MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Binbaşı
22 Temmuz 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
6 üye
Görüntülenme (?)
513 (Bu ay: 18)
Gönderiler Hakkında
dün
TOGG inşaatı hızla yükseliyor: Büyük proje canlı yayında izlenecek. Bataryası Gemlik'te üretilecek.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) Gemlik Tesisi’nde başlayan inşaat çalışmaları hızla devam ediyor. Boyahane, enerji, gövde ve giriş binalarının altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından inşaat temelden yükselmeye başladı. Fabrika inşaatının son hali ise drone ile havadan görüntülendi. Devasa tesise kurulan canlı yayın sistemi ile inşaat çalışmaları 7 gün 24 saat sosyal medyadan canlı izlenecek.


https://www.yenisafak.com/ekonomi/togg-insaati-hizla-yukseliyor-buyuk-proje-canli-yayinda-izlenecek-3617896

dün
Adım adım Ay'a. 2023 de Ay'a sert iniş yapacak roket motoru ateşlendi.
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/2b/14/21/2b1421904869fbece828f272dd38c37e.jpeg&t=0&width=480&text=1Ay'a gidecek uzay aracı ilk kez ateşlendi: Milli roket motoru ilk sınavını başarıyla geçti


Milli Uzay Programı kapsamında 2023 yılında Ay'a gönderilmesi hedeflenen insansız uzay aracında kullanılacak milli ve özgün hibrit roket motoru, ilk sınavını başarıyla geçti.


illi ve özgün hibrit roket motorları geliştiren Delta V'nin İstanbul Şile'deki Roket Motoru Ateşleme Tesisi'nde düzenlenen toplantıda 2023'te Ay'a sert iniş yapması planlanan uzay aracının geliştirme çalışmaları ele alınırken, hibrit roket motorlarının ateşleme sistemleri, yüksek basınçlı kompozit tanklar, vana ve regülatör sistemleri detaylı olarak masaya yatırıldı.


TARİHİ TEST


Heyet, toplantının sonunda roket motorları testlerinin yönetildiği komuta merkezine geçti. Alınan güvenlik önlemlerinin ardından ateşleme için geri sayım başlatıldı.

İlk olarak Delta V tarafından geliştirilen ve uzay sınırını aşacak Hibrit Sonda Roketi’nin (SORS) itki sistemi dikey ateşleme testi yapıldı.

İkinci ateşleme ise Milli Uzay Programı’nın 2023 yılında 'Ay'a Sert İniş' görevinde kullanılması planlanan hibrit roket motoru için yapıldı. Yapılan testler başarıyla sonuçlandı. İki motor da planlanan süre boyunca sorunsuz şekilde çalıştı.


SORS ateşlemesi, hem de Ay misyonunda kullanılması planlanan hibrit motorun ilk ateşlemesini gerçekleştirdiklerini belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, testlerde 50 saniye gibi hedeflenen süre bulunduğunu söyleyerek, "Bu 50 saniyelik ateşlemenin tamamını başarıyla bitirdi. Ay misyonunda kullanılabilecek motorun ilk denemeleri başarıyla yapıldı" dedi.


MAYIS'TA SİNOP'TA ATEŞLENECEK


Sıvı oksijen oksitlemeli hibrit motor teknolojisinin çok önem verdikleri yeni bir teknoloji olduğunu, ateşlemeleri başarıyla gerçekleştirdiklerini ifade eden Bakan Varank, "Sonda roket motorunun bir örneği, inşallah mayıs ayında Sinop'tan ateşlenecek. Önemli mesafeleri kat etmesini planlıyoruz. 2023'te biz Ay misyonu hedefimizin ilk ayağını başarabileceğimizi düşünüyoruz. Yani uzay aracımızı inşallah Ay ile buluşturacağız. Türk bayrağını Ay ile buluşturmuş olacağız. Bu manada motorun ilk ateşlemesini burada yapmak bizim açımızdan mutluluk ve gurur verici" diye konuştu.


ADIM ADIM AY'A GİDİYORUZ


Delta V Genel Müdürü Arif Karabeyoğlu ise, her iki motorun da beklenen performansı tam manasıyla sağladığını vurgulayarak, "İstediğimiz ateşleme sürelerini elde ettik. Ay'a gidecek uzay aracının roket motorunu test ettik. Adım adım aya gidiyoruz" dedi.


https://www.yenisafak.com/teknoloji/aya-gidecek-uzay-araci-ilk-kez-ateslendi-milli-roket-motoru-ilk-sinavini-basariyla-gecti-3617907

geçen hafta
Son dakika… Montrö bildirisine imza atan emekli amirallere gözaltı.

Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne ilişkin ortak açıklama yapan 103 emekli amiralle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, imzacılardan 14 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. 10 emekli asker gözaltına alınırken, dört kişi yaş durumları göz önüne alınarak ifadeye çağrıldı.


104 emekli amiral, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile ilgili sözleri sonrası başlayan tartışmalara ve Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı'nın “takke ve cübbe” giydiği bir fotoğrafının basına yansımasına ilişkin ortak bir bildiri yayınlamıştı…

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise 103 emekli amiralin açıklaması ile ilgili soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

10 EMEKLİ ASKER GÖZALTINA ALINDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal gözaltına alındı.

Yaş durumları nedeniyle emekli amirallerden Atilla Kıyat, Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu ve Mustafa Özbey ise ifadeye çağrıldı.

Sekiz emekli amiralin İstanbul'da, ikisi ise Ankara'da gözaltına alındığı, İstanbul’daki emekli askerlerin Ankara’ya götürüldüğü öğrenildi.

Emekli amirallerin evlerinde arama başlatıldığı belirtildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

– Cumhuriyet Başsavcılığımızca 04.04.2021 tarih ve 2021/74463 soruşturma sayılı dosya üzerinden Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’ne yazılan talimata istinaden, bildiriyi hazırlayan ve yayımlanma sürecinde aktif olarak faaliyet göstererek imza listesinde yer alan diğer kişiler tarafından imzalanmasını sağlayan kişilerin açık kimlik ve adres bilgilerinin tespit edilerek bildirilmesi üzerine 10 şüphelinin, üzerilerine atılı suçun niteliği ile delillerin yok edilmesinin önüne geçmek ve varsa başka şüphelilerin de ivedilikle tespit edilmesini sağlamak amacıyla gecikmesinde sakınca bulunması nedeniyle, 05.04.2021 tarihinde eş zamanlı olarak gözaltına alınmalarına / gözaltına alınmalarına yönelik talimat yazılmasına, arama / el koyma işlemi yapılmasına, 4 şüphelinin ise belirlenen adreslerindeki arama / el koyma işlemlerinin icrasından sonra yaş durumları göz önüne alınarak gözaltına alınmaksızın 3 gün içerisinde Ankara İl Emniyet Müdürlüğüne müracaat etmelerinin kendilerine tebliğine karar verilmiştir.


– Gözaltına alınmasına karar verilen şüphelilerin tamamı yakalanarak gözaltına alınmış, tüm şüphelilere ilişkin arama ve el koyma işlemleri usulünce icra edilmiştir. Soruşturmaya, elde edilen deliller ışığında çok yönlü olarak devam edilmektedir.

GÖZALTINA ALINAN VE İFADEYE ÇAĞRILAR EMEKLİ ASKERLERİN SON GÖREVLERİ

Turgay Erdağ: Sahil Güvenlik Komutanlığı Kurmay Başkanı

Ali Sadi Ünsal: Gölcük Ana Üs Komutanı

Can Erenoğlu: Sahil Güvenlik Komutanı

Atilla Kezek: Sahil Güvenlik Komutanı

Alaettin Sevim: Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı

Ergun Mengi: Hücumbot Filosu Komutanı

Kadir Sağdıç: Güney Deniz Saha Komutanı

Cem Gürdeniz: Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanı

Atilla Kıyat: Kuzey Deniz Saha Komutanı

Engin Baykal: Aksaz Deniz Üs Komutanı

Cemil Şükrü Bozoğlu: Denizaltı Filosu Komutanı

Mustafa Özbey: Donanma Kurmay Başkanı


https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/son-dakika-montro-bildirisine-imza-atan-emekli-amirallere-gozalti-6354220/

geçen hafta
TEİ PD-180' de malzeme mühendisliği sayesinde motor bloğu hafifletilecek ve daha fazla güç üretecek.
geçen hafta
Emek - Şehir Hastanesi hattının temeli atıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Şehir Hastanesi'ne kesintisiz ulaşımın sağlanabilmesi amacıyla projelendirilen, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca yaptırılacak Emek - Şehir Hastanesi Raylı Sistem Hattı’nın temeli Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun da katıldığı törenle atıldı.


BURSA (DÜNYA) - Bünyesindeki 6 farklı hastanede toplam bin 355 yatak kapasitesi ile özellikle pandemi sürecinde Bursa’nın sağlık hizmetleri yükünü önemli ölçüde çeken Bursa Şehir Hastanesi’nde kesintisiz ulaşımın sağlanması amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen Emek – Şehir Hastanesi Raylı Sistem Hattı’nda imalat resmen başladı. Bakanlar Kurulu kararı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na devredilen 6.1 kilometrelik 4 istasyonlu hattın temeli, Şehir Hastanesi arkasındaki alanda düzenlenen törenle atıldı. Bursalıların hastaneye kesintisiz ve konforlu ulaşımını sağlayacak olan projenin temel atma törenine Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bursa Valisi Yakup Canbolat, AK Parti Bursa Milletvekilleri, İlçe Belediye Başkanları, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan ve çok sayıda davetli katıldı.


Raylı sistem ağı genişliyor


Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, sadece ulaşım alanında değil, Bursa-Ankara arasında adeta mekik dokuyarak spor projelerinden kentsel dönüşüm uygulamalarına varıncaya kadar birçok alanda devletin gücünü Bursa’da hissettirdiklerini söyledi. Şehir Hastanesi Hattı’nın da Ankara temaslarının meyvelerini toplamak adına önemli bir gelişme olduğunu ifade eden Başkan Aktaş, “Biz yaklaşık 2 yıl önce Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızda bazı görüşmeler yaptık. Projelerimiz Sayın Cumhurbaşkanımıza sunuldu ve nihayetinde bugün Emek – Şehir Hastanesi Hattı’nın temelini atıyoruz. Bu vesileyle, Bursa’ya ilgilerini esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza, Ulaştırma Bakanlığı’mızın değerli çalışanlarına, süreci yakından takip eden milletvekillerimize özellikle teşekkür ediyorum. Şu anda Bursa’mızın mevcut raylı sistem hattı tramvay hatlarıyla birlikte toplam 47,2 kilometredir. 6,1 kilometre uzunluğundaki Emek-Şehir Hastanesi Hattı ve 9 kilometrelik Kent Meydanı-Terminal Hattının eklenmesi ile birlikte toplam raylı sistem hattımız 62 kilometreye çıkacak. Bu hat ile şehir içi raylı sistem hattımız hem Bursa Şehir Hastanesi’ne hem de Balat’a yapılması planlanan Bursa-Ankara Hızlı Tren Hattı istasyonuna bağlanmış olacak” dedi. Başkan Aktaş, konuşmasında Üniversite Hattı’nı Görükle’ye uzatacak 4,5 kilometrelik hat için de Bakan Karaismailoğlu’ndan destek istedi.


Bursa’ya 27 milyarlık yatırım


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da son 19 yılda Bursa’nın sadece ulaşım ve iletişim altyapısına 12 milyar 830 milyon lirası Yap-İşlet-Devret kapsamında olmak üzere yaklaşık 27 milyar 485 milyon liralık yatırım aldığını söyledi. Bursa’nın 2003’te 194 kilometre olan bölünmüş yolunu 598 kilometreye çıkardıklarını ifade eden Karaismailoğlu, İstanbul -Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu, Bursa Çevre Otoyolu, Bursa-İnegöl-Bozüyük-Ankara Sınırı Yolu, Bursa-Karacabey Yolu, Bursa-Mudanya gibi nice yolu, bölünmüş yol haline getirdiklerini hatırlattı. Bursa’yı demiryolu konforu ve hızı ile yeniden buluşturmak için çalıştıklarını kaydeden Karaismailoğlu, “Ankara-İstanbul YHT hattına bağlantılı olarak Bursa-Yenişehir-Osmaneli arasında hızlı tren hattı inşa ediyoruz. Şu anda, 106 kilometre uzunluğundaki Bursa-Yenişehir-Osmaneli arasında iki kesim halinde yapım çalışmalarımız devam ediyor. 56 kilometre uzunluğundaki ilk kesim olan Bursa-Gölbaşı-Yenişehir hattında altyapı çalışmalarında yüzde 74,8 fiziki ilerleme sağladık. 50 kilometre uzunluğundaki Yenişehir-Osmaneli’nin arasında da çalışmalara başlıyoruz” diye konuştu.


Metro konforu


Büyükşehirlerde vatandaşların metro konforundan yararlanması için bakanlık olarak önemli yatırımlar yaptıklarını dile getiren Karaismailoğlu, İstanbul, Kayseri ve Kocaeli’de Şehir Hastanelerine raylı sistemi ulaştırdıklarını vurguladı. Bursa Şehir Hastanesine vatandaşların konforlu ulaşımını sağlayacak 6 kilometrelik metroyu inşa etmenin de kendilerine nasip olduğunu ifade eden Karaismailoğlu, “Bugün Emek-YHT Gar-Şehir Hastanesi Metro Hattı ile bu dev ulaşım yatırımlarına bir yenisini daha ekliyoruz. Bursa’mızda 4 İstasyonla hizmet verecek, 6 kilometre uzunluğundaki Emek-YHT Gar-Şehir Hastanesi Metro Hattı ile yeni bir başlangıç daha yapıyoruz. Mevcutta işletmede olan Emek-Arabayatağı Metro hattı; yapacağımız uzatma ile Mudanya Bulvarını kat ederek YHT Gar ve nihayetinde Şehir Hastanesi’ne ulaşacak ve Bursalı vatandaşlarımızın bu istikametlere ulaşmaları kolaylaştıracaktır. Hattımız aç-kapa yöntemiyle inşa edilecek, bittiğinde caddelerin altından geçen ve yüzeyde alan işgal etmeyen bir sistem olarak çalışacaktır. Ulaşım ve iletişim altyapısına yapılan yatırımlarla Bursa mevcut etkinliğini artıracak, Türkiye’nin geleceğine yaptığı benzersiz katkılara yenilerini ekleyecektir. Emek-YHT Gar-Şehir Hastanesi Metro Hattımızın başta Bursa olmak üzere tüm ülkemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi. Konuşmaların ardından Emek – YHT Gar- Bursa Şehir Hastanesi Hattı’nın temeli atıldı.


https://www.dunya.com/sehirler/emek-sehir-hastanesi-hattinin-temeli-atildi-haberi-616632

geçen hafta
Ankara'da tedavi edilen Covid- 19 hastalarının yarısı Şehir Hastanesi'nde.

Dün Ankara Şehir Hastanesi'ndeydim. Sıramız geldi, ilk doz aşımızı olduk. Bu vesile ile gerek sağlık sistemimize gerekse milli hasletlerimize dair çok yönlü gözlem fırsatı buldum.

Öncelikli konu tabii ki pandeminin seyri...


 Ankara'da tedavi edilen Covid- 19 hastalarının yarısının Şehir Hastanesi'nde olduğu dikkate alındığında, kontrollü normalleşme döneminde yatan hasta sayısında gözlenen 3 kat artışı dikkatle not etmek gerek. Trend yukarı yönlü olmakla birlikte, nispeten yatay seyre dönme eğiliminin başlaması ise umut verici.


 Çocuklarda, koronavirüs tablosuna ilişkin yorum ve değerlendirmelere gelince... Oransal olarak, önceki zirve dönemlerine kıyasla daha farklı bir görünüm söz konusu değil. Tedaviye cevap verme oranları ise yüksek.


 Bir başka husus, Şehir Hastanesi'nin, tedavi hizmetlerinin yanı sıra klinik çalışmalar ve tıbbi cihazlar noktasında kaydettiği mesafe. Türkiye'nin aşılarının ikisinin insan deneyleri yakında Bilkent'te başlayacak. Ayrıca, her yıl ciddi döviz çıkışına sebep olan tıbbi cihazların bakım ve onarımı için Şehir Hastanesi'ndeki yerli ve milli kapasite kullanılacak.

Ve milli dayanışma gücümüzün örnekleri...

Salgının ilk şok dalgasının vurduğu günler... Koordinatör Başhekim Aziz Ahmet Sürel'in odasının kapısı açılır. Bir vatandaş kısaca kendisini tanıtır. Tıbbi maske tedarik edebileceğini söyler. Ki o sırada pek çok Avrupa ülkesi birbirlerinin koruyucu sağlık ekipmanlarına el koymaktadır! Esasen savunma sanayii alanında çalışan şirket sahibi, "Başlangıçta 100 yeter mi?" diye sorar. Hocalar, "500 mümkün mü?" diyecek olur. Vatandaş, ikiletmez "500 bin adet üretir, gönderirim" der. Doktorlar, 500'ün, 500 bin adet olduğunu duyunca, bir hayli şaşırır. Ve o yok zamanda toplam 5 milyon adet tıbbi maske hibe edilir. Sonra... Sadece isminin Volkan olduğunu söyleyen vatandaş, sessizce işine döner.


 Yine o yok günlerde MKE, "teknik resmini çizip gönderin, hemen maske üretiriz" güvencesi ile sağlık çalışanlarını rahatlatır ve dediğini başarır.


 Derken bir büyük kulübün taraftar derneğinin temsilcileri gelir, "İmzalı 30 formayı, sağlık çalışanlarımıza moral olması için hediye etmek istiyoruz" der.


 Bir sitenin hanım sakinleri ise ev yemekleri yapar ve hastane personeline ulaştırmak istediklerini söyler.


 Bir diğer çarpıcı fedakarlık... Solunum cihazının dünyada arandığı günlerde, iki girişimcimiz daha önce kendi imkanlarıyla geliştirdikleri ve belli seviyeye getirdikleri cihazı, tüm telif hakları ile birlikte devlete bağışlar. Pek çok ülkeye ihraç edilen o cihazlar Türkiye'de ve dost ülkelerde nice canları kurtarır.

Ve nihayet...

Bir paragraf da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca için...

Salgınla mücadele boyunca ülkenin dört bir yanındaki hastane yöneticilerinden gelen talepleri anında karşılamasının bilhassa anlatıldığını belirtelim.

Süreç boyunca iletişimi "çıkışlıinişli" grafik izlese de... Tüm eleştirilere karşın...

Bakan Koca hayatın olağan akışının sürdürülebilirliği, hastane yükünün yönetimi, aşı milliyetçiliğinin yaşandığı ortamda tedarik zinciri kurulması bağlamındaki üstün gayretleriyle de zikrediliyor.


https://www.sabah.com.tr/yazarlar/muderrisoglu/2021/04/03/sehir-hastanesinde-bir-gun

geçen hafta
Bahçeli'den 'bildiri' tepkisi: Rütbelerini sökün, emekli maaşları kesilmelidir

Bahçeli'den 'bildiri' tepkisi: Rütbelerini sökün


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, emekli amirallerin bildirisine tepki göstererek, "Muhtıra tarzında hazırlanarak gece yarısı servisi yapılan bildiride imzası bulunan amirallerin rütbeleri sökülmelidir" dedi.

MHP Lideri Bahçeli, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 'Montrö bildirisi' yayınlanan emekli amirallere tepki gösterdi. Bahçeli, "103 emekli amiralin ortak imzalı yayımlamış oldukları anti demokratik ve tehditvari, aynı zamanda vesayetçi bildiriyi Milliyetçi Hareket Partisi nefretle lanetlemekte ve reddetmektedir. Bu kapsamda partimizin görüşü olarak derhal alınması gereken önlemler şu şekildedir: Muhtıra tarzında hazırlanarak gece yarısı servisi yapılan bildiride imzası bulunan amirallerin rütbeleri sökülmelidir. Emeklilik hakları kaldırılmalı, emekli maaşları kesilmelidir. Açıklanan bildirinin çok yönlü adli ve idari soruşturması yapılmalıdır. Ayrıca 103 vesayetçi amiralin imzasıyla yayımlanan bildirinin arkası ve önü kararlılıkla araştırılmalı, bu rezaletin içinde kimlerin olduğu tevsik ve tespit edilmelidir. Konu vatandır, konu demokrasidir, konu milli iradedir. Taviz veya gecikmenin bedeli hiç kuşkusuz ağır olacaktır" ifadelerini kullandı.


https://www.dha.com.tr/politika/bahceliden-bildiri-tepkisi-rutbelerini-sokun/haber-1819311

geçen hafta
İHA’mız ya da füzemiz, üzerinde hiçbir GPS alıcısı olmadan da uçuş yapabilecek.

Gramı 50 dolara ileri teknoloji ihracatı


Bakan Varank, elektronik harp teknolojileri konusunda kritik bileşenleri üreterek, gram başına yaklaşık 50 dolarla ihracat gerçekleştiren Tualcom'ı ziyaret etti


Tualcom Genel Müdürü Tunahan Kırılmaz ve Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Salih Erdem’den bilgi alan Varank, sunumun ardından Ar-Ge çalışmalarını yerinde inceledi. 

İHRACAT ARTIYOR

Tualcom Genel Müdürü Kırılmaz, özellikle İHA, SİHA, füze ve mühimmatların alt sistemlerini geliştirdiklerini ifade ederek, şunları söyledi:

“Ürünlerimiz, yüksek teknolojili ve oldukça küçük boyutlu olmaları nedeniyle tüm platformlara entegre edilebilen yapılarıyla tercih ediliyor. Yabancı muadillerden daha başarılı performans sergileyebiliyoruz. Bu sayede de yoğun talep görüyoruz.”

Geçen yıl 1.5 milyon dolarlık dış satım gerçekleştirdiklerini söyleyen Kırılmaz, Almanya, İngiltere, Fransa, Brezilya, Güney Kore, İtalya ve Pakistan’ın da aralarında bulunduğu pek çok ülkeye ürün ihraç ettiklerini bildirdi. Tunahan Kırılmaz, “Bir ülkeye satış yaptığımızda diğer ürünlerimize de talep oluyor. Gram başına 40-50 dolar mertebesinde katma değeri olan ürünler geliştiriyor ve ihraç ediyoruz” diye konuştu.

BOYUT AVANTAJI

Füze ve mühimmat projelerinde şirketin ürünlerinin kullanılmaya başlandığını belirten Kırılmaz, geliştirdikleri ‘Anti-Jam’ sisteminin yüksek başarı ve küçük boyutları sayesinde büyük ilgi gördüğünü dile getirdi.

Kırılmaz, 8 antenli ‘Anti-Jam’ sistemi geliştirdiklerini, bu sistemin de yüksek performansıyla İHA ve SİHA platformlarında talep edileceğini ifade etti.

MİLLİ KONUMLAMA SİSTEMİ

GPS ve GNSS’den bağımsız milli konumlama sistemi üzerinde çalıştıklarını bildiren Kırılmaz, şunları kaydetti:

“Platformlarımız kendi konumlarını milli çözümlerimizle sunabilecek. İlk denemelerini yapmaya başladık, çeşitli uçuşlarda gösterimlerimizi yapıyoruz. Bu sistem platformlarımız için global navigasyon uydularına ihtiyaç duymadan kendi milli çözümlerimizle bölgesel bir navigasyona uyum sağlayabiliyor. Böylelikle bir İHA’mız ya da füzemiz, üzerinde hiçbir GPS alıcısı olmadan da uçuş yapabilecek.”

Kırılmaz, Türkiye’nin Milli Uzay Programı’ndaki hedeflerine özellikle haberleşme, telemetri ve milli navigasyon sistemi tarafında ciddi katkı sunabileceklerini ifade etti.

KAYNAK: MİLLİYET

geçen hafta
Martta bir ilk oldu ve geçen yıla göre 42,2'lik artışla 18 milyar milyar dolar ihracat oldu.

İhracatta son 7 ayın 6'sında rekor kırıldı


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, son 7 ayın 6'sında aylık ihracat rekoru kırdıklarını belirterek, "Salgın sonrası kaydedilen bu başarı, ihracatımızın geleceği adına ümitlerimizi büyük oranda artırdı." dedi.


https://www.yenisafak.com/ekonomi/ihracatta-son-7-ayin-6sinda-rekor-kirildi-3616692

geçen hafta
Lacoste %100 yün bere HS10 koduyla 116 tl. çeşitli renk seçenekleri ile birlikte.

Arkadaşlar fiyatının yüksek olduğunu biliyorum ama bu mesajı markayı ucuza arayanlar için açtım, belki bu model bereleri beğenirsiniz, ben bir kaç ay önce kendi sitesinden daha değişiğini almıştım. Artık yün kaban yerine haki mont giymeyi düşündüğüm için ve saçlarımı yaptığımdan dolayı size tavsiye ettiğim bereyi almıyorum.


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/5b/10/44/5b104405b333701d13763eec91f3833b.jpeg&t=0&width=480&text=1


https://www.occasion.com.tr/lacoste-erkek-gri-bere-rb3531/?integration_renk=RJ8

DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.