Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Binbaşı
27 Kasım 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
4 üye
Görüntülenme (?)
150 (Bu ay: 6)
Gönderiler Hakkında
4 yıl
Corsair Link vs iCUE
Merhabalar,

Sistemimdeki H100İ v2'yi şimdiye kadar Corsair Link ile kullanmıştım ancak reddit de bu benim attığım başlığa benzer başlıklarda genelde kullanıcılar son güncellemeleri ve ürün desteğini iCUE aldığı için onu öneriyor. Haliyle benim sorunum burada oluştu. iCUE'yi yüklediğim andan itibaren Corsair Link artık H100i'yi buradan kullanamazsın ayarını iCUE'dan yap diyor. iCUE dediğin uygulamanın ise sadece fan profili var (sessiz, balance, extreme) eee ne anladım ben bu işten. Ben fanlara elle grafik çizeyim diye program indiriyorum Corsair bir de yeni yazılımında fan kontrolcüsü al falan diyor herhalde. Ne yapmalı? Yarın öbürgün bu adamlar Link'i sitelerinden kaldırırsa ne olacak? Kullanan var benim kaçırdığım bir şey de olabilir iCUE ayarlarında.

Not: Anakartın kendi yazılımı da var ancak hoşlanmıyorum, sürekli ayarları unutması da cabası.
5 yıl
Taksi plakası satışından VERGİ ALINMAYACAK
quote:

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Katma Değer Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapan Tasarının görüşmelerinde tasarıya yeni maddeler ihdas edildi.

Buna göre taksi, dolmuş, minibüs ve umum servislere ilişkin ticari plakaların elden çıkarılmasından doğan değer artışı kazançlarının tamamı, plakaların elde tutulma süresi gibi şartlar aranmaksızın gelir vergisinden istisna olacak. Söz konusu kazançlar, "değer artışı kazancı" olarak vergilendirilmeyecek. Madde yürürlüğe girmeden önce gerçekleşen değer artışı kazançlarına ilişkin herhangi bir tarhiyat yapılamayacak.Plaka üzerinden yapılabilecek hem kara para aklama operasyonlarına rahatlık. Hem de 1.5 milyonu bulan fiyatları göz önüne alınınca ciddi vergilerden de vazgeçilmiş. Bir ıhtimal bu iş batacak çıkın mı denmek isteniyor?
6 yıl
H100i v2- X370 C6H, Windows AIO'yu görmüyor
Anakart: Asus X370 C6H
Soğutucu: H100i V2

H100i V2'nin kablolarını radyatör fanları CPU FAN ve CPU OPT'de, USB kablosunu ROG EXT'e ve 3 pinli pompa kablosunu da AIO PUMP'a olacak şekilde taktım. Hatta böyle gürültülü çalışıyor biraz pompadan ayrılan şuan boşta bir Y kablo var 2 radyatör fanını ona da takabilirim. Sorunum soğutucunun çalışmaması değil, boşta sıcaklığı 25-26 derece pompanın ledleri yanıyor ve AIO devri BİOS'da görünüyor sabah SS'leri de eklerim.

Sorun şu: Win'de Hwinfo ve Corsair Link AIO'yu görmüyor. İnternette bu görmeme mevzusu ile ilgili bir ton konu var ama hepsi geçmişte kalmış güncel pek bir şey yok. Bu anakart ve benzer soğutucular ile ilgili Corsair'in forumuna yeni yeni konu açanlar olmuş ama ben çözemedim. Yardımcı olabilecek biri var mı? Benzer soğutucu kullanan? BİOS'da kurcalamadığım bir ayar, Win'de kurmadığım bir şeyler olabilir. Ya da bölgesel bir arıza mı var parçalarda
6 yıl
Karar matrisi ile işlemci seçimi
AMD Ryzen R7 ile İntel İ7 serileri arasındaki kavgalar bir yana dursun. Benim gibi kararsızlar için riskleri değerlendirebileceğiniz bir yaklaşım ile işlemci seçiminizi kolaylaştıracak bir yöntem göstereyim.

Karar matrisi ile işlemci seçimi

6 özelliğe toplamları 1 olacak şekilde ağırlıklar atadım. Kişiden kişiye değişir ben oyun bilgisayarı düşündüğümden oyun performansına daha fazla ağırlık verdim. Daha sonra işlemcilere göre bu özelliklere 10 üzerinden puan vererek ağırlıklar ile çarptım ve genel toplama ulaştım.

Maliyetleri çıkarırken öncelikle 6700K,7700K ve 1700'ü bir arada satan düzgün bir yer buldum. Anakartlar içinde yine aynı şekilde bir yer buldum ayrıca aynı kalite anakartları seçtim.

7700K:http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=8194 (1577,12TL)
6700K:http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=7206 (1513,51TL)
R7 1700:http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=8388 (1521,27TL)


Asus Prime X370-PRO:http://www.teknobiyotik.com/donanim/anakart-mainboard/asus-prime-x370-pro-amd-x370-ryzen-am4-socket-3200mhz-oc-hdmi-dp-ddr4-usb-3-1-atx-anakart.html (774,06 TL)
Asus Z170-A:http://www.teknobiyotik.com/donanim/anakart-mainboard/asus-z170-a-intel-z170-1151-soket-ddr4-3400mhz-o-c-sata-3-0-usb-3-1-anakart.html (777,25 TL)
Asus PRIME Z270-A:http://www.teknobiyotik.com/donanim/anakart-mainboard/asus-prime-z270-a-3866mhz-oc-ddr4-atx-anakart.html (769,61 TL)

Tabloda 6700K'ya maliyet için 10 vermemin sebebi hem forumda hemde Amazon'da çok daha ucuza rahatlıkla bulunabilmesi. R7 1700'de ilk kullanım için ekstra cpu fanı masrafı çıkarmadığı için 10 aldı.

Stabilite'nin içerisinde Ryzen'de ki malum sorunlarıda kattım o yüzden düşük aldı. 7700k'da selefi 6700k'ya göre biraz daha ısındığı için 9 aldı.

Gelecek beklentisinin içinde DX12, çok çekirdek, performans artışı vs gibi şeyler var. Ben burada İntel'e 1 puan vermeyi düşündüm ancak tek çekirdek performansının gelecekte de yeter olacağını düşündüğümden 2 verdim. AMD'nin de önceden yarattığı güvensizlikler puanını kırdı. Onun yanında bu işlemcilerin üçününde eski soket olacağı 2020 yılında da oyun dünyasının şimdikinden çok daha farklı işlemci kullanımları yaratacağını sanmıyorum. 2020 sonrası bu işlemcilerin 4. 5. senelerinde belki o dönem şuan yapacağınız yatırımın karşılığını alabileceğiniz gelişmeler yaşanacaktır ancak işlemcilerde sonuçta eskimiş olacak ve değiştiririm diye düşündüm. Kısaca gelecek beklentisi biraz fazla uzak gelecek gibi duruyor bana.

Not: Hesap hatası varsa bildirin

Üçü de üzmez boşuna kavgalar etmeyin alanlara hayırlı olsun. Ben AMD için Win ve BİOS güncellemelerine kitlendim. Onlardan sonra tabloyu güncelleyip satın alırım bu ay sonu gibi
7 yıl
Faturasız Spotify Kampanyası
Faturalı bir kampanyaya üyeyim. Önümüzde ki ay 15'in de bitecek. Spotify kampanyasına geçmek istiyorum ama önceliğim faturasız olmak. Vodafonelu olup faturasız spotify kampanyasına geçebilme şansım var mı?
8 yıl
GIGABYTE H97-Gaming 3
Bu anakartın TR de satışını göremedim. Yurt dışından alanlar var mı? Nasıl edinebilirim?
8 yıl
300-380 aralığında anakart önerisi
İntel uyumlu 300-380 TL aralığında OC yapmayı düşünmeyenler için en iyi tercih ne olur?

ASUS H97-PLUS
MSI Z97 PC Mate
GIGABYTE G1.Sniper B5
ASUS H81 GAMER

İlk gözüme çarpanlar. Hangisini tercih etmek gerek sebebiyle söyler misiniz?

İ5 4690 veya İ7 4790 kullanılacak muhtemel işlemciler.
8 yıl
Bir yakınıma PC Topluyorum.
Bir yakınıma PC Topluyorum. Öneri ve yorumlarınızı alayım.

 Bir yakınıma PC Topluyorum.

F3 8350 bottleneck yapıyor dedi birileri. Yerine FX 9590 mı koyayım? Yoksa İntel sistem mi toplayayım kararsızım.

600 W yeterli olur mu?
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle