Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu
C

Binbaşı
14 Ocak 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
100 (Bu ay: 5)
Gönderiler Hakkında
C
3 hafta
Doktorun yazdığı D vitamini nefes darlığına sebep oldu, almasam ne olur?

2 gün önce ağzımı ne kadar açarsam açayım ne kadar çok nefes alıp verirsem vereyim aldığım nefes yetmemeye başladı. Sonrasında mide bulantısı başladı. 1 hafta önce kan tahlili olmuştum ve doktor günde 2 kapsül D vitamini içmemi söylemişti. Bunlar D vitamini fazlalığının belirtileriymiş. Akciğer gibi yumuşak dokularda birikip kristalleşme yapıyormuş galiba. Hayatımda daha önce hiç nefes darlığı denilen şeyi yaşamamıştım böyle bir şey olduğunu bile bilmiyordum. D vitamini almasam ne olur?

C
3 hafta
Sağlık problemimiz yokken eve oksijen konsantratörü alıp solusak geç yaşlanır mıyız?

Zamanında rahmetli anneannemin böyle bir cihazı vardı, bacaklarına yeteri kadar oksijen ulaşmadığı için günde birkaç saat soluması gerekiyordu. Ankara'da hava çok pis gibi hissediyorum. Havanın temiz olduğu günler çok daha rahat tenis oynuyorum. Böyle bir cihaz satın alıp günde birkaç saat solusam daha sağlıklı olup daha geç yaşlanır mıyım?

C
6 ay
İyi hissetmek için serum alıp evde kendimize taksak ne olur?

Geçen gün çok kötü hasta oldum. Boğazım şişmişti, yutkunamıyordum ve hastaneye gittiğimde sarı bir serum verdiler. 1-2 dakika içerisinde boğazımdaki şişkinlik indi. İnanılmaz iyi nefes alabiliyordum ve bütün gücüm kuvvetim yerine geldi. Kendimi hiç bu kadar süper kahraman gibi hissetmemiştim bir anda ayaklandım taburcu olduğumda koşasım geldi. Haftanın 2-3 günü kendimi çok kötü hissettiğim oluyor ve antidepresan tarzı ilaçları kullandığımda hiçbir olumlu etki hissetmediğim gibi bacaklarımın uyuşmasından uyuyamıyorum. Kötü hissettiğimde serumun bana iyi geleceği gibi bir düşünceye kapıldım. Serum temin edip kötü hissettiğimde damar yolu açıp kendime taksam haftada 1-2 serumun ne gibi zararları olur?

C
geçen yıl
i5-11400 ekran kartsız akıcı masastü sistem tavsiyesi, hangi anakart ve ram?

Merhaba. 7 yıldır kullandığım 4790K'lı Z97 Mini ITX sistemimin anakartı habire başka bir yerinden patlak vermeye başladı. Belki yine çözülebilecek bir şeydir ama yüksek lisansta habire başka bir hoca proje verdiği için sürekli sağlam bir sistemimin olması gerekiyor.


Sistemde öncelikli arayışım akıcı masaüstü kullanımı. Şu an kullandığım laptop SSD'li vs olmasına rağmen asla masaüstü bilgisayarımın akıcılığını veremiyor. Resmen bir şeyi yapmaktan vazgeçiyorum, başına oturmaya üşeniyorum. Yarış oyunları hariç bir oyun oynamıyorum. GTX750Ti 'dan oynadığım oyunlarda gayet memnundum, bunu yeni bilgisayara da takabilirim ama yine de 11400F yerine 11400 almak istiyorum çünkü bence ekran kartsız çalışabilme opsiyonu her zaman yedekte bulunmalı.


i5-12400'ü beklemeli miyim? Güçsüz çekirdek - güçlü çekirdek yapısı yokmuş sanırım. Şu an için Z690'a ucuz chipset alternatifi de yok ve DDR5 ram toplam maliyeti bayağı bir yükseltecek sanırım?


  1. Böyle bir sistemi toplamam mantıklı olur mu? Ramleri hepsiburada'dan alsam 730 TL civarına getirebiliyorum sanırım.
  2. Anakartta Z590 Prime'a çıkmamı önerir misiniz? Bu anakartı internette 1600 TL'ye satan küçük esnaf mağazalar var ama güvenilir mi?
  3. SSD'de 980 Pro'ya çıkmam masaüstü akıcılığını arttıracaksa fiyat farkını verebilirim, değer mi?
C
2 yıl
Bootable USB takınca ya da DVD yerleştirince ekrana anakart logosu bile gelmeden reset atıyor

Neden olabilir? BIOS'u defalarca sıfırladım değişen bir şey yok. Aynı zamanda işletim sistemi yüklü olan SSD'yi kendisi boot etmiyor, boot override yapınca ancak boot ediyor ve BIOS'un Recovery kısmında "EFI not found rom image is not loaded" diye bir hata var.

C
2 yıl
4790K'lı sistemimin anakartı bozuldu, i3-10100F ile yeni anakart almalı mıyım?

Merhaba. 4790K'lı sistemimin Z97 Mini-ITX anakartı bozuldu. Malum sitede bu iki niteliği taşıyan tek ikinci el anakarta 1400 TL isteniyor.


i3-10100F'in 4790K ile hemen hemen aynı performansa sahip olduğunu gözlemledim. 999 TL fiyatı var. 4790K'nın da bu kadar bir piyasası var sanırım. 1700-1800 TL'ye B serisi Mini ITX anakartlar alınabiliyor diye gözlemledim. Kingston Hyper X 2x8GB ramlerimi satarsam da DDR4 ramler için üzerine fazla para koymam gerekmiyor gibi. 32GB'a yükseltmeyi de düşünebilirim. Belki bozuk anakartı alan da olur. Ayrıca anakartımda olmayan M2 slotunu da kazanmış olacağım. Kasamda H80i V2 soğutucu var, daha az güç tüketiyormuş zaten, muhtemelen daha az da ısınacaktır? Windows 11'in gerekli kıldığı TPM 2.0'ı da karşılamış olacağım sanırım. Sizce Ram upgrade hariç 1700-1800 TL'ye böyle bir upgrade mantıklı mı?

C
2 yıl
Anakartı yedek BIOS'tan çalıştırıp main BIOS'u flashlamak

Merhaba. Windows 8.1 kullanıyordum. Akşam bilgisayarı kapatırken "Kapat" seçeneği yerine "Güncelleştir ve Kapat" seçeneği gördüğümde her zaman "Güncelleştir ve Yeniden Başlat" deyip yeniden başlayınca kapatırdım sabah tekrar hızlı açılsın diye. Geçen hafta öyle yapmayasım tuttu ve "Güncelleştir ve Kapat" dedim. Sabah bilgisayar açılmadı. Her açışımda BIOS ekranı açıldı ve BIOS hatası verdi. Flashlayıp düzelt dediğimde bilgisayar tamamen ekrana görüntü vermez hale geldi. Açınca fan sesi geliyor, fanlar duruyor ve tekrar çalışıyor. Ekrana hiçbir şekilde görüntü gelmiyor.


Başlat tuşuna uzun basma, başlat ve reset tuşlarına aynı anda basarak yedek BIOS'u çalıştırma methodlarını denedim fakat yedek BIOS'tan başlatamadım. Main BIOS yongasının 1 ve 6 numaralı bacaklarını kısa devre yaparak yedek BIOS ile başlatılabiliyormuş sanırım. Ankara'da bu işlemi daha önce yapmış yetkin birisi bulabilir miyim acaba?


Anakart modeli: Gigabyte Z97N-WIFI

C
3 yıl
Yaya geçidinde durduğum için aracım yumruklandı
Sizce şikayetçi olayım mı? Yaptırım ne olur? Bu görüntüyü halka açık yayınlayabilir miyim?
C
3 yıl
Küçükken balon şişirmek çok kolaydı, şimdi zor geliyor
Merhaba. Geçen gün bir kutlama için hazırlık yapıyorduk. Çevremdeki insanlar balonları şişiremeyince bana verdiler şişireyim diye. Nasıl şişiremiyorsunuz ya dedim ve alıp şişirmeye başladım. Neden şişiremediklerini anladım. Şişirdim ama çok zorlandım. Küçükken ne kadar kolaydı balon şişirmek. Şimdi zor gelmesinin sebebi nedir?
C
3 yıl
LG C9 alınır mı? Bozulmadan kaç sene kullanılır? - OLED55C9PLA
Başlıkta belirttiğim gibi. Piyasa 50Hz, siyahları gri, ışık sızdıran panellerle dolu. Alacak doğru düzgün televizyon bulamadım. Bütçeyi arttırmadıkça iyi bir şey almak zor gibi. Bu televizyonun eksileri var mı? Bütçeyi zorlayıp alsak uzun vadede bozulmadan kaç sene kullanılır?
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle