Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu
S

Yüzbaşı
21 Ocak 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
138 (Bu ay: 2)
Gönderiler Hakkında
S
2 ay
Windows.old klasörü

Merhaba Arkadaşlar,

Sistemi windows 11'e yükseltince, Bilgisayarım altında, windows.old klasörü oluştu. Bu klasör tam (!) olarak nedir ? Eğer eski windows 10 ile ilgiliyse, tutulmasının mantığı nedir ? Güvenle silinebilir mi ? Silen arkadaşlar oldu mu ? Bendeki boyutu ~ 30 GB

S
2 ay
Hızlı başlat menüsü

Merhaba Arkadaşlar,


Windows 11'e geçtim. Windows 10'da görev çubuğu üzerinde oluşturulan hızlı başlat menüsü, windows 11'de nasıl oluşturulur ?

S
2 ay
On board ethernet mi harici ethernet mi ?

Merhaba Arkadaşlar,

Yeni sistem kurdum.

On board ethernet intel l219-v 1 GB

Harici ethernet kartım ise, Tp link TG 3468 10/100/1000 Mbps IEEE 802.3 PCIe

Bu kartı eski anakartın etherneti bozulduğu için takmıştım. Yeni anakartın on board etherneti ile kıyaslanırsa, hariciyi takmam gerekir mi ? On board ethernet ile hız vs. açısından arasında fark olur mu ?

S
2 ay
On board ekran kartı mı geforce mu ?

Merhaba arkadaşlar,

Sistemi ekran kartı hariç yeniledim. Anakartım, Asus prime h510m-k. Üzerinde on board ekran kartı var. Eski sistemdeki ekran kartı Asus geforce 210 1 gb ddr3. Bir süre onboard ekran kartı ile devam edeceğim. Şu anki on board ekran kartı ile eski geforce' u kıyaslarsak, her şeye rağmen on board ekran kartına göre daha üstün müdür acaba ? Yeni harici ekran kartı alana kadar, on board ile mi devam edeyim yoksa eski geforce'u mu takayım.. Sonuçta 10 küsür yıllık ve ddr3.. Uyumsuzluk yapar mı ?

Oyun oynama performansı hariç değerlendirirseniz sevinirim.

S
2 ay
Bigisayar açılmıyor

Merhaba Arkadaşlar,

Yeni sistem kurdum, sorunsuz çalışıyordu.. Eski hdd'yi de bağlayınca bilgisayar açılmamaya başladı. Eski hdd'yi söktüm, gene açılmıyor.

Yardımcı olacak arkadaşların tavsiyesini bekliyorum.

S
2 ay
Format sonrası sürücü yükleme

Merhaba Arkadaşlar,

Bilgisayar sistemini yeniledim. Format sonrası, anakartın cd'sindeki sürücüleri yüklemek gerekli mi ? Windows güncellemesi kapalı. Ben cd'den sürücü yüklemesi yaptım.. Bazıları seçili olmasına rağmen,sanki yüklenmemiş gibi geldi. Bunun üzerine, bir kaç kez tekrar tekrar yükledim.. Aynı işlemi yapınca, aynı sürücüler tekrar tekrar yüklenir mi ? Bir sakıncası olmuş mudur ?

S
5 ay
Ips paneller hakkında

Merhaba Arkadaşlar,


Yaklaşık 12-13 yılık, inca lcd monitörümü elden çıkarıp, Asus vz24E monitör aldım. Ips panele sahip olduğu için, görme açısının, tıpkı aynı panele sahip lcd Panasonic tv'mdeki gibi olacağını sanıyordum. Oysa, eski inca'ya göre elbette ki fark olmakla beraber, TV'nin görüş açısı gibi değil. Gene açı değiştikçe, renk ve kontrast farkı oluyor. Biraz araştırınca, kullanım amaçlarından dolayı, bilgisayar monitörü ve tv arasında farklar olmasının normal olduğunu öğrendim. Şu konularda, bilgisi olan arkadaşların cevaplarını beklerim.


  1. En iyi görüş açısına sahip paneller IPS olmalarına rağmen, söz konusu bilgisayar monitörü oldukça, görüş açısı tv'deki IPS panele göre hep zayıf mıdır ?
  2. Bu zayıflık, en üst bilgisayar panellerinde de aynı mıdır?
  3. Bu zayıflığı mümkün olduğu kadar daha az hissettirecek, en ideal, parlaklık, renk, kontrast vs. ayarları var mıdır, varsa nelerdir ?
  4. Yeni monitörü ilk kullandığımda, orijinal ayarlarının gözümü rahatsız ettiğini hissettim ve biraz düşürdüm. Siz tecrübeli arkadaşlara göre, oyun harici normal kullanımda, kullanım süresini de göz önüne alırsak, gözü yormayan en ideal ekran ayarları, mavi ışık filtresi de dahil ne olmalıdır ?


Bilgilerinizi bekliyorum.

S
5 ay
Google arama geçmişi

Merhaba arkadaşlar,


Ben chromu ve youtube'u kullanırken oturum açmıyorum. Bu durumda bile, google chrome ya da youtube, arama geçmişi vs. gibi kayıtları tutar mı ? Eğer öyle ise, bunlar nasıl silinir yada tamamen nasıl engellenir ?

S
5 ay
SSD mi HDD mi ?

Merhaba arkadaşlar,


Benim bilgisayar çok eskidi. Yeni bir sistem kurmakla, sadece, HDD'yi, SDD ile değiştirip hız kazanmak arasında kararsızım.

SDD hakkında da bazı zıt fikirler okuyorum. Hemen herkes, eski bir sistemde bile, sadece SSD değiştirmekle, hızın çok fazla artacağını ( şu an benim pc, 2.5- 3 dakikada açılıyor. Ayrıca, klasör içeriklerine ulaşmakta da çok ağır) söylüyor. HDD'ye göre ömrünün çok uzun olduğunu da söylüyorlar. O da iyi.

Ama, yüzde 80 doluluk oranına ulaşınca, kısmen yavaşlayacağını, belli bir okuma yazma sınırına ulaşınca da, artık işlevini kaybedeceği ve kullanılmaz olacağını söyleyenler de var.

Bu kullanılmazlık ne demek ? Sistem mi çöküyor? Veya diyelim % 80 doluluk oranına ulaştı ve yavaşladı. Doluluk oranını düşürürsek, tekrar eski hızına kavuşur mu ?

Veri kurtarması daha zormuş. Ne kadar zor ?


Bir de şu : Hız açısından ( oyun oynamayı devre dışı bırakırsak ), ortanın iyisi bir bilgisayar için, SSD özellikleri ( okuma-yazma hızı vs) en azından ne olmalı ?

Tecrübeli arkadaşlar, bilgi ve tavsiyelerini paylaşırlarsa sevinirim.

S
6 ay
Bilgisayar geç açılıyor

Merhaba Arkadaşlar,


Bilgisayar ilk açılışta simgelerin tam yerine oturması yaklaşık 2,5 dakika sürüyor. Ayrıca, içeriği video ve ses dosyaları ile fazla dolu olan klasörün tam açılması da zaman alıyor.

Sistem yenileme ve program eksiltme, format atma vs. dışında, ayarlamalar ile her iki sürede kısaltılabilir mi ?

DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle