MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Yarbay
23 Ekim 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
6 üye
Görüntülenme (?)
536 (Bu ay: 8)
Gönderiler Hakkında
2 hafta
Amirallerin Seçimi Eliyle Vermesi

Her şeyden mağdur edebiyatı çıkarabilecek bir iktidar varken, oyları hızla düşüyorken, milletin haksız yere yapılan yasaklara karşı sesi çıkmaya başlamışken gece gece uykunuz mu kaçtı? Canınız mı sıkılda da böyle bir bildiri yayınladınız? E-muhtıra olayı gibi bu iktidarın ne zaman oyu düşse ya CHP çıkar HDP güzellemesi yapar ya saçma sapan biri çıkar kapalılara laf atar emekli ordu mensupları çıkar darbe lafları çıkarır.


Hard Kapitalizm reisin dediği gibi "şu yaşlı moruklar yok mu"


Teşekkürler emekli generallerimiz elinizde yetki varken susup yine tam oylar düşüyorken mağduriyet yarattınız. Çok lazımdı gerçekten hani halk da sizi dinleyip aaa çok doğru dedi ve oyunu AKP'ye vermedi değil mi? Elinize sağlık Atatürk'ü de kullandınız oh ne güzel oldu valla.


Yine aylarca darbe tweetleri atılacak esas gündem unutulacak.

2 hafta
Kimseyle Tartışmayın

Olay gerçek mi yoksa hayali mi bilemem ama bunu yaşayan milyonlarca insan var. Bir yakını öldürülen, bir yakını birini öldüren çevremizde vardır illa. Arabadan inmeden bunu getirin aklınıza. Biri öldüğü zaman sadece o kişi ölmüyor. Ailesi de ölüyor aynı zamanda öldürenin de ailesi ölüyor görüldüğü gibi. Hani sinirlenmeyin demek kolay ben de sinirleniyorum hiç inmedim daha ama umarım indirecek bir olay da yaşamayız. Burada katili savunmuyorum ama çift yönlü düşünün iki tarafın da hayatı mahvoldu.


Ekşi'den alıntı:


https://eksisozluk.com/trafikte-cikan-kavgada-katil-olan-pismanligi--6871188?day=2021-03-31


cezaevinden yeni çıkmış bir abimizle bugün konuşma fırsatı buldum.


2008'de selektör yapma tartışmasında çıkan kavgada iki şoför önce küfürleşiyorlar daha sonra ikisi de aracından iniyor karşı taraf ince bir sopayla yaklaşıyor, abimiz de keser ile araçtan iniyor ve o an bir anlık sinirle adamın kafasına vuruyor, 8 saat sonra adam vefat ediyor ve ölüme sebep olup 13

yıl ceza alan abimiz bana şunları söyledi:


" o an münakaşaya girmek için hevesli davranmayıp yoluma baksaydım ve o olaydan 2 ay sonra birisi bana sen trafikte böyle bir tartışma yaşamışsın deseydi, inan hatırlamazdım bile. ancak ben, bir hiç uğruna bir cana kıydım.

akılda yer bile tutmayacak bir mesele için 13 senem dört duvar arasında boşa gitti, ömrüm gitti, o gün o olaydan iki saat önce anaokuluna bıraktığım oğlum şimdi üniversiteye gidiyor ve ben onun en güzel zamanlarında yanında değildim.

bir anlık öfkeyle kapalı duvarlar arasında yıllarımı boşa heba ettim.

parasız kalan eşimi ve çocuğumu sefalete mahkum ettim.

şu anda da hâlâ ekonomik çöküntüdeyiz, iş de bulamıyorum."


özgürlüğünüze mal olacak her şeyden uzak durun bir kötülük görmüş iseniz hukukî yolları tercih edin şu 3 günlük ömrü bir de parmaklık arkasına sığdırmayın.

bırakın hata yapan yapsın sizin dövmenizle trafik kültürü düzelmeyecek ve trafikte her gün adam dövseniz günde 10 tane adam döversiniz belki de ölen taraf siz olursunuz. trafikte kimseyle kavga etmeyin, mesele dayak atmak ya da kavgadan korkmak meselesi değil. haklı ve güçlü de olsanız sonu hüsran olabiliyor. evinizden içeri girdiğinizde evladınıza annenize babanıza eşinize özgürce sarılmanın verdiği keyif ya da hâlâ yaşıyor olmanın güzelliği, trafikte "haklı olmaktan" çok daha keyiflidir."

geçen ay
Bursa'da Feci Kaza - Şoförün İfadesi Eklendi

14 Nisan Güncellemesi:


https://www.mynet.com/bursa-daki-katliam-gibi-tir-kazasinin-nedeni-belli-oldu-110106783946


Herkes birbirine suç atıyor. Frenler bakımsız, yasal sürüş süresi aşılmış, takografta eski plaka kayıtlıymış. Benim anlamadığım şey madem yasal sürüş de aşılmış neden bir sistem kurup bunu kontrol etmiyorlar? Polise bildirim gidebilir. GPS ile nerede olduğu belirlenip durdurulabilir.Çok fena bir kaza olmuş detayları eklemiyorum bakmak istemeyen olur etkilenen olur bu yüzden linkler bırakacağım isteyen baksın.


https://www.bursadabugun.com/haber/bursa-da-katliam-gibi-kaza-1393298.html


https://eksisozluk.com/12-mart-2021-bursada-korkunc-kaza--6853630?p=1Hayatını kaybedenlere Allah rahmet eylesin. Çok kötü bir ölüm biçimi gerçekten son durak senaryosunu aratmayan cinsten.


Benim yorumum bu kaza için yapılacak bir şey yok kaçabilecek yeriniz yok ama videolar izliyorum özellikle karda kışta adamlar kaza yapmış hala yol ağzında bekliyor. İmkan varsa fotoğraf çekin ve hemen aracı uzaklaştırın. İmkan yoksa ve araç gidebiliyorsa basın gidin ileride tekrar durursunuz. Sizden önemli değil. Buzlanmanın olduğu yerde virajda veya eğimini bittiği yerde araç bırakılmaz gelir bir daha çarparlar.


Bir kaza gördünüz yardım edin ama en önemli şey önce kendi güvenliğinizi sağlamaktır. Aracı 200-300 metre ileri bırakıp öyle koşun kaza yerine ve yardım edin. İnsanlar 5 metre ileriye aracı bırakıp olay yerine gidiyor kendi ailesini de tehlikeye atıyor böyle olmaz.


Edit: Olay yerini bilen insanlar Ekşi'de, tır şoförü için keşke direksiyonu sağa kırsaydın diyorlar ama tabi o psikoloji yaşamadan bilinmez yine de tercih edilmeli.


Şoförün ifadesi:Kazanın ardından TIR şoförü Faruk E. gözaltına alındı. Kedi kumlu taşıyan sürücü Faruk E.'nin emniyetteki ifadesinde, "TIR’ın frenlerinin boşaldığını fark ettim. Önümdeki araç sürücülerinin fark etmesi için selektör yakarak, kornaya bastım. O anda kırmızı ışık yandığı için araçlar yolda duruyordu. TIR’ın kontrolünü kaybettiğim için araçlara çarpmaya engel olamadım. Pişmanım” dediği belirtildi.

Faruk E.’nin emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından bugün adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.

2 ay
Kadir Topbas Vefat Etti
2 ay
Motosiklet Terörü


Adamı sinyal vermedi diye önünü kesip çete gibi davranıyorlar. 3-5 kişi olmanın gazıyla saldırıyorlar ve bunların hepsi sağ şeritte sağa dönerken sinyal vermedi diye. Sağlamak suçtur bir kere. Ben sağ şeritteyken sağa döneceksem sağımdan biri geçiyor mu diye bakmak zorunda değilim. Sinyal vermemiş olması bir kusur ama senin zaten onun sağında olmaman gerekiyor.


Bu da başka bir açıdan ve görülüyor ki taşıt sürücüsü sinyal veriyor:


4 ay
VW Türkiye'deki Şirketini Tasfiye Ediyor
5 ay
Gençler Parti Kurmalı

Bugün popüler olan bir video vardı. 10 yaşında çocuklar maaş karşılaştırıyorlar ama doğru ama yanlış artık herkes siyaset konuşur oldu. Siyaset yapmayalım diye bir şey söz konusu olamaz çünkü hayatımız siyaset ile şekilleniyor.


10 yaşındaki çocuğun matematiği top almaya parası yeter mi bunu hesaplamak kadar olmalı bir işçinin hangi ülkede kaç para maaş aldığını bilmemeli.


Aynı şekilde ben de genç bir insanım ve kazandığım paranın erimemesi için dolar altın takip ediyorum. Ocak'tan bu yana dolar %40 civarı arttı benim maaşım belki yıl başında %10 enflasyon zammı yiyecek. Peki ben bu parayı bile koruyamazken neden evleneyim neden bir gelecek hayal edeyim? Bunu nasıl yapayım?


Siyasetçilerin hepsi sağcısı solcusu ayırmıyorum hepsi çeşmenin başına oturmuş dolduruyor. 15-20 bin TL kazanıyorlar sinir stres yapmadan. Gelecek hayalleri yok zaten yaşları 60'ı geçmiş iktidar olma gibi bir dertleri de yok muhalif olanların nasıl olsa maaş geliyor. Partilere bakıyorsun genç ekip bulmuşlar sosyal medyadan atıf yapıyorlar. Yalandan gençler PS5 alamıyor diye gençlere ulaştıklarını sanıyorlar. Peki gerçekten bizi anlıyorlar mı? Eminim çoğuyla birebir tartışsak PS5 de almayın ne olacak derler.


Benim kira derdim yok maaşımın hepsi bana kalıyor ama bu maaşla bile benim ortalama bir düğün yapıp ev almam için inanın çok yıllar borç ödemem gerekiyor. Premium marka araçları geçtim normal bir araç için bile yıllarca çalışmam gerekiyor. Bu şartlarda hayal kurabilen var mı?


Artık bizi anlayan, bizim yaşadıklarımızı yaşayan birilerinin parti kurması lazım. 70 yaşına gelip gençler işsiz demekle olmuyor. Siz ne anlarsınız ki işsizliğin ne demek olduğunu? 30 yaşında 35 yaşında insanlar anne babalarından para almak zorunda kalıyor. Ne yapsınlar iş yok. İnsanlar cebinde 5 TL ile iş görüşmesine gidiyor dönüşte yürüyor.


Kendini geliştirme olayı yalan bu ülkede. İnternet sitelerinde bir ilana 10 bin kişi başvuruyor. Hadi 100 kişi kendini geliştirmiş olsa senin seçilme oranın %1. Staj arıyorsun adamlar bu şirkette tanıdık var mı diye soruyor. Bu şartlar altında bir insan kendini nasıl ve niye geliştirsin? Hangi umutlarla geliştirsin?


Bu işin sağı solu yok. Adını boşverin sosyal medya uzmanı diye miss model atayan bir muhalefet olduğu sürece iki taraftan da bir çözüm beklemek saçma.


Gençleri yine Gençler kurtaracak başka yolu yok. Yalandan birilerini görevlendirip reklam çekme ile olmaz bu işler.

7 ay
Stop Lambasindaki Cizikler
Gecenlerde fark ettim de stop lambasinda boyle bir iz var. Oto kuaforde zimpara ile yarim saatte duzeltebiliriz dediler ama zamnim yoktu acikcasi cok da elzem bir olay olmadigi icin ugrasmadim.Sizce bu nasil olmus olabilir? Benim tahminim garajda kediler var arabnain ustunde yatiyorlar ve asagi atlarken hafif kayip atliyorlar. Pence izi gibi geldi bana tutunmaya calismis gibi sadece stop lambasinda iz var. Oranin yukarisina kadar kayip penceyi atmis ve atlamis sanki.
7 ay
F1 Bilet Rezilliği
Reklam yaparken F1'i tekrar getirttik diye aylardır reklam yapıyorlar. Bugün indirimli biletler satışa sunuldu kardeşim de arkadaşıyla gidecek bilet bakıyoruz Silver 2 850 TL. 12'de biletler satışa sunuluyor 11.40'ta Biletix çöktü buna zaten şaşırmadım.

Her kategoriden 1 blok açmışlar hani dostlar sorarsa aa indirimli satıyoruz.

Yıllar sonra madem ülkeye döndürdünüz F1'i o da pandemi sayesinde yani açsanıza tüm yerleri millet alsın etsin.

Resmen eşe dosta gitmiş karaborsacılara gitmiş biletler. Açık alanlar 90 TL onlar da bitmişti zaten. Silver ise 500-800 arasında Gold ve Plat daha pahalı tabi 2000'e kadar gidiyor bilet fiyatları.

Yarın normal fiyattan indirimsiz satışa çıkacak.
7 ay
Barış ve Sinem'in Orta Direk Olma Hayali

https://www.paraanaliz.com/2020/ekonomi/kerim-rota-yazdi-baris-ve-sinemin-orta-direk-olma-hayali-50957/


1974 doğumlu Sinem, Anadolu lisesini bitirdi. 1992 yılında girdiği üniversite sınavında Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden birinin Ekonomi bölümünü kazandı. Sinem mezuniyeti sonrası 1996 yılı Ekim ayında uluslararası bir şirketin pazarlama departmanında işe başladı. Başlangıç maaşı 65 Milyon TL net idi. O dönemde asgari ücret net 11,4 milyon TL idi. İlk maaşı asgari ücretin 6 katına denk geliyordu.


1972 doğumlu Barış ise Fen lisesinden mezun olduktan sonra 1990 yılında 900.000 öğrencinin yarıştığı Üniversite sınavında başarılı olarak yine Türkiye’nin önde gelen bir üniversitesinde mühendislik bölümünü kazandı. Mezuniyet sonrası yüksek lisans yaptı. Askerliğini tamamlayıp 1997 yılı Ağustos ayında bir GSM şirketinde yazılım mühendisi olarak işe başladı. İşe başlama maaşı 175 Milyon TL net idi. O sırada asgari ücret net 24 Milyon TL idi. Onun ilk maaşı da asgari ücretin 7 katına denk geliyordu.


Her iki gencin işe girişi arasındaki sadece 10 ayda asgari ücretin ve işe giriş maaşlarının %100’den fazla arttığı dikkatinizi çekmiştir. Bunun nedeni o yıllarda neredeyse %100’lere varan enflasyondu. O dönemlerde çalışanların maaş artışları reel ücretler çok erimesin diye altı ayda bir yapılırdı. Barış ve Sinem’in öğrencilikleri ve kariyerlerinin ilk yıllarında Türkiye’nin evlere şenlik enflasyon görünümü aşağıdaki gibiydi.


Yaşı genç okuyucuların fiyatlar ve ücretlerin enflasyondan nasıl etkilendiğini anlayabilmesi için örnek verelim. 1993 Ocak ayındaki 100 liralık malın fiyatı, 7 yıl sonra 1999 yılı sonunda 6.676 TL’ye çıkmıştı. 1993 Ocak ayında 1 Milyon TL ile 115 Dolar alınırken, 1999 sonunda bu parayla artık 2 dolar bile alınamıyordu. (7 senede 1 dolar 8.700 TL’den 525.000 TL’ye çıkmıştı)


Kooperatife girmek, ikramiyeyi almak..


Barış’ın annesi ev kadını, babası ise emekli lise müdürüydü. Sinem’in annesi tapu dairesinden, babası mali müşavirlikten emekli oldu. Her ikisinin ailesi de 1990’lı yılların sonunda emekli olurken aldıkları ikramiyeyi İstanbul’da oturdukları semtte bir ev almakta kullandılar. Sinem’in ailesinin buna ilaveten 1980’lerde girdikleri bir yazlık ev kooperatifi sayesinde edindikleri ufak bir yazlıkları var. O zamanlar bu yüksek enflasyon ortamında bireysel kredi diye birşey yoktu. Ev sahibi olabilmek için ya emeklikte alınacak ikramiye beklenir ya da yapı kooperatifine aidat ödenirdi. Güvenilir kooperatife girmek için uzun araştırmalar yapılır, emekli olunca ele geçecek para ile nerede ne alınabileceği hesaplanırdı. Böylece emeklilik sonrası kiradan kurtulunur, sonrasında emekli maaşları en verimli şekilde kullanılırdı.


İnişleri çıkışları olmayan hayatlar..


Sinem ve Barış’ın aileleri hayatları boyunca sabit gelirli olarak çalıştılar. Ödedikleri vergi maaşlarından her ay kesildi. Dürüstlükten hiç ayrılmadılar. Çocuklarını da bu çizgide yetiştirdiler. Hayatları boyunca devlet veya belediye ile ihtilafları olacak bir varlıkları olmadı. Dolayısıyla çıkan imar barışlarından da faydalanmadılar. Bir yerde hazine arazisini işgal etmek akıllarının ucundan bile geçmedi. Çıkan vergi barışlarını da sadece haber olarak gazetelerden okudular. Herhangi bir siyasi partiye üye olmadılar. İhale kovalamadılar, devletten aldıkları ihaleyi alt yükleniciye yarı fiyata devretmediler. Çocuklarına devlette memuriyet hiç aramadılar, zaten çocuklarının buna ihtiyacı da olmadı. Çalışırken iktidardaki partinin yöneticilerine yaranıp erken terfi almayı veya daha yüksek maaşlı bir işe yerleştirilmeyi akıllarının ucundan geçirmediler. Zaten amirleri de bir partinin değil, devletin veya patronun temsilcileriydiler. O zamanlar her iki eşin de çalışması sayesinde iki maaş giren evler zengin sayılırdı. O günlerde sorulsaydı bir kişinin devletten dört maaş almasının ancak kimlik sahtekarlığı ile mümkün olabileceğini düşünürlerdi.


Orta direk..


Sinem ve Barış’ın ailesi birçoğunuza çok tanıdık gelmedi mi? Turgut Özal’ın “orta direk” diye adlandırdığı, büyük hırsları olmayan, ancak haksızlığa hiç gelemeyen eğitimle ve çalışmayla herşeyin başarılacağına inanan, devlete saygı duyan ama hukuk devletini, adaleti, demokrasiyi ve ekonomik gelişimi talep eden orta sınıfın ilk temsilcileri annelerimiz ve babalarımızdan başkası değiller. Kendileri, Türkiye Cumhuriyetinin “iyi eğitim alırsan, çok çalışırsan, nereden gelirsen gel başarılı olabilirsin” vaadini içeren yazılı olmayan toplumsal sözleşmenin ilk nesil çocukları.


Sinem ve Barış evlenir..


Sinem ve Barış 1998 yılında evlendiler. Evlendiklerinde ödedikleri kira ikisinin maaşlarının beşte birine denk geliyordu. İkisinin de kariyerleri ilerledi ve terfiler aldılar. Sinem pazarlama departmanında olduğu için yılda 2 kez, Barış ise yılda 1 kez performans primi alıyordu. Primleri yıllık maaşlarının %30’u ila %50’si civarı oluyordu. 1999 depremi sonrası oturdukları evin sağlam olmadığını düşündüler ve bir ev alma hayali kurmaya başladılar.

Barış 2002 yılında kariyerinin 5. yılında yeni bir iş teklifi aldı. O yıllarda şirketler yoğun teknoloji yatırımları yapıyordu. Uluslararası bir IT şirketi Barış’a aylık 2.500$ net maaşla ( o dönemde uluslararası şirketler dolara endeksli maaşlar teklif edebiliyordu) proje müdürlüğü pozisyonu teklif etti. Barış’ın iş değişikliğinden birkaç ay sonra bu kez Sinem’e başka bir şirketten müdür yardımcılığı pozisyonundan teklif geldi. Ona teklif edilen maaş 2 Milyar TL net idi. O günkü kurla 1.600 $’a yakındı. İş değişiklikleri sonrası evlerine giren yıllık net gelir primlerle beraber 70.000 $ civarına geldiği için artık bir ev almayı düşünecek hale gelmişlerdi. Her haftasonu ev bakmaya başladılar ancak buna cesaret etmeleri uzun sürdü.


https://www.paraanaliz.com/2020/ekonomi/kerim-rota-yazdi-baris-ve-sinemin-orta-direk-olma-hayali-50957/


Arkadaşlar yazı biraz uzun hepsini kopyalamak yerine böyle bir giriş bölümü yaptım. 5 dakikanızı ayırıp okuyun lütfen. Hepimizin bildiği şeyler ama bu sefer rakamlarla güzel açıklanmış.

DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.