MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt
E

Binbaşı
11 Haziran 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
90 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
E
8 ay
Özel Şoför Aranıyor!
Ege Cansen'in bu günkü yazısı, çok ilginç geldi.

Kendime bir şoför arıyorum

Kendime bir şoför arıyorum. Maaş dolgun, çalışma şartları uygundur. Her ne kadar şoförün hayatı "on dönüm bostan, yan gelsin Osman" gibi geçmeyecekse de, taş ocağındaki kamyon sürücüsü gibi çileli de olmayacaktır. Günde iki-üç saatten fazla araba kullanması söz konusu değildir. Geri kalan zamanda arabada uyuklayabilir. Ben arka koltukta puro içsem de kendisinin arabada sigara içmesi yasaktır. Şoförün üstü başı temiz olacaktır. Koltuk altları ter, ağzı sarımsak kokmayacaktır. Yemekler, arabadandır. Araba, bagajı dâhil tertemiz olacak, içerisi sabun kokacaktır. Kendisine, evine gidip gelmesi için, Doğan görünümlü bir Şahin tahsis edeceğim.

★ ★★
Abi, amca, dayı, baba hitaplardan hoşlanmam. Bana "beyefendi" hanıma "hamfendi" diyecektir. Ben arabada arkadaşlarla konuşurken, sağırı oynayacak, asla lafa girmeyecektir. Arabada misafir varsa, içinden kahkaha atmak gelse bile, anlatılan fıkralara sesli olarak gülmeyecektir. Gülmek, konuşulanları dinliyor demektir ki, kesinlikle makam şoförlüğü raconuna uymaz. Kulakları her türlü dedikoduya açık olacaktır. Bana laf taşıyacak, lâkin benden laf taşımayacaktır. Şehrin neresinde, ne varsa hepsini bilecektir. Gidilecek yeri yanlış söylesem bile, o yine doğru adresi
bulacaktır.

★ ★★
Aradığım şoför, trafikteki diğer sürücü ve yayalara karşı tam bir it, bana karşı ise köpek gibi davranacaktır. Kimseye yol vermeyecektir. Arabaya siren taktıracak, icabında bunu çalarak tramvay yollarını hiç çekinmeden kullanacaktır. Hastanelerin acil girişlerinin önü veya itfaiye çıkışları dahil, benim istediğim her yere, ikinci veya üçüncü sıra demeyecek, aracı park edecektir. Kendisini ikaz edenleri, gözü yerse şirretlik ederek püskürtecek, gözü yemezse garibanı oynayıp uyutacaktır. Ama ben dönünceye kadar arabayı yerinden kımıldatmayacaktır.
★ ★★
Şoförüm, İçişleri Bakanlığı'nın son genelgesinde açıkça belirtildiği gibi trafik yasaklarının sıradan insanlar için geçerli olduğunu bilecektir. Benim gibi önemli ve her işi acele olan birinin içinde olduğu aracın, doğal olarak geçiş üstünlüğü olduğunu asla unutmayacaktır. Slalom, sollama, sağlama, çapraz kesme, yandan dalma, ani şerit değiştirme, her boşluğu doldurma, kaza şeridi kullanma, sıkıştırma, selektörleme, kornalama, düdükleme, tampona dokunma dâhil her tekniği kullanarak, önündeki aracı taciz edip kendine yol açıp, beni en kısa zamanda varacağımız yere ulaştıracaktır.
Tek istikamet, sağa dönülmez, sola dönülmez, anayoldan gelene yol ver, tepe üstünde araç geçilmez, kesiksiz şerit çiğnenmez, verevine beyaz çizgilerle belirlenmiş trafik adalarının üstünden geçilmez gibi, acemi sürücüler için konmuş yasakları asla dinlemeyecektir. Şunu çok iyi bilecektir ki onun vazifesi, bu kokuşmuş trafik düzenine uymak değil, bana hizmet etmektir.

★ ★★
Ben, dünyayı görmüş bir insanım. Nerde nasıl davranılır bilirim. Avrupa'ya gittiğim zaman, ki sık sık giderim, oranın trafik düzenine hayran olurum. Herkes hakkına riayet eder. Öyle istediği yere araç park etmek veya trafik kurallarını hiçe saymak mümkün değildir. Çok takdir ederim bu disiplini. İnsan imreniyor doğrusu. Getirsinler o düzeni buraya, biz de uyalım. Millet değil, illet vallahi. Kör tuttuğunu öpüyor. Ülkenin başı belli değil, affedersiniz kıçı belli değil. Biz de ona göre davranıyoruz. Yoksa icabında efendi olmasını biz de biliriz.

Son Söz: Şoförüne bak, patronunu al.

(200S'te yayınlanmış bir yazıdır. Birkaç kişi iş için müracaat etmişti.)
E
2 yıl
Şirketler neden satılıyor?
Arkadaşlar sektör ayrımı olmaksızın kar veya zarar ettiği hiç önemli değil şirketini satan satana... Geçen hafta çarşıda Bizim marka Ayçiçek yağı arayıp durdum saf saf... İşin acı yanı büyük marketler bile farkında değil bu markanın satıldığının...

Bu gün de Temsa satılmış Üstelik moda tabirle "beleşe gitmiş"....
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/1418611/Sabanci_Grubu__Temsa_yi_satti.html
E
2 yıl
Park etme stili!
Ne dersiniz?
a- Park etme stili,
b- Park etme alışkanlığı
c- Park etme kültürü
d- Can çıkar huy çıkmaz

Plaka tahmin ettiğiniz gibi 34. Ben bu arkadaşı önüne park ettiği lokantada ve çevrede arayıp bulamadım, şahsen kendisi ile tanışmayı-konuşmayı çok istemişimdir.
E
6 yıl
Toplama, orjinal ve garantili, ama ucuz!
Merhaba Arkadaşlar,

Bu bölüme pek uğramıyordum çünkü mesaj yazabilecek kadar yeterli bilgim yok. Soruma gelince

...sahibinden.com/bilgisayar-masaustu-modeller-toplama/sifir?sorting=price_asc

sorgu sonucunda bulunan sıfır toplama bilgisayarlar ve i5 işlemcili sistemler için

2 yıl garanti veren ve fatura kestiğini belirten satıcılar var.Bu sistemler gerçekten orjinal işlemci, anakart vs. mi kullanmaktadır. Güvenilir ve alınır mı?

Bu tür bir pc alan veya bu konuda tecrübeli olan arkadaşlar varsa görüşlerini öğrenmek isterim.Teşekkürler.
E
6 yıl
Cevap: Akla Zarar Sahibinden.com İlanları
E
7 yıl
Futtaim'e var bize yok!
Evet arkadaşlar Hürriyet gazetesinin bu günkü haberine göre: litresi 0,80 Avro, miktarı 430 Ton, tutarı 1.032.000,-TL yaklaşık 9.000 otomobilin deposunu dolduracak bir mazot satışı. Birileri devletimizin bu mazotu vatandaşa sattığı takdirde kaç para vergi geliri elde edeceğini ya da Futtaim'e sattığı için ne kadar vergi kaybı olduğunu hesaplayabilir mi?

Dünyanın sayılı zenginleri arasında yer alan Dubai Şeyhi Abdullah Al Futtaim'in Marmaris Limanı'na demirleyen 110 metrelik süper lüks yatı "Radiant"ın yakıt tankını 430 ton mazotla doldurmak için 1 milyon 32 bin lira harcandı.Marmaris Limanı yetkililerinden edindiği bilgiye göre, dün marinalara sığmadığı için kruvaziyer limanının küçük rıhtımına yanaştırılan yata yakıt ikmali yapıldı. İzmir'deki Aliağa Rafinerisi'nden 3'ü kara, biri ise denizden gelen 4 tanker, yaklaşık 4 saatte yata 430 bin litre transit yakıt (gümrüksüz) koydu.Litresi 0,80 avrodan satılan mazot için yaklaşık 1 milyon 32 bin lira ödendiği öğrenildi. Gıda ve erzak alımı, resmi evrak masrafları ve liman için ödenen bedelle yatın, Türk ekonomisine katkısının 1 milyon 100 bin lirayı bulduğu kaydedildi.Bir depo benzin yerine 5 daire satın alabilirdiRadiant'ın bir defada aldığı yakıtla yaklaşık 9 bin otomobilin deposunun doldurulabileceği, Marmaris'te 5 dairenin satın alınabileceği belirtildi. Lüks yatın deposunu yakıtla doldurmak için bir asgari ücretlinin hiç para harcamadan 101 yıl çalışması gerekiyor.İçinde Al Futtaim ya da yakınlarının olup olmadığı hakkında bilgi verilmeyen, dünyanın en büyük yatları listesinde 23. sırada yer alan Radiant'ın, Marmaris'in ardından Doğu Akdeniz'e açılacağı belirtildi.100 metre ilerideki bir botu alabora edebilecek yüksek güçlü askeri su topu bulunan yatta, savaş uçaklarında acil durumlarda koltuk fırlatmaya benzeyen özel bir güvenlik sistemi bulunuyor. Korsan saldırısı ya da acil durumda turbo motorları sayesinde 75 knot hızla gidebilen güvenlik botu da yatta hazır tutuluyor. Her türlü lüksü barındıran yatın içerisinde jakuziler, spor salonu, çalışma odası, jetskiler yer alıyor.
E
7 yıl
Akaryakıt fiyatlarını protesto için örnek bir eylem
Haberi görünce çok heyecanlanmıştım akaryakıt fiyatlarını protesto ediyorlar diye...Onlarca kamyoncu, Ömerli hafriyat döküm sahasının İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce kapatıldığını gerekçesiyle eylem yaptı.Kamyoncular TEM’in iki şeridi kapatarak FSM’ye doğru ilerledi.TRAFİĞİ FELÇ EDEN EYLEMDEN KARELERKamyonlar nedeniyle özellikle Kavacık mevkiinde trafik yoğunluğu yaşandı. Çok sayıda kamyoncu araçlarıyla Fatih Sultan Mehmet köprüsünden korna çalarak ve ağır ağır geçerek tepkilerini dile geçirdi. Kamyonlar Seyrantepe’den sonra hızlanarak Kemerburgaz’daki döküm sahasına doğru ilerledi.EYLEM KÖPRÜ TRAFİĞİNİ FELÇ ETTİEylem nedeniyle trafik durma noktası gelirken sürücüler bu duruma isyan etti. Kozyatağı’ndan TEM’e girdiğini ifade eden bir sürücü, "2 saattir yoldayım. Normalde buraya gelem 10 dakika sürmez" dedi.1,5 saattir yolda olduğunu söyleyen başka bir sürücü ise "Sabır diliyoruz insanlarımıza bu ne felaket" diye konuştu. 1 saattir yolda olduğunu söyleyen bir başka sürücü ise, "radyodan duydum kamyoncular eylem yapıyormuş"dedi. Trafikte kalan bir otomobil içinde buluna bir vatandaş, "3 saattir yoldayız, Çağlayan adliyesine gitmeye çalışıyoruz, geç kaldık ne yapacağız bilmiyorum"dedi. Müşterileri ile tafikte kalan bir taksi sürücüsü ise "Küçükyalı’dan geliyorum 1,5 sattir yoldayım. Normalde 20 dakika içinde Levent’te oluyordum,eylemden haberim yok" dedi.kaynak
E
8 yıl
Akaryakıt vergi yükü ve yakıcı gerçek!
Uludere'de kaçakçılık gerginliği

ŞIRNAK'ın Uludere ilçesine bağlı Andaç Köyü'nde oturan bazı kişilerin, Kuzey Irak tarafına geçip kaçak mazot getirmeleriyle başlayan gerginlik, dün akşam saatlerinde sona erdi. Bölgede önlem alan güvenlik güçlerinin çekilmesinin ardından kaçakçılar, yaklaşık 120 katır yükleriyle birlikte Andaç Köyü'ne geri döndü.Dün sabah saatlerinde başlayan ve akşam saatlerine kadar devam eden gerginlik, Şırnak Vali Yardımcısı Deniz Zeyrek, 23'ncü Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Ali Doğan İnce, Şırnak İl Genel Meclisi'nin BDP'li üyeleri, Rahmin Bal, Erşat Ediş, İrfan Encü'nün araya girmesiyle sona ermişti. Gerginliğin sona ermesi ve köylülerin dönmesinden sonra BDP'li meclis üyeleri, buradaki askeri ve sivil yetkililer ile görüşmeler yaptı.KAÇAKÇILAR EVLERİNE BÖYLE DÖNDÜ / FOTO GALERİDÜN BUNLAR YAŞANMIŞTI / FOTO GALERİYapılan görüşme ile birlikte buradaki çok sayıdaki güvenlik görevlisi helikopterlerle geri çekildi. Askerlerin çekilmesinin ardından, Kuzey Irak topraklarında bulunan kaçakçılar, yaklaşık 120 katır yükleriyle birlikte Türkiye topraklarına girdi.Andaç Köyü çevresinde önlem alan diğer askerlerin de çekilmesiyle birlikte kaçakçılar, yükleriyle birlikte köye döndü. Köyde bekleyen yakınları, olası bir müdahaleye karşılık, her biri 65 litre yakıt alan katır sırtındaki 2'şer varili indirerek evlere götürdü.kaynak: Hürriyet
E
8 yıl
Herkesin ehliyeti mi var?
İstanbul Ümraniye'de üzerine düşen sigara külünü temizlerken dikkati dağılan sürücü, kamyonetiyle bir markete girdi. Kazada şans eseri kimsenin burnu dahi kanamazken, market sahibi kadın dükkanında mahsur kaldı. Ehliyetsiz olduğu öğrenilen sürücü Müyeddin Erişgen (51), "Herkesin ehliyeti mi var" dedi.Kaza, Ademyavuz Mahallesi Ulukent Sokak 50 numarada saat 11.45 sıralarında meydana geldi. İddialara göre, hurdacılık yaptığı öğrenilen Müyeddin Erişgen, 34 LKJ 53 plakalı kamyonetiyle sokak üzerinde ilerlerken, içtiği sigaranın külü üzerine düştü. Pantolonundaki külü temizlemeye çalışırken dikkati dağılan Erişgen, direksiyon hâkimiyetini kaybetti ve kamyonetiyle yol üzerindeki markete girerek vitrini dağıttı. Kazada şans eseri kimsenin burnu dahi kanamazken, marketin sahibi Fatma Ceylan, dükkânında mahsur kaldı.MÜŞTERİ MARKET SAHİBİNİN YARDIMINA KOŞTUKazayı gören mahalleli, kamyonetin içinden çıkmakta zorlanan Müyeddin Erişgen’i dışarı çıkartarak polis ve itfaiye ekiplerine haber verdi. Bu sırada markete gelen bir kadın müşteri, içeride korku ve panik yaşayan Fatma Ceylan’a yardım için arabanın üzerine çıkarak markete girdi.HERKESİN EHLİYETİ Mİ VAR - FOTO GALERİOlay yerine gelen polis ekipleri, kamyonet sürücüsü Müyeddin Erişgen’i gözaltına aldı. Erişgen, ruhsat ve ehliyetini isteyen polise ehliyetinin olmadığını söyledi. Basın mensuplarının neden ehliyetsiz araba kullandığını sorması Müyeddin Erişgen "Olabilir, normal. Herkesin ehliyeti mi var" diye konuştu. Trafik polislerine kazanın oluş şeklini anlatan Erişgen, polisin, kaza ve ehliyetsiz araba kullanmasıyla ilgili yapılacak işlemleri anlatmasını ise soğukkanlılıkla dinledi.EHLİYETİNİ PARASIZLIKTAN ALAMAMIŞHakkında işlem yapılan Müyeddin Erişgen’in, trafikle ilgili kaydı incelendiği sırada, aslında, yıllar önce girdiği ehliyet sınavını geçerek ehliyet almaya hak kazandığı ortaya çıktı. Bunun üzerine Erişgen basın mensuplarına dönerek "Görüyorsunuz yıllar önce ehliyet sınavını kazanmışım. Benim ehliyetim var ama parasızlıktan gidip alamadım" dedi.Markete giren kamyonet, çekici ve vatandaşların yardımıyla çekildi. Kazaya neden olan ehliyetsiz sürücü Müyeddin Erişgen ise işlemlerinin yapılması için polis merkezine götürüldü.kaynak
E
9 yıl
Vergi borcu olan araç bağlanacak
Maliye Bakanlığı, kira vergisinin ardından ‘araç vergilerini’ de yakın markaja aldı. Emniyet Genel Müdürlüğü ile birlikte ortak bir proje geliştiren Maliye, yeni yıldan itibaren motorlu taşıtlar vergisi, trafik cezaları ve araç haciz işlemlerini günlük olarak takip edecek. Borcu belli bir sınırı geçen araçlar bağlanacak.Geliştirilen program sayesinde, araçların vergilerini ‘satıştan satışa’ ödeme uygulamasına da son verilecek. Maliye Bakanlığı’nın, araç vergilerini ve trafik cezalarını yakın takibe almasında tahsilatta yaşanan bazı sıkıntılar etkili oldu.Mevcut sistemde, trafik polisleri tarafından kesilen cezaların Maliye Bakanlığı’na intikal ettirilmesi uzun zaman alıyor. Birçok vatandaş da trafik cezalarını yıllar sonra öğreniyor. Motorlu taşıtlar vergisinde de tahsilatı olumsuz yönde etkileyen gecikmeler yaşanıyor. Vatandaşların büyük kısmı vergilerini muayene ve satış işlemleri sırasında ödüyor. Bu da araçlardan elde edilen gelirlerin performansının düşmesine yol açıyor.Bilgiler Emniyet ile paylaşılacakTRTHaber'in haberine Maliye Bakanlığı, araç vergileri ve trafik cezalarının tahsilatında yaşanan söz konusu olumsuzluklar nedeniyle yeni bir proje hazırladı. Emniyet Genel Müdürlüğü ile bilgi paylaşımını öngören projede, trafik ceza bilgileri günlük olarak Maliye’nin bilgisayarlarına düşecek. Yine Maliye’nin, vergi borçları nedeniyle mükelleflerin araçları için aldığı haciz kararları da yazışmalara gerek kalmadan anında Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sistemine girecek. Böylece karşılıklı olarak iki kurum, hangi aracın ne borcu olduğunu günlük olarak ortak sistem üzerinden görme imkanına sahip olacak.Önce Uyarı Sonra HacizAraç vergisi ve trafik cezalarının tahsilatını arttırmayı amaçlayan sistemin, yazılım çalışmaları halen devam ediyor. Maliye Bakanlığı kaynakları programın üç ay içinde hazır olacağını ve yeni sistemin 2013 yılı başından itibaren de hizmet vermeye başlayacağını bildirdiler. Yetkililer, yeni sistemde, araç sahiplerinin öncelikle MTV veya trafik ceza borçlarını ödemeleri için uyarılacağını ardından da borcunu ödememekte direnen mükelleflerin araçları üzerine şerh düşüleceğini kaydettiler. Söz konusu şerhler nedeniyle araç alım satımı gerçekleştirilemeyecek. Borçların belirli bir limitin üzerine çıkması halinde ise aracın emniyet güçleri tarafından ‘parka’ çekilmesi söz konusu olacak.Kaynak: hurriyet.com.tr
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.