MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt
B

Çavuş
12 Eylül 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
28 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
B
6 yıl
Araçlara Karakutu Zorunluluğu Geliyor !!
Lütfi Elvan: Yollara fiber internet, tüm araçlara karakutu...
Bakan Elvan’ın verdiği bilgiye göre bütün yollar fiber optikle internete bağlanacak, tabelalar akıllı olacak. Araç içinde sürücüyü hata yaptığında uyaran akıllı sistemler ile karakutu da zorunlu olacak. Karakutu kaza ve yer bilgilerini anında verecek.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, ‘Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemi’ni anlattı. Elvan’ın verdiği bilgiye göre yollarda tabelalar akıllı olacak. Toplu taşımada tek kart kullanılacak. Araçlara karakutu zorunlu olacak. Bakan Elvan’ın açıklamaları şöyle:

Yollara tek merkezden takip

Ülkemiz kısa süre içinde gelişmiş ülkelerin standardında kara, hava, deniz ve demiryollarına sahip oldu. 12 yılda 17 bin 615 kilometre bölünmüş yol yaptık. Şimdi biz bu yolları teknolojiyle donatacağız. Yol güzergahı üzerindeki tüm akıllı sistemleri bir merkezde birleştireceğiz. Tüm ulaşım ağı kendi içinde ve dünya ile entegre olacak.

Yerli yazılım kullanıyoruz

Akıllı ulaşımın mimarisini hazırlıyoruz. Hangi hizmetler, kim tarafından verilecek sorularının cevaplarını ortaya koyacağız. Yazılım ve donanımda yerli üretimin teşviki için üniversite-kamu-sanayi işbirliği ile yürütülecek proje programları geliştireceğiz.

Karayollarına genişbant

Karayollarımızdaki şerit çizgilerini ve trafik levhalarını uluslararası standartlara uygun şekilde düzeltip fiber optik ve benzeri genişbant şebekelerini, karayollarımızın altyapısı boyunca yeterli olacak şekilde tamamlatacağız. Trafikte kullanılan ışık ve işaretlerde çevreci ve led teknolojisi gibi enerji verimliliğini artıracak teknolojiler kullanılacak.

Bilgiler anında tabelada

Her ilde Trafik Yönetim Merkezleri kuracağız. Karayolu üzerindeki kameralar ve algılayıcılar tarafından toplanan bilgiler, bu merkezlere iletilecek; bu bilgiler sürücülerle, yolcularla ve diğer ilgili yerlerle paylaşılacak. Bir yolda yapım çalışması veya sürücünün uyarılması gerekli bir durum varsa bu uyarıları değişebilen levhalar üzerinden mesaj işaretleriyle sürücülerimizle paylaşılacak.

Akıllı kavşaklar geliyor

Şehir içi ulaşımda araç yoğunluğuna göre trafik sinyalizasyonunu düzenleyen akıllı kavşak kontrol sistemleri ile trafik akışını hızlandıracağız.

Kameralarla anında takip

Şu anda mevcut MOBESE/TEDES sistemleri ile yeni kuracağımız TEDES’lerimizi, AUS mimarisine entegre edeceğiz. Sistemler üzerinden acil durumlara yetkili birimler anında müdahale edebilecek, trafik kuralı ihlali yapanlar olursa yine emniyet teşkilatımız tespit edip haklarında gerekli işlemler yürütülebilecek.

E-Call cihazı zorunluluğu

Araçlarımız için ‘e-call’ cihazı zorunluluğu getireceğiz. Bu cihaz sayesinde olası bir kaza durumunda olay yeri bilgisini acil durum ekiplerine gönderecek bir sistemi hayata geçirmiş olacağız. Bu durum aynı zamanda trafik polisimizin ve kazazede vatandaşlarımızın işini de kolaylaştıracak.+

Yol bilgileri cebinizde

Mobil uygulamalar yaygınlaştırılacak ve vatandaş evden çıkmadan önce kullanacağı güzergaha dair trafik yoğunluğu, kaza, yol onarımı-bakımı, hava durumu ve benzeri bilgileri edinebilecek. Böylece seyahat süreleri kısalacak.

Toplu taşımada tek kart

Tüm şehirlerimizde ve tüm toplu taşıma araçlarında kullanılabilecek tek bir ödeme sistemine geçeceğiz. Yani bir vatandaşımız üzerinde kendi isminin olduğu ulaşım kartı ile Ankara’da, Elazığ’da, Şanlıurfa’da, Ağrı’da, Bilecik’te veya İstanbul’da metrosundan otobüsüne, vapurundan metrobüsüne kadar tek bilet kullanacak.

Görme engelliye ‘gören göz’

Otobüs filoları bir plan dahilinde dö-nüştürülecek. Görme engelliler içi hazırlanan ‘Gören Göz’ün akıllı duraklarla haberleşmesini sağlayacağız.

Sürücüyü uyaran sistem

Sürücüyü destekleyen araç içi kontrol ve güvenlik sistemleri belirleyip bunlardan hangilerinin piyasaya yeni girecek araçlarda zorunlu hale getirileceğini belirleyeceğiz. Örneğin şeritten ayrılma uyarı sistemi zorunlu hale getirildiğinde araç şeritten kaydığı anda bir uyarı ile sürücüyü uyaracak. Bununla ilgili gerekli frekans tahsisleri yapacağız.

Kaynak : Mİlliyet
http://www.milliyet.com.tr/lutfi-elvan-yollara-fiber/ekonomi/detay/1997300/default.htm

Şahsi yorumum önce evlerimize doğru düzgün hızlı,kopmayan internet versinler sonra sıra yollara gelir :).
B
7 yıl
Bireplik.net ( Hadi Sende Bi Replik Oku !)
Oldum olasy replikleri sevmi?imdir, bende neden bu i?e de girmiyoruz dedim ve bir ?eyler yazmaya ba?ladym ortaya böyle bir site çykty. Olumlu / Olumsuz dü?üncelerinizi bekliyorum .
www.bireplik.net
B
7 yıl
Bireplik.net ( Hadi Sende Bi Replik Oku !)
Oldum olası replikleri sevmişimdir, bende neden bu işe de girmiyoruz dedim ve bir proje yazmaya başladım ortaya böyle bir site çıktı. Olumlu / Olumsuz düşüncelerinizi bekliyorum .
www.bireplik.net
B
7 yıl
İstanbul medipol üniversitesi Eczacılık hakkında
Merhaba arkadaşlar % 25 burslu medipol eczacılık düşünüyorum Kavacık kampüsündeymiş Kampüs imkanları vs. Nasıl bilgisi olan var mı ?
B
8 yıl
Volvo V40 Cross Country 1.6 Dizel Otomatik
Beyler dün v40 bakıyordum ve yeni dizel d2 otomatik araçların gelmiş olduğunu gördüm fiyat olarak ise ellerinde bir tane vardı beyaz premium paket ekstra olarak hafızalı koltuk power ses sistemi gündüz led farları vardı fiyat olarak 88 bin tl gibi bir fiyatı vardı fakat dün %3 indirim varmış 85 bin Türk Lirasına kapattık belki dizel otomatik isteyen vardır diye yazayım dedim henüz sitelerinde yok fakat bayilerde var
B
8 yıl
Parfüm Tavsiyesi Olan Varm Beyler ?
Beyler mevsimlik güzel kokan kalcı parfüm arıyorum varmı önerileriniz yaşım 17.
Bütce:140 tl civarı
B
8 yıl
ilk kez kaza yaptım beyler [SS siz]
1 aydan fazladir elektrikli bisiklet kullaniyorum bu gun kaza yaptim beyler aras kargo kamyonetinin yanindan gecerken adam kapiyi acti bisikletin arkasina carpti bagajinin yarisi catladi adamla konustum oducem dedi tel no vs verdi kaziklanmam ins.
Simdi soruma geciyorum o kapiyi acan adam aramizdami ?
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.