MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Yüzbaşı
02 Şubat 2014
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
13 üye
Görüntülenme (?)
272 (Bu ay: 2)
Gönderiler Hakkında
2 ay
Fransız Dönemini Anlatan Bir Kitap Arıyorum

Merhabalar,


Askerdeyken bir kitap okumuştum ve çok çok beğenmiştim ancak ne yazık ki kitabın adını unuttum. Kitaptaki bazı kısımları hatırlıyorum ama adını hatırlayamadığımdan hiçbir şey bulamıyorum. Belki aranızda daha önce okuyan veya denk gelen olmuştur. O yüzden yazmak istedim.


Hikaye kırsal bir bölgede başlıyor ama sonlara doğru şehir kısımları da bulunuyor. Kitapta birden fazla kişinin gözünden hikaye anlatımı yapılıyor. Kitabın başlangıç kısımlarında bir genç kız kendisini bir yamaçtan aşağı atıyordu veya itiliyordu, kitap bunun nasıl gerçekleştiğinin öğrenilmesi üzerine başlıyordu. İlk partlarda hikaye dağınık ilerlese de, sonlara doğru kişi partlarında her şey toparlanmaya başlıyordu. Hikaye bi kontun gözünden, bi hikayeye dahil olan kişiler göznden, bi yaşlı bir kadının gözünden ve de bir adamın gözünden anlatılıyordu.


Dediğim gibi, hikaye kırsal bir alanda bir çiftlikte başlıyordu diye hatırlıyorum. Hatta çiftliğin sahibi de eski bir komutan veya kont olarak anılan biri gibi biriydi. Hatta yanlış hatırlamıyorsam bu kont veya komutan olan kişi ya kardeşine ya da evde çalışan birisine tecavüz ediyordu ve ondan bir kızı oluyordu ve hatta kontun en çok sevdiği kişi de o kızdı ama o kız da çok kırılgan bir yapıdaydı sanırım. Evdeki birçok kişi bu kızı kıskanıyordu. Kitabın orta-son kısımlarına doğru bir kadın ortaya çıkıyor ve şehir kısımlarında bol bol bahsi geçen bir adamın annesi olarak hikaye anlatıyordu. Hatta en sonlarda sanırım o evde tüm olup bitenleri bilen ve zamanında ya para karşılığında susmak zorunda kalan veya oradan kaçarak bu işlerden sıyrılmak isteyen biri çıkıyordu ve zamanla hikayeye dahil olan iyi giyinimli adamın annesi çıkıyordu.

10 ay
Eskiden Okuduğum Bir Kitabı Arıyorum
Kitap sevdalıları arkadaşlarım merhabalar. :)

Kaç gündür aklımdan çıkmayan ama bir türlü adı aklıma gelmeyen bir kitabı arıyorum. Ben bu kitabı askerdeyken okumuşum. 2017 Aralık gibi. Gerçekten çok hoşuma giden ve etkileyen bir kitaptı ama askerden gelince bir süre o kitabı hatırlamayınca kitap bende kayboldu. İçeriğinden bazı şeyler hatırlıyorum. Belki kitap kurdu arkadaşlar bu bahsedeceğim şeylerden kitabı çıkarabilir ve cevap verebilir.


Kitap yanlış hatırlamıyorsam Paris'te geçiyordu. Başlangıçları kırsal bölgeler olsa da ilerleyen zamanlarda kasaba gibi yerlere de değiniyordu. Kitapta bir ölüm vardı ve genç bir kız bir yamaçtan aşağı kendisini atıyordu. Tabi böyle biliniyordu, kitabın sonunda durumun böyle olmadığı, ev sahibi mi yoksa elit birisinin tecavüzü müydü tam hatırlamıyorum. Belki de intihar değildi ama oradan itilmişti. Evin küçük oğlu kasabada yaşıyordu sanırım ve o intihar eden kişiyi seviyodu. Daha önce o evde çalışmış ve olaylara hakim olan bir kadın o küçük beye her şeyi anlatıyordu orta-son kısımlara doğru. Napolyon ile ilgili kısımlar geçiyordu yer yer, devrimi ve savaşları ile ilgili. Kitapta yer yer flashbackler de oluyodu. Bi geçmişten bahsederken, bir anda normal ana dönebiliyordu hikayeler. Part part anlatılıyordu zaten olay örgüsü. Başta dağınık gibi olsa da sonlara doğru tüm bu partlar birbirine değmeye ve gizli kalan şeyleri aydınlatmaya başlıyordu.

Tüm hatırladıklarım bu kadar, en azından direkt kitap ismi olmasa da bu tarz hikaye anlatan kitapları yazarsanız eğer, belki hatırlamamda yardımcı olabilir. Napolyon dönemini anlatan bu tarz romanlardan birisi ama hangisi...

Edit: Bu arada yazarı yanlış hatırlamıyorsam Dostoyevski gibi popüler bir yazardı. Emin değilim.
Edit 2: Çiftlik sahibi sanırım bir tür komutan veya kont gibi biriydi. Asker kökenliydi yani. Oğlu veya kızı başka bir zenginle evlenmeye mi çalışıyodu yoksa buna benzer bir hikayesimi vardı tam hatırlamıyorum.
Edit 3: Hatırladığım kadarıyla konağın bir kızı vardı ve bahsettiğim kasabada yaşayan kişiye aşık olmuştu. Daha sonra o kişinin de gittiği konaktaki aile ile bir akrabalığı vardı ama konaktakiler ve belki bizzat kendisi de bilmiyordu.
Edit 4: Bu kasabalı oğlanın annesi, sonlara doğru gerçeği anlatan yaşlı bir kadın çıkıyordu.
Edit 5: Bu arada aklıma bir şey daha geldi. Hani tecavüzden bahsetmiştim ya, belki de kont, gençken bir hizmetçisine ya da kız kardeşine tecavüz etmişti. Ondan bir çocuğu olmuştu. Bu çocukta eve gelen o delikanlıydı. Tabi ev sakinleri bunu bilmiyor. Bahsettiğim o yaşlı kadın da sanırım sonlara doğru oğluna bundan bahsediyordu. Hatta kont, kendi çocukları arasında en çok bir kızı seviyordu. Büyük ihtimal bu genç kız, başlarda kimden olduğu bilinmeyen, sonlara doğru konttan olduğu anlaşılan kızdı.

Şimdiden çok teşekkürler.
geçen yıl
Hyundai Accent Admire vuruntu konusunda yardımcı olur musunuz?
Merhabalar,

2019 Mart ayında Hyundai Accent Admire'yi 2. el olarak satın aldım. O günden bugüne kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadım şükür ancak Aralık ayında Triger kayış setini değiştirdim. Birkaç gündür ise aracın titreşiminin arttığını hissediyorum.

Bugün hem rölanti de, hem de 2500 üstü devirlerde daha önce olmayan bir titreşimle titremeye başladı araç. Gaza bastığım zaman veya 2000 devir civarında bu titreşim azalıyor ama 2500-3000 civarı devire geldiğimde yine bir titreşim ve uğultu gibi ses duyuyorum. Hani bir metal başka bir metale sürtüyormuş gibi de duyuyorum. Ya da ben öyle algılıyorum, bilmiyorum. Yani rölantideyken de vuruntu var gibi sanki. Bilgili arkadaşlar bu konuda biraz aydınlatabilir mi? Acilen servise mi götürmeliyim?
geçen yıl
Disco Elysium Türkçeleştirme Projesi [Cheviri]


Arkadaşlar merhaba,

Geçtiğimiz gün bahsettiğim oyunu sonunda açıklıyorum. Başlıktan da anlayacağınız üzere çevireceğim yeni oyunlardan biri de Disco Elysium. Bu oyunla alakalı daha düzenli bilgiyi ilerleyen günlerde buradan yazacağım. Bu konuyu da o zaman düzenleyeceğim. Takipte kalın efendim.


EDİT: Aibell Game Localisation ekibi bu oyunun çevirisi için yapımcılarla görüştüğü için çeviriyi sınırsız olarak durdurdum. Çeviri devam etmemektedir.
geçen yıl
Endless Space 2 Türkçeleştirme Projesi [Cheviri]Arkadaşlar merhaba,

Bildiğiniz gibi Draugen çevirisini bitirdikten sonra yeni oyun arayışındaydım. Sonunda çevireceğim oyunlara karar verdim. Bu aşamada Endless Space 2 ve Disco Elysium oyunlarını çevireceğim. Bunlardan ilki Endless Space 2. Uzay temalı bilim kurgu oyunun çevirisine aslında başlamıştım ama SSD'min bozulması sebebi ile tüm dosyalarımı kaybetmiştim. Tekrar çevirisine başladım. İlerleyen günlerde daha detaylı bir konu hazırlayarak sizleri bilgilendireceğim. Oyunu Steam dosyaları üzerinden çevireceğim için Steam uyumlu olacaktır.
2 yıl
Aracımın Teybi Bozuldu
Arkadaşlar merhaba,

Geçenlerde aracımın teybinde radyo dinlerken, kanalları hızlı geçmek için kardeşim kanal değiştirme tuşuna basılı tutarak değiştirmeye başladı. Ancak çektiğinde düzelme olmadı. Şu an teybi kullanamıyorum. Hiçbir tuşu basmıyor. Kafayı çıkardığım zaman zaten sıkıntı yok ama hiçbir tuş çalışmıyor takınca. Açıp kapatma bile çalışmıyor. Teybi takınca otomatik çalıyor. En son CD'ye geçmiş nasıl geçtiyse. Takar takmaz CD çalmaya başlıyor, hiçbir işlem yapılmıyor. Çıkarınca normal olarak susuyor. Teybin markası JVC KD-R405.

Ne yapabilirim? Sizce sorun kafada mı yoksa arkasındaki o manyetik yerde mi?
2 yıl
[YAYINLANDI] Draugen Türkçeleştirme Projesi [Cheviri]


Draugen Türkçeleştirme Projesi

Proje Yöneticisi
Seyit Mehmet Çoban

Test
Seyit Mehmet Çoban

Çeviri Durumu
%100

Çeviri Notları
→ Resmi çeviri değildir.
→ Türkçe karakter desteği bulunmaktadır.
→ Draugen'in CODEX tarafından paylaşılan 1.0.1.4 sürümü ile çalışmaktadır.
→ Gerekli tüm dosyalar yama klasörü içinde bulunmaktadır.
→ Steam ile çalışıp çalışmadığını bilmiyorum. Eğer oyunu temin ederseniz, Steam için uyumluluk getirmeye çalışırım.
→ Oyun içinde yer yer nükte ve küfürlere denk gelebilirsiniz, bazı yerler konuşma gidişatı açısından uygun bir şekilde çevrilmiştir, sansür yapılmamıştır.

Oyun Hakkında
Draugen, 1920'li yıllarda Norveç'te geçen tek oyunculu ve birinci şahıs üzerine kurulu bir gizem ve macera oyunudur. Edward Charles Harden ismindeki karakterimiz ve onun yoldaşı Lissie ile birlikte kayıp kız kardeşimizi aradığımız uzun ve meşaketli bir yolculukla kendimizle yüzleşiyoruz ve sonuca gidiyoruz. Bu süreçte de Graavik'in eşsiz manzarasını izlemekten bıkmıyoruz.

Geliştirici: Red Thread Games
Yayıncı: Red Thread Games
Durum: Çıktı
Çıkış Tarihi: 29 Mayıs 2019
Tür: Bağımsız, Hikaye, Macera, Atmosferik, Birinci Şahıs, Yürüme
Steam Fiyatı: 32,00 TLWebsitemiz: TIKLA
Steam Sayfamız: TIKLA
Youtube Kanalımız: TIKLA
2 yıl
[YAYINLANDI] I am not a Monster Türkçeleştirme Projesi [Cheviri]


I am not a Monster Türkçeleştirme ProjesiProje Yöneticisi
Seyit Mehmet Çoban

Çevirmenler
Seyit Mehmet Çoban
H. Serhat Çavunt

Test
Seyit Mehmet Çoban

Çeviri Durumu
%100

Çeviri Notları
→ Resmi olarak çevrilmiştir.
→ Türkçe karakterler desteklenmektedir.
→ Test aşaması bitmiş ve yapımcılara gönderilmiştir.

Oyun Hakkında
I am not a Monster oyunu, Cheerdealers tarafından yapılan ve Alawar Premium tarafından yayınlanan bir sıra tabanlı Bilim Kurgu oyunudur. Uzaylı bir ırk olan Varanus of Kaa'rax(Kaa'rax Çataldil) ile uzay gemisi içerisinde mahsur kalmış insanlar arasında geçen mücadeleyi işliyor. Oynaması kesinlikle eğlenceli olan bu oyunu herkese öneririm. Oynarken zevk alacağınızdan da eminim.

Geliştirici: Cheerdealers
Yayıncı: Alawar Premium
Durum: Çıktı
Çıkış Tarihi: 27 Eylül 2018
Tür: Bağımsız, Çok Oyunculu, Macera, Atmosferik, Bilim Kurgu, Sıra Tabanlı
Steam Fiyatı: 22,00 TLWebsitemiz: TIKLA
Steam Sayfamız: TIKLA
Youtube Kanalımız: TIKLA
2 yıl
Hyundai Accent Admire - yedek anahtarı çalışmıyor
Arkadaşlar merhaba,Geçtiğimiz günlerde araç aldık 2. El. Markası Hyundai Accent 1.5 Crdi Admire. 2005 model.Aracın orijinal anahtarını almıştık ancak yedeği unuttuğunu söylerek 2 gün sonra getirmişti. Yedeği aldım ancak aracı çalıştıramadım. Kontağa giriyor ve elektronik aksamları vs. Çalıştırıyor. Ancak motoru çalıştıramadım. Anahtarın yanında ayrı düğmeli kumanda da var ancak o da çalışmıyor.Bir de, ben her araç 3 anahtarlı diye biliyorum ama biz 1 orijinal ve 1 de çalıştırmayan yedek aldık. Üçüncü bir anahtar var mıdır sizce. Modeli ve markayı üstte belirttim zaten. Yardımcı olursanız sevinirim.
2 yıl
Sizce hangi akıllı saati veya bilekliği almalıyım?
Arkadaşlar merhaba. İlerleyen zamanlarda Xiaomi Amazfit Pace 2 - Huawei Watch GT - Samsung Galaxy Watch arasından birisini alacağım ama en azından bir süre o akıllı saati alana kadar ucuz bir akıllı saat veya bileklikle idare etmek istiyorum.


Sizce Amazfit Bip mi alayım yoksa Mi Band 3 mü almalıyım? Her ikisini de görüntü olarak beğeniyorum görüntü olarak bir sıkıntı olmaz. Özellik olarak da ikisi arasında çok ciddi farklar yok. Aralarındaki tek fark fiyat benim için ama bugüne kadar hiç akıllı saat veya bileklik kullanmadığım için karar veremiyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.