MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt
F

Yüzbaşı
10 Temmuz 2013
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
40 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
F
2 ay
Bedelli askerliğe ne zaman giderim.

Merhabalar, tecilim 26 ağustos 2022 de bitiyor. 2023 de bedelli askere gitmek için ne zaman başvurmalıyım. Misal zam gelmeden 2022 hazirandan önce başvursam askere 2023 de mi giderim?

F
2 ay
Var Olan Vadesiz Hesabımı Maaş Hesabı Olarak Kullanabilir miyim ?

Merhabalar, bi yerde işe giricem garanti bankası üzerinden maaş alacakmışım. Fakat benim garanti bankası hesabım halihazırda var. Bu hesabımı maaş hesabı olarak çalışacağım kuruma versem sorun olmaz değil mi bir daha hesap açtırmama gerek yok

F
3 ay
Avukatımın yolladığı evrakı uyapta göremiyorum.

Merhaba herkese, avukatım Bi davam için bilir kişi raporuna itiraz etti fakat ben uyapta göremiyorum. Cuma günü yollamıştı bugün salı. Bu normal bişey mi yoksa görmelimiydim.

F
4 ay
Hepiniz bana para verin size restoran açayım (!)

Evet arkadaşlar başlıkta yazdığı gibi. Gelin hepiniz elinizi cebinize koyun size restoran açayım, hatta daha verirseniz market falan da açarım. He ama buralara gelince hepiniz parayla alışveriş yapacaksınız yani bana ortak olmuyorsunuz bir kazancınız olmuyor. Ben sizden para alıp marketi ve restoranı ayağınıza getiriyorum sadece sizde oradan alışveriş yapabilin diye.


Hadi lan oradan dolandırıcı mısın diye düşündünüz değil mi ? Biri sizin paranızı alıp işini kuruyor sonra siz kurulan o işe bırakın ortak olmayı bedavaya bile faydalanamıyorsunuz.


Ben sadece devletin yapmış olduğu ve herkesin de paşa paşa kabullendiği şeyi size sundum :)


( ironidir)

F
5 ay
Kefillikle ilgili kısa bir soru ?

Ben bir ürün almak için kredi çektim arkadaşımda bana kefil oldu. Ben kredimi vs.. düzgün ödüyorum. Fakat arkadaşım başka alakasız bir şeyden kendisi icralık oldu. Bana kendi kredim için daha önce kefil olduğu için bunun bana bi etkisi olur mu böyle bişey var mı ? aklıma takıldı merak ettim.


Edit: Benim ona hiçbir kefilliğim ortaklığım vs.. yok.

F
6 ay
İşe girsem mi girmesem mi kararsızım

Herkese merhabalar bir konuda fikrinizi isteyecektim. Ben 3 ay önce elektrik elektronik mühendisliği bölümünden mezun oldum ve yaklaşık 3.5 aydır iş arıyorum. Sanırım 150den fazla başvuru yaptım ama herhangi bir geri dönüş dahi alamadım. Daha sonra farklı alanlara başvurayım dedim. Yine mühendislik ama farklı işler yapıyorlar yani üretim vs.. yok genel olarak. Mühendis sıfatıyla işe alıyorlardı bende başvurayım bari dedim ve 5 10 yere başvurdum. Dedim en kötü mülakat tecrübesi olur. 3 gün sonra arandım mülakata çağırıldım ve şimdide 2. mülakata çağırıldım 3.5 aydır bu iş hariç de hiç bir işten dönüş alamıyorum. İş satış mühendisliği, ofiste çalışıcam, evime yakın, çalışan bir sürü mühendis var şirkette. Arada da sahaya çıkmamı da bekliyorlar tabi. İşin çok fazla mühendislikle ilgisi yok ama ürünler teknik ürünler olduğu için satışlarını mühendislere yaptırıyolar. Müşterinin ihtiyacına göre ürün belirleyip fiyat veriyorsunuz. İhtiyacı anlamak içinde mühendislik bilgileri gerekiyormuş. Gerekirse kurulumda yapılıyor.


Şimdi düşünüyorum açıkcası gitsem kendimi geliştirebilecekmiyim gitmesem daha ne kadar işsiz kalacam. Elime fırsat gelmişken tepmek de saçmamı olur. İş biraz hoşuma gitti ama gelecekte bana bi faydası zararı olurmu. Boş durmaktan iyi midir gitsem belki başka yerde daha iyi iş bulana kadar takılırım belki hoşuma gider devam ederim. Yani kafam anladığınız gibi allak bullak maaşı daha konuşmadık ama iyiyse sizce girmeli miyim. İş hoşuma gitti açıkcası ama aklımda bu şekilde sorular var. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

F
7 ay
Hangi tarihte bedelli askere gidebilirim ?

Merhabalar 26 ağustos 2020 tarihinde üniversiteden mezun oldum. Haliyle 26 Ağustos 2022 tarihine kadar tecilim var. Bu bedelli askerlik konularına vs.. baya uzağım ben en geç ne zaman bedelli askerliğe başvurabilirim. Gidebileceğim en geç tarih nedir. Gelecek adına plan yapmak için soruyorum

F
8 ay
Türkiye ile diğer ülkelerin alım gücü karşılaştırılması nasıl yapılmalıdır

Öncellikle merhabalar, bu yazım herhangi bir görüşü savunmak amacıyla yazılmamıştır. Sadece diğer ülkelerle alım gücü karşılaştırmalarının çok hatalı yapıldığını düşünüyorum. Misal Almanya da 100£ ya alınan bir ürünü o anki Euro kuru ile çarpıp pahalı olduğunu söyleyenler var veya Almanya'daki 100£ ile Türkiye'deki 100tl yi eşit tutanlar var. Her ikisi de oldukça yanlış olduğunu düşünüyorum. Peki bu karşılaştırma nasıl yapılmalıdır ?


Özetle şöyle ki; Para birim cinsinden oran ile yapılmalıdır yan. Örneğin Almanyada ki 100£ nun, Almanya asgari ücretine oranı Türkiye'nin asgari ücrete oranını bulup bu şekilde karşılaştırma yapılmalıdır. Hesaplama olarak örnek verecek olursak. 100£ nun Almanya'daki asgari ücrete oranı 100/1557=0,064 Bu oranı da Türkiye asgari ücretiyle çarparsak 2324*0,064=148tl yapıyor. Yani Almanyada 100£ ya alınan şeyleri Türkiye de 148tl ye alabiliyor muyuz bu şekilde karşılaştırma yapılmalıdır. Aynı işlemi diğer ülkelerle de yapıp karşılaştırma yapılabilir. ( Almanyayı sadece örnek olarak yazdım karşılaştırma amacıyla değil. )


Dediğim gibi burada Türkiye iyidir yada kötüdür die herhangi bir görüş bırakmıyorum sadece objektif bir şekilde karşılaştırma nasıl yapılmalıdır adlı görüşümü yazdım. Tabi burada başka etkenlerde var nedir onlar; vergiler, bahşişler, mesailer vs.. bunları her iki taraf içinde ihmal ediyoruz. Amaç ortalama bir değer bulup karşılaştırma yapmak.

F
12 ay
Türk net için VDSL modem Tavsiyesi
Merhabalar alabileceğim uygun fiyatlı il görebilecek Bi vdsl modem Tavsiyesi verebilirmisiniz 150 - 200 civarı
F
12 ay
Netflix, aktif olmayan hesapları boş yere ödeme yapmasınlar diye kapatacak
Şimdi diyeceksiniz ki bu konu burada ne alaka ? Ama o alakayı birileri kurar ve ilham alır diye umuyorum.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.