MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt
D

Teğmen
17 Temmuz 2017
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
6 üye
Görüntülenme (?)
45 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
D
4 yıl
TIP 1'LERE TAVSİYELER
Arkadaşlar, konuyu silme kararı aldığımda yolladığınız mesajlar sebebiyle hepinize çok teşekkür ederim, çok sağolun. Konu da bir türlü silinmeyince ve ısrarınız sebebiyle devam etme kararı aldım. Kendimce yaşadıklarımı, tavsiyelerimi vermeye devam edeceğim, bilginiz olsun. Hepinize çok teşekkür ediyorum tekrardan
D
4 yıl
Tıp ve Diş Tercih Tahminleri
Merhaba arkadaşlar,
SADECE tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültesi için mf3 puanınızı ve tercih listenizi paylaşırsanız kendimce hangi okula yerleşebilme ihtimaliniz olduğunu söyleyebilirim.
Genel anlamda kontenjan değişimlerini inceledim. Farklı okulların tanıtım günlerinde yer alan arkadaşlardan hangi sıralama bandında insanların geldiğini öğrendim. Umuyorum ki çok yanılmam.
Herkese tercih döneminde kolaylıklar :)
D
4 yıl
Tıp ve Diş Hekimliği Hakkında Sorularınız
Herkese merhaba arkadaşlar,

Öncelikle tercih döneminizde kolaylıklar diliyorum. Ben İstanbul'da bir devlet üniversitesinde tıp öğrencisiyim. 4.sınıfı bitirdim. Kendi okulum ve çok iyi bildiğim birkaç okul hakkında yazılan doğruluk payı sıfır yazıları okuyunca ve birçok kişinin kafasının karışık olduğunu görünce bir konu açmak istedim.

İlk olarak forumda çok konuşulan birkaç konu hakkında yazmak istiyorum:

Tıpta yatay geçiş yapmak. Arkadaşlar, böyle bir imkanınız var ama gerçekten çok çok zor. Muhtemelen tekrar sınava hazırlanıp hayalinizdeki tıp fakültesini kazanmak daha kolaydır. Nispeten özel bir okula yatay geçiş için gidip ödeyemediği için bırakıp tekrar hazırlanmak zorunda kalanları gördüm. Benim okuluma yatay geçiş için gelen öğrenciler inanılmaz özverili, çalışkan öğrenciler. Bu ihtimali hesaba katmadan tercih yapmanızı öneririm. Yatay geçişle istediğiniz okula geçerseniz ne ala. Ama gittiğiniz okulun diplomasını alma ihtimalinizin çok daha yüksek olduğunu bilin.

Özel-devlet tıp fakülteleri hakkında konuşacak olursam, benim tercihim devletten yana oldu ve hiç pişman değilim. Birkaç özel okul var tıp fakültesi için ve onlara bakınca içim gitmiyor diyemem :) Ama onun haricindekilere baktığımda gerçekten çok yazık diyorum. Çevremden gözlemlediğim kadarıyla tıbbın t'sini öğretmeyen okullar var. Burda isimlerini söylemem doğru olmaz. Eğer ailenizin durumu iyi değil ya da iyi ama ben daha rahat yaşamak istiyorum düşüncesiyle tercih ediyorsanız tıp öğrencisi olarak burs alabileceğiniz tonlarca yer var. İlk önce onları araştırmanızı tavsiye ederim, ki ben 3 farklı yerden burs alıyorum.

Yeni okullar hakkında düşüncelerimi de belirtmek istiyorum. Arkadaşlar, bu tür okulları tercih etmeyin ya da en sonda yazın. Bu okullar çok tehlikelidir. Benim okulumun köklü bir okul olmasının işimizi ne kadar kolaylaştırdığını anlatmam mümkün değil. Bu okulların geleceği çok belirsizdir ve siz bu girdapta sürüklenip durursunuz. Kimse bu öğrenciler iyi eğitim alıyor mu diye sorgulamaz. Örneğin Giresun Tıp'la alakalı bir şey duymuştum, doğruluk payını bilmiyorum. Öğrenciler 4.sınıfta hep teorik ders görmüşler, hastaneye çok az gitmişler. 5.sınıfa geçen öğrenciler için o branşların hocası dahi yok. Bu öğrencilerin nasıl iyi doktor olabileceklerini bilmiyorum. Ayrıca yeni okullarda öncelikle sormanız gereken soru şu olmalı, hastanesi ne zaman bitecek ve biz eğitim görecek miyiz? Benim okuluma farklı okulların anlaşmasıyla gelen öğrenciler oluyor ve gerçekten üzülüyorum. Hiç kimse ilgilenmiyor, hiçbir şey yapmıyorlar ve 1-2 saat durup gidiyorlar. Doktorluk böyle öğrenilmez arkadaşlar. Hangi branşı seçerseniz seçin hastaneyi görmeye, doktorluk bilincine ulaşmanız gerekiyor.

Özel okulların hastanesi için de genel kanı özelde bir şey yaptırılmaz düşüncesi. Kısmen doğru olmakla birlikte kendi üniversite hastanesi olan özellerde bu durum yoktur. Hatta bir özel var ki, o kadar pahalı hastanede bizden çok daha fazla şey yapıyorlar. Bunu iyi araştırmak gerek. Ama bir özel bir üniversite hastanesiyle anlaşmalıysa emin olun mezun olana kadar tek bir hastaya dokunmayacaktır. Okuldaki hocalar anlaşmalı okullardan gelen öğrencileri asla takmazlar, kendi öğrencilerini eğitmek varken.

Sormak istediğiniz soru olursa yardımcı olabileceğim düzeyde elimden geleni yaparım. Yanımda ev arkadaşım da diş hekimliği 4.sınıfı bitirdi. Bu konuda da yardımcı olabiliriz. İnsanların tercih döneminde kafasını karıştırmamak adına özellikle okul ismi vermemeye dikkat ediyorum ama özel sorularınız olursa pmden de yazabilirsiniz. Ordan okul konusundaki yorumlarımı daha gerçekçi yapabilirim.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.