha çok serinin tarihi, hangi oyundan başlanmalı, hangi sırayla oynanmalı gibisinden olacak. Lafı açılmışken belirteyim; serinin diğer oyunlarını oynamadan Lacrimosa of Dana oynayabilirsiniz.


Serinin kökeniyle başlayalım. YS serisi ilk oyunu 1987 de Ancient YS Vanished Omen ismiyle çıkmış olan japon Nihon Falcom firmasına ait bir oyun serisi. İlk oyundan buyana sadece 8 ana oyunu çıktı. Remakeleri, farklı platformlara çıkanları saymıyorum bunu derken. Örneğin Oath in Felghana YS 3: Wanderer of YS'nin yeniden yapımı ya da Memories of Celceta Mask of the Sun ve Dawn of YS'nin birleşiminden oluşan bir remake. Serinin şu ana kadar batıya gelmeyen ve benimde oynamadığım tek oyunu ise 5. oyun olan Kefin, Lost City of the Sand. Bu bilgileri verdikten sonra geçelim konu başlığındaki oyuna.

YS VIII: Lacrimosa of Dana ilk olarak 2016da Japonya'da ps vitaya çıktı. Ardından 2017de hem ps4 versiyonu çıktı hem debatıya geldi. Uzun süren ertelemelerden sonra 2018'de pc versiyonu çıktı. Pc versiyonu ilk çıktığında bir çok teknik sorun vardı ama şu anda o sorunların hemen hepsi çözülmüş durumda. PC'de puanının ps4'e göre düşük olmasının sebebi de bu. PC puanına aldanmayın yani.

Hikaye YS Seven'daki olaylardan 2 yıl öncesini konu alıyor. Serinin ana karakteri Adol Christin kankisi Dogi ile birlikte Lambordia isimli bir gemide Xandria'ya doğru giderken devasa bir yaratığın gemiye saldırıp gemiyi batırmasıyla Seiren adasına düşüp bir yandan diğer yolcuları da bularak bu adadan kurtulmaya çalışmasını diğer yandan da adanın gizemlerini çözmesini konu alıyor. Hikayeyi basitçe böyle özetleyebilirim. Ama bundan çok daha fazlası olduğuna emin olabilirsiniz.

2 ana karakteri olan başka oyunlar illa ki vardır ama iki ana karakteri Lacrimosa of Dana kadar iyi işleyen, iki ana karakteri de YS VIII kadar sevdiren başka bir oyun olduğunu sanmıyorum. Ki yokta. Evet oyunda iki ana karakter var. Ve ikisi de birbirinden sağlam.

Opening
2 ana karakter olduğunu üstte belirttim. Diğer karakterlerden de kısaca bahsetmek gerekirse her birinin farklı kişiliği, farklı geçmişi, farklı amaçları var. Örneğin demirci olan karakterimiz adaya düştükten sonra ilk karşılaşmamızda "Bu çöp silahlarla nasıl bu kadar dayandınız" diyerek bize güzel bir nasihat çekiyor. Bir başka karakterimiz ektiğimiz bitkilerle ilgileniyor. Ya da bir başkası kampta yemek pişiriyor. Evet oyunda çadır kurup kamp yapabiliyoruz. Bir diğeri balıkçı. Hiçbir işe yaramayan uyuz soylumuz bile var.

Oynanış olarak serinin diğer oyunları gibi son derece akıcı ve hızlı bir oynanışa sahip Lacrimosa of Dana. Öyle ki bu oyundan sonra bir çok oyun size slow motion gelecek. Geralt'a bile "kaldır la kıçını, amma yavaşsın la" diyerek sövebilirsiniz :) Oynanış süresi olarak serinin en uzunu olduğunu söyleyebilirim. Ekstralara da kasarsanız 100 saati bulan en az 50 saatlik dolu dolu oynanış süresi var.

Toplamda 6 kişiden oluşan bir grubumuz var ve bunlardan 3 tanesini aynı anda kullanabiliyoruz. Her iki karakterde ortak olmak üzere 3 farklı ana yetenek var oyunda. Bu yetenekler Slash, Strike ve Pierce. Slash soft diye tabir edilen zırhsız düşmanlara karşı etkiliyken strike zırhlı düşmanlara, pierce ise uçan düşmanlara karşı etkili. Dövüşler esnasında karakterler arası geçiş son derece basit. Öyle ki uçan bir düşmanı pierce tarzı saldırırlar kullanan bir karakterle indirdikten sonra tek tuşla strike türde saldırılar kullanan diğer karaktere geçip zırhlı düşmanları onunla indirebilirsiniz. Zaten oyun bununla bilgileri veriyor size. Oyunun en iyi olduğu konuda bu. Yani oynanış.

Oynanış
Lacrimosa of Dana anime tarzı grafiklere sahip bir oyun. Bu özellikle gerçekçilikle kafayı sıyırmış, her oyunda crysis grafiği arayan tipleri rahatsız edebilir. Zaten oyunu da öylelerine önermiyorum. Grafik tarzından dolayı bu oyuna laf edecek adam uzak dursun bu oyundan. Yeter ki sağlam bir oyun oynayayım grafikler anime tarzı olmuş, cell shade olmuş hiç fark etmez diyorsanız durduğunuz hata. Bodoslama dalın Lacrimosa of Dana'ya.

Aslında YS 8 yakın tarihlerde çıkmaları ve benzer türde, tarzda olmalarından dolayı en çok Final Fantasy XV ile kıyaslanır. Ben FF XV oynamadığım için bir kıyas yapamayacam ama her iki oyunu da oynayanların çok büyük kısmı (yüzde 80-85) YS'nin çok daha iyi olduğunu söylüyor. Buradan şunu çıkartabiliriz. Final Fantasy XV'i sevdiyseniz YS VIII'e bayılırsınız.

Seriyi komple oynamak isteyen olursa diye -ki diğer oyunlarını da oynamanızı öneririm- sıralamayı yazayım.
1-2 Chronicles - *Origin - Memories of Celceta - Oath in Felghana -**Kefin, Lost City of The Sand - Lacrimosa of Dana - Ark of Napishtim ve YS Seven


*Kız-erkek sonradan açılan sıralamasıyle bitirmenizi öneririm. Esas karakter sonradan açılandır ve oynaması en zevkli olan da odur. Oyunu onunla bitirmedikten sonra oynadım demeyin. 10 saat civarına bitiyor zaten her bir karakterin hikayesi.

**Çok eski ve batıya gelmedi. Snes için fan translation'u var. Oynayıp oynamamak size kalmış. Ben oynamadım.
2 yıl
Final Fantasy 7 Türkçe Yama Yayınlandı - Switch Versiyonu Geldi
Umduğumuzdan daha uzun ve sıkıntılı bir süreç oldu ama sonunda bitti.


YAMA NOTLARI

1-) Türkçe yama orijinal oyundaki satır sayısı dikkate alınarak yüzde 85-90 oranında reunion modunun ingilizcesi (düzenlenmiş ingilizce deyin siz buna) üzerinden çevrilmiştir. Yüzde 10-15lik farkın nedeni satır sayısı sadece.

2-) Türkçe yama oyunun steam sürümüne göre hazırlanmıştır. Ben şu sürümü indirdim ama yama çalışmıyor gibi bir şeyle gelmeyin, yardımcı olmayacağız. İndirdiğiniz versiyon steam sürümüyle aynıysa yüzde 99 çalışır.

3-) Launcher ve oyundaki bazı ara videolar setup programını hazırlayan sevgili Ömer abi (Ömer Öz) tarafından çevrilmiştir. (Kral adammış ben hiç bahsini bile açmamıştım bunların :D)

4-) Türkçe karakter desteği "ç-ö-ü" ile sınırlıdır.

5-) Çeviride argo ve küfür kullanılmıştır.

6-) Kutucuk mantığı olduğu için nadirende olsa sığmayan cümleler, teknik sebeplerden ötürü ingilizce kalan kısımlar (binde biri bile bulmaz) olabilir.

7-) Karakterlerin adını değişmemenizi öneririz. Örneğin Cloud'un adını Ali yaparsanız "Ali'a nerede?" gibi bir şeyle karşılaşabilirsiniz. Değişecekseniz de bu duruma dikkat ederek değişin.

8-) Oldukça dikkat etmemize rağmen gözümüzden kaçan ufak-tefek hatalar (yazım hatası daha çok) olabilir. Onlar için bizi bağışlayın. Ayrıca kapsamlı oyuniçi test yapılmadığını da göz önünde bulundurun.

9-) Konsol portundan vazgeçtim, daha ayrıntılı açıklama 3. sayfada mevcut.

10-) Son olarak umarız hoşunuza giden bir yama olur bize de küçük bir teşekkür edersiniz.


RESİMLER


EMEĞİ GEÇENLER

Proje Yöneticisi

Midorima

Çevirmenler

Midorima
Aybakh21
Kaan Gedikli
Erol Utku Kara
*E4EN

İmla Kontrol & Düzeltme

Midorima
Vkopuzoglu

Özel Teşekkür
Pakrad Demir

Setup & Programlama

Byflash


Setupda zaten adlarımız yazdığı için konuya nicklerimizi yazdım. İsmini yazdığım arkadaşların dh üyesi olup olmadığını olsalar da nicklerini bilmiyorum, biz steam üzerinden iletişim kuruyorduk genellikle ki halen de öyleyiz.

LİNKLER


Terimler SözlüğüYama Linki v2.0
https://yadi.sk/d/_BFQV3HD4NHVZw

Menü rengi için hazır 51 tane resim ve kodları. Oyun içinde ayarlar pencere rengi kısmından hoşunuza gideni yaparsınız.

Menü & Arkaplan Yandesk


Güncelleme: Nintendo Switch Versiyonu Geldi

Sevgili emre_007 sayesinde çevirinin nintendo switch için portu da çıkmış bulunuyor. Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.
*Linke tıkladığınızda mega hesabınızdaki dosyalar gözükürse bağlantı adresini kopyala deyip adres çubuğuna yapıştırmayı deneyin. Gerekli açıklamalar indirdiğiniz dosyada bulunmaktadır.


Ayrıca newgamex sitesinde nintendo switch başlığı altında da bununla ilgili bir konu bulunmaktadır.
4 yıl
Tel Onay Sorunu (Eski Üyeliğin Silinmesi İsteği)
Tel onayı gerektiğiden pm gönderemiyorum onaylayayım dedim bu tel kullanımda diyor. Sanırım önceden bi üyelik alıp ona ayarlamışız ama o üyeliği kullanmıyorum bile. Üye adı Master Vivi olması lazım. Son giriş bugün 20:40 civarı. Yetkili biri o üyeliği olmazsa ordaki tel onayını silsin bi zahmet. 3 yıl olmuş kullanmayalı o üyeliği. Buna alıştık uzun süredir bunu kullanıyoruz burdan devam edelim.
5 yıl
Ocarina of Time Türkçe Tam Çözüm/Rehber Tadında
Ufak bir youtube kanalım var ve kanalımda Türkçe olarak oynanmamış oyunları çekmeye çalışıyorum. Bunlardan biri de Ocarina of Time. Benim en sevdiğim oyunlardan biridir aynı zamanda Ocarina. Bende oynuyoruz çekelim tarzı bi düşünceyle videoya aldım. Zaten benden başka da adam akıllı Türkçe Ocarina of Time çeken kanal yok. Muhtemelen eski diye.

Mükemmel bir anlatımım yok zaten çok konuşkan biri de değilim. Arkadan gelen bi hışş sesi var o benden kaynaklı değil mikrofonla alakalı daha çok. Eksiğim çoktur elbette ama en azından kanala bi göz atarsanız sevinirim. Bu arada buyrun Ocarina nın playlisti;

Ocarina of Time Türkçe Gameplay


Bu arada konu doğru yerde mi bilmiyorum bana en uygun yer burası gibi geldi. Oyun videoları kısmınıgördüm ama orası sanki BSC nin haber videolarıymış gibig eldi bana daha doğrusu. Uzun lafın kısası yanlış yerdeyse yöneticiler uygun yere taşısınlar zahmet olmazsa.
5 yıl
Cevap: İnternette Kotaya Hayır! BTK Etkinliği Başladı!
quote:

Orijinalden alıntı: ugurcan709

Beyler sizin ödediğiniz ücretler ne kadar ya, şöyle 8 mbit 50gb 50-55 TL ye paket kalmadı mı artık TTnet'te ?

16 mbit 100 gb 81 tl ki taahhütlüyüm. (Normalde 63 tl paketim ama telefon yokmuşta adsl mişimde ondan +18 tl geçiriyolar.
5 yıl
Life is Strange TR Yamayla İlgili
Beyler biliyosunuz oyunu Taner Saydam çevirdi. Ben bu adamın Child of Light yamasını kullanmıştım daha önce ve ortalama bir ingilizcem olmasına rağmen beni bile rahatsız etmişti gerçekten çok kötüydü o çeviri. Şimdi sormak istediğimi anlamışsınızdır sanırım. Taner Saydamın yamasıyla oynayan arkadaşlar varsa bana bu yamanın kalitesini söyleyebilirler mi? Child of Lighttaki gibiyse boşa kurmayım.
5 yıl
İhlas Elektrikli Süpürge İadesi
İhlastan elektrikli süpürge almıştım ama ertesi gün fiyatının normalin nerdeyse 2 katı olması yüzünden götürdüm verdim.
Adam "tamam ben bunun bildirimini yapayım" pazartesi paranı alırsın dedi.
Bugün gittim; "En fazla 10 15 lira fark olur hiçbi yerde dediğin fiyata bulamazsın diyor"
Dedim "Ben senin ürününü sapasağlam getirdim sende benim paramı ver"
"Tamam mesaj bekliyorum yarın uğra" dedi.

Çıkarken de yanındaki kıza ben bu ürünü geri alayım mı dediğini duydum.
Yarın gittiğimde gene işi yokuşa sürerse direkt tüketici haklarına gidecem.

Ürünü zorlasanız 5 dk kullanmadık bile. En ufak bir hasar/zarar/satışa olumsuz yansıyacak hiçbir şeyi yok.

Sizin yorumlarınız ne bu konuda?

Ertesi gün götürmemin nedeni mağazanın kapanması yoksa aynı gün götürecektim.
6 yıl
Icewind Dale Enhanced Editionla İlgili
Oyunu steamdan satın aldım biraz önce başladım hatta şu an açık bile oyun ama ufak bi sorun var. Biraz eşya satın aldım oyunun başında kılıç-yay-armor vs fakat tek bir karakterde duruyor; diğer karakterlere veremiyorum. Yerdeki kısmını denedim karakter menüsünden ama ondan da olmuyor. Her karakter için ayrı ayrı mı alışveriş yapacaz?

Bu arada türkçe yama için elinize sağlık.

Edit: Çözdüm eşyayı tutup karakterin üstüne (portresi daha doğrusu) atacakmışız.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.