MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Çavuş
10 Kasım 2020
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
173 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
8 sa. önce
Rusya’da ordu savaşa hazırlık durumuna geçiyor
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/86/76/96/867696f9fd6824b222796171990d018d.png&t=0&width=480&text=1

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, 2 Rus askeri birliği ile 3 hava indirme birliğinin ülkesinin batıdaki sınırlarına konuşlandırıldığını bildirdi


ABD ve NATO'nun Rusya'ya karşı tehdit içeren askeri eylemlerde bulunduğunu belirten Şoygu, "Amerikan askeri birlikleri, Kuzey Amerika'daki bölgelerden Atlantik üzerinden Avrupa'ya sevk ediliyor. Askeri birliklerin Avrupa'da Rusya sınırlarına doğru hareketliliği devam ediyor. Birliklerin büyük kısmı Karadeniz ve Baltık bölgesinde bulunuyor." dedi.


Şoygu, ABD ve NATO'ya ait 40 bin asker ve 15 bin askeri teçhizatın Rusya sınırlarına yakın bölgelerde konuşlandırılmasının beklendiğini kaydetti.


"Rusya, ABD ve NATO'un tehditlerine karşı önlemler aldı"


ABD'nin Rusya sınırlarında keşif çalışmalarını ve Arktika'da askeri kapasitesini artırdığına da dikkati çeken Şoygu, Rusya'nın buna karşı gerekli önlemler aldığını belirtti.


Şoygu, "Kış dönemindeki eğitim ve denetim organizasyonları çerçevesinde Batı ve Güney askeri bölgelerindeki birliklerin savaşa hazırlık durumuna ilişkin ani denetimler yapıldı. Üç hafta içinde 2 askeri birlik ve 3 hava indirme birliği, askeri eğitimlerin yapıldığı Rusya'nın batı sınırlarına başarıyla konuşlandırıldı." ifadesini kullandı.


Söz konusu birliklerin tatbikatlarda yer aldığı ve savaşa hazır olduğunu vurgulayan Şoygu, Rus Kuzey Filosu'nun, Arktika'daki tehditlere karşı koyma kapasitesinin artırılması yönünde çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Şoygu, Rus ordusundaki tüm denetim organizasyonlarını iki hafta içinde sonlandırmayı planladıklarını ifade etti.


Askeri güçlerin savaşa hazırlık durumuna ilişkin denetimler


Rusya Savunma Bakanı Şoygu, 6 Nisan'da Rus askeri güçlerinin savaşa hazırlık durumuna ilişkin denetimlere başladıklarını ve ülkenin çeşitli bölgelerinde poligonlarda taktik tatbikatların yapılacağını duyurmuştu.


Söz konusu eğitim planı kapsamında, nisanda 4 bin 48 askeri tatbikatın yapılacağı belirtilmişti.


Rusya'nın Hazar Denizi'ndeki filoya ait 15 savaş gemisini Rus askeri güçlerinin denetimleri çerçevesinde Karadeniz'e gönderdiği bildirilmişti.Ukrayna-Rusya sınırında gerginlik


Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart'ta mecliste yaptığı konuşmada, Rus Silahlı Kuvvetlerinin askeri tatbikat bahanesiyle Ukrayna sınırları yakınlarına birlik sevkiyatı yaptığını açıklamıştı.


Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da Rusya'nın kendi toprakları içinde silahlı kuvvetlerini kendi takdirine bağlı olarak hareket ettirdiğini ve bunun hiç kimse için tehdit içermediğini ifade etmişti.


Ukrayna'nın doğusundaki Donbas bölgesinde, sözde bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile Kiev yönetimi arasında 2014'ten bu yana çatışmalar devam ediyor.

 

AA

9 sa. önce
Son dakika 1 askerimiz şehit oldu

MSB, Irak'ın kuzeyinde bulunan Başika (Gedu) üs bölgesine düzenlenen roketli saldırıda bir askerin şehit olduğunu açıkladı.


Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Irak'ın kuzeyinde bulunan Başika (Gedu) üs bölgesine bu gece saatlerinde roketli saldırı düzenlenmiştir. Atılan üç roketten biri üs bölgesine, diğer ikisi köy içerisine düşmüştür. Saldırıda bir kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, köyde yaşayan bir çocuk da yaralanmıştır. Bölgede bir SİHA görevlendirilmiş ve gerekli tedbirler derhal alınmıştır. Kahraman Şehidimize Allah'tan rahmet, değerli ailesine ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize başsağlığı ve sabır, yaralı çocuğumuza da acil şifalar diliyoruz." ifadeleri kullanıldı.


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/9e/ad/5f/9ead5fe93782a9ba406f2a0de908a248.png&t=0&width=480&text=1
9 sa. önce
Mahkeme, Emniyete "15 Temmuz'da kaybolan silahları" sordu

Ankara'da bir mahkeme, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında kaybolduğu belirtilen silah ve mühimmatlarla ilgili emniyete yazı yazdı, belgelerini istedi.15 Temmuz darbe girişimi sonrası en çok tartışılan konulardan biri de Emniyete ait silahların kaybolması olmuştu. Ankara'da bir mahkeme, silah ve mühimmatların kayıp olduğunun ispatlanmasını istedi ve darbe girişimi esnasında kaybolduğu söylenen silahların en son yapılan hangi sayımda var olduğunu gösterir tutanak ile darbe girişimi sonrasında bu silahların kaybolduğunun fark edildiği tutanağın gönderilmesi amacıyla emniyete yazı yazdı.


ankaragazetecisi.com'dan Alican Uludağ'ın haberine göre; Emniyet Genel Müdürlüğü, 15 Temmuz gecesi emniyete yapılan saldırılar sonucu meydana gelen maddi zararların tazmin edilmesi amacıyla 2017’de 661 darbe davası sanığına alacak davası açtı. Emniyet dilekçesine, bu zararların tahsili amacıyla sanıkların tüm mal varlıklarına ihtiyati haciz konulmasını talep etti.


Daha önce rapor hazırlayan bilirkişi heyeti Ankara Emniyetine ait 3 adet G-3 piyade tüfeği, 11 adet Kaleşnikof Tüfek, 1 adet MP5A3 otomatik tabanca ve 1 adet de kuru sıkı tabancanın kayıp olduğunu tespit etmişti. Raporda, ayrıca çok sayıda mühimmatın da kayıp olduğu ifade edilmişti.

Emniyete 2 ay süre verildi


Davanın son duruşmasında mahkeme, yazı gönderdiği emniyetten, “bilirkişi raporunda eksik olduğu belirtilen ve darbe girişimi esnasında kaybolduğu söylenen silahların en son yapılan hangi sayımda var olduğunu gösterir tutanak ile darbe girişimi sonrasında bu silahların kaybolduğunun fark edildiği sayıma ilişkin tutanakları” ibraz etmesini istedi. EGM’ye tutanakların ibrazı için de 2 ay süre verildi.Cinayet işlemiş ve "Silahı 15 Temmuz'da dağıttılar" demişti


Kayıp silahlar, Ankara’da işlenen bir cinayete de konu olmuştu. Başkentte 2016’da Mustafa Maraş, tartıştığı traktör sürücüsünü öldürmüş, kardeşini de yaralamıştı. Cinayette seri atış yapabilen MP-5 kullanılmıştı. Satışı yasak silahı kullanan Maraş, savunmasında, “Silahı 15 Temmuz darbe gecesi Ankara Emniyeti’nin önünde dağıtmışlardı” demişti. Yargılanan sanık, müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/4a/b9/d0/4ab9d0f6fcd06efc9d81548df3016724.png&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/53/7c/ca/537cca7de8b080558ba0d37fab697094.png&t=0&width=480&text=1

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, İçişleri Bakanlığı’nın 2017 yılı faaliyet raporunda yer alan ‘kayıp silah sayısının’ son üç yılda yüzde 720 arttığını belirterek Meclis’e araştırma önergesi verdi.


Cumhuriyet’te yer alan habere göre, önergesinde, kayıp silahların ülke güvenliği açısından büyük tehdit oluşturduğunu belirten Tüm, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, İçişleri Bakanlığı’nın kamuoyundan kayıp silahlara ilişkin gerçekleri sakladığını savundu.


'SİZLERİ KORKUTMUYOR MU?'


CHP’li vekil, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi: 

“Bakanlığın 2017 yılı faaliyet raporunu incelediğimizde, kayıp silah sayısının 106.000'i geçtiğini görüyoruz. İçişleri Bakanlığının verilerinde, 2014 yılında kayıp silah sayısı 14.000 görünürken, her ne hikmetse, bu sayı 2017 yılında 106.000'e çıkıyor. Kayıp silah sayısı sadece 3 yılda yüzde 720 artmış durumdadır. Ateşli silah nedeniyle her gün onlarca insan yaşamını yitirmektedir. 106.000 silahın kayıp olması sizleri gerçekten korkutmuyor mu, ürkütmüyor mu?'BAKANLIK, 80 MİLYONUN AKLIYLA DALGA GEÇİYOR'


İçişleri Bakanlığı, hiçbir şey yokmuş gibi, bu silahlarla ilgili hiçbir çalışma yapmıyor, hiçbir tedbir almıyor ve adeta körler ve sağırları oynuyor. 106.000 kayıp silah, ülkemizin iç güvenliği açısından büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Geçtiğimiz gün, bakanlık Twitter’da, bu silahların 1944’ten beri kayıp olduğunu belirtmiştir. Eğer bu silahlar 1944’ten beri kayıp ise, neden 2014 raporuna eklemediniz? İşte raporu burada. Burada 14.000 küsur silahın kaybolduğu yazıyor. 2017 yılının raporu da burada. Burada da kayıp silah sayısı 106.000 olarak görünüyor. Tüm bu rakamlar, İçişleri Bakanlığı’nın resmî sitesinde bulunmaktadır. Silahlar 1944’ten beri değil, son üç yıldan beri kayıptır. İçişleri Bakanlığı bu açıklamasıyla 80 milyon insanın aklıyla dalga geçmektedir.”


Tüm’ün konuşmasından sonra söz alan AKP Kilis Milletvekili Mustafa Hilmi Dülger, kayıp silah sayısında azalma olduğunu ifade etti.

TBMM Genel Kurulu’nda yapılan oylamada, CHP grubunun ‘kayıp silahların araştırılması’ önergesi AKP vekillerin oylarıyla reddedildi.Kaynak: https://www.haberasi.com/15-temmuz-da-kaybolan-silahlar-arastirilsin-onergesi-akp-vekillerince-reddildi/2269/

10 sa. önce
‘128 milyar dolar nerede’ pankartları dünya gündeminde
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/90/6e/da/906edaa5f67c7bdac42da1ea761bce3a.png&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/94/a8/c3/94a8c370eb427dab65c4506f52030db7.png&t=0&width=480&text=1

Merkez Bankası'nın (TCMB) yaklaşık 128 milyar dolarlık döviz rezervinin 2019-2020 döneminde şeffaf olmayan bir şekilde harcanması Türkiye'de siyaset gündeminin ilk sıralarında yer almaya devam ederken, dünyada da yankı buldu.

ABD merkezli finans ajansı Bloomberg, “Türk polisi ‘128 milyar dolar' afişlerini indirdi” başlıklı haberde, CHP binalarına asılan “128 milyar dolar nerede?” yazılı afiş ve pankartların savcılık talimatıyla polis tarafından vinçlerle gece saatlerinde indirildiği aktarıldı.


ALBAYRAK DÖNEMİNDE HARCANDI

Haberde, CHP'nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ın ekonomi yönetiminin başında olduğu dönemde TL'yi savunmak adına merkez bankası rezervlerinin hatalı şekilde kullanıldığını öne sürdüğü, Türkiye'nin para politikası kökenli siyasi kavganın giderek şiddetlendiği aktarıldı.

ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs'ın, Türkiye'de faizlerin düşük tutulması için 100 milyar dolardan fazla rezerv harcandığı yönündeki tahmini de haberde yer aldı.


Haberde, Erdoğan'ın damadı ve eski Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak'a sahip çıkarak “Kaybolan bir şey yok, para ülkenin hazinesinde ve merkez bankasında. Döviz rezervlerimiz toparlanmaya başladı” sözlerini kullandığı da hatırlatıldı.

REUTERS: ERDOĞAN SIKIŞTIRILIYOR

İngiltere merkezli haber ajansı Reuters da bugün “Bize parayı gösterin: Erdoğan TL'yi desteklemek için kullanılan 128 milyar dolar üzerinden sıkıştırılıyor” başlıklı bir haber yayımladı.


CHP'nin “128 milyar dolar nerede?” afişlerinin polisler tarafından kaldırıldığını ve CHP'nin konuya ilişkin TBMM'ye verdiği görüşme önergesinin reddedildiğini aktaran Reuters, muhalefetin Erdoğan'ı bu başlıkla sıkıştırmaya çalıştığını vurguladı.


Reuters, bankacıların hesaplamalarına göre 2019-2020 döneminde TL'yi desteklemek adına rezervlerden 128,3 milyar dolarlık satış olduğunu yazdı.

Reuters’ın daha önce ortaya attığı ve eski TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın 20 Mart’ta Cumhurbaşkanı tarafından görevden alınmasının nedeni olarak Ağbal’ın son iki yıldaki rezerv kaybına dair banka içinde açtığı soruşturmaya işaret eden iddia da bugünkü haberde hatırlatıldı.

12 sa. önce
Danimarka Suriyeli Mültecileri kovuyor !!!!! Gidenlere parada verecek
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/ab/f1/e3/abf1e3d9d4d450a19b405cf11ff230ff.png&t=0&width=480&text=1

Danimarka yaklaşık 35 bin sığınmacı kabul etti.


Suriye'de iç savaşın sona erdiğini ve dönmek için güvenli ortam oluştuğunu iddia eden Danimarka hükümeti,


Suriyeli sığınmacıların oturma izinlerini iptal sürecini başlattı. Hükümet, gönüllü olarak ülkesine dönmek isteyen Suriyeli sığınmacılara mali yardım yapılacağını da açıkladı.


Birleşmiş Milletler kararın sağlıksız olduğuna işaret ederek,


"Bölgede koşulların sürekli olarak istikrarlı olması gerekir" sözleriyle tepki gösterdi.

Suriye'deki iç savaş sonrası Suriyeli sığınmacılar birçok farklı ülkeye sığındı. Bu ülkelerden biri olan Danimarka'da Kopenhag'daki solcu hükümet Suriyeli sığınmacıların geçici oturma izinlerini iptal etmek için kolları sıvadı.


Politiken gazetesine konuşan Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod, Suriye'de bazı yerlerde çatışmaların devam etmesine rağmen durumun farklı olduğu bölgeler bulunduğunu, başkent Şam dahil bu bölgelerin Danimarka makamları tarafından geri dönüş için güvenli bölge addedildiğini söyledi.


İzinleri kaldıran ilk Avrupa ülkesi


Nitekim Suriyeli sığınmacıların oturma izinlerini kaldırmaya başlayan ilk Avrupa ülkesi konumuna gelen Danimarka'da son haftalarda 94 Suriyeliye oturma izinlerinin iptal edildiği bildirildi. Gelecek haftalarda bu sayının çok daha artacağı belirtildi.

Gönüllü dönenlere para yardımı yapılacak


Kofod, Suriye'ye gönüllü geri dönecek sığınmacıların zorla sınır dışı edilmekten kurtulacaklarını ve mali destekten faydalanacaklarını duyurdu. Bugüne dek gönüllü geri dönecekler için açıklanan para yardımı miktarı, 16 bin ile 32 bin dolar arasında değişiyordu.


Danimarka Dışişleri Bakanı, geri dönenlerin Suriye'nin yeniden inşasına da yardımcı olacağı ve bunun nihayetinde Beşar Esad'ın iktidardan gitmesine yol açacağı öngörüsünde de bulundu.

BM'den itiraz geldi


Ancak Suriyeli sığınmacıların geçici oturma izinlerinin iptaline BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nden itiraz geldi.


Information gazetesine konuşan BM MYK'nin Danimarka Sözcüsü Elisabeth Haslund, geri dönüş bölgelerinin yeterince güvenli olmadığını savunarak "O bölgede koşulların sürekli olarak istikrarlı olması gerekir" dedi.


Geçici oturma izinlerinin temelinin çok sık değerlendirmeden geçirilmesinin Danimarka sığınmacı politikasında net bir değişikliğe işaret ettiğini söyleyen Haslund, bu gidişattan endişe duyduklarını belirtti.


Uluslararası Af örgütü de geri dönen Suriyelilerin vahim insan hakları ihlalleriyle karşılaşabileceğini iddia etti.


Ancak halihazırda Kopenhag ile Şam arasında iade anlaşması olmadığından zorla sınır dışı etme tehdidinin nasıl hayata geçirileceği muğlak.

13 sa. önce
Bu kadarı da insafsızlık... Ramazan'da gıda fiyatları uçtu...

İşte Namık Göz’ü yazısı…


Koronavirüs gölgesinde ikinci Ramazan ayına moralsiz başladık. Bir yanda hastalığın yaygınlaşması diğer yandan fiyatlardaki artış deyim yerindeyse tadımızı kaçırdı.

Geçen hafta Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Ramazan öncesinde üretici ve market fiyat farkı 8 kata kadar ulaştığını belirterek, 'Bir önceki ay üretici market fiyat farkı yaklaşık 5 kata çıkmıştı. Zira üreticilerimiz ürününü düşük fiyata satarken tüketicilerimiz pahalıya tüketmektedir' açıklamasını yapmıştı.

Köşe yazılarımı takip edenler bilir. Ayda en az bir kez Reyhan ve Tuz Pazarı'nı dolaşarak, izlenimlerimi sizlerle paylaşırım. Bayraktar'ın dikkat çektiği fiyat artışlarının pazara nasıl yansıdığını görmek amacıyla rutin geziyi erkene çektim.

Vatandaş, birkaç gün öncesinden alışverişini tamamlamış olmalı ki fazla kalabalık yoktu.


Fiyatlara gelince;


İftar sofralarının olmazsa olmazı hurma ile başlayayım. Kilosu 40 liradan başlayan hurmalar, kalitesine göre, 100 liraya kadar çıkıyor.


İkinci sırada yer alan peynir ve zeytin fiyatları da el yakan cinsten. Orta kalite Ezine peyniri 50 lira, Kars Kaşarı 60 lira civarında. Zeytin de onlarla yarışıyor. 140 ila 170 lira arasında değişin fiyatlara sahip pastırmanın yanına ise yaklaşılmıyor.

Pazar tezgâhlarına yaklaşınca moralimiz biraz yerine geldi. Domates, salatalık, patlıcan ve kabak geçen hafta olduğu gibi 5 lira, 16 lira olan taze fasulye ve sivri biber hala tahtından inmemiş. En pahalı olanlar ise tanesi 10 lira olan karnabahar ve brokoli.

Patates ve soğan ise bu yıl yerlerde sürünüyor. Üreticinin elinde aldığı için hükümet tarafından alınarak ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağı açıklanan patatesin 5 kilosu 10 liradan satılıyor.


Yağışlı havaların etkisiyle olsa gerek marul, yeşil soğan ve maydanozların demetleri irileşmiş, fiyatları da ucuzlamış.


Et ve tavuk fiyatları ise Ramazan öncesinden başladığı yükseliş trendini devam ettiriyor. Bazı marketlerdeki kampanyalara rağmen ocak ayından beri kanatlı ürünleri neredeyse yüzde yüze yakın arttı.


Bahar aylarında kırmızı et için seçenek olan oğlak fiyatları da 60 liraya yükselmiş.

Ramazan'da pek tercih edilmeyen balık fiyatları da yükselmiş. Hamsinin kilosu 30 lira...

Pazara gitmediğim zamanlarda almasam da mutlaka marketlerdeki sebze-meyve reyonuna bakarım. Hafta sonu baktığım marketlerdeki fiyatlarla Pazar arasında yüzde 25-30 yakın fark var.


Hal yerine direkt üreticiden aldıklarını söyleyen marketlerdeki fiyat farkının yüksekliği Şemsi Bayraktar'ın dediği gibi dikkat çekici. Fiyat farkının hep aracılardan kaynaklandığı söylenirdi. Aracı olarak nitelendirilen komisyoncular olmadığına göre bu kadar fiyat farkı nereden kaynaklanıyor?PAZARCILARIN SESİNİ DUYAN YOK


Yeni getirilen kısıtlamalarla artık hafta sonu semt pazarları kurulamıyor. Geçen hafta aralarında Bursa'nın da bulunduğu çok sayıda ilin pazarcılar odası yasağın kaldırılması ve Pazarcılara izin verilmesi için Cumhurbaşkanlığı ve İçişleri Bakanlığı'na yazı ile başvurdu.


Başvurularına bir yanıt alamadıklarını söyleyen Bursa Pazarcılar Odası Başkanı Refik Aksu, pazarların açılmaması nedeniyle hem esnafın hem de vatandaşın mağdur edildiğini söyledi.


'Bir kesime kırmızı kart, diğerine ödül verilmemeli' diyen Aksu, 'Kapanacaksak ülke çapınca seferberlik olmalı. Market açık ve sebze meyve satmaya devam ederken bize yasak' sözleriyle sitem mesajı verdi.


Refik Aksu, pazarda koronavirüs satmadıkları sözünü yineleyerek şöyle devam etti:

'Hizmet verdiğimiz Pazar alanları havalandırma açısından marketlerden daha iyi. Üstelik günlük taze ürünü daha uygun fiyata satıyoruz. Pazarda rekabet var. Marketlerde yok. Eğer fedakarlık gerekiyor, konu sağlık ise bunu hep birlikte yapalım. Hiçbir yer açık olmasın. Bir kesim mutlu olurken, diğer bir kesimi ise mağdur etmeyelim'


Aksu, siteminde haklı. Geçen hafta sonu kapanma saatine yakın girdiğim marketin önündeki sıra kadar yoğunluğu pazarlarda görmedim. Bir ürünün bedelini ödemek için yakın mesafede 20 dakikaya beklemek zorunda kaldım.

Semt pazarlarına yaya gidilerek, alışveriş yapılması marketlerdeki yoğunluktan daha sağlıklı olacağından eminim.GIDA MÜHENDİSLERİ: RAMAZAN FIRSATÇILARINA DİKKAT


Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Serkan Durmuş, Ramazan'da gıda fiyatları üzerinden fırsatçılık yapılmasının önüne geçilmesi için denetimlerin arttırılması çağrısında bulundu.


Durmuş, pandemiyle mücadelede hijyen kuralları kadar sağlıklı beslenmenin de önemli olduğunu vurgulayarak, Ramazan gibi gıda ürünlerine olan talebin ve dolayısıyla tüketimin arttığı özel dönemlerde bu konuya daha çok hassasiyet gösterilmesini istedi.

Vatandaşlara da seslenerek merdiven altı üretim yapan yerlerden uzak durulması gerektiğinin altını çizen Durmuş, gıda alışverişlerinde Tarım ve Orman Bakanlığı'nca verilen kayıt veya onay numarasının yer aldığı etiket bilgilerinin kontrol edilmesini istedi.


http://www.ekonomigazetesi.com/perakende/ramazan-da-fiyatlar-uctu-h23787.html

21 sa. önce
1 gün evli kaldı, 4 yıldır nafaka ödüyor

Kastamonu’nun merkeze bağlı Pehlivan köyünde ikamet eden 32 yaşındaki Mustafa Duman, 6 yıl önce sosyal medyadan tanıştığı Ayşe ile iki yıllık birlikteliğin ardından 2017 yılının Ekim ayında evlendi. Kaçarak evlendiği Ayşe ile 1 gün evli kalabilen ve yüzünü sadece nikahta görebilen Mustafa Duman, Ayşe’den bir daha haber alamadı.


DİKKAT ÇEKMEK İÇİN 580 KİLOMETRE YÜRÜMEYE KARAR VERDİAyşe’nin ailesiyle birlikte İstanbul’da döndükten sonra hayatı kararan Duman, boşanma davasının görüldüğü sırada 1 gün evli kaldığı eşine aylık 700 lirada nafaka ödemeye mahkum edildi. Hakkında açılan 7 ayrı dava sonrası icralık olan Duman, yaşadıklarına dikkat çekmek için soğuk ve karlı havaya rağmen Kastamonu’dan İstanbul’a yürümeye karar verdi. Yaklaşık 580 kilometre yol kat etmeyi planlayan Duman, İstanbul’a 1,5 haftada ulaşmayı hedefliyor.Yaklaşık 580 kilometrelik bir yol yürüyeceğini belirten Mustafa Duman, “Kastamonu’dan İstanbul’a yürüyerek gidiyorum. 1 günlük resmi nikahlı eşim var ve 4 yıldır boşanamıyorum. Bu yüzden nafakaya bağlandım. Her ay 700 lira nafaka ödüyorum. 15 bin lira nafakadan dolayı para biriktiğini öğrendim. Çalışamadığım içinde ödeyemedim. Avukat arıyor beni, kapına icra göndeririz diyor. Avukat sürekli beni arayıp bana da borcun var devletin bir uygulamasından dolayı diyor. Ben de avukata sizi ben tutmadım. Siz karşı tarafın avukatısınız, ondan almanız lazım ve beni aramanız yanlış, benden kendi hesabına para istiyor.


Sesimi duyurabilmek adına böyle bir yürüyüşe kalkıştım. Borçlardan halen kurtulamadım. Devamlı kapıma icralar geliyor, halende kapıma icralar gelip duruyor. Allah razı olsun, bir vatandaş bana 20 bin lira gönderdi. Kendisine kesinlikle ulaşamıyorum, teşekkür dahi edemedim. Bana gönderdiği 20 bin lira parayı borcum olan üç bankaya ödeyerek kapattım. Geride iki bankaya borcum kaldı. Nafakadan dolayı borcum var. Ne yapacağımı şaşırdım artık, bu yüzden bende mağduriyetimi duyurabilmek adına böyle uzun bir yolculuğuna başladım. Yürüyerek İstanbul’a gidiyorum” dedi.


Nafakadan dolayı mağduriyet yaşayanları kendisine katılmaya davet etti

Nafakadan dolayı mağduriyet yaşayanları kendisine katılmaya davet eden Duman, “Adalete de seslenmek istiyorum. İnşallah bunu onlarda görecektir, adalet tecelli edecektir inşallah. Tek duam bundan kurtulmak istiyorum. 4 yıldır boşanamıyorum da. Artık boşanmak istiyorum. Benim gibi birçok nafaka mağduru insanların olduğunu düşünüyorum. Onlarında bana desteklerini bekliyorum. Onlarda bana katılmak isterlerse katılabilirler. Kastamonu Valiliğinden yürüyüş için iznimi aldım. Her şey resmi olarak şu anda İstanbul’a kadar yürüyerek gideceğim” diye konuştu.


"4 YILDIR HER AY NAFAKA ÖDÜYORUM"


Sosyal medyadan çok sayıda destek mesajları aldığını anlatan Duman, şöyle konuştu: “Ben, benim gibi nafaka ödeyerek canı yanan bir sürü insanın olduğunu düşünüyorum ve nafaka olayının yasal olarak bir zemine oturtulması gerektiğini düşünüyorum. Gerçekten bu konudan dolayı bir sürü mağdur insanlar var. Ben, 1 gün evli kaldım ve 4 yıldır da nafaka ödüyorum. Ayrıca bana çıkan haberlerden sonra sosyal medya üzerinden ulaşanlar oldu. Hatta bir bayan, 13 yıllık evli olduğunu ve iki tane çocuğunun da olmasına rağmen aylık 300 lira nafaka aldığını söyledi. Ama ben sadece 1 gün evli kalabildim ve benim yanımda da olmamasın rağmen yalan dolanla bizleri kandırarak İstanbul’a geri gittiler ama aylık 700 lira nafaka ödemeye mahkum edildim. Bunun bir çözümünü bekliyorum. Bu yüzden de Sayın Cumhurbaşkanımızın yanına kadar gideceğim. Bunun bana yapılan bir haksızlık olduğunu düşünüyorum, 4 yıldır adalet arayışımı sürdürüyorum ama halen mahkemelerim sürüyor. Artık bunlarında sonuçlanmasını bekliyorum.”


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/fd/61/b2/fd61b2966cacde199965ef3446e1e1cf.png&t=0&width=480&text=1
dün
Fransa'da Milli Görüş'ün kapatılması çağrısında bulundu

Fransız merkez sağ Les Republicains Partisi Başkan Yardımcısı Guillaume Peltier, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan uzun yıllardır ülkede faaliyet gösteren Milli Görüş Derneği'nin feshedilmesi çağrısında bulundu.


Macron'a seslenen Peltier, İslam Prensipleri Tüzüğü'nü imzalamadığı için Milli Görüş derneğinin kapatılmasını istedi.


Peltier konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Bir dernek siyasal İslam'ı savunduğu andan itibaren, artık ülkemizde barınmasına müsaade etmemeliyiz" dedi.


Ocak ayında Fransa İslam Konseyi (CFCM), ülkede ilke olarak “siyasal İslam”ı reddeden "Fransa'da İslam prensipleri tüzüğünü" kabul etmişti. Fakat, İslam Toplumu Milli Görüş Derneği ve iki önemli Müslüman derneği söz konusu tüzüğü imzalamayı reddetmişti.

Geçtiğimiz kasım ayında Fransız aşırı sağ parti Rassemblement National lideri Marine Le Pen sosyal medya hesabından bir çağrıda bulunarak, ülkedeki Ülkü Ocaklarının yanı sıra Milli Görüş vakıflarının da kapatılması gerektiğini söylemişti.

Le Pen mesajında Milli Görüş'ün "hilafet yanlısı olduğunu" belirterek 71 cami ve 10 Türk okulunu idare ettiğini iddia etmişti.

Milli Görüş okullarını yasaklayacak düzenleme Senato'dan geçti

Fransa Senato pazartesi akşamı, "Fransız Cumhuriyetine 'karşı' olan yabancı ülkelerin desteği ile açılacak sözleşmesiz okulların vali kararıyla izninin iptal edilmesini" öngören bir tasarıyı kabul etti.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin sosyal medyada yaptığı açıklamada, "Bu yeni yasama aracı, Milli Görüs'ün Albertville'deki gibi okulların açmasını engel olmayı mümkün kılacaktır" ifadesini kullandı.


Söz konusu maddede, "Valinin, Fransa'nın uluslararası ilişkilerinden kaynaklanan nedenlerle veya temel çıkarlarını savunmak için bir özel kuruluşun açılmasına karşı çıkabileceği" ifade ediliyor.


Gerald Darmanin ayrıca, Emmanuel Macron'un isteği üzere böyle bir yasal düzenlemenin getirildiğini ifade etti.


Milli Görüş derneğine bağlı 11 kurumda binlerce çocuğun kreş, ilkokul ve ortaokullarda eğitim aldığını belirten Darmanin, "Önümüzdeki yıl sözleşmesiz on yeni okul açmayı planlıyor" diyerek yeni yasanın bu okulları kapsayacağını ifade etti.


Fransa’da Milli Görüş'ün açmak istediği okul, belediye ile mahkemeyi karşı karşıya getirdi


Bu yeni düzenleme, bu hafta ülkenin güneydoğusundaki Albertville kentinde, Milli Görüş’ün inşa etmek istediği okul tartışmalarının ardından geldi.

Auvergne-Rhone-Alpes bölgesinde Milli Görüş’ün 400 öğrenci kapasiteli bir okulun inşaatı için 2019 aldığı izin, Albertville Belediyesince iptal edildi. Milli Görüş’ün Grenoble İdari Mahkemesinde iptal kararına yaptığı itiraz haklı bulundu. Mahkeme 6 Nisan’da iptal kararını bozarak, inşaata yeniden izin verilmesi için belediyeye 2 ay süre tanıdı.


Paris Büyükelçisi Ali Onaner: Milli Görüş'ün Türkiye ile hiçbir bağlantısı yok

Türkiye'nin yeni Paris Büyükelçisi Ali Onaner Fransız radyosuna yaptığı bir açıklamada, Ankara'nın Milli Görüş derneğine bağlı okulları ile hiçbir bağlantısının bulunmadığını ifade etti.


Onaner, Türkiye'nin Avrupa'da faaliyet gösteren Milli Görüş derneğine ne maddi ne de başka bir şekilde yardım sağladığını söyledi.


Onaner, Milli Görüş'ün Türkiye ile tek bağlantısının 50 yıl önce Fransa'da Türk kökenli kişiler tarafından kurulmuş olduğunu belirtti.


Milli Görüş okulun 'İslamcı' ve 'Türk' okulu iddialarını reddetti


Fransa İslam Toplumu Milli Görüş Bakanı Fatih Sarıkır da bir televizyon programına katılarak, okulun devletten destek almayan dini bir özel okul olacağını kaydetti.


"Okul ne İslamcı ne de Türk olacak, Fransa’nın her yerinde bulunan, çoğunluğu Katolik ya da Yahudi olan çok sayıda devlet desteksiz özel okul gibi bir okul olacak." diyen Sarıkır, ülkenin birçok yerinde özel okulları bulunduğunu, bu okulların her yıl denetlendiğini vurguladı.


Sarıkır, Fransa Milli Eğitim müfredatını sıkı bir şekilde takip ettiklerini, hatta bazı okullarda Türkçe bile öğretilmediğini aktararak, "Ortalama 28 saat dersin, 2 ya da 3 saati dini eğitim, onlar da seçmeli ders." ifadelerini kullandı.

Zaten bir okul açmak istediklerinde bölgenin cumhuriyet savcısı, valisi, eğitim birimi ile kentin belediye başkanının onayı gerektiğinin altını çizen Sarıkır, yasaya eklenen maddeden çekinmediklerini, "Bu maddeyle sorunumuz yok. Çünkü yabancı bir devlet temsil etmiyoruz." açıklamasını yaptı.


https://tr.euronews.com/2021/04/13/fransa-da-merkez-sag-partisi-milli-gorus-un-kapat-lmas-cagr-s-nda-bulundu

dün
128 milyar dolar nerede? afişleri, savcılık talimatıyla kaldırılıyor.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Merkez Bankası rezervlerindeki 128 milyar dolarlık azalmaya dikkat çekerek yönelttiği "128 milyar dolar nerede?" sorusunun yer aldığı afişler, savcılık talimatıyla parti binalarından sökülüyor. İstanbul'da partinin il ve 39 ilçe başkanlığına asılan "128 milyar dolar nerede?" afişleri, savcılık talimatı gösteren polis ekiplerince vinçlerle sökülüyor. Polis ekipleri, soruşturma başlatılmamış olmasına karşın afişlerin sökülmesine ilişkin savcılık talimatını göstererek işlem yapıyor.


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/8b/f9/6f/8bf96fd5524c67341d03ac573c4ba37b.png&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/f7/47/96/f747964d10e588d8528f015000041b43.png&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/8e/6f/db/8e6fdb1bb251229cd0e8afd57100eb95.png&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/18/e1/96/18e196b87d3e43cda14f368839fd2399.png&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/31/bd/8e/31bd8e8711aeaa2408b28afcd64f74de.png&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/bc/f5/a5/bcf5a58dda336439e9197170eb5358bc.png&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/3a/a6/c0/3aa6c0e1ea0f32e5f6154b14f4509e5b.png&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/18/3a/0a/183a0adcb0a2bca843cab18e1c71f568.png&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/57/76/85/57768529a59917aa9367463864976e40.png&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/8e/9e/07/8e9e078637f5fbbb312496150d93799d.png&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/68/12/c0/6812c00113e8c26e00f8a10dc38314db.png&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/fa/11/3d/fa113d2deefc2d747bc1532959f4edf2.png&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/e0/04/d0/e004d0d88d731633eade27a193ae81f8.png&t=0&width=480&text=1


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/ce/6b/99/ce6b9984ddebbba9c0a8cabfafbeb708.png&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/76/3d/32/763d3273ca1b95ad8a4ce2277e0f99e9.png&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/df/82/42/df8242dd4f5483c83d44ff7e2b32870a.png&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/7e/3d/6d/7e3d6d86dbe05f7d1217e7af36c30104.png&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/85/89/fb/8589fb80ea4cb2ba3fa042d5a2641e15.png&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/d2/fc/2b/d2fc2ba1acfc41ed48225b3b6a3b9656.png&t=0&width=480&text=1
dün
Sokağa çıkma yasağını , sahte rezervasyonlara deldiler !!!!

Sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili 'Bu kadarına da pes!' dedirten bir yöntem ortaya çıktı. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasını delmek isteyen uyanıklar, sahte rezervasyonlara sarıldı. Yakın otellere internetten üzerinden rezervasyon yaptırılıyor. O kod polis kontrolünde gösteriliyor. Tesislerde günübirlik vakit geçiriliyor. İşte kısıtlamayı delmek için her türlü yöntemi deneyen uyanıkların yeni oyunu.

GÜNDEM

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/be/82/64/be8264b6de9907474c1d9b729b0b4d87.png&t=0&width=480&text=1
https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/48/dd/22/48dd22fd0cd79b75ec598e777bd4ed4f.png&t=0&width=480&text=1

KONAKLAMA ŞARTI ARAYAN DA VAR, BUNA GEREK YOK DİYEN DE...


Bu sistemi denemek için Şile'deki bazı tesisleri aradık. Kimileri konaklama olmadan müşteri alamayacaklarını beyan ederken, bazı tesisler de bize bölgeye gidersek dönüş için imzalı belge verebileceklerini kaydetti. Yine aynı şekilde Çeşme, Urla gibi bölgelerde de aradığımız tesislerden bazıları konaklama yapmadan otelde günübirlik vakit geçirebileceğimiz, kahvaltı yapabileceğimiz bilgisini verdi. Bir tesis çalışanı, "Eğer çalışma belgeniz var ve sokağa çıkma kısıdımız yoksa burada kahvaltı ya da yemek için rezervasyon yapabiliyoruz. Herhangi bir engel yok. Olası bir denetimde otel misafiri olduğunuzu söylemeniz yeterli" ifadelerini kullandı.

DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.