Uygulama ile Aç Kapat butonu
Kayıt
Arama butonu
B

Yüzbaşı
19 Ağustos 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
40 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
B
5 yıl
AM Radyo ile 518KHz Sinyali Dinlemek
Merhaba arkadaşlar, öncelikle 518KHz'de ne var derseniz yasadışı bir durum yok, merak etmeyin. Belli aralıklarla kıyı istasyonları tarafından yayımlanan Navtex mesajları bu frekanstan dinlenebiliyor(Hatta 490KHz'e kadar inmek mümkün olursa orada da Türkçe yayınlanıyor). Halihazırda Navtex alıcı cihazları var, genelde büyük gemiler kullandığı için pahalı cihazlar. Ancak hobi amaçlı böyle bir proje yapılabileceğine inanıyorum.

Alınacak mesajı(sesi) mikrofon girişi üzerinden çözümleyerek yazıya dökebilen yazılımlar mevcut. Ancak piyasadaki AM radyolar en düşük 530KHz frekansında dinleme yapabiliyor. AM radyo anteni, ferrit çekirdek üzerine 110 tur sarılı bir bobinden ibaret. Ancak deneyimlediğim kadarıyla tur sayısının çekim frekansı üzerine bir etkisi yok. Radyom analog radyo, kanal geçişleri ayarlanabilir bir kondansatör üzerinden yapılıyor. Ancak elimde kapasitans ölçebilecek bir cihaz yok, mevcut kondansatörün aralığını bilemiyorum. Bu kondansatörün değerini değiştirerek, radyonun mevcut frekans aralığının dışına çıkmak mümkün olabilir mi? Yoksa boşuna mı uğraşmış olurum? Radyo elektroniği konusunda bilgili arkadaşların buna anında cevap verebileceğine inanıyorum.

Benzer sayılabilecek bir kaynak paylaşayım:
AM radyo ile Kısa Dalga Radyo dinleme yöntemi:(Kısa dalga daha yüksek frekanslar, bize bunun tam tersi lazım)
AM radyo ile Kısa Dalga Radyo dinleme yöntemi

Bu kaynakta doğrudan ayarlı kondansatöre bağlıyor ekstra bobini. Ancak benim radyomda antenden gelen kablolar kondansatöre değil, bir entegreye gidiyor.

Şimdiden çok teşekkür eder, herkese iyi günler dilerim.
B
5 yıl
RFID Giriş Kontrol Sistemi Bağlantısı Hk.
Halihazırda diyafon üzerinden dairelerden kontrol edilebilen apartman kapısına, RFID giriş sistemi bağlamayı planlıyorum. RFID cihazında sıkıntı yok. Elimde (doğru etiket, cihaza okutulduğunda tetiklenen) bir röle çıkışı var. Diyafonu görmezden gelirsek sıkıntı yok. Ancak diyafondan kilide giden kablolar var. (aslında muhtemelen diyafon üzerinden anahtarlanarak, ayrı bir trafodan geliyor bu kablolar. Dolayısıyla tersten akımı engelleyen bir koruma olduğunu sanmıyorum.)

Ben doğrudan 12V DC adaptörden(RFID cihazını besleyen adaptör) gelen akımla, geçerli bir RFID etiketi okunduğunda tetiklenen röle üzerinden kilide giriş yapsam(Şekil 1), iki cihaz elektriksel anlamda çakışır ve uzun vadede sıkıntı olabilir diye düşünüyorum.

Şekil 1'deki gibi. Düz mantıkla yapılacak bir devre. Ancak içime sinmiyor bu, kilidi kontrol eden iki bileşen, elektriksel temasta olmamalı.

Şekil 2'deki gibi yapılabilir. Ancak iki röle tam anlamıyla aynı anda çekmezse yine sorun devam eder.

Şekil 3'teki düzenekte sorun büyük ölçüde çözülür. Hem de diyafondan ve RFID sisteminden aynı anda komut gelmesi durumunda sorun yaşanmaz. Ancak röledeki veya RFID sistemindeki bir arıza, diyafondan kapıyı açmayı da engeller...

Diyafondaki kapı açma anahtar kontaklarına erişimim yok. Erişebilsem doğrudan o kontakları anahtarlamada kullanır bağlardım.

Aklınıza gelen, pratikte elektrikçiler tarafından uygulanan bir yöntem varsa ve paylaşabilirseniz çok mutlu olacağım. Şimdiden herkese teşekkürler.
Şekil 1:Şekil 2:


Şekil 3:
B
7 yıl
PMR 8. Kanaldan Belli Periyotlarla gelen çevirme sesi
Merhaba arkadaşlar. İzmir'de ikamet ediyorum(belki aynı yayını alanlar vardır diye söyledim).
PMR telsizimin 8. kanalında dinleme yaptığım zaman yaklaşık 6 dakika 15 saniye aralıklar ile telefon çevirirken çıkan ses(dıt dıt dıt dıt dıt dıt) şeklinde 6 tane ses; ardından da cobra microtalk telsizlerinde olan mandal sesi geliyor. Bu sesleri tuş sesleri ile kıyaslayarak analiz edince çıkan numara ise şu: "0 0 0 4 5 6" Gece yarısı, sabah akşam her zaman var bu yayın yani birinin eğlence amaçlı yapmadığı bariz. Merak etmeye başladım ve sorayım dedim artık. Umarım bilgi sahibi veya tahmin yürütebilecek biri vardır aramızda. Şimdiden teşekkürler.
B
9 yıl
RC Uçak motor tekleme sorunu(motor düzgün dönmüyor,ESC-Motor sorunu)
Modelim el yapımı jet görünümlü ama pervaneli bir uçak. Videoda gördüğünüz gibi gaz verildiği anda sanki motorun bir kablosu bağlanmamış gibi titriyor pervane. Kullandığım ESC, emax2'in 30A modeli. Bu esc(emax 30A), başka bir motoru çok rahat çalıştırıyor. Başka bir ESC(Art Tech 20A) de bu motoru(jetin motorunu) rahatlıkla çalıştırıyor ama bu esc 20a olduğu için tam gazda yetersiz kalıp akım kesiyor. 30a esc aldım bunun için ama yeni aldığım esc de jetin motorunda böyle bir durum ortaya çıkardı.

Emax'in esc'leri programlanabilen bazı parametreler barındırıyor bildiğimiz gibi; timing,start mode parametrelerinde tüm seçenekleri denedim. Motoru defalarca esc'den ayırıp bağladım, fark etmeyecek olmasına rağmen kabloların yerini değiştirdim, konnektörleri söküp direkt lehim ile temas sağladım. Değişen hiçbir şey yok.

Art Tech'in 20A'lik esc'si ile konnektör dahi kullanmadan direkt bant sararak kabloları bir arada tutup denediğimde bile çalıştırdığını gördüm ama bana gereken kapasitedeki emax 30a esc ile sorun başlıyor.

Video:http://www.youtube.com/watch?v=dnAZM1KlPfw
B
9 yıl
10W Güneş Paneli ile 12V Akü Şarjı konusunda yardım
Merhaba arkadaşlar elimde 10 watt gücünde bir panel var. Bununla çok klasik bir durum olarak 12v 7a aküyü şarj etmek istiyorum. Özel bir şarj kontrol modülü satın almadan bunu nasıl yapabilirim? LM 317 ile panel voltajını 14.4V 'a sabitlemem uygun olur mu yoksa bunu bir miktar daha yüksek mi tutmak gerekir(voltmetre ile ölçülen değer açık devre voltajı olduğu için)? Aldığım yerde direk diyot bağla aküye bas şarjı dediler ama panel çıkışı 20 voltu buluyor. Bu durumda şarj için bu voltajı kaça çekmem uygun olur? Herhangi bir voltaj düşürücü kullanmaz isem bir zararı olur mu? Sonuçta panel aküye bağlanınca yani akım çekilince açık devre voltajı düşecek. Kısaca; voltajı regülatörden geçirmek gerekir mi gerekirse kaç volt olmalı?
B
9 yıl
800tl Ofis uygulamaları için Bilgisayar
merhaba, bütçe 800tl ve günlük işlerde kullanılacak bir sistem toplanacak. Monitör dahil. monitörü 200 tl düşünürsek kasa için bütçe 600 ya da 650 olabilir. Ofis uygulamaları, 1-2 basit grafiklere sahip oyun ve internette gezinme amaçlı kullanılacak. Amd tabanlı olacak büyük ihtimalle bu bütçeye... Aklımda birkaç konfigürasyon var ama sizin de değerli önerilerinizi bekliyorum...
RAM: 2GB olacak
HDD: 500 GB olacak
B
9 yıl
Galaxy S4 Root sonrası garantiye verenler sorum var!!
Merhaba arkadaşlar bende şu an galaxy s3 var ve gerektiğinde sayacımı sıfırlayp garantiye yollamak mümkün fakat samsung exynos 5'te bir önlem aldı ve bootloader'a "sayaç" yerini kilitleyen bir parça ekledi. peki triangle away'i s4(GT-I9500)'te deneyen var mı sonuç ne oldu? Garantiye verince size ne dediler? Cevap verebilecek varsa çok memnun olurum.
B
10 yıl
Android web sitesinden veri alıp parse etmek yardım
Merhaba arkadaşlar android'e yeni başladım basit konulara hakimim fakat bir web sitesinden veri çekip nasıl düzenleyebilirim? yapmak istediğim bir web sitesinin yemek listesi bölümünden telefonun tarihine göre veri çekip bu günkü yemek:... şeklinde yazacak bir uygulama. Yararlandığım kitapta avrupa merkez bankasından döviz bilgisi çeken bir uygulama anlatılmış fakat xml dosyası gayet basit avrupa merkez bankasının. Benim istediğim site ise oldukça uzun bir html koduna sahip. Bunun içinden nasıl istediğim günün yemeğini çıkarabilirim? bu işin mantığını biri anlatabilirse çok sevinirim... şimdiden herkese çok teşekkürler
B
10 yıl
AutoCad için sistem önerisi(yorumlarınız)
Merhaba arkadaşlar,
Autocad için bir bilgisayar toplamam gerekiyor. Çok üst bir sisteme gerek yok. Ancak 1200-1400 tl civarına uygun bir sistem düşündüm. Eleştirileriniz veya önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler...

Cpu: Core i5 3570 Soket 1155 3.4GHz 6MB Cache 22nm İşlemci

Anakart: ASUS P8H77-V LE INTEL H77 SOKET 1155 DDR3 2200MHZ(O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 HDMI ANAKART

Ekran Kartı: SAPPHIRE HD6850 DUAL-X GDDR5 2GB 256BIT AMD RADEON DX11 EKRAN KARTI

RAM: CORSAIR 8GB VENGEANCE DDR3 1600MHZ CL9 SIYAH TEK MODÜL RAM

PSU: CORSAIR CX SERİSİ 80PLUS 500W GÜÇ KAYNAĞI

Kasa: EVEREST 707BK CAVALIER MIDT ATX SİYAH KASA
HDD veya SDD toplam fiyat durumuna göre alınacak önerileriniz için şimdiden teşekkürler...
B
10 yıl
popüler virüslerin kullandığı dosya gizleme tekniği hakkında sorum var
merhaba arkadaşlar
son günlerde çok popüler bir virüs var. flaş belleğin içindekileri boş( ) isimli bir dizine taşıyor ve flaşı açtığınızda flaşı boş görüyorsunuz. "*.*" şeklinde arama yapınca flaş içeriğine ulaşabiliyorsunuz. yani verilere tabi ki bir şey olmuyor. peki windows'daki bu tuhaf dosya gizleme olayı nedir? ben bir virüs olmadan nasıl yapabilirim? sonuçta güzel bir gizleme yöntemi. yeni klasöre alt+0160 ismini verince klasör adı boş tamam da klasör görünüyor. bu virüs işini nasıl yapıyor? bilen varsa şimdiden çok teşekkürler.
biraz daha açıklamak gerekirse:
bu virüs tarafından etkilenmiş bir flaşı ubuntu'ya veya android'e taktığımda boş isimde bir klaör, o klasörün içinde de flaşta olanlar var. ama aynı şekilde boş isimli klasör oluşturunca gizli olmuyor. peki gizli yapmak için için hangi karakter kullanılıyor ya da bu isimlendirmeye ek olarak ne yapılıyor?
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
DH Uygulaması
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
DH App Store Uygulaması DH Google Play Store Uygulaması
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.
DH Mobil Uygulaması
Yeni bir sürüme kadar uyarıyı gizle