MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

DH Yönetici
14 Şubat 2018
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
80 (Bu ay: 6)
Gönderiler Hakkında
5 sa. önce
Samsung orta sınıf 5G akıllı telefonlar için Exynos işlemci geliştiriyorSızan yeni bilgilere göre, Güney Koreli dev Samsung, mobil cihazlar için yeni bir Exynos işlemcisi üzerinde çalışıyor. Geliştirilen ürün şu anda S5E5515 kodu altında listelenmekte.Ayrıca Bkz.Xiaomi'den, Clubhouse'a rakip uygulama: MiTalkMaalesef çipin özellikleri henüz açıklanmadı. Ancak çözümün orta sınıf akıllı telefonlara yönelik olacağı biliniyor. Büyük olasılıkla, işlemci beşinci neslin (5G) mobil iletişimini destekleyen bir modem içerecek.Mevcut Exynos çip ailesi ise aşağıdaki şekilde listeleniyor:
  • S5E3830 - Exynos 850;

  • S5E5515 -?

  • S5E9630 - Exynos 980 (Galaxy A51 5G, A71 5G);

  • S5E9815 - Exynos 1080 (Vivo X60);

  • S5E9820 - Exynos 9820 (Galaxy S10);

  • S5E9830 - Exynos 990 (Galaxy S20, Galaxy Note 20);

  • S5E9840 - Exynos 2100 (Galaxy S21).

Samsung, Exynos etkinliği yapabilirYaklaşan işlemcinin Exynos 850 ile Exynos 980 arasında ara bir pozisyon alması bekleniyor. Ürünün geliştirilmesinin bir aydan fazla süreceği belirtilirken, yeni işlemciye dayanan ilk akıllı telefonların da bu yılın sonunda piyasaya sürülmesi muhtemel.Öte yandan Haziran ayında, Samsung'un güçlü AMD grafik özelliklerine sahip Exynos mobil işlemcilere adanmış bir sunum yapması bekleniyor. Bu platformdaki ilk cihazlardan biri Windows 10 çalıştıran bir dizüstü bilgisayar olabilir. Dizüstü bilgisayarın duyurusu ise 2021 sonundan önce gerçekleşecek. 
Kaynak:https://www.sammobile.com/news/samsung-working-new-mid-range-exynos-processor/
9 sa. önce
iPhone 13, 1TB dahili depolama kapasitesi ile gelebilirABD merkezli yatırım şirketi Wedbush'taki analistler, tedarik zincirinden alınan verilere dayanarak, Apple şirketinin iPhone 13 Pro'yu 1 TB'a kadar dahili depolama ile donatacağını söyledi.Ayrıca Bkz.Ekran kartı sıkıntısı 2022'ye kadar sürecekiPhone 13 Pro ve Pro Max modellerinde olabilirKarşılaştırma yapacak olursak, maksimum sürüm ve yapılandırmadaki iPhone 12 yalnızca 512 GB dahili depolama alanına sahip. İlginçtir ki gelen bu haber, bu türden ilk sızıntı değil. Ocak 2021'in başlarında, Front Page Tech, yaklaşan iPhone 13'ün, 1 Terabyte depolama ile donatılacağını duyurmuştu. Yalnızca en pahalı akıllı telefon modellerinin, yani iPhone 13 Pro ve Pro Max'in bu kadar büyük bir dahili bellek alması bekleniyor.

Yeni iPhone'ların 120 Hz yenileme hızının yanı sıra Touch ID parmak izi tarayıcısının geri dönüşünü destekleyen bir ekrana sahip olması bekleniyor. Cihazların duyurusu her zaman olduğu gibi önümüzdeki sonbaharda yapılacak. Ayrıca Apple'ın, eski isimlendirme modeline dönerek akıllı telefon serisini iPhone 12s adı altında piyasaya sürme planlarının olduğu da söyleniyor.
Kaynak:https://9to5mac.com/2021/02/28/report-iphone-13-to-offer-1-tb-storage-option/
10 sa. önce
Xiaomi'den, Clubhouse'a rakip uygulama: MiTalkYakın zamanda kapatılan Xiaomi MiTalk messenger, şirket tarafından tekrar diriltildi. Clubhouse sosyal ağı formatında yeniden güncellenen uygulama Android cihazlarda kullanıma sunuldu bile.Ayrıca Bkz.Ekran kartı sıkıntısı 2022'ye kadar sürecekŞirket, orijinal MiTalk uygulamasının 19 Şubat 2021'de tamamlandığını duyurdu ve bir hafta sonra güncellenmiş sürümünü piyasaya sürdü. Yenilenmiş MiTalk, tıpkı Clubhouse platformu gibi, profesyoneller için sesli sohbet uygulaması olarak hizmet verecek. Eski MiTalk hesabını programın yeni sürümüne aktarmanın mümkün olmaması ise işin ilginç kısmı.

Clubhouse, Çin'de yasaklanmıştıYeni sosyal ağın ilk kullanıcıları, kapalı beta testlerine çoktan başlamış durumdalar. Bu sürümden sonra herkesin bir davetiye ile hesap oluşturabileceği söyleniyor. MiTalk uygulaması ile çeşitli sektörlerdeki profesyonellerin görüş ve fikir alışverişini dinleyebilir ve tartışmaya katılabilirsiniz. Buna ek olarak, sizi ilgilendiren konular oluşturabilir, bu sayede de arkadaşlarınız ve meslektaşlarınızla iletişim kurabilirsiniz.Şubat ayı başlarında, sosyal ağ Clubhouse, Çin'de engellenmişti. Alternatif Xiaomi hizmetinin herkese açılma tarihi henüz geliştiriciler tarafından açıklanmadı.
Kaynak:https://www.gizmochina.com/2021/03/01/xiaomi-mitalk-clubhouse-clone-android-ios-china/
14 sa. önce
Deneme

Deneme konusudur dikkate almayınız.

dün
Ekran kartı sıkıntısı 2022'ye kadar sürecekMorgan Stanley analisti Harlan Sur, ekran kartı sıkıntısının 2022'ye kadar süreceğini söyledi. Bu, en az bir yıl daha GPU fiyatlarının yüksek kalacağı anlamına geliyor.Ayrıca Bkz.DxOMark sıralamasına göre en iyi ekrana sahip akıllı telefon Galaxy S21 UltraAnalist, sektördeki GPU'lara olan talebin arzı %10 ila 30 oranında aştığını iddia ediyor. Grafik kartı üreticilerinin bu açığı kapatması üç veya altı ay sürecek. Yani, gerekli sayıda GPU'nun piyasaya sürülmesine altı ay içinde başlanacak. Analist, pazarın ancak 2022'nin başında normal durumuna döneceğini açıkladı.

NVIDIA'dan madencilere özel çözümEkran kartlarının artık son derece pahalı fiyatlara satılıyor olması, oldukça can sıkıcı bir durum. Satıcılar, madenciler ve sektördeki arzı etkileyen koronavirüs salgını bunun nedenleri olarak gösteriliyor.NVIDIA ise yakın zamanda madenciler için özel grafik kartı CMP HX'i tanıttı. BU GPU'lar ekrana bağlanma seçeneğinden yoksun bir şekilde satılıyorlar.
Kaynak:https://news.mydrivers.com/1/742/742300.htm
dün
BOE, içe ve dışa doğru katlanabilen akıllı telefon ekranını gösterdiAraştırma şirketi IDC, yalnızca Çin'deki katlanır ekran sevkiyatlarının 2023 yılına kadar 1 milyon birimi aşmasını beklerken, katlanabilir akıllı telefon teknolojisi de gelişmeye devam ediyor. Ekran üreticisi BOE de bu alandaki yeni çözümünü kamuoyu ile paylaştı.Ayrıca Bkz.Sayı kaçırmayan bilardo ıstakası geliştirildiSağlamlaştırılmış menteşe sistemiPratik bir bakış açısından ekranın dışarıda kaldığı akıllı telefonlar daha ilginç görünse de, bu konsept henüz güvenilir çalışmayı ve yeterli korumayı garanti edemiyor. Buna paralel olarak da Çinli BOE şirketi, bu konudaki kendi çözümünü sundu. Şirket tarafından sergilenen prototip, şu anda kendi türünde benzersiz ve kullanıcının akıllı telefonu katlarken ekranı dışarıda mı yoksa içeride mi bırakacağına kendisinin karar vermesine izin veriyor.

Aynı zamanda, güvenilirlik göstergeleri bu alandaki endüstri liderlerinin çözümlerine karşılık geliyor ve 200 bin katlamayı garanti ediyor. İki yönlü menteşe sistemi, örneğin hibrit dizüstü bilgisayarlarda zaten kullanılıyor olsa da, 360 derece katlanabilir ekran teknolojisi bir değişiklik gerektiriyordu.Gelen bilgilere göre BOE, katlama yönlerini değiştirirken malzemelere binen yükü azaltmak için çok katmanlı bir yapı kullanmış. Katlanabilir ekran teknolojisi olgunlaştıkça, amiral gemisi ürünlerde kullanımı genişliyor. Ancak günümüzde, bu cihazlar hala üst fiyat aralığında ve teknoloji meraklılarını veya estetiği ön planda tutanları hedefliyor.


dün
Microsoft yakında Windows'un yeni sürümünü duyurabilirÇevrimiçi kaynaklara göre, Microsoft önümüzdeki aylarda "Windows'un yeni sürümünü" duyuracak. Windows 10X'ten veya bu sonbaharda piyasaya sürülmesi beklenen ve Sun Valley olarak adlandırılan, Windows 10 için büyük bir güncellemeden bahsedildiği düşünülüyor.Ayrıca Bkz.VLC geliştiricileri, medya oynatıcısının yenilenmiş arayüzünü paylaştıGeçen yıl Ekim ayında, Sun Valley olarak adlandırılan Windows 10'un kullanıcı arayüzünün yaklaşan büyük ölçekli güncellemesi duyurulmuştu. Lansman tarihi henüz belirlenmedi, ancak duyuru bu yılın Nisan ayı gibi erken bir zamanda gerçekleşebilir ve ardından güncellemenin beta testi başlayabilir. Ek olarak, Microsoft, bu baharda piyasaya sürülmesi beklenen ilk cihazlarla, modüler Windows 10X işletim sistemini duyurmayı da planlıyor.

Sıradan bir güncellemeden fazlası olacakKaynak, Microsoft'un Nisan ve Mayıs ayları arasında ayrı bir Windows etkinliğine ev sahipliği yapabileceğini veya bunu Build 2021 geliştirici konferans programına dahil edebileceğini belirtiyor. Bu etkinliklerden birinin resmi olarak "Windows'un yeni bir sürümünü" ortaya çıkarması bekleniyor.Sun Valley güncellemesinin kendisine gelince, işletim sistemini daha kararlı hale getirmek için yeni özellik ve iyileştirmelerden fazlasını getirecek. Bununla birlikte, kullanıcılar Başlat menüsü, Bildirim Merkezi, Görev Çubuğu vb. dahil olmak üzere Windows 10 kullanıcı arayüzünün birçok öğesinin büyük ölçekli bir güncellemesini alacaklar. Yaklaşan değişikliklerle ilgili bilgilerin çok sayıda resmi olmayan kaynaktan elde edildiğini belirtmekte fayda var. Dolayısı ile Microsoft'un nihayetinde sunacağı güncelleme biraz farklı görünebilir.
Kaynak:https://www.windowslatest.com/2021/02/27/microsoft-could-soon-announce-the-new-windows/
2 gün
DxOMark sıralamasına göre en iyi ekrana sahip akıllı telefon Galaxy S21 UltraSamsung, Ocak ayında üç telefondan oluşan Galaxy S21 ailesini tanıtmıştı: Galaxy S21, S21+ ve S21 Ultra. Her üç cihaz yeni özelliklerle gelse de Galaxy S21 Ultra donanım açısında diğer iki modele kıyasla öne çıkan bir akıllı telefon. Haberimiz ise bu cihazın ekranı ile ilgili.Ayrıca Bkz.Xiaomi Mi Pad 5'in canlı görüntüsü sızdı: İşte özellikleri ve beklenen fiyatı91 puan aldıExynos 2100 yonga setine dayanan amiral gemisi Samsung Galaxy S21 Ultra 5G, görüntü kalitesi açısından DxOMark derecelendirmesinde ilk sırada yer aldı. Uzmanlar testlerinde, renk doğruluğunu ve video oynatmayı neredeyse mükemmel olarak değerlendirdiler ve yüksek parlaklığa dikkat çektiler. Tüm bu veriler ışığında Galaxy S21 Ultra'nın ekranına verilen puan ise 91 oldu.

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G, Quad HD+ çözünürlüğe (3200 x 1440 piksel) ve 120 Hz yenileme hızına sahip 6,8 inç büyük bir AMOLED ekrana sahip. Ekran, Corning Gorilla Glass 6 ile korunuyor. Önceki DxOMark ekran liderinin de yine Samsung'un bir akıllı telefonu, geçen yılki Galaxy Note 20 Ultra olması ise dikkat çeken bir detay olarak göze çarpıyor.
Kaynak:https://www.gizchina.com/2021/02/26/galaxy-s21-ultra-is-the-new-king-of-displays-at-dxomark/
2 gün
VLC geliştiricileri, medya oynatıcısının yenilenmiş arayüzünü paylaştıGeçtiğimiz haftalarda popüler medya oynatıcısı VLC'nin geliştiricileri, yazılımın 20'nci yıldönümünü, aynı zamanda 3,5 milyar indirme sayısını kutlamışlardı. Bunun şerefine de uygulamanın radikal bir yeniden tasarımıyla, büyük bir güncelleme yayınlama niyetinde olduğu açıklanmıştı.Ayrıca Bkz.Kripto para piyasası 400 milyar dolar küçüldü: Bitcoin %10 düştüGeliştiriciler bekleterek, kullanıcılara eziyet etmemeye karar verdi ve yaklaşan değişiklikleri ortaya serdiler. Yayınlanan ekran görüntülerinde görebileceğiniz gibi, VLC 4.0 mevcut sürümden kökten farklı. Oynatıcının masaüstü versiyonunun arayüzü çok daha modern ve minimalist hale geldi.

Daha önce, uygulamayı başlatırken, kullanıcılar koni şeklinde bir logo bulunan boş bir pencereyle karşılanıyordu. Yeni sürümde program açılırken kullanıcının bilgisayarındaki "Video" klasöründeki videolar görüntüleniyor. Muhtemelen içerik kaynağını ayarlardan değiştirebileceksiniz.Nihai sürüm yıl sonuna doğru gelecekEn üstte, bilgisayarınızdaki ilgili klasörden ses dosyalarını görüntüleyen "Müzik" sekmesi de dikkat çekiyor. Ek olarak, yerel ağdaki medya dosyalarını görüntülemek de mümkün olacak. Geliştiriciler, VLC videolarını ve müziklerini oynatırken, oynatıcı penceresini tamamen yeniden tasarladılar. Değişiklikler bağlam menülerini, ayarları ve uygulamanın diğer tüm öğelerini etkilemiş durumda.

Şu anda, VLC'nin yeni sürümü hala geliştirme aşamasında, bu nedenle de bazı özellikler beklendiği gibi çalışmıyor veya hiç yer almıyor. Nihai versiyonun ise bu yılın sonundan önce piyasaya sürülmesi planlanıyor.


2 gün
Sayı kaçırmayan bilardo ıstakası geliştirildiBilardo oyununda profesyonel düzeyde ustalaşmak yıllar, yüzlerce ve hatta binlerce saat pratik gerektirir. Stuff Made Here YouTube kanalından Shane Whiton adında bir meraklı, bunun çok uzun ve sıkıcı olduğuna karar verdi ve bir koçla çalışmak yerine, asla kaçırmayan robotik bir ıstaka geliştirdi.Ayrıca Bkz.Huawei kendi programlama dilini geliştiriyorTüm parametreleri hesaplıyorCihaz, topun dönüşünü, ağırlığını ve deliğe doğru vuruş için gerekli diğer tüm olasılıkları hesaba katarak vuruşu gerçek zamanlı olarak hesaplayabiliyor. Istaka, hassas nişan alma için bir servo bağlantısının ve topa vuran pnömatik bir sürücünün etrafına inşa edilmiş. Arduino kartı sayesinde de gerekli tüm parametreleri hesaplayabilmekte.

Ayrıca ıstaka, topun konumunu belirleyebildiği gibi, diğer topların yörüngesini de tahmin edebiliyor. Sistemin nasıl çalıştığını yukarıdaki videoda geniş bir şekilde görebilirsiniz. Projenin mücidi Shane Whiton'un ise cihazıyla ilgili açıklaması şu şekilde: "Düşündüğümden daha zor oldu. Bu projenin tüm zorluklarının üstesinden gelmek uzun zamanımı aldı, ancak sonunda bir araya geldiğinde, buna değdi."


DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.