MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Haber Editörü
22 Nisan 2003
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
10 üye
Görüntülenme (?)
125 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
dün
Tesla Cybertruck prototipi, inşa halindeki Gigafactory Texas fabrikasında yeniden ortaya çıktı

Elon Musk’ın 2019 yılında yaptığı duyuruyla ortaya çıkan Tesla’nın elektrikli pickup aracı Cybertruck, aracın üretileceği Gigafactory Texas’ta görüntülendi. Duyurunun ardından birkaç kez ortalıkta görünen araç prototipi takip eden süreçte ortadan kaybolmuştu.2020 yılında güncel bir sürümün duyurulacağını belirten Elon Musk, bu karardan vazgeçmiş ve geçtiğimiz ay, yeni sürümün Nisan-Haziran ayları aralığında ortaya çıkacağını dile getirmişti. Musk, güncelleme ile ilgili açıklamasında araçta kapı kollarının olmayacağını duyurmuştu.Ayrıca Bkz.Otomatik pilot açıkken Tesla'nın kaza yapma oranı, sürücülü araçlara göre 10 kat düşükAustin, Texas’ta ortaya çıkan Cybertruck’ta ise kapı kolları halen daha yerini koruyor. Dolaysıyla bunun son sürüm olmadığını söylemek mümkün.


Çalışanların yoğun ilgi gösterdiği Cybertruck’ın 2021 yılı sonu itibariyle üretime başlayacağı ancak bu planın Tesla’nın üretim aşamasında karşılaştığı zorluklar nedeniyle daha da ötelenebileceği belirtiliyor. Bilindiği üzere Cybertruck, geleneksel üretim yöntemlerinin aksine exoskeleton (dış iskelet) gövde kullanılarak üretiliyor.
Kaynak:https://electrek.co/2021/04/15/tesla-cybertruck-prototype-spotted-gigafactory-texas/
dün
Milli orta menzilli füze motorundan rekor getiren test

2017'de TÜBİTAK, TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI) ve Roketsan iş birliğiyle geliştirilmesine başlanan TEI-TJ300 turbojet orta menzilli füze motoru projesinde önemli bir gelişme yaşandı. Hava, deniz ve kara savunma sistemlerine uygulanabilecek motor, 240mm çap ile 1342N itki kuvvetine ulaşarak sınıfında dünya rekoru kırdı.Ayrıca Bkz.NASA, Ay yüzeyine insan indirecek araç için SpaceX ile anlaştıRekor getiren test ile ilgili paylaşım Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Twitter hesabı üzerinden yapıldı. TEI-TJ300’ün prototip çalışma töreni ise yine Bakan Varank’ın katılımıyla 2020 yılında düzenlenmişti.  

Türk mühendislerce tamamen yerli ve milli imkânlarla tasarlanan ve füze sistemlerine uyarlanabilmesi için 240 mm kısıtlı çapta geliştirilen TEI-TJ300, kendi sınıfında mevcut itki gücünü üretebilen dünyadaki ilk motor olarak gösteriliyor. TEI-TJ300, 5000 ft irtifada ses hızının yüzde 90'ına varan yüksek hızlarda çalışabilme özelliğine sahip. 230-250 mm sınıfına ait rakip motorların en iyisi 250 mm çap ile en fazla 1250 newton itki üretirken TEI-TJ300 motoru, 240 mm çap ile 1342 newton itki değerine ulaşmış.


Motor, marş motoru gibi herhangi bir başlatıcı siteme ihtiyaç duymadan ve sadece rüzgar etkisi ile harekete geçebilme özelliğini barındırdığından hem kara hemde hava ve deniz platformlarında kullanılabiliyor. TEI-TJ300’ün seri üretim sürecine geliştirme ve kalifikasyon testlerinin tamamlanmasının ardından başlanacağı belirtildi.
Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/turkiyenin-ilk-orta-menzilli-fuze-motoru-tei-tj300-dunya-rekoru-kirdi/2210879
3 gün
Pfizer CEO’su: “Kovid-19’a karşı her yıl aşılanmak gerekebilir”

Dünyanın Kovid-19 salgınıyla mücadelesinde önemli bir kuvvet çarpanı olan aşılama süreci bir yandan devam ederken aşıların kaç doz halinde uygulanması gerektiğine yönelik çalışmalar da aralıksız sürdürülüyor. Mevcut şartlarda iki doz olacak şekilde uygulanan aşılar için üçüncü dozun devreye alınması fikri ise son dönemde gündeme gelen konulardan birini oluşturmakta.Ayrıca Bkz.Apple Watch'un COVID-19'u teşhis edip edemeyeceği araştırılıyorSalgına karşı en etkili silahlardan olduğu düşünülen BioNtech/Pfizer aşısı bilindiği üzere iki doz halinde uygulanıyor. Ancak, bu haliyle altı aya kadar koruyuculuk sağladığı düşünülen aşının üçüncü dozuna ihtiyaç duyulabileceği gündeme gelmeye başladı. Pfizer CEO’su Albert Bourla’nın yaptığı açıklamalarla gündeme gelen potansiyel uygulama kapsamında üçüncü doz aşının altı ile 12 aylık zaman diliminde uygulanması gerekebilir.Henüz doğrulanmış bir çalışma olmasa da Bourla’ya göre Kovid virüsü grip virüsüne benzediği için aşılanma sürecinde üçüncü doza ihtiyaç duyulma ihtimali bulunuyor. Örneğin çocuk felci aşısı tek bir doz halinde uygulanıyorken, grip aşısı olan birinin bu uygulamayı her yıl tekrarlaması gerekiyor.

Bu kapsamda yapılacak araştırmalar ışığında Kovid-19 aşısının da her yıl uygulanma ihtimali bulunuyor. Bourla’nın bu konudaki açıklamaları ise şöyle:Olası senaryolardan biri, üçüncü doza ihtiyaç duyabileceğimizi gösteriyor. Bunun altı ila 12 aylık dilim aralağında uygulanması gerekebilir. Devam eden süreçte ise yıllık aşılama süreci başlayabilir. Ancak bunların bir ihtimal olduğunun bilinmesi gerek. Virüsün varyantaları burada anahtar bir role sahip. Virüsle temas halinde olma ihtimali olan insan havuzunu en aza indirgememiz gerekiyor.Halihazırda dünya nüfusunun çok azlık bir kısmı aşıyla buluşmuşken Bourla’nın açıklamaları, insanları korkutacak cinsten. Umarız Pfizer’ın CEO’sunun ortaya koyduğu senaryo gerçeğe bürünmeden  pandemi sürecini atlatırız. Değerli fikirlerinizi yorumlarda paylaşmayı lütfen ihmal etmeyin.
Kaynak:https://interestingengineering.com/third-covid-shot-likely-needed-within-12-months-pfizer-ceo-says
Kaynak:https://www.cnbc.com/2021/04/15/pfizer-ceo-says-third-covid-vaccine-dose-likely-needed-within-12-months.html
3 gün
NASA, Ay yüzeyine insan indirecek araç için SpaceX ile anlaştı

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), en son 1972 yılında insan gönderdiği uydumuz Ay’ı yeniden insanlı bir görevle ziyaret etmek için yoğun mesai ve para harcıyor. Kurumun Artemis isimli projesinin önemli bir ayağını oluşturan ve bir sonraki erkek ile ilk kadın astronotu Ay’ın yüzeyine indirmek için geliştirilen iniş araçlarına özel bir önem veriyor.Takipçilerimizin hatırlayacağı üzere bu konuda aralarında Blue Origin ve Ulusal Takım, Dynetics ve SpaceX’in yer aldığı şirketlere teşvik veren NASA, bunlardan ABD’li iki astronotu uydumuz yüzeyine indirecek araçları tasarlamasını istemişti.Ayrıca Bkz.Mars helikopterinde yazılım sorunu çıktı: Uçuş haftaya kaldıYaşanan son gelişmelerle birlikte NASA, nihayet iniş aracını hangi şirketin geliştireceğine karar verdi. Kurum, 2.89 milyar dolarlık bir sözleşmeyle Ay iniş aracını Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX’in geliştireceğini duyurdu.

İnsan indirme sistemi (human landing system-HLS) adlı proje kapsamında geliştirilecek araç, SpaceX’in Starship uzay aracını temel alacak. Elon Musk’ın Mars’a koloni kurma hayallerinin merkezinde olan Starship uzay aracının ilk kullanılabilir örneği olarak kabul edebileceğimiz HLS aracı, astronotların Ay yürüyüşleri için kullanacağı iki adet hava geçirmez odacık ve geniş uçuş kabini gibi özelliklere sahip olacak. Bilindiği üzere Starship ileriki dönemlerde tamamen yeniden kullanılabilir bir uzay aracı olarak Ay, Mars ve ötesi görevler için sürekli olarak geliştirilecek.SpaceX’in NASA’dan kaptığı ihale kapsamında konuşan NASA yetkilisi Kathy Lueders, “Bu yetkiyle NASA ve ortaklarımız, 21. yüzyılda Ay’ın yüzeyine düzenlenecek insanlı deneme görevini gerçekleştirirken kadın erkek eşitliği ile uzun döneme yayılacak derin uzay keşfi alanlarında da önemli adımlar atacak. Söz konusu adımla insanlık, uydumuzun sürdürülebilir keşfine yönelik bir çaba içine girecek ve gözlerimiz Mars’ın da içinde bulunduğu çok daha diyarlara dikilecek.” ifadelerini kullandı.

Ay’ın yörüngesinden yüzeyineUzay Fırlatma Sistemi (Space Launch System-SLS) ile Orion kapsülünde uzaya çıkacak dört kişilik astronot ekibinden ikisi, Ay yörüngesine ulaşıldığında Starship HLS aracına geçecek. Biri siyahi diğerinin ise kadın olması beklenen astronotlar, Ay’ın yüzeyinde yaklaşık bir hafta kaldıktan sonra HLS aracı ile yeniden Orion kapsülüne dönecek. Bu aşamadan sonra ise Dünya’ya dönüş yolculuğu başlayacak.   SpaceX için önemli bir imtihan olacak Ay’a dönüş görevi, şirketin Starship aracının test edilmesi açısından önemli veriler sağlayacak.
Kaynak:https://scitechdaily.com/nasa-selects-spacex-starship-to-land-next-americans-on-moon/
geçen hafta
General Atomics, uzay görevleri için nükleer tahrik sistemi geliştirecek

Uzay araçları için mevcut tahrik sistemleri haricinde bir alternatif arayışında olan ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), bu konuda yapılacak çalışmalar kapsamında merkezi Kaliforniya’da bulunan General Atomics ile anlaştı. Daha çok ürettiği İHA’larla tanıdığımız şirket, uzay araçları için nükleer tahrik sistemi tasarlayacak.Ayrıca Bkz.Ay'a Sert İniş görevinde kullanılacak milli roket motoru ilk sınavı geçtiŞirketle 22 milyon dolarlık bir sözleşme imzalayan DARPA, General Atomics’in tasarlayacağı nükleer reaktör projesinin ilk fazına DRACO ismini uygun görmüş. Hızlı ay yörüngesi görevleri için deneme roketi (demonstration rocket for agile cislunar operations) anlamına gelen kısaltmayı kapsayan süreçte Genral Atomics, nükleer tahrik ya da roket yakıtını uygun sıcaklıklarda ısıtacak nükleer reaktör tasarımını hayata geçirecek. DARPA, 2025 yılı itibariyle Ay ile Dünya yörüngesi arasındaki bölgede söz konusu sistemi test etmek istiyor.Kurum yetkililerine göre günümüzde sıklıkla kullanılan elektrik ve kimyasal tahrik sistemlerinin gelecekte uzayın derinliklerine icra edilecek keşif görevleri için yetersiz kalabilme ihtimali bulunuyor. Bu süreçte ise nükleer ısıl tahrik sistemleri (NTP) imdada yetişebilir. Zira NTP’lerin kimyasal sistemlerin tahrik ağırlık oranlarına iki ila beş kata kadar daha verimli olacak şekilde ulaşma imkânına sahip olduğu belirtilmekte.

General Atomics Elektromnayetik sistemler Başkan Yardımcısı Christina Back’in DARPA iş birliği kapsamındaki sözleri şöyle:“Nükleer ısıl tahrik sistemleri, geleneksel sistemlere kıyasla bir adım daha önde. NTP’ler uzay araçlarının çok uzun mesafeleri kısa sürelerde kat etmesini sağlayacak. Geliştireceğimiz deneme roketi, Ay ile Dünya arasındaki yolculuk süresini kısaltacak. Nükleer tahrik, fırlatma aralıklarında da çok daha fazla esneklik sağlayacak. Örneğin, Mars görevinde olan personel, gezegende çok daha uzun bir süre kalabilecek.
Kaynak:https://spacenews.com/general-atomics-wins-darpa-contract-to-design-nuclear-reactor-to-power-missions-to-the-moon/
geçen hafta
ASELSAN’dan çok çeşitli şekilde iniş kalkış yapabilen İHA patenti

Ülkemiz savunma sanayii şirketleri arasında yer alan ASELSAN, önümüzdeki dönemde çok ses getirme potansiyeli olan bir insansız hava aracı (İHA) patenti aldı.Ayrıca Bkz.Güney Kore, Kf-21 Boramae savaş uçağı prototipini görücüye çıkardıİniş kalkış yetenekleri sayesinde çok fonksiyonlu İHA olarak kabul edilen hava aracının patenti 21 Ocak tarihinde alındı. Kanat altına yerleştirilen podlar sayesinde hem dikey iniş kalkış (VTOL) hem de dikine veya kısa pistlerden iniş kalkış (VSTOL) özellikleri kazanan İHA, aynı zamanda konvansiyonel iniş kalkış (CTOL) yöntemini kullanabiliyor.

Patenti alınan İHA’ya söz konusu yetenekleri kazandıran özellikler ise hem döner kanatlı hava araçlarındaki gibi rotorlara hem de kıç tarafındaki pervaneye güç veren motordan geliyor. Kanat altına takılı ters dönüşlü özellikli rotorlar İHA’ya dikey iniş ve kalkış özelliği kazandırıyor. Kalkış yapan İHA’nın ihtiyaç duyacağı güç ise arka tarafta yer alan pervaneden sağlanıyor.Kanat altına takılı podların çıkartılabildiği veya rotorların katlanabildiği İHA’da istenirse içten yanmalı veya elektrik tahrik sistemi kullanmak mümkün. Elektrikli tahrik sisteminin sessizlik gerektiren görevlerde bir avantaj sağlayabileceğini belirtmek lazım.

TCG ANADOLU Amfibi Hücum Gemisi gibi platformlarda etkin bir şekilde kullanılabilecek İHA, umarız en yakın dönemde seri üretim sürecine girer.
Kaynak:https://www.savunmasanayist.com/aselsan-vtol-vstol-ctol-iha/
geçen hafta
Kore Cumhuriyeti, Kf-21 Boramae savaş uçağı prototipini görücüye çıkardı

Kore Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri’nin (ROKAF) 2020’li yıllardaki aslî vurucu gücü olması planlanan ve ülkenin ilk milli savaş uçağı olacak KF-21 Boramae (genç şahin), Cumhurbaşkanı Moon Jae-in’in katıldığı törende tanıtıldı. Kore Cumhuriyeti savunma sanayi için kilometre taşı olarak adlandırılan uçak tanıtıma kadar KF-X adıyla biliniyordu. Tanıtım törenine, programın ortağı olan Endonezya’yı temsilen Savunma Bakanı Prabowo Subianto katıldı.Ayrıca Bkz.SR-71 Blackbird’e hayat veren J58 motorunun halefi, nerede kullanılacak?Kore Cumhuriyeti’nin Endonezya ile birlikte 2016 yılından beri üzerinde çalıştığı program kapsamında altı adet KF-21 prototipi üretilecek. Prototiplerden ilk üçü bu yıl sonuna yetişirken diğer üçü ise 2022 yılının ilk yarısında ilgili hava kuvvetlerine teslim edilecek. Cumhurbaşkanı Jae-in’e göre KF-21’in seri üretimine 2028 yılında başlanacak. 40 adet uçak hedefiyle başlayacak seri üretim süreci, 2032 yılında 120 adet uçağa ulaşacak.

General Electric (GE) Havacılık üretimi F414-GE-400K Turbofan motordan iki adet barındıracak KF-21’in hem tek hem de ikili koltuk tasarıma sahip sürümlerle geleceği belirtiliyor. Uçak, havadan-havaya ve havadan-yere füze sistemleri ile havadan fırlatılan seyir füzeleri gibi silahlarla donatılacak.100 bin ek istihdamKore Cumhuriyeti için çok ciddi bir istihdam kaynağı yaratması beklenene KF-21 projesi için verilen rakamlar da bir hayli çarpıcı. Cumhurbaşkanı Jae-in’in verdiği bilgilere göre uçak seri üretime girdiğinde 100 bin ek istihdam yaratılacak ve proje, ülkeye yaklaşık 5,2 milyar dolarlık katma değer sağlayacak. Uçağın ihraç edilmesi halinde ise bu değer katlanarak artacak.Kore merkezli 719 şirketin müdahil olduğu projenin %65’lik yerlilik oranına sahip olduğu belirtiliyor. Savunma Edinme Programı İdaresi (DAPA), uçakta kullanılan 30 binden fazla parçadaki bu oranın önümüzdeki dönemde artırılmasının planlandığını belirtmiş.Beşinci nesil, daha sonraKF-21, ilk sürümlerin gövde içi dahili silah yuvası olmadan üretilecek olmasından dolayı 5. nesil değil ancak 4.5 nesil olarak adlandırılıyor. Kore Havacılık ve Uzay Sanayii (KAI) yetkililerine göre ileriki süreçte uçak, bahse konu güncellemelerle birlikte 5. nesle terfi edecek.KF-21 projesinin ortağı Endonezya, toplam geliştirme maliyetinin %20’sinden sorumlu. Bunun sonucunda Endonezya Hava Kuvvetleri, teknoloji transferiyle birlikte 50 adet KF-21’i kendi topraklarında üretecek.

Proje kapsamında konuşan Cumhurbaşkanı Jae-in, “Meşru müdafaa alanında yeni bir dönem geldi çattı ve hava kuvvetleri tarihimiz için bir dönem noktasına ulaştık. Kore’nin yapabileceklerine inanan ve bu anlamda bu projede bizlerle ortaklık kuran Endonezya hükümetine de şükranlarımı sunuyorum. Proje tamamlanıp seri üretim aşamasına gelindiğinde ve diğer ülke pazarlarına da uzanmaya başladığımız ana kadar iki ülke birlikte çalışmaya devam edecek.” sözlerini sarf etti.ROKAF’ın artık eskimeye başlayan F-4D/E Phantom II ve F-5E/F Tiger II filosunun yerini alacak KF-21, 2,253 km/s hıza ve 2,900km menzile sahip olacak. Maksimum kalkış ağırlığı 25,580 kg olacak uçak, 7,700 kg azami faydalı yük taşıyabilecek.
Kaynak:https://defence-blog.com/news/south-korea-rolls-out-prototype-of-new-kf-21-boramae-fighter-jet.html
Kaynak:https://www.defenceturk.net/guney-kore-kf-21-boramae-savas-ucagini-tanitti
geçen hafta
Boeing 737 Max’larda ortaya çıkan elektrik sorunu, uçakların yere çekilmesini zorunlu kılabilir

Arka arkaya meydana gelen kazalarda 346 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından yere çekilen ve yirmi ay süreyle gökyüzü ile buluşamayan Boeing 737 Max serisi uçaklar, ABD Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) 18 Kasım 2020’de aldığı kararla yeniden uçabilme izni almıştı. Ancak söz konusu izin ardından yavaş yavaş yolcu taşımaya başlayan ve artık güvenli olduğu değerlendirilen uçaklarla ilgili olumsuz sayılabilecek bir gelişme yaşandı.Ayrıca Bkz.NASA'nın Van Gölü fotoğrafı finaldeUçağın üreticisi Boeing tarafından yapılan bir duyuruyla kamuoyunun gündemine düşen gelişmede, 737 Max’ların elektrik sistemiyle ilgili bir sorun olduğu belirtildi. Şirket tarafından yapılan duyuruda, “Boeing, filosunda 737 Max uçaklarını bulunduran 16 müşterisine uçaklarda potansiyel bir elektrik sorunu olduğunu ve sorun çözülene kadar uçakları yere çekmesini tavsiye etmiştir.” İfadelerine yer verdi.Üretim hattında fark edildiŞirket yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre uçaklarda sorun, Max’ların elektrik sistemiyle ilgili. Sorunu üretim hattında olan bir uçakta fark eden şirket, problem oluşturma ihtimali olan parçanın yeteri kadar topraklanıp topraklanmadığının kontrol edilmesini tavsiye ediyor.Sorunun giderilmesi ve gerekli incelemelerin yapılması adına FAA ile yakın temas içinde olduklarını ifade eden şirket yetkilileri kaç adet uçağın söz konusu sorundan etkilendiği bilgisini ise paylaşmamış.

Etiyopya Havayollarına ait Max’ın karıştığı kazada hayatını kaybeden yolcuların birinin avukatı olan Steven Marks Boeing tarafından yapılan paylaşım kapsamında yaptığı açıklamada, “Yaşanan son gelişme, Max’ların ne kadar güvenli olduğu sorusunu yeniden akıllara getirmiştir. Karşı karşıya kaldığımız durum, Boeing’in “anlayış değişikliği” ile ilgili sözlerinin samimiyetini de sorgulamamıza neden olmaktadır.” dedi.  Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Max’lar için bir uçuşa elverişlilik direktifi yayınlamıştı. Bakalım SHGM, ortaya çıkan son durumla ilgili ne gibi tedbirler alacak.
Kaynak:https://www.seattletimes.com/business/boeing-aerospace/boeing-alerts-about-possible-electrical-issue-in-some-737-max-jets/
2 hafta
Avrupa’nın gelecek nesil savaş uçağı prototipi için Airbus ve Dassault uzlaşma sağladı

Avrupa’nın ortak savaş uçağı olması beklenen ve 2040 yılı itibariyle Eurofighter ve Rafale savaş uçaklarının yerini alması beklenen Gelecek Nesil Hava Muharebe Sistemi (Future Combat Air System -FCAS) projesi kapsamında üretilecek uçağın prototipi için anlaşma sağlandı. Proje kapsamında insanlı ve insansız hava platformlarının üretimi öngörülüyor.Üretimi üstlenecek ülkeler ile Airbus ve Fransız Dassault’tan oluşan firmalar arasındaki pürüzler nedeniyle uzunca bir süredir ertelenen proje, bu sayede yeniden harekete geçmiş olacak. Duyurusu, Almanya, Fransa ve İspanya üçlüsünün içinde bulunduğu ortaklık çatısı altında ilk kez Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından yapılan proje, ülkeler arasındaki politik farklar ve şirketler arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle ilerlemiyordu.Ayrıca Bkz.ABD ordusu, “karma gerçeklik” gözlüğü için Microsoft ile 21.8 milyar dolarlık sözleşme imzaladıŞirketler arası anlaşmazlıkların merkezinde bulunan fikri mülkiyet sorunlarının çözülmesi için üye ülke liderlerinin bir çıkış yolu bulması gerektiğini söyleyen Dassault CEO’su Eric Trappier, FCAS projesi için Airbus ile geniş ölçekli bir iş paylaşımına hazır olduğunu söylerken görüşmelerden bir sonuç çıkmaması halinde bir B planına sahip olduklarını belirtti.

Airbus kanadından yapılan açıklamalar ise şirketin gerçek bir ortak gibi değil de sanki bir taşeron gibi görüldüğü yönünde. Uzmanlar, Dassault’un tutumunun ise Mirage ve Rafale gibi rüştünü ispatlamış savaş uçaklarındaki uzmanlığına bağlı olmasından kaynaklandığına inanıyor. Şirketin savaş uçaklarındaki uzmanlığının rakip bir firma tarafından kendi çıkarları için kullanılabilme kaygısı, Dassault’u bu anlamda biraz ısrarcı kılmış görünüyor.FCAS programında şu an itibariyle Dassault, delta kanat tasarımına sahip görünmez savaş uçağı üzerinde çalışırken Airbus ise dron ile muharebe bulut sistemi adlı ve yapay zekâ uygulamalarını mümkün kılacak ultra hızlı iletişim ağı sistemleri üzerinde çalışıyor. Savaş uçağının motor tedariki kapsamında ise Fransız Safran, Alman MTU Aero ve Rolls Royce’un İspanyal ortağı ITP’nin adları geçiyor.

Uzmanlar ise ilgili şirket ve ülkeleri, 2040 yılı itibariyle hayata geçirilmesi beklenen proje için uyarıyor. Savaş uçağı, dron ve ağ sistemleri için 50 ila 80 milyar euro’luk bir yatırım öngören yetkililer, geç kalınması halinde maliyetlerin yükselebileceği uyarısını yapmakta. Ayrıca, İngiliz BAE Systems önderliğinde geliştirilen Tempest savaş uçağı programı da FCAS için önemli bir rakip. Tempest için İngiltere, İsveç, İtalya ve Hollanda ortaklık kurmuş durumda.FCAS projesinin Almanya, Fransa ve İspanya harici henüz başka bir Avrupa ülkesi tarafından desteklenmediğini de not düşelim.
Kaynak:https://techxplore.com/news/2021-04-airbus-dassault-european-fighter-jet.html
2 hafta
Boeing 737 Max serisi uçaklar, ülkemizde de gökyüzü ile buluşmaya yaklaştı

Karıştığı ölümlü kazalar nedeniyle 12 Mart 2019’da yere çekilen Boeing 737 Max serisi uçaklar için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) bir duyuru yayımladı. Federal Havacılık Dairesi’nin (FAA) 18 Kasım 2020 tarihinde kaldırdığı uçuş yasağının ardından yavaş yavaş gökyüzüyle buluşmaya başlayan Max’lar artık ülkemizdeki havayolu şirketlerince de kullanılabilecek. SHGM, havayolu şirketlerinin Uçuşa Elverişlilik Direktifi’ni yerine getirmesi durumunda Max serisi uçaklara yeniden uçuş izninin verileceğini belirtti.Ayrıca Bkz.Apple, yenilenebilir enerji depolama tesisi için Tesla’yla anlaştıSHGM’nin yayımlanan Direktif ile ilgili açıklamaları şöyle:Boeing B737-8 ve B737-9 MAX tipindeki uçakların yeniden hizmete alınması öncesinde uygulanması gereken süreçlerin yer aldığı uçuşa elverişlilik direktifi (UED-2021/0001) Yayımlanmıştır. Bilindiği üzere, 29 Ekim 2018 ve 10 Mart 2019 tarihlerinde yaşanan iki ölümlü kaza sonrası Boeing B737-8 ve B737-9 MAX uçaklarının uçuşları tüm dünyada olduğu gibi 12 Mart 2019 tarihinde ülkemizde de durdurulmuştur.Sonrasında, ilgili hava araçlarının yeniden hizmete alınması amacıyla hava aracı tasarımı sahibi Boeing şirketi ile ABD Havacılık İdaresi (FAA) tarafından ülkemizin de arasında bulunduğu ilgili hava araçlarının hizmette olduğu ülke havacılık otoriteleriyle gerekli tedbir ve uygulanması gereken işlemlere yönelik çalışmalar yapılmıştır.Bu kapsamda, yürütülen çalışmalar neticesinde Genel Müdürlüğümüz tarafından Ek’te yer alan Uçuşa Elverişlilik Direktifi (UED-2021/0001) hazırlanmıştır. Bu bağlamda, anılan Uçuşa Elverişlilik Direktifi (UED)’nin uygulanması koşuluyla ülkemiz ilgili operatörlerinde bulunan Boeing B737-8 ve B737-9 MAX tipindeki uçakların yeniden hizmete alınması Genel Müdürlüğümüzce uygun olarak değerlendirilmiştir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”SHGM’nin yayımladığı Direktif, 15 maddeden oluşuyor. Direktif içinde, pilotların eğitimi, yazılım güncellemesi ile operasyonel ve bakım el kitabı değişiklikleri bulunuyor.
Kaynak:https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/dunya-genelinde-ucuslari-durdurulmustu-turkiyeden-boeing-737-max-karari-6351823/
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.