MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Yüzbaşı
01 Haziran 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
3 üye
Görüntülenme (?)
92 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
6 yıl
Windows 10 yüklemesi sonrası oluşan Windows.old klasörünün silinmesi (Anlatım)
Merhaba,

İşletim sisteminizi Windows 10'a yükselttikten sonra, işletim sisteminin yüklü olduğu sürücü içerisinde Windows.old klasörünün oluşturulmuş olduğunu göreceksiniz.Bu klasör önceki Windows sürümünün bazı sistem dosyalarını içermekte olup, istenildiğinde eski sürüme dönmek için kullanılır.

Önemli uyarı: Eğer bir süre sonra eski Windows sürümüne geri dönmek isteyebileceğinizi düşünüyorsanız bu klasörü kesinlikle kaldırmayın. Windows.old klasörü silindikten sonra geri alınamaz.

Windows.old klasörü bilgisayarınızda oldukça büyük bir alan kapladığı için (yaklaşık 12.7 GB) silmek isteyebilirsiniz. Ancak bu klasör basit silme yöntemleri ile kaldırılamaz.

Windows.old klasörünün silinmesi için birkaç farklı yöntem olmasına karşın, burada en basit ve kolay yöntem olan "disk temizleme" yöntemi paylaşılacaktır.


1. Disk Temizleme'yi açmak için "Başlat" düğmesini tıklatın. Doğrudan "Disk Temizleme" yazın ve sonuç listesinde "Disk Temizleme" yi tıklatın.

Bir sürücü seçmeniz istenirse, yeni Windows'u yüklediğiniz sürücüyü tıklatın ve sonra Tamam'ı tıklatın.
2. Disk Temizleme iletişim kutusunda, Disk Temizleme sekmesinde, "Sistem dosyalarını temizle" yi tıklatın.

Yeniden bir sürücü seçmeniz istenirse, yeni Windows'u yüklediğiniz sürücüyü tıklatın ve sonra yine Tamam'ı tıklatın.
3. "Önceki Windows yüklemesi (yüklemeleri)" ve "Geçici Windows yükleme dosyaları" onay kutularını (eğer isterseniz silmek istediğiniz diğer dosyaların onay kutularını) seçin ve sonra Tamam'ı tıklatın.4. Daha sonra görüntülenen iletide "Dosyaları Sil"i tıklatarak onaylayın.

5. Disk Temizleme işlemi tamamlandığında C:\Windows.old klasörü silinmiş ve bilgisayarınızda oldukça geniş bir alan kazanmış olacaksınız.

11 yıl
Western Digital SmartWare yazılımı hakkında bir soru
WD My Passport Essential almayı planlıyorum. Bildiğiniz gibi bu disk içerisinde SmartWare isimli bir yedekleme/şifreleme yazılımı yüklü geliyor. Benim sorum yedekleme ile ilgili.

WD'nin web sitesinden bu diskin kullanma kılavuzunu inceledim. Ancak halen açıklığa kavuşturamadığım bir konu var.
http://www.wdc.com/WDProducts/Library/UM/TUR/4779-705020.pdf

Kullanma kılavuzunda ; WD SmartWare yazılımı sahip olduğunuz farklı türdeki içeriği sınıflandırdıktan
sonra, sadece Run Backup (Yedeklemeyi Çalıştır) düğmesine tıklanması bunların
tümünü yedekleyecektir. İleri düzey kullanıcılar yedeklenecek olan belirli içerik türlerini
seçebilirler.
ifadesi var. Belirli içerik türleri olarak ise,

Belgeler .doc, .txt, .htm, .html, .ppt, .xls, .xml ve diğer belge uzantıları
Posta .mail, .msg, .pst. ve diğer belge uzantıları
Müzik .mp3, .wav, .wma ve diğer müzik uzantıları
Filmler .avi, .mov, .mp4 ve diğer film uzantıları
Resimler .gif, .jpg, .png ve diğer resim uzantıları
Diğer Beş ana kategorisine ait olmayan diğerleri


gibi 6 farklı sınıflandırma yapılmış. Şimdi sorum şöyle;

SmartWare yazılımı yedekleme yaparken, benim bilgisayarımda oluşturduğum dosya sistemini harici hard disk içine olduğu gibi mi kopyalayacak, yoksa içerik türüne göre bilgisayarımı tarayıp kendine göre bir sınıflandırma mı yapacak?

Örnek vermek gerekirse; diyelim ki bilgisayarımın D: sürücüsüne fotograflar diye bir klasör açtım ve altına da tarih/olay vs. sırasına göre alt klasörler oluşturarak bir dosya dizini oluşturdum (ki ben öyle yaparım). Şimdi yedekle deyince bu dosya dizini olduğu gibi WD harici disk içine kopyalanacak mı, yoksa yazılım bilgisayarımdaki tüm .jpg uzantılı fotoğrafları tarayıp bunu kendi içinde "Resimler" klasörüne mi atacak?

Eğer yazılım kendi içinde böyle 6 içerik sınıfı oluşturup benim dosyalarımı kendine göre sınıflandıracaksa benim için her şey karışacak.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
11 yıl
LEXMARK X2650 Yazıcı Resetleme
Bu konuda oldukça sıkıntı olduğunu ve kartuşlarını doldurdukları halde yazıcı tarafından algılanmadığı için çıktı alamayanlar olduğunu farkettim. Aynı yazıcıyı kullandığım için, rastlantı sonucu bulduğum yöntemi paylaşmak istedim.Öncelikle şunu belirtmekte yarar var. Bu yazıcı 2 farklı tip kartuş kullanıyor. Yazıcı ilk alındığında üzerinde gelen kartuşlar;#14 Siyah Geri Dönüşümlü Kartuş (18C2090E)

#15 Renkli Geri Dönüşümlü Kartuş (18C2110E)Kodlu olanlardır. Bu kartuşların doldurulsa bile sonuç alınamadığını ifade eden yazılar okudum. İleride servis ihtiyacı olursa, elimde orjinal kartuşlar olsun diye ben de denemedim. Diğer tip kartuşlar ise;#14A Siyah Kartuş (18C2080E) (Geri Dönüşümsüz)

#15A Renkli Kartuş (18C2100E) (Geri Dönüşümsüz)Kodlu olanlardır. İşte yeniden doldurulan ve sorunsuzca kullanılan kartuşlar 14A ve 15A kodlu olanlardır.Yazıcı (kartuş) resetleme:1. Yazıcınızı, kontrol panelinde bulunan kırmızı renkli X işaretine basılı tutarken açma kapama düğmesine 5 saniyeden fazla tutarak açınız. Yazıcınızın mürekkep kontrol uyarı ışıkları yanıyor olacaktır. Bu normaldir.2. Eğer yeni doldurulmuş bir kartuşu yazıcınıza ilk defa taktıysanız, yukarıdaki işlemi yaptıktan sonra yazıcınızı kapatıp usb kablosunu bilgisayardan ayırınız. Birkaç saniye bekledikten sonra yeniden bağlantı kurarak yazıcınızı normal şekilde açınız.3. Yazıcı ayarlarını yapıp "yazdır" komutunu verdikten sonra, Yedek Tank - Mürekkep Siparişi uyarısı belirecek. Bu uyarıyı "Yazdırmayı Sürdür" diyerek geçiniz.4. Karşınıza Özgün Lexmark Mürekkebi Bitti uyarısı gelince Kapat diyerek devam edeceksiniz.5. Sağ alt köşede yazdırma durumu ve yüzdesi belirecek ve yazıcınız işleme başlayacak.6. Yazdırma işlemi sonunda diğer tüm uyarıları kapatabilirsiniz.Kolay gelsin...
12 yıl
Dahili SM56 Data Fax modem uyarı mesajı
Merhaba,

Asus F3jc dizüstü bilgisayar kullanmaktayım ve üzerinde dahili Motorola SM56 Data Fax modem var.

Lexmark X2650 yazıcım ile bilgisayar üzerinden fax yollamaya çalıştığımda aşağıdaki uyarı mesajını alıyorum.

SM56 Helper Error
Telephone signal not detected, please check connection.

Durum
Çevir sesi yok


Yani, telefon sinyali alamadığını ve bağlantının kontrol edilmesini söylüyor.

Yazıcı ile birlikte gelen program yardımıyla ilk kez fax yollamaya çalışırken, windows modem ayarları menusu çıktı ve orada yer bilgilerinde "Türkiye" seçerek bulunduğum ilin alan kodunu ve internete bağlandığım telefon numarasını yazdım. Diğer yönergeleri de izleyerek tamam deyince, fax modem com3 te yer aldı. Şu anda Motorola SM56 modem ayarlarına girip test yaptığımda sorunsuz görünüyor. Denetim masası>yazıcılar ve diğer donanım>telefon ve modem seçenekleri bölümünde de fax modemim görünüyor.

İnternete adsl ve kablosuz modemle bağlanıyorum ve bilgisayar ile telefon arasında fiziki bir bağlantı yok. Bilgisayara da printer USB kablosu ile bağlı. Acaba fax göndermek için fiziki bir bağlantı mı gerekiyor? Telefondan neden çevir sesi alınamıyor?

Sorunun çözümünde yardımcı olanlar için şimdiden teşekkür ediyorum
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.