Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu

Yarbay
28 Ekim 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
17 üye
Görüntülenme (?)
439 (Bu ay: 8)
Gönderiler Hakkında
2 hafta
Akıllı kart soketi nereden bulunur?
Elimde ACS ACR39T model kart okuyuculardan bir avuç dolusu var. Bunlardan bir tanesinin içindeki devre kartını çıkarıp bir kutuya koyarak 2 3/8"*3 3/8" lik tam boy kartlar için okuyucu yapma planım var. Bunun için bu kartlara uygun soket arayışına girdim. Her yerde sim boyutundaki soketler var.

Planım okuyucunun üzerindeki soketi sökmek, PCB üzerindeki bağlantı noktaları ile büyük boy soketin bağlantı noktalarını ince kablolarla birleştirmek. Kart uzerindeki usb bağlantısını da söküp uzb kablo bağlamak. Bundan sonrası ise hepsini bir kutuya koyup derli toplu bir hale getirmek.

3 ay
Everest kalitesi(!) ile yine şaşırttı.
Everest 381A model kasamın önündeki USB 3.0 portunun USB 2.0 olarak çalıştığını fark ettim. Ben de sorununun anakartta mi kabloda mi olduğunu anlamak için kabloyu kasadan söktüm. Ön USB 3.0 portu sağlam olan bir anakarta takıp denedim. Orda da USB 2.0 hızında çalışıyordu.

Ben de kabloyu eve götürdüm. Multimetre ile buzzer modunda USB 3.0'ın ön taraftaki pinleri ile anakarta takılan uç arasında bağlantı testi yaptım. Şaşırtıcı bir şekilde portun on tarafında bulunan beş adet USB 3 data pinlerinin hiç biri sinyal vermedi.

Ben de iyice meraklanıp USB portunun etrafındaki siyah plastiği maket bıçağıyla keserek konektörün arkasındaki bağlantı terminallerini açığa çıkardım.

Aman tanrım o da ne?
9 adet tel yerine 4 adet tel olduğunu gördüm. Çok şaşırmıştım. USB 3.0 soketinin arkasındaki 9 adet terminalden sadece 4'u bağlıydı, diğerleri boştu.
Kasa bu:
https://www.segment.com.tr/tr/urun/everest-381a-peak-300w-usb-3-0-1-0-2-sata-20-4-pin-kasa

Ben sadece ön panele USB 3.0 portu eklemelerini istemiştim. Firma tarafından ön panelin değişimi yapıldı. Sıfır ön panel gönderildi. Benim kasanın ön paneli daha önce kargoda hasar aldığı için kırıktı, koli bandı ile bir arada duruyordu. Kırık ön panel yerine sıfır sağlam ön panel göndermeleri güzel oldu. Ön panelin kendi USB 3.0 portunu çalışan bir USB 3.0 portu ile değiştirmişler. USB 3.0'ı çalışıyor artık.
3 ay
Eski elektrik sayacından PIC deneme kartı yaptım.
Merhabalar. Hurdacıda bulduğum Köhler marka elektrik sayacının içinden Pic çıktı. Sayacın LCD ekranını söküp yerine header lehimledim. Bu sayede ekran için kullanılan pinleri çevre birimleri ile bağlantı için kullanabilirim. Sayacın optik gözünü de UART bağlantısı için kullanacağım. Zaten optik göz PIC'e UART üzerinden bağlı. Optik göz bir adet IR LED ve bir adet fototransistörden oluşuyor. Bu kısmı söktüm pin lehimleyeceğim. Bu sayede doğrudan TTL UART bağlantısı da yapabilirim. Gerekirse kablo ile optik alıcı verici takarım.

PIC'in üzerinde yazan model adı PIC18F86J72 ama PICkit yazılımı PIC18F66J90 olarak algılıyor. Ama PIC18F86J72'ye göre derleyip yüklediğimde çalışıyor.

Sizce işe yarar bir şey mi?Kart üzerinde işe yaramayacak, artık gereksiz olan parçaları sökeceğim.

Yalnız bir sorun var. PIC 3.3V ile çalışıyor. Kart üzerine 5V'u 3.3V'a düşürecek devre yerleştirmem lazım. Onu nasıl yaparım bilmiyorum.
4 ay
Mavi üzeri beyaz LCDler nasıl çalışır?
Merhaba. Arka planı mavi olup yazıları beyaz olan LCD ekranlar nasıl çalışır? Bir türlü kafam almadı.

Normal LCD ekranda sıvı kristaller belirli bir düzende sıralıdır. Ekranın alt ve üstündeki elektrotlara voltaj verince elektrotlar arasındaki sıvı kristallerin düzeni bozulur. O bölge ışık geçirmediğinden siyah olur. Geri kısım ışığı geçirdiğinden arka plan rengini alır.Mavi beyaz LCD'lerde sıvı kristallere elektrik uygulanmadığında ekran mavi olmakta. Sıvı kristallere elektrik uygulandığında elektrik uygulanan bölge beyazlaşmakta. Optik olarak sıvı kristaller boştayken sadece mavi ışığı geçirmekte, kırmızı ve yeşil ışığı geçişine izin vermemektedir. Elektrik uygulandığında mavi ışıkla beraber kırmızı ve yeşil ışığın da geçişine izin vermekte böylece ekran beyaz olmaktadır.
Peki bu olay nasıl oluyor? Normade sadece mavi ışığı geçiren ekran elektrik uygulaninca nasıl oluyor da kırmızı yeşil ve mavinin hepsini birden geçiriyor?

Yardım edin lütfen. Günlerdir kafamı kurcalıyor, bir türlü içinden çıkamadım.
4 ay
İş Bankası Troy karttan kurtuluş yolu, çözüm arıyorum.
Merhaba. İş bankasından Maksimum kartım var. Troy olduğu için bazı yerlerde geçersiz kart hatası veriyor. Ben kartı iptal ettirip yeniden istedim yine troy geldi.
Kartın MasterCard ya da Visa olarak gelmesi için ne yapmam lazım? Bir çözüm yolu önerebilir misiniz?
4 ay
Redmi 7A açılmıyor
Merhaba.

Redmi 7A telefonu normal kapattıktan sonra açma tuşuna basılı tutunca açmıyor. Telefonu şarja takmak suretiyle yazılımı tetikledikten sonra güç tuşuna uzun basınca açılıyor.

Telefon açıkken bazen güç tuşuna basınca, çift tıklayınca falan telefon uyanmıyor. Şarj aletini tak çıkar yapınca uyanıyor ancak. Çok sinir etmeye başladı.

Donanım testinden güç tuşunu test ettim, güç tuşu çalışıyor.

Telefonun yazılımında bir sıkıntı var. Bunu neden yapar?
4 ay
PIC Geliştirme Kartı header seçimi yardım
Merhaba.
Kendime basit bir tane PIC geliştirme kartı yapıyorum. Üzerinde 20Mhz kristal olacak. Header şeklinde çıkış portları olacak. LCD denemeleri için LCD besleme çıkışları (VSS, VDD, Vo, A, K falan) olacak.
Program kodları uart üzerinden bootloader ile atılacak. Kart üzerinde USB çipi koymadım. Elimde birkaç tane olan ucuz usb-ttl dongle'lari kullanacağım.

Yalnız bir sorunum var. Giriş çıkış portları için nasıl bir header kullanmalıyım? Geliştirme kartlarında genelde dişi headerlar kullanılıyor. Sebebini bilmiyorum. Özel bir sebebi var mı acaba?

Dişi headerlar sürekli sök tak yapınca gevşeme yapabiliyor. Pek çok header'ın datasheetinde durability cycle değeri 500 times olarak belirtilmiş. Çok sınırlı bir değer. Bu nedenle erkek header kullanmayı düşündüm. En azından sürekli sök tak yapınca kablo tarafı gevşeme yapar yeni kablo alır devam ederim.

Sizce nasıl bir header kullanmam lazım? Durability değeri yüksek bir header öneriniz var mı?
8 ay
GitHub kaynak kodunu compile etmek
Merhaba. Linkteki kaynak kodunu visual stüdyo'dq compile edebilecek biri var mı? Programın sahibi yıllar önce bir tane compile edip ortadan kaybolmuş. Sayfaya koyduğu snapshot menülerin birinde hata veriyor düzgün çalışmıyor. Tekrar compile edilmesi lazım.
https://github.com/jorticus/pickit2-editor
9 ay
Windows 10 kurulumda diskleri görmüyor [Çözüldü]
PC'ye Windows 10 kurmaya çalışıyorum. Kurulum başlıyor, sıra windowsun yükleneceği diski seçtiğimiz ekrana gelince bomboş bir pencere karşılıyor. Anakart Gigabyte GA-H61M-S2PV Rev 2.1

O kadar sata sürücüsü falan denedik bulduğumuz sürücülerde Windows uyumsuz hatası veriyor. Kazara bir tane Windows 7 sürücüsüne uyumlu dedi, onda da diski 0.0GB olarak gördü.

Kafayı yeme noktasına getirdi.
Bunun çözümü nedir?

Uefi kurulum yapmaya çalışıyoruz. Zaten legacy olarak boot etmeye çalışınca sistem siyah ekrana düşüyor açmıyor.

Böyle bir şey.

Diskimiz WD Blue 2 TB, SATA
10 ay
89S51 CD çalar devresi program düzenleme konusunda yardım
Merhaba. Atmel 89S51 ile bir CD-Çalar devresi yaptım. Kodları bir yerde hazır bulmuştum. Devreyi yapan adam P3.3 pinini hem open close butonu için, hem de kızılötesi alıcı için kullanmış. Ben devreye eski bir uydu cihazından söktüğüm kızılötesi alıcıyı ekledim. Kumandanın tuşuna basınca sensör tarafından gönderilen başlangıç biti denetleyici tarafından eject komutu olarak algılanıp CD'yi çıkartıyor.

Burada başlangıç bitinin eject komutu olarak algılanmasını engellemek için birkaç ms delay eklemek lazım. Tuşa basınca sensör algıladığı kodu seri şekilde gönderiyor. Burada delay eklemek sureti ile işlemcinin ilk bit geldikten sonra ikinci biti beklesin, şayet ikinci bit gelmezse eject komutunu işletsin. İkinci bit gelirse bunu ve devamını hafızaya alıp, denk gelen komutu çalıştırsın.
Program kodunda yeterli açıklama olmadığı için tuş komutlarının nasıl işlendiğini tam bulamadım. Programın sistemetiğini çözsem düzenleme yapmaya çalışacağım.
Çözebilen var mı acaba?


Devremiz bu:

Kaynak kodu:
http://www.geocities.ws/leo8597/ISPCDRom.a51.txt
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle