MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt
C

Çavuş
23 Şubat 2014
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
33 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
C
geçen ay
Twitter’ın Kurucusu Jack Dorsey, Bitcoin (BTC) Node’u Başlattı

Twitter kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey kendi Bitcoin (BTC) node’unu başlattığını Twitter’dan paylaştığı bir ekran görüntüsüyle duyurdu. Dorsey, bugün bilgisayarında çalışan Bitcoin node yazılımı Bitcoind’in ekran görüntüsünü yayınladı.


Dorsey, node’un ekran görüntüsünü paylaşırken “Running Bitcoin” ifadelerini kullandı. Hatırlarsınız bu ifadeler Satoshi Nakamoto ile birlikte ilk Bitcoin transferini gerçekleştiren bilgisayar programcısı Hal Finney’in 2009’da attığı tweet’te yer alıyordu.


Twitter CEO’su Jack Dorsey bugün 5,2 milyon takipçisine şu anda bir Bitcoin node’u çalıştırdığını gösterdi. Bir Bitcoin node’u (düğümü), Bitcoin blok zincirini çalıştıran bir yazılımdır. Bitcoin ağında şimdiye kadar yapılmış her işlemi saklar ve hepsinin geçerli işlemler olup olmadığını kontrol eder. Ayrıca, birinin işlem oluşturmasına ve bunları ağa göndermesine olanak tanır.


Kaynak: Bitcoin Haberleri

C
geçen ay
Elon Musk, Clubhouse’da Kripto Paralar, Dogecoin ve Bitcoin Hakkında Konuştu

Tesla ve SpaceX CEO’su ünlü girişimci Elon Musk, son zamanların popüler uygulaması Clubhouse’da Bitcoin ve kripto paralarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kendisine yöneltilen sorulara cevap veren Musk, Bitcoin konusunda geç kaldığını ama şu anda bir Bitcoin destekçisi olduğunu ifade etti.


Twitter’da popüler altcoin Dogecoin (DOGE) ile attığı tweetler ile gündeme gelen Musk bu sefer de son günlerin popüler uygulaması Clubhouse’daki Bitcoin paylaşımları ile gündemde. Musk bu sefer de sosyal medyanın gündemine Bitcoin konusunda geç kaldığını ve Bitcoin destekçisi olduğunu söyleyerek girdi.


Clubhouse’da Good Time adlı yayına katılan Musk, burada birçok konudan söz etti ve kendisine yöneltilen kripto para sorularına cevap verdi. Musk, şu ifadeleri kullandı:


“Bu noktada Bitcoin’in iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. Bitcoin’in destekçisiyim. Partiye geç kaldım ama bir destekçiyim. Bitcoin, geleneksel finans uzmanları tarafından geniş kabul görmenin eşiğinde.”


Musk ayrıca Dogecoin (DOGE) hakkında da konuştu. Musk, “Çoğu zaman en ironik veya eğlenceli sonucun en olası sonuç olduğunu düşünüyorum. Ve benim için en eğlenceli sonuç Dogecoin’in küresel yeni dünya para birimi haline gelmesi olacaktır” ifadelerini kullandı.


Kaynak: Kripto Para Haberleri

C
geçen ay
ABD’nin Önde Gelen Üniversitelerinin Bitcoin Satın Aldığı Ortaya Çıktı

ABD’deki en büyük üniversite bağış fonlarından bazılarının, son bir yıldır Coinbase ve diğer borsalarda tutulan hesaplar aracılığıyla sessizce kripto para satın aldığı ortaya çıktı.


ABD’nin önde gelen üniversiteleri olan Harvard, Yale, Brown ve Michigan gibi eğitim kurumlarının en az bir yıldır Bitcoin (BTC) satın aldığı öğrenildi. Bir Coindesk haberine göre, kurumlar kripto paraları borsalar aracılığıyla alıyor. İsim vermek istemeyen kaynağa göre, bu sayı oldukça fazla. Ona göre, ”Şu anda pek çok bağış, kripto para için biraz ayırıyor.”


Üniversite bağışları, Coinbase’in 2020 yıllık raporunda isimsiz bir şekilde yer alıyor. Yale ve Brown iddialara yanıt vermezken, Harvard ve Michigan üniversiteleri ise yorum yapmayı reddetti.


Kaynak ayrıca, bağış fonlarının süresi hakkında da yorum yaptı. Ona göre, Coinbase’deki fonların bazıları, 18 ay önceye kadar gidiyor. Kaynak konu hakkında şunları söyledi:


“2019 ortasından beri olabilir. Çoğu, en az bir yıldır. Muhtemelen bu yıl, bunu bir noktada kamuoyuna açacaklardır. Güzel geri dönüşler alacaklarını düşünüyorum.”


Üniversite bağışları, akademik kurumlar tarafından genellikle hayır amaçlı bağışlar şeklinde biriktirilen sermaye havuzlarıdır. Öğretim ve araştırmayı destekleyen bu fonlar, yatırım amaçlı çeşitli varlıklara tahsis edilebilir.


Harvard Üniversitesi, 40 milyar doların üzerinde varlığa sahip en büyük üniversite bağış kuruluşudur. Yale’in 30 milyar doların üzerinde, Michigan’ın yaklaşık 12.5 milyar dolar ve Brown’un 4.7 milyar dolar değerinde fonu bulunduğu tahmin ediliyor. Her bir fonda ne kadar kripto paranın yer aldığı bilinmiyor.


Manşet Olmuştu


2018’de Yale Üniversitesi Baş Yatırım Sorumlusu David Swensen, biri Andreessen Horowitz tarafından yönetilen ve diğeri Coinbase’in kurucu ortağı Fred Ehrsam ve eski Sequoia Capital ortağı Matt Huang tarafından başlatılan iki kripto para odaklı girişim fonunu destekleyerek manşet olmuştu.


Harvard, Stanford, Dartmouth College, MIT, University of North Carolina ve Michigan da dahil olmak üzere diğer birçok üniversite, kripto para girişim fonlarını desteklemek için Yale’i takip etti. Bu okullardan bazıları ise, doğrudan kripto para varlıklarına yatırım yaptı.


Kaynak: Kripto Para Haberleri

C
2 ay
Çöplükteki 7.500 Bitcoin'ini Aramak İçin 70 Milyon Dolar Teklif Etti

35 yaşındaki bilgisayar mühendisi James Howells, 2013 yılında temizlik yaparken yanlışlıkla çöpe attığı hard diski ile yeniden gündeme geldi. Howells, içerisinde yaklaşık 268 milyon dolar değerinde 7.500 BTC’nin bulunduğu hard diskine tekrar kavuşmak için belediye çöplüğünde arama yapmak istiyor.


Hard diskin Newport Belediyesi’ne ait çöplükte olduğunu düşünen James Howells, çöplükte arama yapmak için Newport Kent Konseyi’nden izin bekliyor. Ancak Newport Kent Konseyi bu konuda James Howells ile aynı fikirde değil.


Orada olup olmadığı dahi tam olarak bilinmeyen hard disk için yapılacak aramada, atıkların ve zararlı gazların yer yüzüne çıkmasıyla çevreye büyük bir zarar verilebileceğini düşünen kent konseyi, Howells’ı daha önce de bir kez geri çevirmişti.


James Howells ise hard diskine kavuşması durumunda Newport Belediyesi’nin koronavirüs yardım fonuna hard diskin içerisindeki Bitcoin‘lerin %25’ini yani kabaca 70 milyon dolar bağışlamayı taahhüt etti.


Kaynak: Bitcoin Haberleri

C
2 ay
Biden’ın 1.9 Trilyon Dolarlık Destek Paketi Bitcoin’i Nasıl Etkiler?

Yeni seçilen ABD Başkanı Joe Biden, ekonomik destek paketini 1.9 trilyon dolar olarak açıkladı. Teşvik planı, vatandaşlara 1400 dolarlık bir destek sağlayacak. Geçtiğimiz ay yapılan 600 dolarlık ödeme ile birlikte destek 2000 dolara ulaşacak.


Biden, federal açığı yaklaşık 2 trilyon dolar daha artırmayı planlıyor. Yatırımcılar, başkanın beklenen teşvik paketine odaklandıkça, Bitcoin (BTC) bu cömert harcama giderinin ABD dolarına baskı yapacağını ve alternatif güvenli liman varlıklarına olan talebi artıracağını umarak iyileşme eğilimini artırdı.


İşverenlerin Aralık ayında yaklaşık 140.000 kişiyi işten çıkardığını gösteren Cuma günkü işgücü piyasası verileri, hükümet harcaması ihtiyacını artırmış görünüyor. Birçok yatırımcı ise, bunu ileride daha zayıf bir ABD doları için bir ipucu olarak değerlendiriyor. Bu makroekonomik gelişmenin, Bitcoin fiyatını rekor bir seviyeye çıkaracağını düşünen yatırımcılar ise, lider kripto para birimini yakından izliyor.


Senato Bütçe Komitesi’nin yeni atanan başkanı makro analist Dan Tapiero, “Bernie Sanders 40 yılın en kötü toplam açığıyla bütçeyi devralıyor” dedi. “Faiz oranları, büyük bir borç yükü ile yükselemez. Dolar ayı piyasası devam etmelidir, yoksa hisse senetleri zarar görür. Altın ve Bitcoin için mükemmel bir zemin.”


Bitcoin (BTC) Yükselişi İvme Kazanıyor


Lider kripto para birimi, habere iyi bir tepki verdi. Bitcoin (BTC) 38.800 dolara yükseldi ve böylece yakın zamanda gördüğü en düşük seviye olan 31.000 dolardan %29 artmış oldu. Ancak Bitcoin, hala 41.986 dolarlık rekor seviyenin altında işlem görüyor.


Birçok trader, kripto para biriminin önceki zirvesini geri kazanacağını ve önümüzdeki seanslarda yeni bir ATH oluşturabileceğini düşünüyor. Anonim bir kripto para analisti, Bitcoin’in 36.500 dolar seviyesini dirençten desteğe çevirmesinin ona rallisini yeni bir zirveye çıkarmak için ideal bir zemin sağladığını belirtti.


“39.5 bin doları geri aldıktan sonra yeni yüksek seviyeler bekleyebiliriz.”


Bir başka analist ise, Bitcoin’in yakın zamanda gerçekleştirdiği aşağı yönlü düzeltmesi ve geri çekilme hareketi etrafında iki eğimli trend çizgisi olduğunu ve bunun da onu bir Bullish Pennan yapısı gibi gösterdiğini söyledi. Aynı zamanda bu, Bitcoin’i kolayca 42.000 doların üzerine çıkaran bir önceki yukarı yönlü hareketin boyutu kadar yukarı yönlü bir yükseliş olabileceğine de işaret ediyor.


Stablecoin Akını


Biden’ın teşvik bonosu beklentileri, tüm borsalarda stablecoin mevduatlarındaki artışla aynı zamana denk geldi. Veri analitiği firması CryptoQuant, kenar sermayenin ticaret platformlarına geri döndüğünü ve kripto para birimi satın alımında potansiyel bir artışa işaret ettiğini belirtti.


Kaynak: Bitcoin Haberleri

C
2 ay
Anchorage OCC’den Onay Alan İlk Kripto Para Bankası Oldu

Kripto para depolama hizmeti sağlayıcısı Anchorage, ABD Para Birimi Denetleyici Ofisi’nden (OCC) ulusal güven sözleşmesi için şartlı onay alarak ABD’nin ilk ulusal “kripto para bankası” oldu.


Anchorage ilk olarak geride bıraktığımız yılın Kasım ayında OCC’ye başvuruda bulunmuştu. Bugüne kadar Güney Dakota merkezli bir devlet imtiyazlı tröst olarak faaliyet gösteren Anchorage Digital Bank, OCC’den aldığı şartlı onayla birlikte müşterilerine başta stabil coin’ler olmak üzere kripto para saklama hizmeti sunmak isteyen bankalarla çok daha kolay bir şekilde ortaklık kurabilecek.


Anchorage Başkanı Diogo Mónica söz konusu gelişmenin ardından yaptığı açıklamada şunları kaydetti:


Biz bir ulusal bankayız. Diğer ulusal bankalardan tek farkımız geleneksel varlıklar yerine dijital varlıklarla ilgileniyor oluşumuz.


Öte yandan Anchorage, OCC tüzüğüyle ilgilenen tek kripto para girişimi değil. Anchorage’ın Kasım ayında ulusal güven sözleşmesi için OCC’ye başvuruda bulunmasından bir ay sonra, kripto para borsası iBit’in çatı şirketi Paxos ve kripto ödeme sağlayıcısı BitPay de benzer şekilde hamle yapmıştı.


Söz konusu gelişme OCC başkan vekili Brian Brooks‘un Çarşamba günü bir etkinlikte yaptığı Blockchain yanlısı açıklamanın ardından geliyor. Brooks açıklamasında bankaların ve finansal hizmetlerin yaşanan değişimle birlikte Blockchain ekosistemine taşınacağına olan inancını dile getirmişti.


Kaynak: Kripto Para Haberleri

C
2 ay
ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Bir Kez Daha Değişti

Reuters, Obama döneminde başarılı bir performans sergileyen finansal düzenleyici Gary Gensler’ın önümüzdeki günlerde SEC başkanlığına getirileceğini duyurdu.


Reuter’un ismi açıklanmayan iki kaynağa dayandırdığı habere göre, ABD’nin yeni başkanı Joe Biden, göreve başlamasıyla birlikte ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) başına Gary Gensler’ı getirecek.


Haberimizin yayınlandığı an itibariyle ne Gensler cephesinden ne de Biden’ın ofisinden konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmamıştı.


Gensler, 2009 ile 2014 yılları arasında Obama döneminde ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) başkanlığını yürütmüştü. ABD Başkanlık Seçimi’ni kazanmasının ardından Biden’ın ekibine katılan Gary Gensler’ın kripto para dostu bir tutum içerisinde olduğu biliniyor.


Öte yandan geride bıraktığımız haftalarda SEC başkanı Jay Clayton’ın görevini bırakmasının ardından bu poziyona Elad Roisman’ın atanması sonrasında bu değişiklik şaşkınlık yarattı.


Kaynak: Kripto Para Haberleri

C
2 ay
Popüler Kripto Para Borsası Dev Oyun Şirketine Satılıyor!

Güney Kore merkezli dev oyun şirketi olan Nexon Group’un, 500 milyon dolara yakın bir fiyat karşılığında ülkenin en büyük Bitcoin ve kripto para borsası olan Bithumb’ı satın almaya hazırlandığı bildiriliyor.


Planlanan satın alma haberi yerel medya kuruluşu Maekyung tarafından 7 Ocak 2021 Perşembe günü bildirildi. Raporlara göre, oyun şirketinin satın alma planı Nexon CEO’su Kim Jeong-joo tarafından yönetiliyor. İddialar göre her iki taraf arasında bir mutabakat zaptı imzalandı ve Nexon bu şekilde Bithumb’ı yaklaşık 500 milyar won (460 milyon dolar) karşılığında satın alacak. Ayrıca Nexon, Bithumb’ın hisselerinin yüzde 65’ini satın almayı planlıyor.


Satın alma süreci, danışmanlık firması Samjung KPMG’nin satış organizatörü olarak görev yaptığı Ağustos 2020’de başladı. Ayrıca, Eylül ayında yapılan ön ihaleyle beraber stratejik ve finansal yatırımcıların yanı sıra yabancı ve yerel özel sermaye fonu yöneticilerinin de ihale sürecine dahil olduğunu gördü.


Bithumb’ın Yaşadığı Sorunlar Satışı Geciktirdi


Ancak, Bithumb’ın son zamanlarda polis güçleriyle yaşadığı sorunlar satışta gecikmeye neden oldu. Eylül ayında polis, dolandırıcılık iddiaları üzerine kripto para borsası devinin genel merkezine baskın düzenlemişti. Ayrıca, Bithumb’ın başkanı Lee Jung Hoon, Bitumb’ın yerel token’ı BXA ile ilgili olarak da araştırılıyor.


Daha önce Eylül ayında BTCManager tarafından bildirildiği üzere, Güney Koreli borsa devi 430 milyon dolardan satışa çıkarılmıştı. Güney Kore Ulusal Meclisi, bundan bir süre önce ülkedeki kripto para ile ilgili işletmeleri Finansal Hizmetler Komisyonu’nun (FSC) Finansal İstihbarat Birimi’ne (FIU) kaydolmaya zorlayacak bir yasa tasarısını kabul etmişti. Ancak Nexon’un Bithumb’ı satın alması kripto para şirketine fayda sağlayabilir, çünkü borsa platformunun yetkili makamlarla devam eden sorunları göz önüne alındığında FIU iznini alması zor olurdu.


Rapora göre, Bithumb’ın Güney Kore’deki bir numaralı statüsü Nexon’un pazar hakimiyetini katlanarak artırabileceğinden planlanan satın alma Nexon için de faydalı olabilir. Oyun şirketi daha önce 2018’de Bitstamp dahil olmak üzere bir dizi kripto para borsası daha satın almıştı.


Kaynak: Kripto Para Haberleri

C
2 ay
ABD Karıştı! Bu Durum Bitcoin (BTC) Fiyatını Nasıl Etkiledi?

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın düzenlediği mitingin ardından Trump’ı destekleyenler, Washington DC’de bulunan kongre binasını deyim yerindeyse ele geçirdi. Büyük bir karışıklığın yaşandığı gösterilerde polis ekipleri ile göstericiler arasında çatışmalar yaşandı. Yaşanan bu ciddi karışıklık nedeniyle Washington’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi. ABD’nin seçilmiş Başkanı Joe Biden ise konuyla ilgili olarak “Demokrasimiz eşi görülmemiş bir saldırı altında” ifadelerini kullandı. 


İlk belirlemelere göre karışıklıkta 4 kişi hayatını kaybetti, birçok gösterici de gözaltına alındı. Yaşanan bu olayların ardından Beyaz Saray’da görevlerinden istifa eden isimlerin olduğu da dile getiriliyor.


ABD, bu olayları yaşarken Bitcoin’de (BTC) ilk etapta 1500 dolarlık bir düşüş görüldü. BTC daha sonra ise yükselişe geçerek önce 36.000 dolar sonra ise 37.000 seviyesini aşmayı başardı ve yeni bir ATH oluşturdu. Bitcoin’le beraber kripto para piyasasının toplam değeri de tarihinde ilk defa 1 trilyonu aşarak rekor kırdı.


ABD’de Yaşanan Olaylar


CNN’e açıklamada bulunan bir yetkili kongre binasının bahçesinde 2 şüpheli bomba düzeneğinin bulunduğunu açıkladı. Twitter’da paylaşılan bir videoda ise bir gösterici kadının vurulduğu görülüyor. Yaşanan bu şiddet olaylarıyla ilgili açıklamada bulunan Biden, şu ifadeleri kullandı:


“Demokrasimiz eşi görülmemiş bir saldırı altında. Modern zamanlarda gördüğümüz hiçbir şeye benzemiyor. Bu özgürlük kalesine bir saldırı. Kongre binasındaki kaos sahneleri gerçek ABD’yi yansıtmıyor. Gördüklerimiz küçük, kendini kanunsuzluğa adamış aşırılık yanlıları. Bu muhalefet değil. Bu bir düzensizlik. Bu kaos, fitne ile sınırlı. Ve şimdi sona ermeli.”


ABD’de durum şiddetlendikçe bunun Bitcoin’de fiyat artışına yol açtığı gözlemlendi. Yazının yazıldığı sırada BTC 37.000 doların üzerinde işlem görüyordu. 


Kaynak: Bitcoin Haberleri

C
3 ay
Dünyada Bitcoin’e Sahip Ne Kadar İnsan Var?

Bitcoin son birkaç yılda büyük ölçüde yükselirken, dünyada hala kripto para birimine sahip olmayan birçok kişi var. Bir analist tarafından derlenen tahminler, dünyanın %2’sinden daha azının Bitcoin sahibi olduğunu gösteriyor.


Dünyanın Neredeyse %2’si Bitcoin Sahibi


Önde gelen Bitcoin analistlerinden Willy Woo’ya göre, şu anda dünyanın %2’sinden daha azı elinde Bitcoin bulunduruyor. Yaptığı analize göre 120 milyon kişinin sadece %1.7’si Bitcoin sahibi.


“Dünya nüfusunun %1.7’sinin Bitcoin sahibi olduğunu düşünüyorum. Bu tahmin, %1.3 oranına kadar inebilir. %1.7’lik mevcut durumda ise Bitcoin s-eğrisi benimseme açısından henüz yolun başında… BTC kendisine bir yol çizmek üzere ve bu mevcut büyüme ile tarihteki en hızlı tırmanışlardan biri olacak.”


Bu durum, Bitcoin’in yaygın bir şekilde benimsenmesi durumunda kripto para biriminin fiyatında üstel bir büyüme olacağını gösteriyor. Woo, özellikle İnternet ve cep telefonları gibi paradigma değişimi yaratan diğer teknolojilerin büyüme oranlarından bahsediyor. BTC mevcut hızında büyümeye devam ederse, bunun “tarihteki en hızlı tırmanışlardan birine” sahip bir teknoloji olacağını açıklıyor.


Woo, yakın zamanda yaptığı bir analizde, Bitcoin’in gelecek yılın sonuna kadar 200.000 dolar hatta 300.000 dolar seviyesine ulaşacağını düşünüyor.


Kaynak: Bitcoin Haberleri

DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.