MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Çavuş
04 Ocak 2019
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
3 üye
Görüntülenme (?)
70 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
5 ay
KKTC Başbakanı açıkladı: Maraş'ı perşembe günü açıyoruz AÇILDI!

Sonunda beklenen oluyor miami sahilimiz açılıyor, dünya'nın en özel sahiline sahip bir yer şuan 1974'den beri kapalı durumdaydı. Eğer gelecekseniz fırsat bu fırsat gelip eski dokuyu ölü şehrin bir tarafını görebilirsiniz 1 yıl sonraya ertelerseniz mal sahipleri tadilata gidecek ve aşırı pahalı bir yer olacak.


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar Maraş'ın perşembe günü halkın kullanımına açılacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte katıldığı KKTC'ye Su Temini Töreni'nde bir konuşma yapan Tatar, 80'li ve 90'lı yıllarda defalarca masaya getirilmesine rağmen neticeye kavuşturulamayan Maraş sahillerinin perşembe gününden itibaren halkın kullanımına açılacağını belirtti.


KKTC'nin bu kararına ilişkin yorumda bulunan Erdoğan "Maraş'ın KKTC'nin toprağı olduğu tartışmasız bir gerçektir. Maraş'ın güzel sahil şeridi halkınızın istifadesine sunma kararınızı sonuna kadar destekliyoruz. Sizi bu cesur kararınız ve dirayetli tutumunuz için şahsım, milletim adına tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.

Maraş neden halka kapalı?

İkinci Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında Türk ordusunun kontrolü sağladığı Maraş, adayı ikiye ayıran yeşil hat üzerinde kalması nedeniyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararıyla 1974'te boşaltıldı ve iskana kapatıldı.

BMGK'nin aldığı 550 sayılı kararda, "Maraş’ın herhangi bir bölümüne kendi sakini dışındaki insanların yerleştirilmesi çabalarını kabul edilmez olarak niteler ve bu bölgenin BM yönetimine devredilmesi çağrısında bulunur" ifadeleri yer aldı.

O dönemde meşhur otelleri ve sahiliyle dünyanın önde gelen turizm merkezleri arasında gösterilen Maraş'ın yeniden açılması için bulunulan girişimler sonuçsuz kalmıştı. Gazimağusa şehri sınırları içinde kalan ancak girişin yasak olduğu bölge, Ada'daki taraflar arasında yapılan müzakerelerde de defalarca masaya gelmiş hatta takasta kullanılması dahi görüşülmüştü.


46 yıldır halka kapalı olan Maraş nasıl açılacak?

KKTC'nin Gazimağusa şehrine bağlı Maraş'ın yeniden açılması için ilk adım, geçen yıl envanter çalışmaları yapılması kararıyla atıldı.

Geçen yıl 18 Haziran'da toplanan KKTC Bakanlar Kurulu'nda alınan karar doğrultusunda Maraş'ın yeniden açılması ve bunun için uzman bir ekibin bilimsel envanter çalışması yapması kararlaştırıldı.

KKTC Başbakanı Ersin Tatar ise konuya ilişkin açıklamasında "Bizim düşüncemiz, oradaki mal ve mülklerin eski sakinlerine iade edilmesi şartıyla Maraş'ın açılmasıdır. Bu BM'nin kararına da ters düşmeyecektir. 46 yıldır malına ve mülküne gidemeyenler gidebileceklerdir. Maraş'ın açılmasından oradaki mal sahipleri memnuniyet duyacaktır."KKTC Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Benter envanter çalışması kapsamındaki değerlendirmelerinde Lala Mustafa Paşa'nın Kıbrıs'ı fethettiğinde parasını vererek bu bölgeyi satın aldığını ve kendi adına kurulan vakfa devrettiğini açıkladı ve ada İngiliz kontrolündeyken arazilerin vakıf kanununa aykırı şekilde el değiştirdiğini vurguladı. Benter'e göre bölgenin 300 yıl vakıflara ait olduğu konusunda pek çok bilgi ve belge bulunuyor.


BM YORUMU;

Birleşmiş Milletler (BM), KKTC'nin kapalı Maraş'ın sahil şeridini halka açma kararından endişe duyulduğunu belirterek, "Ada'da gerginliği artıracak, diyalog ve müzakerelerin başarılı olmasına gölge düşürecek tek taraflı eylemlerden kaçınılması'' çağrısı yaptı.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, yaptığı yazılı açıklamada, BM'nin ilgili Güvenlik Konseyi kararları doğrultusunda kapalı Maraş konusundaki pozisyonunun değişmediğini söyledi.


Genel Sekreter Antonio Guterres'in söz konusu karardan endişe duyduğunu belirten Dujarric, "Ada'da gerginliği artıracak, diyalog ve müzakerelerin başarılı olmasına gölge düşürecek tek taraflı eylemlerden kaçınılması'' çağrısında bulundu.

Tüm tarafları görüş ayrılıklarının çözümü içi diyalog kurmaya çağıran Dujarric, BM'nin tarafları bir araya getirme konusunda hazır olduğunu yineledi.


AB;Maraş'ın açılma süreci AB'yi endişeye sevk etti

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) kapalı Maraş'ın sahil şeridini halka açma kararından endişe duyduklarını, bunun Kıbrıs müzakerelerini yeniden başlatma çabalarını daha karmaşıklaştırabileceğini bildirdi.

Borrell, yazılı açıklamasında, AB'nin Maraş ile ilgili bugün yapılan açıklamalardan ve gelişmelerden derin endişe duyduğunu belirtti.

Bu adımın gerilimi artıracağını ve Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik müzakerelerin başlaması çabalarını daha da karmaşık hale getirebileceğini ifade eden Borrell, "Şu anda acil olan daha büyük bölünmüşlükler yaratmak değil güvenin yeniden tesis edilmesidir. AB, bu yöndeki çabaları desteklemeye devam edecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Borrell, AB'nin Birleşmiş Milletler ile yakın temas halinde olduğunu ve sahadaki durumu yakından takip ettiğini vurgulayarak, BM Güvenlik Konseyi kararlarına saygı duyulmasının esas olduğunu ifade etti.

7 ay
Bana göre en İyi yabancı Komedi Dizisi Peepshow
Bu güne kadar izlemediğim yeni, eski yabancı komedi dizisi kalmadı diyemem varmış. Ama bunların hepsi benzer mantık üzerine yapılmış ve kahkaha efektleri mevcuttu. Ama bu dizi bir başka; Farklı kamera açısı ilk başlarda başınızı döndürmekte, alışmanız ardından daha iyi geliyor. Saçma kahkaha efekleri yok, gereksiz müzik yok. Kara mizahın en derinlerinde takılıyor, belirli bir şeye bağlı değil. Hem durum komedisi, hem değil. Bahsettiğim yapım Peep show'dur. Bana göre en iyi komedi dizisi'dir. Herkese tavsiye ederim.
8 ay
Silinsin
Silinsin
8 ay
Silinsin lütfen
Silinsin
8 ay
Rüyamda bile fakirim.
Beyler dün gece bir rüya gördüm. Hastane duman altı herkes yarı baygın takılıyor, etraf tozlu pislik içinde. Diyorum ulan kimse de iş yok gidiyorum pencereleri açıyorum etrafı siliyorum falan ferahlıyor herkes beni tebrik ediyorlar. En son danışma gibi bir yere gidiyorum, orada oturan kız çok güzel ama görmeniz lazımdı... diyor ki sen bu kadar iyi bir şey yaptın herkesi kurtardın çok zekisin, şimdi sana evlilik teklifi yağıyordur. Benim cevabım ise: Benimle evlenecek kız fakirliği göze almıştır. Sonra çıkıyorum dışarıya diyorum ulan acaba kız benden hoşlandı diye mi söyledi en azından flört ederdik niye direk rest çekip çıktım. Özetle saçma rüyamda bile fakir olduğumu biliyorum rüyam ile ilgili bir şeyi bile kontrol edemezken ekonomik durumum hakkında kesin bir dil kullanabiliyorum. Ve bu beni yıkıyor hayırlı geceler.
8 ay
Vantilatörün ayağı kırıldı böyle bir şey yaptık ama stabil değil
Beyler yardım lazım. Farklı bir çözüm gerekiyor, bant tükendi ve hemen esniyor. Sargı bezi 1 gece dayanıyor sonra o da kendini kaybediyor.
8 ay
btscilerin youtube 1 yıldiz verip vatan savunur gibi uzun uzun şikayet yazmaları
Youtubeyi güncellemek için girdiğim de fark ettiğim olay, bunlar gibi onlarca uzun uzun yorum var fikirlerinizi merak ediyorum.
8 ay
Kilo alma sorunum.
Kilo alma konusunda hep sıkıntı yaşıyorum. 1.85 boy var 68 kiloyum. Sabah kahvaltı 1 ekmek peynir biber reçel ne varsa yerim. Akşam yemek ne varsa 1 ekmek yerim, lâkin o kadar hızlı eritiyorum ve atıyorum ki hiç fark etmiyor. Bir gün az yesem kilo veriyorum. Bir ara 3 ay boyunca spor yapmıştım, yemek sonrası meyve gömerdim sonra 1 saat nefes almakta zorlanarak uzanırdım o sıra 85 kiloya çıkmıştım. Ama şuan spor yapmak içimden gelmiyor ve yemek yedikten sonra hemen sigara içesim geliyor.
8 ay
Trenyol 20 tl hediye hediye kampanyası
Evet beyler herkese açık bir kampanya yaptılar, sülalemden bilgilerini alıp hepsinden üye olup karışık bardak aldım. Eskileri ihtiyacı olanlara vereceğiz. Yarın 9 tane daha kargo gelecek. Yaralanan varsa yorum yapsın :)
8 ay
Trendyol 20 tl hediye hediye kampanyası
Evet beyler herkese açık bir kampanya yaptılar, sülalemden bilgilerini alıp hepsinden üye olup karışık bardak aldım. Eskileri ihtiyacı olanlara vereceğiz. Yarın 9 tane daha kargo gelecek. Yararlanan varsa yorum yapsın :)
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.