MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt
C

Yarbay
24 Mart 2003
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
18 üye
Görüntülenme (?)
32 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
C
8 yıl
2011 model Clio Symbol 1.2 16v Authentique
Arkadaşlar, en az 6 saat tek molalı yola çıkacağım. Araba 2011 model Clio Symbol 1.2 16v Authentique benzinli. Çok performanslı değil, ama uzun yolda maksimum 3500 devirde sürekli olarak kullanmaya kalkmam motoru yıpratır mı acaba, önerileriniz nedir acaba.
C
9 yıl
FujiFilm Pinefix HS20EXR video çekimde odaklama sorunu.
Merhabalar.
FujiFilm Pinefix HS20EXR ürünü yeni aldım ve de full HD video çekim esnasında cihaz arada bir çekim yaparken bulamnıklaşıp tekrar odaklamaya çalışıyor, hareketsiz kalıyorum ama yine aynı durumu yaopabiliyor. Bu sorun benden mi kaynak lı anlayamadım, daha ilk günden bu yüzden canım sıkıldı. TEcrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
C
9 yıl
Sony KDL-40EX720 3D Simüle 3D teknolojisi ne kadar 3D deneyimi sunabilir?
Sony KDL-40EX720 3D televizyonda simüle 3D teknolojisi ile kumandadan tek tuşa (3D) basarak ekranda görüntülenen tüm 2D içeriklere yayın, BD/DVD film, PS oyun, BRAVIA Internet Video
3D etkisi katabiliyor. Bu şekilde elde ettiğimiz 3D performansı ne kadar tatminkar acaba, deneyimleriniz doğrultusunda 3D gözlük almayı planlıyorum.
C
11 yıl
5970--Gtx 480--5850 CF--5850 Oyun Performans Değerlendirmesi.
C
11 yıl
Gtx 480 1536 Mb vs 5850 1 Gb Crossfire Oyun Performans DeğerlendirmesiÖzellikle Gtx 480 sıcaklığı, fan hızı konuları da kartın performansı kadar ilgi çekiyor. Eğer fan hızını sabitlemezseniz, kart otomatik olarak fan hızını artıyor, belirli bir seviyeden sonra ise fan hızını duyabilir hale geliyorsunuz. Fan hızını %60 te (2416 rpm) sabitleyip yaptığım denemde, 23 derece oda sıcaklığında GPU ısısı en yüksek 97 derece oldu. Unigine Heaven ile yaptığım iki benchmark testi sırasında ısıdan kaynaklanan peformans düşüşü kilitlenme gibi sorunlar yaşamadım. Yine de uzun soluklu oyun deneyimlerini tecrübe edip bu konuda ki gözlemlerimi sizlerle paylaşabilriim. Fan hızını %60 seviyesinde duyabiliyorsunuz, ancak beni çok rahatsız etmedi. %50 düzeyine gerilediğimizde ise fan sesini daha az duymaya başladım. Aslında bu gibi yorumlar çok subjektif olabiliyor. Herkese göre değişebilir durumlar bunlar. Yine de kişisel gözlemlerimi bir fikir oluşturması açısından sizlerle paylaşmak istedim.

Kartın sıcaklık değerleri üzerine biraz daha ayrıntılı bir değerlendirme yapalım istedim.

Unigine Heaven v1.0 Gtx 480 fan hızı % 61 sabitlenmiş hali ile yapılan değerlendirme sonucuUnigine Heaven v1.0 Gtx 480 fan hızı %71 sabitlenmiş hali ile yapılan değerlendirme sonucuUnigine Heaven v1.0 Gtx 480 fan hızı %40 sabitlenmiş hali ile yapılan değerlendirme sonucu

Fan hızı %40 sabitlendiğinde kartın sıcaklığı 110 dereceyi buldu. Ancak kartın çekirdek ve bellek hızları yine de gerilemedi. Kısa bir süre sonra sistem görüntüyü kesti ve bilgisayarı yeniden başlatmam gerekti.

Bu incelemeden, kartın fan hızını % 61 seçtiğimizde sıcaklığın en yüksek 97 derecde olduğunu, fan hızını 71 yaptığımızda ise fan sesinin daha da arttığını ve en yüksek kart sıcaklığının da 87 derece olduğunu söylememiz mümkün. Oda sıcaklkığının bu testleri yaparken 23 derece olduğunu da ekleyelim.
C
11 yıl
5850 1 Gb Crossfire ---16x@16x--8x@8x--- incelemesi
C
11 yıl
5850 Crossfire İncelemesi-Güncel 10 oyun
Not: Gtx 480 kart elime geçtiğinde, aynı tablolara Gtx 480 sonuçları eklenecektir.
C
11 yıl
INCA IM-204 4 PORT MODEM port açmak ile ilgili
Arkadaşlar merhabalar.
Bı modemi yeni aldım ancak almaz olaydım. GEZZ marka modemde çok rahat şekilde port açabilirken, bu modem ile maalesef bayağı araştırıp deneme yapmama rağmen port açmayı bir türlü yapamadım, sonunda ed2k ile düşük id alıyorum. Bu modemi kullanıp istediği portları açabilen arkadaşların konu ile ilgili bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim.
C
11 yıl
Sapphire HD 5970 OC ile micro-stuttering etkisi inceleme testleri
Bu incelemeyi forumdan Source ile beraber planladık. Test sistemi Source' a ait. İncelemede kullanacağımız oyunları belirledikten sonra, Source fraps programı ile elde edilen excel sonuçlarını bana mail yolu iletti. Ben de sonuçları yeniden işleyerek grafiklerle göstermek üzere çalışmayı bitirdim, şimdi sizlerle sonuçları paylaşıyoruz.

Oyunlardaki akıcılığı belirleme de sadece o saniye alınan FPS değerleri değil framelerin geliş süreleri de etkili olmaktadır. Frame değerleri arasında sürekli 33 ms farkla gelen bir görüntüyü akıcı olarak görürüz.
Frame değerleri bir 25 ms bir 55 ms olarak gelir ise, 55 ms olarak geldiği anda ilk frame i görürüz 33 ms içinde, sonra aynı frame i kalan 22 ms boyunca görür ve görüntü değişerek 25 ms lik frame geçmektedir.
Bu durumda bir duraksama ya da takılma gözlemlenmiş olur.Çünkü 1000/55=18,18 FPS (anlık) demektir. Bu da akıcılığı engellemektedir. Ayrıca diğer frame lerin değişik hızlarda çizilmesi bu durumun sürekli yaşanmasına neden olmaktadır.

Bu olaya micro-stuttering ismi veriliyor ve çoklu gpu düzeneklerinde (Hem ATİ hem de Nvidia) karşımıza çıkıyor. Mikro akıcılık ya da mikro dalgalanma terimleri de bu durum için kullanılabilir.
High-end segmentte yeni lider konumunda ki HD 5970 crossfire mantığı ile çalışan bir ekran kartı. Micro-stutteriğng etkisini Sapphire HD 5970 OC ile test ettik.


İlk inceleyeceğimiz oyun Crysis. 1680x1050 çözünürlükte akıcılık sorunu gözlemlenmemiş, ancak çözünürlüğü 1920x1200 olarak seçtiğimizde,
akıcılık sorunu başlamış,incelediğimiz bölüm içinde nerede ise yarı bölümde dalgalanma etkisini hissediyoruz.
Bulgularımız, 1680x1050 çözünürlük için akıcılık sorunu ile karşılaşmayacağımızı gösteriyor.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Crysis Warhead serinin devam oyunu değil, ilk oyuna göre görsel olarak değişiklikler söz konusu, incemeye onu da ekledik. 1680x1050 çözünürlükte, dalgalanma etkisi yok denecek kadar az gözüküyor, etkilenme olmamış diyebiliriz.
Ancak tıpkı Crysisde olduğu gibi çözünürlük 1920x1200 e getirildiğinde micro-stuttering etkisi incelenen bölümünün yarısında var olmaya başlamış.
Gerek Crysis gerekse Crysis Warhead oyunlarında bulgularımız 1680x1050 çözünürlükte dalgalanma etkisinin olmadığını söylüyor.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Batman Arkham Asylum oyununu incelediğimizde; her iki çözünürlük için, akıcılık sorunu kendini gösteriyor. İncelemenin yapıldığı oyunun çoğu yerinde, frame çizilme zamanlarının birbirlerine yakın olduklarını görüyoruz, bu etkinin daha az olacağını gösterir bize.
Yine de etkilenme olmuş ve bazı yerlerde bu kendini daha çok hissettirmiş olarak tabloda gözükmekte.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Call Of Duty Modern Warfare 2 oyununda 1680x1050 çözünürlükte oyunun çoğunda görülen akıcılık sorunu, 1920x1200 çözünürlükte de aynı şekilde devam etmiş görünüyor.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DİRT 2 saf bir Dx 11 oyunu olarak lanse edilmedi, yine de Dx 11 ile beraber testlerde adı anılır oldu. Bizde güncel oyun olması itibari ile incelememizde yer verdik.
1680x1050 çözünürlükte dalgalanma sorununa rastlamıyoruz. Çözünürlüğü arttırır isek, 1920x1200 gibi; akıcılık sorununun ortaya çıktığını tablodan rahatlıkla görebiliriz.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

GTA IV oyununda ise her iki çözünürlükte micro stuttering etkisine rastlandığımızı görüyoruz.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Unigine Heaven Dx 11 benchmark modülü. Her iki çözünürlükte dalgalanma sorununun ne kadar yoğun olduğunu grafikten rahatlıkla izleyebiliriz.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

World İn Conflict oyununda ise 1680x1050 ve 1920x1200 çözünürlüklerde oyunun neredeyse yarısı kısmında dalgalanma etkisini tablomuza göre karşılaşabiliriz anlamı çıkıyor

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wolfenstein 2 oyununda ise 1920x1200 çözünürlükde micro-stuttering etkisi görülmemişken, 1680x1050 çözünürlüğe dikkatlerinizi çekmek istiyorum. Tabloda ki görüntü akıcılık sorununu ifade eden o testere dişi manzarasına ne kadar benziyor değil mi? İlk bakışta evet. Ancak dikkatinizi özellikle grafiklerin sol kısmında ki frame milisaniye değerinin olduğu eksene çevirmenizi öneririm. Dikkat edin frame çizilme zamanları hep 16-17 saniye arasın da gezinmiş, bu durumda sonuç aslında çok normal, akıcılık etkilenmeyecek
görünüyor. Eğer oyunun o bölümünde 30-40 değerlerinde bir pik olsa idi, aslında tablo daha da netleşecek ve bu şekilde görünüm olmayacaktı. Yani 1680x1050 çözünürlükte Wolfenstein oyununda herhangi bir akıcılık sorunu oluşmayacak.

Micro stuttering etkisini Nvidia nın Gf100 gpu sunu barından çoklu çözümlerinde de zamanı geldiğinde inceleyeceğimi ya da (katkılar ile) inceleyeceğimizi hatırlatmak isterim.
C
11 yıl
5970, 5800 serisi Crossfire kullanıcılarına çağrı
5800 serisinde micro stuttering etkisi üzerine bir çalışmayı ortak planlamak ya da kendiniz yapmak isterseniz, düşüncelerinizi buradan paylaşarak, güzel bir çalışma oluşturabiliriz.

5700 serisi crossfire testleri için Towarscke ile müsait olduğu bir zamanda olmak üzere ortak bir çalışma planlayabiliriz diye mesajlaştık.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.