MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Yüzbaşı
29 Ekim 2014
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
215 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
geçen hafta
Kelimeler ve Sesler Arasında (r sesinin çeşitli dillerdeki benzer niteliği) - Bir Ercilasun Yazısı

Konuyu nereye açacağımı bilemedim. Felsefeye açtım.


İlginç bir Ahmet Bican Ercilasun yazısı.


Kelimeler ve Sesler Arasında


Kelime’den başlayalım isterseniz. Arapçanın kelime ve kelam sözlerindeki k-l veya sadece l seslerinin peşine düşelim. Vaktiyle Moğolcadan Türkçeye de girmiş, fakat şimdi unutulmuş keleçi diye bir söz vardı; onun da anlamı “söz” idi. Arapça nere Moğolca nere? Yahut gelin, Azerbaycanlı kardeşlerimiz gibi söyleyelim: Arapça hara, Moğolca hara; gatır gele dırnah sala. “Söz” anlamına gelen kelam da keleçi de k-l seslerini taşıyor. Sadece l sesine baksak işi daha da ileri götürebiliriz. Fransızca lang (dil), İngilizce language. Türkçedeki til/dil kelimesini de söyleyeceğim ama oradaki l sesi çok eski bir ek. Yani til sözü ti-/de- fiilinden türemiş.

O zaman biz de oradan devam edelim, yani t sesinden. Türkçede timek/demek, Fransızcada dire (demek). Arapçada uzun a ile söylenen kale (dedi) yukarıdaki k-l’ye gider. Aslında “demek, dil, söz” anlamlarına gelen kelimeler birçok dilde ya k-l, ya t/d, ya da b/p/v seslerini taşıyor. Türkçenin çok eski bir sab kelimesi vardı, sonra sav biçimine döndü. Onun da anlamı “söz”. İngilizcede speak (konuşmak), speach (konuşma, söz), Farsçada zebân (dil), Arapça lisân, luga (dil, lehçe, kelime, sözlük).

Tesadüf mü? Birinden diğerine geçme mi? Dil biliminde üçüncü bir kavram var: Ses sembolizmi. Öyle sesler vardır ki birçok dilde aynı kavramları verir. En tipik örneği r sesidir. Birçok dilde tekrar, alışkanlık, süreklilik kavramlarıyla ilgili kelimeler yapar. Arapçanın kerre’si, tekrar’ı. Latin dillerinin bir işi tekrar yapmayı ifade eden re- ön eki (reorganizasyon, rekonstrüksiyon...), Türkçenin alışkanlık ifade eden geniş zaman eki (yazar, çizer...). Ses sembolizmine göre aynı seslerin birçok dilde benzer kavramları vermesi ilgili sesin özelliğinden kaynaklanıyor. Mesela r sesi dilin arka arkaya titremesiyle oluştuğu için titrek bir özelliğe sahiptir. Mesela ş sesinde bir ortaklık özelliği vardır. Arapça şirk, şirket, Türkçe işteş çatı eki (yazışmak, koşuşmak, vuruşmak...).

Neyse bu, çok uzun bir bahis. Aslında son günlerde benim zihnimi kurcalayan kötülük, çirkinlik anlatan kelimelerdi. Çirkin, çirkef, cüruf, cürüm. Eskiler iğrenç insanlara cîfe derlerdi. İğrenç, tiksinti veren insanlar. Bazen de alçak ve aşağılık diyoruz. Bu kelimeleri öyle monoton bir şekilde de söylemezsiniz. Alçak derken ikinci heceye vurgu yaparsınız, aşağılık derken ş sesini şeddeli (iki defa) söylersiniz. Bir de iz’âç ve müz’iç kelimeleri var. Yani, sesle anlam bu kadar iç içe girebilir! Bazı geveze tipler vardır, sivrisinek vızıltısı gibi sizi iz’aç eder, rahatsız eder. Öyle adamlara, öyle seslere de eskiler müz’iç derlerdi. Televizyonu açıp da ekranda bazı sesleri duyunca dilimden “ne kadar müz’iç bir adam” sözleri dökülüveriyor. Sonra nefret sözü geliyor aklıma. Nefret, ifrit, küfür... f ile r yer değiştirince cüruf, çirkef gibi sözler ortaya çıkıyor.

Nedense televizyondaki haberleri dinlerken geliyor bu sözler aklıma. Bazen de oturduğum yerden “yalan, yalan!..” diye söylenirken buluyorum kendimi. Yalan... Aman Allahım, şu y-l seslerine bakar mısınız, ne kadar da kaygan, ne kadar da yılışık! Yılan da öyle değil mi? Kaygan mı kaygan... Kaymak fiilinde de y olması bir tesadüf mü? Türkistan Türk lehçelerinde kaymak yerine taymak fiilini buluyoruz. O kelimede de y sesi var. Yılışmak, yılışık, yalaka... Zihnime takıldı mı bu kelimeler, vallahi aziz dostlar haberleri de dinleyemiyorum. Sonra ahbaplarımdan duyuyorum ki müthiş bir nefret varmış. Kimisi haberleri hiç açmıyormuş, kimisi de, evde birisi haberleri açınca odalara kaçıp kapıları kapatıyormuş. Bense böyle kelimeler ve sesler arasında gezinip duruyorum.

“Yalan, yalan!...” diye bağırmak veya yüzümü buruşturup “yalaka!” diye söylenmek yetmiyor bazen; “yalan, fahiş bir yalan!” diye yerimden fırlayıveriyorum. Bir zamanlar Atsız birine kızmıştı da “Bir profesörün fahiş hataları” diye bir yazı yazmıştı. “Hata, yanlış, yalan” demenin yetmediği yerde ağzınızı doldura doldura ve a sesini de uzatarak fahişşş dersiniz. Fuhuş kelimesi de bununla ilgili. Çağrışımlar, çağrışımlar... Sonra ş sesine bastıra bastıra takılıp gidersiniz; dehşet, tedhiş... Kızınca, ş’sini şeddeli söylediğimiz bir hayvan da aklıma geliyor ama yazık değil mi mübarek hayvana?


https://www.yenicaggazetesi.com.tr/kelimeler-ve-sesler-arasinda-34545yy.htm


Aslında ABE Hoca'nın dedikleri tesadüf olmayabilir. Dillerin, iletişimin nasıl oluştuğuna dair birçok teori vardı. Beş altı tane az biraz teori hatırlıyorum. O teorilerden biri de doğadaki seslerin taklidi yoluyla dillerin, iletişimin oluşmasıydı. Bunun yanı sıra kolektif şuuraltının da konuyla alakası var gibi.


Bu yazıyla alakalı, ama, bilimsel bir yazı gördünüz mü?

4 hafta
Çin'e İltimas Devam Ediyor: Bir Uygur Ailesi Sınır Dışı Edilecek

Yücel Tanay adlı bir sosyal medya kullanıcısının iddiasına göre, Çin'in Doğu Türkistan'daki zulmünden kaçarak önce Kazakistan'da ardından da Niğde'ye gelerek Türkiye'ye sığınan Doğu Türkistanlı bir aile terör örgütüne katıldıkları iftirası ile gözaltına alındı. 


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/b0/91/37/b09137111cccb5c54c381873ae01e627.jpg&t=0&width=480&text=1


Twitter'da dile getirilen iddiaya göre, Niğde'nin Ulukışla ilçesine bağlı Altay köyüne gelerek ikamet izni alan Uygur ailenin oğlu Bolatbek Çınarbayoğlu'nun Çin'deki toplama kamplarına ve zulme ilişkin bir video yayınladığı ve videonun ardından Çin istihbaratının hedefi haline geldiği öğrenildi. 

Bunun ardından aile hakkında asılsız terör ihbarlarında bulunulduğu ve Niğde Terörle Mücadele Şube ekipleri aileyi gözaltına alındığı bilgisi edinildi. 

Aile hakkında yürütülen soruşturmada herhangi bir suç unsuruna rastlanmamasına rağmen, ailenin sınırdışı edilmesine karar verildi ve Uygur aile Kayseri toplama merkezine gönderildi. 

Uygur aile şimdi 2 yaşındaki bir çocuk ve yaşlı bir kadın da dahil olmak üzere sınır dışı edilmeyi bekliyor. 
https://www.tamgaturk.com/haber/iftiraya-ugrayan-uygur-aile-sucsuz-olmalarina-ragmen-sinir-disi-edilecek-24120.html


Türkiye Cumhuriyeti olarak Çin'in kolluk kuvveti olma konusunda büyük gayret gösteriyoruz, ve başarılıyız da.

4 hafta
Çin Uygur Türkçesini Müfredattan Çıkarıyor

Özgür Asya Radyosu bildirildiğine göre Çin, Doğu Türkistan’daki okullarda Uygur Türkçesinde eğitimi yasaklıyor. Özgür Asya Radyosu muhabirlerine ulaşan ses kaydında Uygur Türkü’nün Doğu Türkistan’ın Kelpin ilçesindeki okul görevlileri ile arasındaki konuşmada durumun ortaya çıktığı görülüyor. Uygur Türkü olduğu iddia edilen kişi, anne ve babası Çin’in toplama kamplarında tutulan iki çocuğun eğitimi için ilçedeki okulu ayıp okuldaki eğitim dilini sorunca yetkili tarafından eğitim dilinin Çince olduğu başka dillere izin verilmediği bildiriliyor.

Bunun üzerine okul yetkililerinden birisi ile iletişime geçen Özgür Asya Radyosu muhabirleri, yetkiliye durumu doğrulatıyorlar.


https://millidusunce.com/cin-uygur-turkcesini-mufredattan-cikariyor/?fbclid=IwAR0k-hc8Sx3nj23BPPin09yaYzrJFb_pedEGNmaiWaEydsxKhSujIdHoKCw


https://www.rfa.org/english/news/uyghur/language-01292021173514.html

geçen ay
Soylu: Terörle Mücadeleyi Siyasete Sokmayalım(?)

İçişleri bakanının bir cümlesiBağlamından koparılmış bir cümle olmadığını videoyu izleyerek teyit ettim, siz de edebilirsiniz. Terörle en başlarda siyasette mücadele edilmesi gerekirken bakanın bu sözleri ne kadar ilginç, değil mi? Değil tabii ki. İnternet unutmaz. İnternet öyle insan gibi unutkan değil. İnternet zerre unutmaz. İnternet gökten düşen bir katreyi bile unutmaz. İnsanın 10 sene önce ne dediğini öylece hatırlatıverir.

Sahi sayın Donanım Haber forumu kullanıcıları, terörle mücadele nereye sokulmalı?

geçen ay
Doğu Türkistanlı Kadın İYİ Parti Grup Toplantısında Kürsüye Çıkınca TBMM TV Yayını Kesti

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında Doğu Türkistanlı Nursiman Abduraşid'i kürsüye çıkarınca TBMM TV yayını kesti.


Konuşmasında "Doğu Türkistan'a kulak verin" çağrısı yap Nursiman Abduraşid'in konuşması Akşener'in hesabından yayınlanmaya devam etti. Nursiman konuşmasında, "Kardeşlerimiz toplama kampında. Benim Türkiye'de bulunmam ailemin başına gelen zulmün nedeni. 4 senedir annemin bile sesini duyamadım. Beni canından çok seven babam ve kardeşlerimin nerede olduğunu bilmiyorum. Uygur gençleri köle olarak çalıştırılıyor, çocuklar anne ve babalarından koparılarak toplama kamplarda Çinli olarak yetiştiriliyorlar. Gerçekten sizin bu suskunluğunuz Doğu Türkistan'daki kardeşlerimin silinmesine sebep olursa, ben nasıl inanırım ki insan haklarının olduğuna. Nasıl inanırım ki Müslüman ve Türklerin kardeş olduğuna. Bu zulme hep birlikte bir dur dememizi istiyorum" dedi.

"Üç kuruş uğruna kapalı kapılar ardında yapılan pazarlıklar uğruna kardeşini yüz üstü bırakan vicdansız bir iktidarla karşı karşıyayız" diyen Akşener, iktidarın Doğu Türkistan konusunda sessiz kaldığını savunarak "Görüyoruz ki Çin Merkez Komitesi Türkiye Komiseri, nam-ı diğer "kısmen iktidar" Sayın Jinping Perinçek; Müslümanım diye gezen Erdoğan'ı da, Türk milliyetçisiyim diye diye gezen Sayın Bahçeli'yi de, nasıl olduysa esir almış" diye konuştu.


https://www.tamgaturk.com/mobil/haber/dogu-turkistanli-kadin-iyi-parti-grup-toplantisinda-kursuye-cikinca-tbmm-tv-yayini-kesti-23639.html


İkinci haber kaynağı: https://www.aykiri.com.tr/meral-aksener-kursuyu-uygur-turk-u-kiza-birakti-cin-ajansi-hedef-gosterdi-tbmm-tv-yayini-kesti/9077?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

geçen ay
G-Mail'i Açınca Daima Yeni Bir Mail Taslağı Açılıyor

Evet, sorun başlıkta da görülüyor. İki tane gmail hesabım var, birinde böyle bir sorun yok. Aktif olarak kullandığım mailde var. Nette çözümünü aradım ama hiçbir sonuca ulaşamadım. Yardımlarınız beklerim, teşekkür ederim, iyi günler dilerim.

3 ay
AKP'li Çorum Belediyesi'nden Payitaht Dizisindeki Leblebi Sahnesi İçin 40 Bin Lira

AKP'li Çorum Belediyesi, TRT'de yayınlanan Payitaht Abdülhamid dizisinde leblebi sahnesinin yer alması için 40 bin lira ödedi.


Devlet televizyonu TRT1'de yayınlanan Payitaht Abdülhamid dizisinde Çorum leblebisi sahnesi yer alması için Çorum Belediyesi yapımcı firmaya 40 bin lira ödedi. Çorum Belediyesi'nin girişimleri sonucu Çorumlu Yedi Sekiz Hasan Paşa figürü hakkında konu ve Çorum leblebisi senaryoya dahil edildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Yağbat, bunun Çorum'un reklamı olduğunu söyleyerek Çorum leblebisinin ve Yedi Sekiz Hasan Paşa’nın yer aldığı bölümler için diziyi çeken yapımcı firmaya 40 bin TL ödeme yapıldığını söyledi. 

Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ise konuyla ilgili "Payitayt Abdülhamid'in bu haftaki bölümünde devletine bağlı, vatanını seven Çorumlu Yedi Sekiz Hasan Paşa’nın yanı sıra Çorum leblebisinin de vurgulandı. II. Abdülhamid’in en güvendiği paşalarından biri olan Yedi Sekiz Hasan Paşa, Osmanlı ordusunda erlikten mareşalliğe yükselen ender askerlerden biridir. Hasan Paşa’nın en bilinen özelliği ise 20 Mayıs 1878’de Çırağan Baskını olarak bilinen darbeyi bir sopa ile önlemesidir. Bir Çorumlu olarak bizler de Yedi Sekiz Hasan Paşa ile gurur duyuyoruz" ifadelerini kullandı.


https://www.tamgaturk.com/haber/akpli-corum-belediyesinden-payitaht-dizisindeki-leblebi-sahnesi-icin-40-bin-lira-20881.html?fbclid=IwAR2EYaFQtsMZ_loQQfXL6PEMO-qojKRIxLUxnYzv-Vg0pJxTDzJn2yJsVso


Bu da başka bir haber


TRT’de yayınlanan Payitaht Abdülhamid dizisinde Çorum leblebisinin yer aldığı sahne için 40 bin TL reklam ücreti ödeyen Çorum Belediyesi, park ve sokak aydınlatması için bütçe ayırmadığından aydınlatma ihalesini iptal etti.

Sayıştay’ın 2018 yılı raporlarına göre 414 milyon lira borcu olduğu tespit edilen AKP'li belediye, bütçe yetersizliği nedeniyle sokak ve park aydınlatmalarında kullanılacak ampulleri alamadığı için ihaleyi iptal etti.


https://www.tamgaturk.com/haber/abdulhamidde-leblebi-sahnesine-40-bin-lira-veren-belediye-sokak-aydinlatmasina-butce-ayirmadi-20948.htmlBu konuyu şu an leblebi yiyerek açıyorum  

3 ay
Laptopta FN+(x) Komutu Ters İşliyor

Normalde F5'e direkt basınca sayfa yenilenir ya nasıl becermişsem artık, şimdi FN+F5'e basınca sayfa yenileniyor. Sorunum bu. Yardımlarınızı bekliyorum.

5 ay
Atatürk, İskan Kanunu, Hatay ve Ulusalcılık
Efe Aydal'ın Canan Kaftancıoğlu meselesine dair videosunda Atatürk ve ırkçılığa değinince aklıma İskan Kanunu geldi. Forumda önceden bu kanunu tartıştığımı hatırlarım.
Mezkur kanunda, doğudaki "Türk ırkı"ndan -kanunda "ırk" da, "kültür" de yazıyor. dikkat çektiğim burası değil- olmayanlar batıya ve, yanlış hatırlamıyorsam, "Türk ırkı"ndan olanlarsa doğuya tehcir ettirilecekti(Türkleştirme, asimilasyon vs ne diyorsanız artık).
Ulusalcılığı konu yapıyorsak temelden başlayalım. Ulusal kelimesi ulustan gelir. Ulus ise TDK Sözlük'ünce "millet" olarak tanımlanıyor fakat ulus, milletten farklı bir kavramdır. Mezkur tanım da "ulus" kavramını yeterince açıklayamıyor. "Ulus"un etimolojisine bakarsak "ülüş"ü buluruz. Klişe örnektir; Cengiz Han'ın ölümünden sonra büyük Moğol ülkesi, Han'ın oğullarına pay edildi. Çağatay Han'a bahşedilen topraklar "Çağatay ülüşü" idi. Dolayısıyla Cuci'ye pay verilen topraklar, Çağatay'ın "ülüş"ü olamazdı. Yoksa miras ihtilafı olurdu. Demek ki, uluslar(ülüş) mahdutmuş.

Şimdi konu için önemli gördüğüm Hatay ilhakına da değinmek isterim.
1938'deki Hatay Cumhuriyeti'nin vatandaşları Türkiye Cumhuriyeti'nin ulusundan değildi. Peki ulusalcı olduğu iddia edilen bir adam, neden kendi ulusundan olmayan bir memleketi kendi ülkesine ilhak etmeye son nefesine kadar uğraştı? Emperyalizm mi? Hataylılarla Türkiyelilerin arasındaki ilişki nedir?
1- İkisinin çoğunluğu aynı dili konuşuyordu: Türkçe(Oğuz Türkçesinin Batı kolu).
2- İkisinin çoğunluğu aynı dine ve hatta dinin aynı mezhebine mensuptu: Sünni İslam.
3- İkisinin çoğunluğunun kültürü benzerdi: İkisi çoğunlukla Sünni Müslüman Oğuz Türk'ü idi.
ve göremediğim daha farklı ilişki biçimleri de vardır mutlaka.
Sınırının dışında kalan toprağı ilhak etmeyi emperyalizmle de ilişkilendirebiliz fakat Hatay politikası emperyal değildi. Hatay'ın çok büyük jeolojik özellikleri yoktu. Örneğin Musul gibi petrolü yoktu. En büyük özelliği Doğu Akdeniz'deki güçlü bir liman olması, nüfusça yöredeki illerden daha kalabalık olması. Haydi Musul ilhak edilseydi, ilhakını petrolle açıklanabilirsin. Zaten Musul için yapılan anlaşmada toprak hakkından vazgeçip petrol gelirini geçici olarak kısmen aldık. Fakat Hatay'ın ilhakını şehrin bahsettiğimiz özellikleriyle açıklamak basit ve zannımca yanlış olur.
Türkiye Türkleri Hatay Türk'üyle aynı ulustan olmasa da aynı millettendi(ve hatta aynı din, aynı dil, aynı kültür). Fakat Hatay ilhakını milliyetçiliğe bağlıyorum. Çünkü Hatay ilhakının sebebi daha çok Türkçülüğe yakındı. Neydi o sebep? Her ne kadar ilhakı göremese de, Gazi Hazretlerinin ilhaktan 16 sene önce 15 Mart 1923'te Adana'da bizzat kendi ağzından sebebini duyduk: Kırk asırlık Türk yurdu düşman elinde esir kalamaz!

Uzun yazmadım ama toparlayıp tekrar soruyorum: Haydi Hatay'ın ilhakını müfret bir vaka olarak görelim. Fakat İskan Kanunu gibi ciddi bir kanun, ulusalcılığa zıt değil midir? Ulusalcılık iddiasını çürütecek kadar güçlü bir kanun değil midir? Let's make fırtınayıbeyin.
6 ay
18 Uygur Türk'ünün Basın Açıklaması Engellendi

Çin’in toplama kamplarında hapsedilen aileleri için Ankara da Salı saat:16:00’da basın açıklaması yapmak için yola çıkan 18 Uygur Türkü Ankara'ya alınmadı.
Kamu düzenini tehdit ettiği gerekçesiyle Başkent'e alınmayan Uygur Türkleri, İstanbu'la geri gönderildi.


Uygur Haber adlı Twitter hesabından paylaşılan videoda, Ankara girişinde polis tarafından durdurulan Uygur Türkleri, ailelerinden haber alamamaktan yakınarak yardım istiyor.

Uygur Türklerinin Ankara’ya alınmamasına, sosyal medyadan çok sayıda tepki geldi.


https://www.karar.com/cin-zulmune-karsi-basin-aciklamasi-yapmak-isteyen-18-uygur-turku-ankaraya-alinmadi-1584143Çin komünist partisi'nden daha rezil oluşum ne olabilir? Tabi ki akp.

DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.