Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu
O

Çavuş
01 Şubat 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
207 (Bu ay: 3)
Gönderiler Hakkında
O
geçen yıl
Exvega Andromeda Koltuk İncelemesi

Selamlar,

Öncelikle umarım doğru yere açmışımdır başlığı ve değilse bile modlar bu kadar emek verip yazdığım incelemeyi silmek yerine uygun yere taşırlar.


Bu incelemeyi, donanımhaber’de uzun süredir takip ettiğim ofis koltukları için sıcak fırsatlar konusunda hem konudakilere yardımcı olmak hem de söz verdiğim için yapıyorum. Biraz zaman geçti üzerinden (1 ay civarı oldu) lakin bunun başlıca sebebi, koltuğu alır almaz hemen bir yorum yapmaktansa biraz kullanıp eksisini artısını iyice görüp yazdıklarımın daha faydalı olabilmesi içindir.

Gelelim Exvega’nın Andromeda modeli bu koltuğunu nereden görüp aldığıma. Yine konuda bir arkadaşın kullanan kişi varsa yorumlarını istediği bir mesajını görünce haberim oldu markadan. O kadar araştırmama rağmen o ana kadar hiç görmediğim bir markaydı yani ilginç bir şekilde. Sonra da araştırmaya giriştim ve en sonunda bunda karar kıldım. Biraz da ani bir karar oldu diyebilirim bir anlamda. Çünkü bıkmıştım artık koltuk aramaktan ve bu, bahsedeceğim 1-2 kriter konusunda belirgin şekilde araştırdığım diğer markalardan daha iyi gibi göründüğü için bunda karar kıldım.

Neden bunu seçtim konusunda ise benim için önemli olan 1-2 kritere en çok uyduğunu düşündüğüm için seçtim. Peki bunlar nelerdi? Birincisi, neredeyse 90 derece dik durabilmesi. Bunun sebebi olarak da bilgisayarı hem iş hem oyun için kullanıyor olmam ve dolayısıyla dik duruşun benim için ekstra önemli olması. Ergonomik olarak da bence böylesi çok daha doğru çünkü hafif arkaya yatık olunca (diğer çoğu koltukta olduğu gibi) ister istemez kafanız öne gidiyor ve uzun dönemde duruşu çok bozuyor. O yüzden birincisi buydu benim için.

İkincisi, kumaş oluşu. Deri zaten artık herkesin fark ettiği üzere hiç de mantıklı değil, özellikle de sıcak iklimlerde felaket oluyor. Diğer taraftan alternatif olarak da fileli koltuklarda oturak kısmı da aynı kumaştan olduğu için otururken öne kayabiliyorsunuz bir süre sonra. O yüzden, bu kumaş tipi ayrıca bir ilgimi çekti ve bunu seçtim.

Özellikle bu iki sebepten ötürü bunda karar kıldım. Siparişi verdim ve yaklaşık 1 hafta sonra elime geçti. Bu konuda da bir sorun yaşamadım. Hatta söz verdikleri tarihten gecikir gibi olunca telefonlaşıp normal zaman dışında teslimat bile yaptılar. Eksik parça vs. bir sorun yaşamadım. Burayı hızlı geçiyorum.

Kurulum


Gelelim kuruluma. Burada beğendiğim bir nokta oldu. O da, koltuğun montajının hiçbir ilave alet edavat gerektirmemesi. Yani tornavida vs. gerekmiyor. Cıvatalar ve kutunun içinde gelen iki adet alyan anahtarı ile kurulumu yapmak mümkün. Zorlasanız elinizle sıkarak bile montajı yapabilirsiniz ki bu büyük bir kolaylık. İçinde zaten kağıt var oradan bakarak kurabiliyorsunuz. Ben tek başıma olduğum için bir saatimi falan aldı ama iki kişiyseniz daha hızlı kurabilirsiniz.


Exvega Andromeda Koltuk İncelemesi


Burada, oturak yerinin altında bez yerinde ufak bir açıklık vardı. Fotoğrafta görebilirsiniz. Söylesem muhtemelen değiştirirlerdi ama uğraşmadım. Belki bunu görürlerse teklif ederler :D Ama uğraşır mıyım bilmiyorum. Ben böyle kurdum yani.

Fotoğraflar ve İnceleme


Yazıda bahsettiğim ve bahsedeceğim şeylerin hepsini fotoğraflarda göstermeye çalıştım:

Exvega Andromeda Koltuk İncelemesi
Exvega Andromeda Koltuk İncelemesi
Exvega Andromeda Koltuk İncelemesi


Exvega Andromeda Koltuk İncelemesi


Exvega Andromeda Koltuk İncelemesiExvega Andromeda Koltuk İncelemesi
Exvega Andromeda Koltuk İncelemesi


Exvega Andromeda Koltuk İncelemesi
Exvega Andromeda Koltuk İncelemesi


Exvega Andromeda Koltuk İncelemesi
Exvega Andromeda Koltuk İncelemesiFotoğraflardan sonra gelelim yorumlarıma:


Tabii her şeyde olduğu gibi bu üründe de beğendiğim ve beğenmediğim kısımlar oldu. Önce beğenmediklerimden başlayalım:

 

-       Oturma yeri yumuşak. Bunu kendilerine hiç sormadım, çökme yaparsa değişim yaparlar mı emin değilim o yüzden ama biraz yumuşak geldiği için tereddüt ettirmedi değil.


-       Koltuk küçük değil. O yüzden her masaya sığmayabilir. En alçak konumda kolçakların yerden yüksekliği 70 santim gibi o yüzden buna dikkat edilmeli. Bu eksi sayılmaz tam olarak ama çok fazla eksisi yok ne yapalım :)

-       Kolçaklar 3D, yani yukarı aşağı, sağa sola ve ileri geri gidebiliyor Bunu eksi olarak yazmıyorum tabii. Gelgelelim, ileri geri gitme kısmı, bazen kolçaklara yaslanarak oturma pozisyonunuzu yeniden ayarlamaya çalışırken ileri kayabiliyor. Yukarı aşağı hareketinde olduğu gibi ileri geri hareketinde de kilitli (basmalı yani) mekanizma olsaymış iyi olurmuş.


-       Bel yastığının lastiği zamanla yıpranacak ve o yastık aşağı sarkacak ve otururken bunu hep elinizle bel boşluğuna sıkıştırarak kendiniz ayarlamanız gerekecek. Biliyorum, bu birazcık kusur aramak oluyor, çünkü bu markaya veya modele özgü bir şey değil; 1 istisna hariç bütün marka ve modellerde aynı sistem var gördüğüm kadarıyla ve hepsinde aynı şey olacak. Ama yine de görür de okurlarsa iyileştirme tavsiyesi olsun istedim.


-       Bel yastığındaki titreşimli masaj motoru. Motor uzun kullanımlarda ısınabiliyor. Haznesi de plastik olduğu için eriyebilir ve motoru sıkıştırıp bozabilir. Bu da yine uç bir örnek belki ama belirtmek istedim. Metal hazne olsa böyle bir ihtimal kalmaz diye düşünüyorum.


-       Tüylü kumaş gibi olması, tüm kumaş dokusu aynı yöne bakmıyorken (hani elinizle silersiniz ya bir aşağı bir yukarı) bunun kirli veya dağınık bir görünüm vermesine sebep olabiliyor. Simetri takıntısı bir insansanız rahatsız edebilir. Çözümü var mı? Var tabii, elinizle o kısımları düzeltirsiniz bu kadar basit. Bu da bence eksi değil ama belirtmek istedim.


Eksiler bu kadardı, Gördüğünüz üzere genel olarak ufak tefek şeyler. Şimdi gelelim beğendiğim özelliklere:


·       Kumaşı. Bu konuda gerçekten çok doğru bir tercih yapmışım. File koltukların oturak yeri de file kumaştan olduğu için oturma şeklinize bağlı olarak öne doğru kaymanıza sebep olabiliyor bu kumaş türü (hele ki sırt kısmı da hafif arkaya yatıksa). Oysa bu koltuktaki süet kumaş tarzı (tüylü kumaş da desem isabetli olur sanki) hem çok konforlu hem de kaydırmıyor. Çok aşırı sıcak ve nemli bir yerde değilseniz terleteceğini de sanmıyorum. Terletse bile yine tüylü yapısından ötürü terinizi hemen emer diye düşünüyorum. Ben bu kumaşı çok beğendim.


+       Kolçaklar da sünger ve aynı kumaş kaplamalı. Bunu da belirtmek lazım. Çoğu modelde düz plastik.


+      Koltuk rahat. Bakın gerçekten rahat yani :)


+       En başta belirttiğim gibi, neredeyse 90 derece dik duruyor. Bu bence postür açısından çok iyi.


+       Yine ergonomik olarak rahat ve bence ideale daha yakın (doğrusu budur diyemem). Neden? Çünkü çoğu koltukta sırt kısımdaki S şeklindeki kıvrımın alt tarafı çok abartılı ve üst kısmı da yine çok fazla geride gibi duruyor. Üstüne sırt kısmı bir de 90 dereceyakın biçimde daha dik değil de hafif arkaya yatık gibiyse ister istemez kafanızı öne çıkartıyorsunuz. Bu da postürü inanılmaz bozuyor. Boyun kıvrımınız iyice çukurlaşıyor yani. Ben bundan çok çektim.  Bu koltukta ise bunu yaşamadım. Bu benim için son derece önemli ve tahminimde doğru çıktığım için mutluyum.


+       Sırt kısmı ayrıca geriye yatmıyor. Bunu artılar kısmında belirttim çünkü benim için sorun değil ve genelde o modellerde sırt kısmı bağımsız hareket ettiği için o mekanizmanın bir boşluğu oluyor ve sırtınızı yasladığınızda hafif geriye esniyor en dik konumda olsa dahi. Böylece yine o dik konumdan uzaklaşmış oluyorsunuz.


+       Komple arkaya yatma özelliği var ve bence güzel çalışıyor. Sabitleyince sallanmıyor. Sadece 140 derece yatıyor haliyle tüm koltuk komple arkaya gittiği için ama ben zaten istisnalar dışında bu özelliği pek de kullanmıyorum ve bu kadarı bana yeterli.


+       Bel ve baş yastığı rahat. Kullanılan elyafı güzel gibi. Belli ki çökme yapmadan uzun süre gidecek. Hatta ben birkaç defa “biraz çökme yapsa tam olur” diye içimden geçirdiğim oldu. Gerçi, bunu değiştirmelerine gerek yok çünkü bel yastığının fermuarını açıp fazla elyafı çıkarıp kalınlığını ayarlayabilirsiniz. Baş yastığının fermuarı yok ama.


+       Masaj özelliği. Gereksiz bir özellik diye düşünüyordum ama epey keyifliymiş aslında. Çoğu zaman kullanıyorum. Umarım motoru uzun ömürlüdür.


+       Logo ekleme özelliği. Ben eklettirmedim çünkü biraz pahalı geldi ama düşünenler için önemli gördüğüm bir detay var burada. Şöyle ki, logolar baskı değil; dikişli yapılıyor. Bu küçük ama önemli bir detay çünkü en iyi baskı bile bir yerden sonra sökülüyor ama dikiş çok daha uzun süreler yıpranmadan dayanır.


+       Son olarak ise çalışanların ilgisi. Almadan önce arayıp bu en başta belirttiğim 1-2 önemli şeyi kendilerine sordum ve inanılmaz ilgili bir biçimde yaklaştılar. Tabii, satana kadar böyledir diye düşünüyor insan ama koltuğu aldıktan sonra da birkaç defa aradım, aklıma takılan şeyleri sordum vs. ve her seferinde çok yardımsever davrandılar. Bu benim açımdan önemli ve Türkiye’de ticarette önemli bir eksiklik bence. O yüzden bunu da beğendiklerime son olarak eklemek istedim.


Beğenmediklerim ve beğendiklerim genel hatlarıyla bu şekilde oldu. Koltuktan genel olarak kesinlikle memnun kaldım ve unuttuğum bir şey varsa veya ilerleyen zamanlarda kullanıma bağlı olarak önemli bir şey olursa bu incelemeyi güncellerim. Son olarak, koltuk büyük bir koltuk ve merak edenler için benim boyum 178 ve kilom 83. Baş yastığı bazen birkaç santim yukarıda kalabiliyor oturma şeklime de bağlı olarak. Ama anladığım kadarıyla bu koltuk asıl olarak 185 boyundaki birisi için ideal. Bunu baş yastığına bakarak söylüyorum tamamen. Ha boyunuz daha kısaysa da asla kullanılamaz mı? Sanmıyorum. Çünkü baş yastığı da lastikli. En fazla çıkartıp başınızın arkasına kendiniz yerleştirirsiniz. Hem büyük koltuk iyidir diye düşünenlerdenim. Ama yine de belirtmek istedim.


Ayrıca, son anda aklıma geldi hemen ekleyeyim: Koltuğu hiçbir yastık kullanmadan da denedim. Bence öyle de gayet rahat oldu. Yastıklar kalın, beni boğar diye düşünenler için söylüyorum yani. O şekilde de oluyor ve fena değil. Duruş açısından da pek bir şey değişmiyor çünkü bence dediğim gibi önemli olan sırt kısmının açısı ve kavislerinin abartı olmaması. Yastıkları, sırf biraz daha önde durmak ve masaj özelliğini kullanabilmek için takıyorum şahsen. Aslında o masaj özelliğini sırt paneline bir şekilde yedirebilselermiş müthiş olabilirmiş. Sırt kısmından bu kadar bahsettikten sonra merak edenler için tren koltuklarının şeklini düşünün, ona yakın diyebilirim. Ben tren koltuklarının da sırt kısmını otobüs koltuklarına göre hep daha rahat bulmuşumdur.

 

Kapanış

 

Çok uzattım ama bunun bir sebebi, ofis koltukları başlığında benim gibi epey uzun zamandır kafasına göre koltuk bulamadığını bildiğim epey kişinin olması ve tıpkı benim durumumda olduğu gibi herkesin önemsediği belli başlı özellikler olması. Ayrıca hem video çekmek için ortamım yoktu hem de tüm bunları videoda anlatacak olsam 1 saati bulurdu ve çok sıkardı diye düşünüyorum. Yazarak kendimce önemli her detayı noktasına virgülüne kadar anlatmış oldum. İsteyen istediği kısma atlayıp okuyabilir.

Son olarak Furkan Bey’e çok teşekkür ediyorum. Niye? Çünkü adam çok nazik ve ilgili oldu. Son zamanlarda Türkiye’de gördüğüm en iyi satış/satış sonrası temsilcisi diyebilirim. Bazı noktalarda darladığımı bile düşünüyorum ama sağ olsun hep sorularıma detaylı cevap verdi satış sonrasında bile. Bizde genelde kibar insanın tepesine çıkarlar, o yüzden hakkını vermek istedim. Umarım herkese böyledir ve böyle devam eder ve o firmada da değeri biliniyordur.


Böylece uzun zamandır içinde bulunduğum koltuk arayışıma bir son vermiş bulunuyorum. Umarım buraya kadar okuyan olduysa faydalı bulmuştur. Umarım uzun yıllar sorunsuz kullanabilirim. Ben tamamen tesadüfen denk geldiğim için firmaya tek tavsiyem belki görünürlük konusuna dönemsel de olsa ağırlık vermeleri ve diğer firmalardan sıyrılıp insanları çekebilmek için en azından dönem dönem dikkat çekici oranlarda indirime gitmeleri olur. Piyasada resmen anlaşmış gibi tek fiyat politikasına benzer bir sistem (her kademe için tüm firmalarda aynı fiyatlar gibi bir şey) var ve bence bunu ilk kıran epey iş götürür diye düşünüyorum.

Resmen destan yazmışım. Umarım koltuk arayışındakilere faydalı olur. Kalın sağlıcakla.

O
2 yıl
Kablonet ve openvpn
Maalesef kablonet kullanmak durumundayım ve malum kalitedeki modemleri yüzünden ne openvpn gibi hizmetleri ne de dns gibi şeyleri modem üzerinden ayarlayamadığım için verimli kullanamıyorum.
Router olarak bir cihaz alayım ve kablolu bağlanan tek pc dışındaki tüm cihazları WiFi üzerinden bu routera bağlayalım diyorum ama böyle bir şey yapabilir miyim?
Yani kablonet modeme yalnızca kablo ile 1 pc bağlanacak ve İnternete girecek ve diğer tüm cihazlar kablosuz olarak diğer router'a bağlanacak ve ben bu router'a openvpn kuracağım. Oluyorsa iyi bir çözüm olur sanırım.

Bir aydınlatırsanız sevinirim.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle