MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Yarbay
08 Ekim 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
10 üye
Görüntülenme (?)
432 (Bu ay: 10)
Gönderiler Hakkında
7 ay
Turknet Telefon Direğini Ev İçi Tesisatımdan Sayıyor
Türk Telekom saha ekibinin değişmesi gerekiyor dediği direkten evime gelen telefon kablosu için Turknet benden 99 TL+metre başına 4.5 TL para istiyor. Bu kablo benim iç tesisatıma dahilmiş. Sıfırdan abonelik başlatanlardan kablo dahil 66 lira alan Turknet benden ortalama 200 lira istiyor. Bu kablo yıllardır kullanıldığı için yıpranmış durumda, benlik birşey yok yani. Telekom "Turknet bize kayıt açsın değiştiririz" diyor Turknet ise yukarıdaki parayı almazsam değiştirmem diyor. Adamlara beni arayın diyorum, aramıyorlar, sanırsınız bedavaya veriyorlar interneti. En sonunda gittim başka bir sağlayıcıya başvuru yaptım, kurulum için para da vermeyeceğim. Turknet iyi süper diyenler sorun yaşamayan arkadaşlar, sorun olursa nasıl bir muamele göreceğinizi bilin diye açtım bu başlığı.

Ev içi tesisatıma dahilmiş bu direk:

10 ay
Samsung Evo Serisi Disklerdeki Performans Düşüklüğü
Forumda birçok Evo serisi SSD kullanıcısı üyenin, Samsung'un etiket değerlerine sentetik testlerle ulaşamadığına dair konu açtığını görüyorum.
Yaptığım araştırmada Evo serisindeki performans düşüklüğüne disk kapasitelerine göre farklı boyutlarda bulunan SLC ön belleğinin dolmasının neden olduğunu düşünüyorum.
Aşağıda Anandtech üzerinden almış olduğum tablolarda Evo serisinde kullanılan TLC yongalarının sıralı yazma hızlarına bakarsanız, Samsung'un etiket değerlerini SLC ön belleğinin hızlarına göre belirlediğini görebilirsiniz.

Daha anlaşılır ifade etmek gerekirse 860 Evo 250GB diski ele aldığımızda sıralı yazma hızı 520 MB/s olan 12GB kapasiteye sahip SLC önbellek bölümünü doldukça performans düşüyor.
SLC ön belleğin arka planda bazı uygulamalar tarafından işgal edildiğini düşünüyorum. Böyle düşünmemin sebebi ise bu performans sorununun Güvenli Mod açıkken yaşanmıyor olması.
Güvenli Mod Kapalı/Açık:


Konuyu ben değil de başkası açmış olsaydı sıralı yazma hızlarının günlük kullanıma etki etmeyeceği şeklinde yorum yapabilirdim. Ancak bu SLC ön bellek ne zaman dolsa bilgisayarda bir ağırlaşma olduğunu hissediyorum. 860 Evo'dan epey eski olan MLC NAND yongalı Crucial MX200 böyle bir ağırlaşma yok mesela.
Evo serisi disk kullanıp performansından memnun olmayan varsa Güvenli Mod kapalı ve açık şekilde test yapıp aradaki farka bakabilir.

Aynı şikayetle Techpowerup'ta açılmış bire konu:https://www.techpowerup.com/forums/threads/unstable-work-of-samsung-860-evo-300mb-s.258323/
geçen yıl
Otomobil Piyasası Nereye Gidiyor? Analizci Arkadaşları Bekliyorum
1 ay önce 129 bin liraya almış olduğum 2016 model 1.5 TDCI Ford Focus Titanium'a bugün 145 bin lira veriyorlar. 1 ayda piyasanın bu kadar hızlı yükselmesini mantıklı bir şekilde yorumlayamıyorum. Ekmek değil şu değil otomobillere olan açlık nedir? Benim yorumum şu şekilde: Arz talebe yetişemiyor fiyat artıyor, fiyat artınca arabalar kolay kazanç kapısına dönüyor talep artıyor, arz değişmeyip talep artınca fiyatlar artıyor. Sizlerin yorumlarını merak ediyorum gerçekten.
geçen yıl
MSI Force GC30 Kablosuz Oyun Kolu 216,07 TL - Tükendi
https://www.hepsiburada.com/msi-force-gc30-kablosuz-oyun-kolu-p-HBV00000L8HDM?magaza=HepsiburadaTürk Telekom'un Hepsiburada Mobil uygulamasına özel 200/25 TL indirimi ile 191,07 TL'ye geliyor.


https://bireysel.turktelekom.com.tr/ozel-avantajlar/kampanyalar/sayfalar/hepsiburada-kampanyasi.aspxNormalde XBOX kontrolcüsü yerine bu ürünü tercih etmezdim ama XBOX kontrolcüsünü PC'de kullanmak için Bluetooth adaptöre de 50 TL civarında para vermem gerekeceğinden yaklaşık yarı fiyatına bu ürünü almayı daha mantıklı buldum.Üründe pil yerine batarya olması XBOX kontrolcüsünden daha iyi olan yanı. Başka da iyi bir yanı olduğunu sanmıyorum. PC'ye takınca herhangi bir sürücü kurmadan direkt olarak XBOX kolu olarak tanıyormuş. Yani oyunlarda aynı tuş dizilimi nedeniyle herhangi bir uyumluluk sorunu yaşanacağını sanmıyorum. XBOX kontrolcüsünü pahalı bulup ayrıca Bluetooth adaptöre para vermek istemeyenler için bu fiyatıyla iyi bir seçenek.
2 yıl
Creative X-Fi PCI kartlar için Windows 10 1903 WHQL sürücüsü çıktı
1903 güncellemesi ile beraber PCI X-Fi kartlarda oluşan ses cihazı bulunamadı hatası yeni çıkan sürücü ile düzeltildi.Sound Blaster X-Fi Series Software Pack for Windows 10

Release date : 24 Jun 19

File Name : SBXF_PCDRV_L11_2_30_0012.exe

This download contains the driver and application(s) for use with your Sound Blaster® X-Fi™ series of audio devices. For more details, read the rest of this web release note.This download supports the following devices only:Sound Blaster X-Fi XtremeGamer Fatal1ty® Professional Series

Sound Blaster X-Fi Platinum Fatal1ty Champion Series

Sound Blaster X-Fi XtremeMusic

Sound Blaster X-Fi XtremeGamer

Sound Blaster X-Fi Platinum

Sound Blaster X-Fi Fatal1ty

Sound Blaster X-Fi Elite Pro

Sound Blaster X-Fi Elite

Sound Blaster X-Fi

Fixes:Fix no audio heard or "Unable to find audio device" error, with Windows 10 RS4 (Version 1803) and above.


https://support.creative.com/downloads/download.aspx?nDownloadId=100271
2 yıl
Monitör Soğukken Renkler Soluk [Viewsonic XG2402]
Merhaba,

Viewsonic XG2402 144 Hz marka monitöre sahibim. Monitörü ilk açtığımda renkler oldukça soluk oluyor. Oda sıcaklığıyla ters orantılı olarak oda sıcaklığı düşükse renklerin olması gereken şekilde gözükmesi için geçen süre artıyor; oda sıcaklığı yüksekse renkler oldukça hızlı bir şekilde olması gereken düzeye geliyor. Daha önce kullandığım monitörlerde böyle birşey dikkatimi çekmemişti. Monitörlerin doğasında ısıyla doğru renk vermesi arasında böyle bir ilişki var mıdır? Yoksa kullanmış olduğum monitörün özelinde teknik bir arızadan mı kaynaklanıyor?

Aynı monitörü kullanan ya da farklı bir monitör ile benzer bir problem yaşayan ya da konu hakkında bilgisi olan varsa yorum yaparsa sevinirim.

Teşekkürler.
2 yıl
Acil Beyaz Kan İhtiyacı ( 0 Rh +) Adana
Merhaba,

Adana Yüreğir Başkent Hastanesinde yatmakta olan lösemi hastası için acil 0 Rh + beyaz kana ihtiyaç var. Hastanın durumu kritik. Konu dışında ilk defa başlık açan 10 yıllık bir üye olarak yardımlarınızı esirgemeyin lütfen.Son 5 gün içinde ilaç kullanılmamış olması gerekiyor.
3 yıl
Creative SB X-Fi Xtreme Gamer Çatırdama(Crackling) Sorunu
Merhaba,

Ta Windows XP zamanında almış olduğum ve o zamanlar XP'deki DirectSound kütüphanesi sayesinde harikalar yaratan PCI ses kartımı atıl durumdan çıkarıp Asus Z97 Pro Gamer anakartımın tek kullanılabilir PCI yuvasına taktım ve Creative'in 2016 yılında Windows 10 için çıkarmış olduğu sürücüyü yükledim. Ses kartının hemen üzerinde GTX 1080 ekran kartı bulunuyor. Sorun şu ki ses kartını daha önce kullanırken duymadığım sesleri duymaya başladım. Bilgisayarı açtığım gibi "pat" diye ses geliyor kapatırken de. Bunu dert etmeyebilirdim belki de ama daha da ilginç bir sorun var. Bilgisayarı ilk açtığım seferde herhangi bir yerden müzik açtığımda rastgele biçimde seste çatırdama oluyor. Bilgisayarı kapatmadan yeniden başlat dediğim de ise çatırdamalar gidiyor ama açılıştaki ve kapanıştaki pat sesi hâlâ var. Pat diye çıkan sesin anakarttan kaynaklandığı aşikar çünkü daha BIOS ekranı bile gelmeden çıkan bir ses. Ama çatırdama İngilizce tabirle Crackling sorunu bilgisayarı yeniden başlattığımda düzelmesi sebebiyle yazılımsal gibi duruyor. Creative'in 2016'dan bu yana yeni bir sürücüsü yok ki zaten olmasını da beklemiyorum artık kartın epey eski olduğunu düşünürsek. Bu çatırdama olayını her seferinde bilgisayarı yeniden başlatmadan nasıl çözebilirim bunun için konuyu açtım. Çözüm önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkürler.
3 yıl
Seat Ibiza 1.0 EcoTsi DSG Style (1 adet orjinal jant lazım)
Merhabalar,

Araba arkadaşımın. Kötü bir çukura girmiş ve jantı kırmış. Serviste 1 adet jant satılmadığından çıkma jant arıyoruz. Adana'da sorup soruşturduğumuz kadarıyla bulamadık. Elinde bulunan ya da satan birilerini tanıyan varsa lütfen benimle iletişime geçsin.

Son çare tamir ettirmeyi düşünüyoruz. Kopan parça kayıp. Tamir ne kadar sağlıklı olur açıkçası bir fikrim yok.

Her türlü öneriye açığım. İlginiz için şimdiden teşekkürler.
3 yıl
Corsair AX1600i Güç Kaynağı


Corsair ile Flextronics yine yapmış yapacağını.

Güç kaynağının çıktığından bugün haberim oldu. CES 2018'de görücüye çıkmış, 8 Ocak itibariyle incelemeleri yayınlanmış. Okuduğum incelemelerin vurucu kısımlarını derleyerek burada paylaşmak istedim.

Zaten piyasanın en iyi güç kaynağı olan AX1500i'nin üreticisi konumunda olan Corsair, bu güç kaynağını tahtından edecek bir güç kaynağının 4 senedir çık(a)mamasından sıkılmış olsa ki kendi kendini geçme ihtiyacı hissetmiş.

AX1600i, AX1500i gibi safkan dijital bir PSU. Nedir bu safkan dijital PSU?

Sanılanın aksine Corsair Link özelliğine sahip güç kaynaklarının hepsinin gerçek dijital güç kaynağı olmadığını belirtmek istiyorum. İkinci el bölümde RM750i'nin dijital güç kaynağı olduğu vurgulanarak satılıyor mesela. Bu kesinlikle yanlış. Bir güç kaynağının dijital olup olmamasını belirleyen içinde kullanılan PWM'dir. Link özelliğine sahip olup dijital olmayan güç kaynakları bir DAC(Analogtan Dijitale Dönüştürücü) ünitesi yardımıyla "görüntüleme" yapabiliyor. AXi serisi dışında benim bildiğim safkan bir dijital güç kaynağı serisi yok.

Gelelim AX1600i'nin, AX1500i'nin üzerine neler kattığına.

Bence devrimsel yenilikler içeriyor. Yeniliğin temelinde standart Si(silisyum) MOSFET'ler yerine GaN(Galyum Nitrit) FET'ler kullanılmış olması yatıyor. GaN FET'ler Si MOSFET'lere oranla anahtarlama kayıplarını ciddi şeklinde azaltmış. Bu da yüksek verimlilik ve anahtarlama hızı demek. Ayrıca GaN FET'ler Si MOSFET'lere göre %40 daha fazla güç yoğunluğu sunduğundan kullanılan transformatörlerin de boyutu küçülmüş. Bu da güç kaynağının boyunun AX1500i'ye göre 25 mm azalmasını sağlamış. Bir başka yenilik de %96'ya kadar verimlilik sunan tipik APFC dönüştürücü yerine %99'a kadar verimlilik sunan totem kutuplu PFC kullanılması. Arkadaki %3'lük fark PSU tam yükte iken 50W daha az güç harcamasını, bu da güç kaynağının daha az ısınması sağlıyor. Bu totem kutuplu PFC dönüştürücüsünün kullanılması için GaN FET kullanılmasının şart olduğunu okudum. Yani bu bence devrimsel yeniliklerin temelinde kullanılan GaN materyali var. İnceleme yapan siteler şimdiye kadar yapılmış en iyi güç kaynağı olduğunda hemfikir. TechPowerUp daha iyi bir güç kaynağı yapılır belki bir gün diye 10 üzerinden 0.1 puan kırmış.

Pratikte bu kadar devasa bir gücü sunan kaynağa çoğumuzun ihtiyacı yok. Ama barındırdığı teknolojilerle yeni bir standart oluşturmaya doğru gidiyor Corsair ve Flextronics ortaklığı. Yani siz yarın bu teknolojilere sahip daha düşük güçteki kaynakları alabilmenizin önünü açıyor, diğer üreticileri daha iyisini yapmaya zorluyor.

İhtiyacım olmasa bile, sırf sahip olmak istediğim için alabileceğim bir güç kaynağı. İhtiyacım olanın 3 katı gücü sunuyordur sanırım. Amazon.de'de ön siparişte ama Türkiye'ye ne yazık ki gönderilmiyor.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.