MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Yarbay
27 Haziran 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
11 üye
Görüntülenme (?)
152 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
geçen yıl
Apple ile Olan Hukuk Mücadelemi Kazandım!
Merhaba arkadaşlar;
https://forum.donanimhaber.com/apple-ile-hukuk-mucadelem--139220321 başlığında anlattığım durumdan ötürü Apple ile mahkemelik olmuş ve Apple'i Tüketici Hakem Heyetine şikayet etmiştim.

Dava sonuçlandı ve ben kazandım.


Karardan da görebileceğiniz üzere THH para iadesi yapılması yönünde karar verdi. Bir kaç gün sonrasında Apple İrlanda'dan beni bir yetkili aradı ve prosedürü anlattı. Öncelikle karara itiraz etmeyeceklerini belirttiler. Sonrasında ise bana önce bir gider pusulası göndereceklerini, o gider pusulasını imzaladıktan sonra cihaz ile birlikte TNT kargo firmasına teslim edeceğimi, kargo Apple deposuna ulaştıktan sonra aranacağımı ve banka hesap bilgilerimi alacaklarını, sonrasında bedeli hesabıma 6 iş günü içinde yatıracaklarını belirttiler. Toplamda bu süreç 2-3 hafta kadar sürecek dediler.Bugün gider pusulası geldi ve hoş bir sürpriz ile karşılaştım. Ben bana fatura bedelim yani 6.799 TL ödenecek diye beklerken anlamadığım bir şekilde Apple bana 9.999 TL ödeyeceği bir pusula göndermiş. Sebebini bilmiyorum. Kanun gereği midir? Apple bana kıya mı yapmıştır hiç bir fikrim yok.Esasında ben 6.799 TL ye razı idim zaten. O gün (27.11.2017) ödediğim 6.799 TL ile bugünkü 6.799 TL aynı alım gücüne sahip değil ama sonuçta bu cihazı aldığımdan beri keyifle de kullanıyordum. Dolayısıyla değer kaybını kullandığıma saymıştım. Bununla ilgili talepte bile bulunmadım firmadan. Ama yine de böyle bir durum ile karşılaştım ki bundan da şikayetçi değilim.

Tabii ki böyle bir durumla karşılaşmış olmak hoş değil ancak yine de Apple'a THH kararına itiraz etmediği için ve sebebini bilmediğim fazladan ödeme için teşekkür edeyim buradan. :D
2 yıl
APPLE İle Hukuk Mücadelem
Merhaba arkadaşlar.

Beni tanıyanlar bilir; sağlam bir Apple müşterisiyim. Yıllardır Apple ürünleri kullanırım. Apple'a bu kadar çok para dökmemin en büyük sebebi efsanevi müşteri hizmetleri ve müşteri memnuniyetidir. iPhone çıktığından beri Apple ürünleri kullanırım ancak ilk defa bu yıl başında bir sorun yaşadım. Sorun da benden kaynaklı. Cihazı elimden düşürdüm ve arka cam çoklu olacak şekilde çatladı. Ama çalışmasında hiç bir sorunu yoktu. Ben de bir dünya para vermektense bu şekilde kullanmaya devam ettim. Fakat 5-6 ay sonra telefonun ahizesinden ses boğuk ve cızırtılı gelmeye başladı. Bu sorun 5-6 ay önceki düşüşten mi kaynaklandı bilmiyorum. Ancak kulaklıkla konuştuğumda ise hiç bir sorun yoktu. Ses yine eskisi gibi çok berraktı. Bu durumda ahizede bir problem olduğu aşikar diyerek Apple'in Ankara Cepa AVM deki Gürgençler servisine gittim ve sorunumu anlattım. Yetkili aynen şu cevabı verdi;

"Cihazınızın arka tarafından fiziksel hasar olduğu için bu cihaza hiç bir şekilde teknik servis desteği veremeyiz. tek yolu 5.299 TL ödeyerek cihazınızı sıfırı ile değiştirmektir. ",,

Tabii ben itiraz ettim. "Benim telefonumda ahize sorunundan başka sorunum yok. Parası ile onu tamir ettirmek istiyorum. Arka cam ile ne lakası var?" dediğimde; cihazın anakartının arka cama entegre olduğu, söküm işleminin vakum ile yapıldığı ve dolayısıyla arka camdaki çatlak nedeni ile bu işlem esnasında tamamen parçalanabileceğini söyledi ve tamirin mümkün olmadığını belirtti.

Buna binaen ben de "Tamam o zaman. Arka camı da sıfırı ile değiştirin. Parası ne ise onu da ödeyeceğim" dedim. Buna da "Olmaz, çünkü o arka camda (herhalde iç tarafında) imei no kayıtlıymış dolayısıyla ücreti ile bile değiştiremeyiz dediler.

Sonuç olarak tek yol ahize haricinde hiç bir problemi olmayan cihazımı 5.299 TL ödeyip değiştirmem gerekiyormuş. Oradan çıkıp Apple müşteri hizmetlerini aradım. Durumu anlattım ve onlardan da aynı cevabı aldım.

Ben arka camın bu kadar mühim olduğunu bilseydim, 6.800 TL ödediğim cihazı el bebek gül bebek korudum. Özellikle gümüş renkli iPhone X in arka tasarımını çok beğendiğimden bir süre sonra kılıfı çıkarıp attım ve öyle kullanmaya başladım. Fakat elimde "Arka Cam" ile ilgili bu hassas bilgi olsaydı bunu asla yapmazdım. Belki de cihazı almazdım. Çünkü ben; neredeyse yarı fiyatına Samsung, Huawei hatta neredeyse 1/3 fiyatına Xiaomi markalı tepe bir cihaz almak dururken artık dillere destan olmuş Apple'in satış sonrası hizmetleri için bu farkları ödedim. Yoksa Samsung'dan, Huawei'den, Xiaomi den veya bir başka markadan göreceğim muameleyi Apple'dan da göreceğim bilseydim bu kadar para ödemezdim, aynı muameleyi görürdüm ama paramın yarısı cebimde kalırdı. Paramla rezil olmazdım en azından.


Arka cam mevzusunun bu kadar önemli olduğu konusu, cihazın içinden çıkan kullanma kılavuzu ve garanti belgesinde hiç geçmiyor olması hatta bırakın geçmeyi ima bile edilmiyor olmasın garip değil mi? Apple bu kadar hassas bir parçanın 2-3mm çatlak nedeni ile bile cihazı tamamen garanti dışı bırakabileceği bırakın garanti dışı bırakmasını parasını ödeyerek bile tamir ettiremeyeceğimiz konusunda neden müşterisini uyarmaz. Bakın şu nokta çok önemli; arka camın çatlaması ile ilgili bir tamirden bahsetmiyorum. Tamamen alakası bir hasar için de bu sebepten dolayı tamir yapmıyorlar. Çatlağın boyutunun da hiç bir önemi yok. 1 mm'lik bir çatlak bile cihazınızı tamamen çöp haline getiriyor Apple'a göre. Tek yol, 5.299 TL (iPhone X için) ödeyip cihazınızı sıfırı ile değiştirmek. Hukuktan çok anlamam ama bu nitelikli dolandırıcılık değil midir? Sen kasten veya unutkanlıkla bu kadar önemli bir mevzuda müşteriyi hiç bir şekilde uyarmıyorsun sonuçta.

Herneyse. Çok uzatmayayım; sonuçta Tüketici Hakem Heyetine başvuru yaptım. Heyet de Apple'dan savunmasını istedi. Çok ümitli değilim ama bir ihtimal diyorum sadece. Eğer kazanırsam Türkiye'de tüm iPhone kullanıcılarını bu arka cam hususunda bilinçlendirmek için elimden gelen yapacağım. Bildiğim bütün ortamlarda, forumlarda, sosyal ağlarda dava sürecimi ve sonuçlarını aktaracağım.

Gelişme oldukça bu başlığı güncellerim ...

Bu arada merak ettiğim bir şeyde diğer markaların arkası tamamen cam olan modellerinde de aynı sorun var mıdır? Bilgisi olan varsa ve bilgilendirirse çok sevinirim.

Kolay gelsin.
3 yıl
3.20i ED 40.th Year Edition Aldım.
Merhaba arkadaşlar.

Bugün itibarı ile 2015 model 21.000 km de BMW 3.20i ED 40.th Year Edition model araç satın aldım. Allah herkese daha iyisi nasip eder inşaallah.3 yıl
2015 3.20i ED 40.th Year Edition Hakkında
Merhaba arkadaşlar;

Bugün yarın başlıktaki aracı ikinci el olarak almak üzereyim. Merak ettiğim tek şey şu; 40.th Year Edition paketinde hız sabitleme var fakat klasik hız sabitleme mi yoksa adaptif hız sabitleme mi onu hiç bir yerde bulamadım. Gerçi mantık olarak Adaptif ise "Adaptif Hız Sabitleme" diye yazar özelliklerde ama bazen de öyle olmuyor. Bu konuda bilgisi olan var mı?
4 yıl
Superonline'in Müşteri Memnuniyeti Anlayışı
Bulunduğum yerde (Bursa/Nilüfer/Görükle) bir genel arıza olmuş. Tam 11 gündür internet yok. Her gün arayıp bilgi istiyorum; cevap standart : “En kısa zamanda sorunu çözeceğiz efendim!” Bu cevap için birilerine maaş ödemeye gerek yok. Koy kaydı, çalsın dursun! Her neyse…

Tabii evde internet olmadığı için ihtiyacımı Turkcell hattımdan gideriyorum ama paket sınırlı. Fakat superonline rezilliğini bir nebze olsun affettirmek için Turkcell’lilere 4GB kota veriyor bedava. O da ayda en fazla iki kere. Yine bu da bir şeydir tabi de Turkcell’li olmayanlar ne olacak?

2 kere verdikleri 4 GB kota neye çare olur ki? Olmadı da zaten. 4 gün sürmedi. Tekrar aradığımda; “Artık veremiyoruz, ayda en fazla iki kere verebiliyoruz.” cevabı geldi. “E ben ne yapacağım şimdi?” diye sorunca yine defalarca “Sizin için özel ve acil etiketli kayıt açıyoruz efendim” cevabını alıyorum. Yalan!

En sonunda şalterler attı bende. Arayıp kapatmak istediğimi söyledim. Bu sefer bana cayma bedeli olarak 1.090 TL çıkarmasınlar mı? Evde deliriyorum. Sesim muhtemelen yan apartmanlardan duyuluyordur. Telefondaki de kadın. Ama gözüm öyle kararmış ki, sinirden tamamen unutmuşum. Küfürsüz ama bol hakaretli ve yüksek ses tonu ile; “Ne parası? Siz taahhüdünüzü yerine getirdiniz mi ki benden taahhüdümü yerine getirmediğim için para talep ediyorsunuz?” diye sorduğumda. “Genel arızalar konusu sözleşmenizde var” deyip beni artık psikopata bağlattı. Karşımda olsa kadın madın dinlemez öldürürdüm kesin (Kadına şiddete karşıyız tabi). O derece gözüm karardı. Artık karşımdakinin türü, cinsiyeti, ırkı, dini, dili hiç bir şeyi umurumda değil. O an sadece yokedilmesi gereken şey oluverdi gözümde.

“Peki bu arıza 1 yıl daha sürerse?”
“Öyle şey mi olur efendim!”
“Lan geri zekalı 11 gündür oluyor ya!”
“Bu şekilde konuşmaya devam ederseniz kapatmak zorunda kalacağım”
“Allah belanızı versin!”

Deyip suratına kapattım. Kapattıktan sonra ne kadar hızlı nefes aldığımı, ve zangır zangır titrediğimi farkettim. Şeker hastasıyım bir de. Hemen şekerimi ölçtüm; 552 çıktı. Ki benim şekerim 200 ü çok nadir geçer. Türkiye’de yok ama Almanya’da şeker seviyesi 400 ü geçen kişinin cezai ehliyeti yokmuş. Bir nevi delidir çünkü o!

Her neyse, bak yazarken yine kan beynime geldi yemin ediyorum. Sonuç olarak o parayı da ödeyeceğim bu kan emicilere. Ama peşini de bırakmayacağım. Tüketici Hakem Heyeti, mahkeme vs. sonuna kadar kovalayacağım. Belki hiç bir şey çıkmayacak ama sinirimi bir şekilde almam lazım.

Ayrıca İsveç'te yaşıyan bir arkadaşın başına aynı sorun gelmiş. İsveç'li firmanın yarattığı mağduriyet karşısında bu arkadaşa kendileri affettirmek için verdikler şöyle imiş;

1- her gun kisa mesaj ile bilgilendirme
2- gecici 4g modem (kotasiz)
3- cezasiz cayma hakki
4- servisin calismadigi dönemlerin faturan dusmesi
5- sonraki 2 ayda 25% indirim
6- iki sinema bileti
7. 3 aylik spotify ve netflix aboneligi

Süperonline'in ise verdiği şeyler şunlar;

1- Maksimum ayda 2 kez olmak koşulu ile ki o da sadece Turkcell'lilere 4GB internet. Turkcell'i olmayanlar gebersin!
2- Hizmetin verilemediği günlerin faturadan düşülmesi.

Hepsi bu.

Avrupa ile aramızdaki fark.
5 yıl
A10 İçin İlk Test Sonucu Sızdı
ShiftDeleteNet in yağptığı habere göre iPhone 7 ailesinin kalbini oluşturacak olan A10 işlemcisi Geekbench testinde görüntülenmiş.

Çift çekirdekli ve 2.37ghz saat hızında çalışan A10 işlemcisi Geekbench'in tek çekirdek testinden 3.548 puan alırken çoklu çekirdek testinden ise 6.430 puan alıyor.

Karşılaştırma açısından aşağıdaki tabloyu incelemekte fayda var.

A9 (iPhone 6 ve 6s) : 2500 - 4500
A9X (iPad Pro) : 3200 - 5500
Snapdragon 820 (LG G5, HTC 10 vs.) : 2300 - 5200
Exynos 8890 (S7 Edge) : 2200 - 6200

Test gerçek ise sonuçlar muazzam.

Ancak ne yalan söyleyeyim o görsel pek gerçekçi imiş gibi durmuyor.

http://shiftdelete.net/iphone-7-performans-testinde-rekor-kirdi-74189
6 yıl
Apple A9 Geekbench Test Sonuclari
Daha once konu acildi ise simdiden ozur dilerim.

Nette dolasirken Apple'in 9 Eylul'de tanitacagi iPhone 6s ve 6s Plus modellerinin kalbini olusturacak olan a9 chipinin geekbench test sonuclarina rastladim ve sizinle paylasmak istedim.

Test sonuclarina gore 1.5 ghz de calisan 3 cekirdekli A9 islemcisi

Tek cekirdek testinden : 1921
Coklu cekirdek testinden: 4978

Puan almis.

Kiyas yapmak getekirse Samsung Galaxy Note 5 deki Exynos 7422 ayni testlerden sirasi ile yaklasik 1500 ve 5100 puan aliyor. Tabii bunu dordu 1.9ghz, dordu de 1.5ghz hizinda calisan 8 cekirdek ile yapiyor.

http://9to5mac.com/2015/08/14/opinion-what-to-expect-from-apples-a9-chip/
6 yıl
2003 E39 BMW 530i Aldım
Çıktığı günden beri hayallerimi süsleyen E39 BMW me sonunda kavuştum.Aracım 2003 model orjinal fabrika çıkışlı M style, 4 Parça Boyalı fakat kaportası Çekiç görmemiş. Değişeni yok. Km si 233.000 de.Daha Detaylı resimler paylaşacağım.Şimdilik tek şikayet ettiğim konu; önceki sahibinin 3500 TL ye taktırdığı eksoz. Fazla gürültülü. :DAllah herkese dilediği bineğe sahip Olmayı nasip etsin.Bu araca 1-2 sene bindikten sonraki hedefim yine E39 kasa bir M5 almak inşallah.
6 yıl
2001 E39 BMW Alınır mı?
Selam arkadaşlar...

En sevdiğim BMW olan E39 kasa 2001 model bir 530i almak istiyorum. Araç 120.000 de ve 2 parça lokal boya haricinde bir kusuru yok. Tramer kaydı yok. Sahibinin iddiasına göre motor, şanzuman, yürüyende de dip doruk tüm bakımlar/değişimler 2 ay önce yapılmış. Araçta 100.000 de takılmış Prins marka LPG var.

Fiyat: 45.000 TL...

Sizce almalı mıyım?
6 yıl
Yanlış yer
Yanlış yer...
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.