MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Yarbay
03 Mayıs 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
11 üye
Görüntülenme (?)
180 (Bu ay: 2)
Gönderiler Hakkında
dün
Silinsin

Silinsin

2 ay
Silinsin

Silinsin

3 ay
Silinsin

Silinsin

4 ay
Silinsin

Silinsin

6 ay
DVD Sürücü, DVD okumuyor

ASUS marka DRW-24D5MT Optik Sürücü kullanıyorum. CD türünü sorunsuz bir şekilde okurken DVD türünü okumuyor. Optik Sücürünün bozuk olduğunu sanmıyorum çünkü bozuk olsa CD türünü de okumazdı diye düşünüyorum. Bana sanki Mekanik bir problemden çok yazılımsal bir sorun varmış gibi geliyor. Bu sorunu çözebilmemin bir yolu var mı?

8 ay
Bilgisayar boot olmama sorunu
AMD Ryzen 5 2600 3,4GHz
ASUS TUF B450M-PLUS GAMING
G.SKILL Sniper X DDR4-3000MHz 16GB(2x8GB)
MSI GTX 1650 GAMING X 4G
Western Digital WD10EZEX (1TB)
Crucial BX500 (240GB)
Thermaltake TR2 S 500W

Yukarıda yazmış olduğum sistemi kullanıyorum hatta bu mesajı da yine bu bilgisayardan yazıyorum. Öncelikle Bilgisayarımda anlam veremediğim bir sorun var. Bilgisayarı prizden çıkartıp, tekrar prize taktığım zaman bilgisayar açılıyor içindeki tüm ışıklar yanıyor, fanlar dönüyor ama bilgisayar boot olmuyor ve anakartın arkasına takılı olan Klavye, Mouse ve Kulaklık gibi cihazlara elektrik gitmiyor. Doğal olarak Ekrana da görüntü gelmiyor tabi ki.

Bu arada ben bilgisayarı her açtığımda normal olarak bir kısa bip sesi duyuyorum. Bir kısa bip sesinin de "Her şeyin normal olduğunu ve bilgisayarın normal şekilde boot olduğu" anlamına geldiğini biliyorum yani bir kısa bip sesi anlam olarak "Sorun yok" demek gibi bir şey. İşin tuhaf tarafı ise yukarı yazdığım sorunu yaşadığım zaman da yine her şeyin yolunda olduğu anlamına gelen bir kısa bip sesi geliyor ama bilgisayar boot olmuyor. Yani Anakart üzerinden de sorunu tanımlamama yardımcı olacak "her şeyin yolunduğu olduğu" anlamına gelen bir kısa bip sesi dışında herhangi bir bip sesi vs. de gelmiyor.

Belkide ekran kartın da sorun vardı diye GT710 ekran kartını takarak bilgisayarı açmayı denedim ama herhangi bir fark olmadı. Yani böylece ekran kartını elemiş oldum. Ramlerden bir tanesini çıkartarak bilgisayarı açmayı denedim yine bir farklılık olmadı yani sorun muhtemelen RAM kaynaklı da değil.

Geriye sadece İşlemci, Anakart ve Güç Kaynağı üçlüsü kalıyor...

Ben bu sorunun neden olduğunu bir türlü çözemedim. Peki o halde sen bu Bilgisayarı nasıl açtın diye sorabilirsiniz. Bu sorunu yaşadığım zaman bilgisayar açılana kadar bilgisayarı sürekli açıp kapatıyorum, prizden çıkartıp tekrar prize takıyorum hatta belki bilgisayar da statik elektrik birikmiştir belki diye prizden çıkartıp açma tuşuna 15-20 saniye basılı tutuyorum. Şansım varsa eğer bilgisayar açılıyor ama şansım yoksa yine başarılı olan kadar bu dediğim şeyleri tekrarlıyorum.

Mesela Bilgisayar şuan açık yani sorunsuz çalışıyor. İşlemcide belki sorun vardır diye Cinebench R20 açtım ama bir sorun olmadı. AIDA64 üzerinden İşlemciyi zorlayan testler yaptım yine bir sorun olmadı. Saatlerce oyun oynadım yine bir sorun olmadı. Yani bana soracak olursanız İşlemcide de sorun yok. Hatta bu kadar ağır test ve oyun oynama sürecinden sonra güç kaynağında sorun olsaydı bilgisayar cortlardı direk. Yani Güç Kaynağında da bir problem yok bence.

Geriye sadece Anakart kalıyor bu durumda.

Bu bahsettiğim sorunu sadece ama sadece Bilgisayarı prizden çıkartıp, tekrar prize taktığım zaman yaşıyorum yani bilgisayar bir süre elektriksiz kaldığı zaman bu sorun ortaya çıkıyor. Bilgisayarı prize taktığım zaman Anakart acaba şase filan mı yapıyor? Ya da bilgisayar kasasına elimde dokunduğum zaman vücudumda biriken elektrik kasaya geçiyor oradan Anakart şase mi oluyor? Yani bence Elektriksel bir sorun var gibi gözüküyor ama hala kesin emin olamıyorum. Sizin bir fikriniz var mı? Şuan yaşadığım apartmanda topraklama yok diye biliyorum sizce Akım Korumalı bir priz alsam bu yaşadığım sorunlar ortadan kalkar mı?
10 ay
Chrome'da müzik dinlerken sürekli takılması
Genelde bu durum oyun oynarken başıma geliyor. Oyun oynarken bir yandan da müzik dinlemeyi sevdiğim için Chrome üzerinden Youtube'a girip müzik açıyorum arka planda çalsın diye ama eğer ki Chrome'un penceresini küçültüp aşağıya almaz isem arka planda çalan müzikler sürekli kesik kesik yani takıla takıla çalıyor. Alt+tab yapıp tekrar masaüstüne döndüğüm zaman ise müzik normal şekilde çalmaya devam ediyor. Galiba Chrome'a en son gelen güncelleme ile böyle bir sorun çıktı çünkü daha önce böyle bir sorun yaşadığımı hatırlamıyorum. Aynı şeyi Opera ve Microsoft Edge ile de denedim ama bir sorun yaşamadım sadece Chrome sorun çıkartıyor.
2 yıl
Televizyonu yaptırmaya değer mi?
LG 42LS575S Televizyonumuz var. Bir süre çalıştıktan sonra ekran sanki kapalıymış gibi kararıyor ama sesler gelmeye devam ediyor. Muhtemelen LED'ler bozuldu. Biraz araştırma yaparak aşağı yukarı 850 TL gibi bir fiyat ödeyerek TV'yi tamir olabileceğini öğrendim yani LED'lerin yenileri ile değiştirilmesi bu kadar tutuyor. Sizce bu TV'yi yaptırmaya değer mi yoksa yenisi almak mı daha mantıklı?
2 yıl
Silinsin
Silinsin
2 yıl
Bios Güncellemesi ile ilgili soru
TUF B450M-PLUS GAMING Anakartım var. Bu Anakartı aldığımda BİOS olarak 0601 Sürümü ile yüklü gelmişti. ASUS'un sitesinden baktığımda 0601'den sonra 5 tane BİOS daha çıkmış olduğunu gördüm. Şimdi benim bu 5 tane BİOS güncellemesini sırasıyla mı yüklemem gerekiyor yoksa direk en son çıkan BİOS'u yüklesem sorun olur mu?
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.