MİNİ SÜRÜM

Donanım Haber

Uygulama ile Aç
Kayıt

Haber Editörü
02 Şubat 2013
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
12 üye
Görüntülenme (?)
331 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
16 sa. önce
Thermalright çift kule tasarımlı Peerless Assasin 120 Black’i detaylandırdıGeçtiğimiz günlerde 140 mm 2 fanın eşlik ettiği Frost Commander 140’u duyuran Thermalright modelin kardeşini de duyurdu.Peerless Assasin 120 Blackİlk bakışta siyah temasıyla dikkat çeken Peerless Assasin 120 Black temel olarak çift kule tasarımlı bir hava soğutma çözümü. 6 adet 6 mm bakır ısı borusunun işlemciden ısıyı dolaylı yoldan aldığı soğutucu beraberinde 2 adet Thermalright Tl-C12B fanlarını da getiriyor. Akışkan dinamik rulman gövdeli fanlar 1550 RPM’e kadar yükselirken 66.17 CFM havayı 1.53 mm H2O basınçla alüminyum yaprakların arasına iterken 25.6 dB gürültü üretiyor.

Ayrıca Bkz.Noctua NH-U12A için Alder Lake yükseltme kiti göndereceğini doğruladıFanlarla birlikte 125 mm x 135 mm x 157 mm ölçülere ulaşan çözüm yine toplamda 1.02 kg’lık ağırlığa sahip. Son olarak Thermalright’ın henüz modelin fiyatını paylaşmadığını belirtelim.


Kaynak:https://www.techpowerup.com/281025/thermalright-outs-the-peerless-assassin-120-black-dual-fin-stack-cpu-cooler
18 sa. önce
Intel’in CEO’su Nvidia’nın işlemci hamlesini değerlendirdiNvidia’nın sunucu kanadına konumlandıracağı işlemcilerini açıklamasının ardından Nvidia hisseleri artışa geçerken Intel hisseleri düşmeye başlamıştı. Intel tarafından nasıl bir cevap geleceği merak ediliyordu. Fortune’un düzenlediği röportajda konuşan Intel’in yeni CEO’su teknoloji dünyasının merak ettiği konuyu değerlendirdi.Nvidia bize cevap verdiGeçtiğimiz hafta duyurulan 3. nesil Xeon SP ailesinin yapay zeka başlığındaki yeteneklerine değinen Pat Gelsinger Nvidia’nın kendilerine cevap verdiğinin altını çizmiş. Intel’in yapay zeka odaklı gelişmiş özelliklere sahip işlemci tarafında ezici üstünlüğünü vurgulayan isim, firmanın 2019 yılında yapay zekaya yönelik özelleşmiş yonga üreten Habana’yı satın aldığını hatırlatmış.Ayrıca Bkz.Nvidia'dan kötü haber var: Stok sıkıntısı bu yıl da devam edecekAgresif stratejilerinin bir sonucu olarak Amazon’la el sıkışmalarının bunun bir örneği olduğunu belirten Gelsinger, ilerleyen dönemde de Intel’in cevap veren değil verilen taraf olmaya devam edeceğini açıklamış.
Kaynak:https://www.techpowerup.com/281029/intel-ceo-on-nvidia-cpus-they-are-responding-to-us
18 sa. önce
Nvidia madenci kısıtlı yeni GPU’lar hazırlıyorRTX 3060 ile başlayan madenci kısıtlı ekran kartı hamlesi ne yazık ki boşa çıktı. Önce kartın kısıtlı halde bile karlı olduğunun anlaşılmasının ardından ortaya çıkan ethereum kazmaya yönelik kısıtlamayı kaldıran sürücü oyuncuların bir hayli üzdü.GA106-302Son paylaşımlara göre Nvidia RTX 30 serisi GPU’ları yeni bir madenci kısıtı ile güncelleyecek. RTX 3060’ın kalbindeki GPU’yu GA106-300’den GA106-302 GPU’suna güncelleyecek firma daha ileri seviye engellerle karşımıza çıkacak. Yeni bir PCI Device ID’siyle gelecek GA106-302 böylece mevcut engelleri kaldıran sürücü altında çalışmayacak.Ayrıca Bkz.Nvidia'dan kötü haber var: Stok sıkıntısı bu yıl da devam edecek Diğer taraftan diğer RTX Ampere kartlarının da benzer bir güncelleme alacağına değinilmiş. Bir önceki seferde hızla kırılan kısıtların bu sefer ne kadar dayanacağı ise merak konusu.   
Kaynak:https://videocardz.com/newz/nvidia-to-launch-a-new-ga106-302-gpu-for-geforce-rtx-3060-to-reintroduce-ethereum-mining-limiter
dün
Gigabyte CMP 30HX tabanlı madenci kartını duyurduMadenciliğe özel kartlar ilk gün yüzüne çıktığında oyuncular tarafından sevinçle karşılanmasına karşın bir türlü piyasaya sürülmemişti.Nvidia CMP 30HX D6 G6Gigabyte’ın CMP 30HX üzerinde yükselen kripto para kazımı odaklı kartı detaylandı. 2 fanlı aktif soğutucu bloğunun serinlettiği modelde herhangi bir görüntü çıkışının bulunmaması dışında oyuncu çözümlerini andırdığını söyleyebiliriz. GPU hakkında detay vermeyen Gigabyte kartın detaylarında 6 GB kapasiteli GDDR6 belleklerin 14 000 MHz’de görev yaptığını paylaşmış.192-bit bellek veri yolu üzerinden GPU ile iletişim kuracak VRAM ünitesi karta 336 GB/s’lik bant genişliği sağlayacak.Ayrıca Bkz.AMD Ryzen 5000G APU’larını duyurdu: Perakende pazarına da sunulacakDiğer taraftan CMP 30HX’te 1408 CUDA çekirdekli TU116-100 GPU’sunun yer alacağı son haftalarda ortaya çıkmıştı. Son olarak 8-pinlik PCIe güç konnektörü üzerinden sistemle iletişim kuracak kartın fiyatı paylaşılmamış.

 
Kaynak:https://videocardz.com/newz/gigabyte-offically-launches-its-cmp-30hx-mining-card
dün
Nvidia'dan kötü haber var: Stok sıkıntısı bu yıl da devam edecekGPU devi yaşanan kuvvetli talebe yetişmekte zorlanıyor. Oyuncuların ümitle beklediği stok sıkıntısı görünüşe göre bir süre daha bizimle.Nvidia'dan kötü haberNvidia’nın CFO’sunun son açıklamasına göre firma bu yıl da talebin arzın üzerinde seyredeceğini öngörüyor. Colette Kress operasyon ekibinin oldukça hızlı çalıştığını belirtirken stoklarda bu yıl zaman içerisinde iyileşme beklediklerini de müjdelemiş.Ayrıca Bkz.Realtek de stok sıkıntısı yaşamaya başladıGörünüşe göre bu yıl da yeni sistem toplamak ya da yükseltmeye gitmeyi düşünenler için pek olumlu bir yıl olmayacak. Routerlardan Realtek LAN ve ses yongalarına kadar uzanan stok sıkıntısının ne zaman düzeleceğini zaman gösterecek.
Kaynak:https://wccftech.com/nvidia-gpu-shortages-persist-throughout-2021-hard-for-pc-gamers-to-buy-new-gaming-graphics-card/
3 gün
AMD Ryzen 5000G APU’larını duyurdu: Perakende pazarına da sunulacakRyzen 5000 işlemcilerinin ardından yolunu gözlediğimiz Cezanne APU’ları da detaylandı. Bununla birlikte yeni yongalar için biraz beklememiz gerekecek. AMD uzun bir sürenin ardından Ryzen 5000G APU’larının üzerindeki örtüyü kaldırdı. Yeni APU ailesinin en dikkat çeken başlığı beklendiği üzere işlemci. 7 nm Zen 3 çekirdekleriyle güncellenen yongalar bu sayede core i7-10700'ün üzerine içerik üretiminde %38’e kadar performans artışı sunuyor.

Hesaplama odaklı senaryolarda iyileşme %80’i bulurken Vega iGPU’suyla elde edilen oyun deneyimi de bir hayli gelişmiş. Yine oyunlarda rakibine karşı %117 hızlı konumda bulunan APU’lar için AMD’nin ilerleyen dönemde harici ekran kartıyla kolay bir yükseltme yoluna değinmesi dikkatlerden kaçmıyor. Yongaların tamamı 45-65 wattlık konfigüre edilebilir TDP bütçesiyle gelecek. Ryzen 3 5300G TDP’ye göre 4.0-4.2 GHz’e yükselebiliyor. 4/8 yonga 2 MB L2+8 MB L3 önbellekle desteklenirken 1.7 GHz’de çalışan 6 CU’dan oluşan iGPU ile gelecek. 6/12 Ryzen 5 5600G ise 3 MB L2 ve 16 MB L3 önbellekle kombine edilirken 3.9-4.4 GHz’lik boost frekansı belirlenmiş. iGPU başlığında ise 7 CU’dan oluşan GPU 1.9 GHz’de görev yapacak.

Ailenin en kaslı üyesi Ryzen 7 5700G ise 4 MB L2+16 MB L3 önbellekle desteklenmiş APU. 3.8-4.6 GHz’lik boost değerlerine çıkabilen yongaya eşlik eden Vega iGPU’su ise 8 işlem ünitesiyle 2.0 GHz’de görev yapacak.Ayrıca Bkz.Micron uyardı: DRAM fiyatları artabilirSon olarak AMD şimdilik Ryzen 5000G APU’larını OEM üreticilerine açacak. Firmanın açıklamasına göre yıl sonuna doğru yeni APU’ları raflarda görebiliriz.


Kaynak:https://www.guru3d.com/news-story/amd-announces-ryzen-5000-g-series-desktop-processors-with-radeon-graphic.html
3 gün
Realtek de stok sıkıntısı yaşamaya başladıDonanım dünyası ekran kartı ve işlemci stok sıkıntısına odaklanmış durumda. Buna karşın stok sıkıntısı bu iki bileşenle bitmeyecek gibi.Listeye ses ve LAN yongaları da eklendiSon habere göre Realtek de yaşanan talep patlamasına yetişemiyor. Çeşitli cihazlardaki ses ve LAN yongalarını üreten firma hali hazırda üretilen dizüstülerin %70’ine imza atıyor. Dell ve HP gibi taşınabilir bilgisayar üreticilerini endişeye sevkeden durum rapora göre çoktan Realtek’in sipariş teslim süresini 32 haftaya çekmesine neden olmuş bile. Bir şekilde ekran kartı ve işlemci bulunsa da zincirin her halkası bir diğeri kadar önem arz ediyor.Ayrıca Bkz.TeamGroup 7 GB/s’ye ulaşabilen Cardea A440’yı detaylandırdıYaşanan gecikmenin arz zincirine önemli zarar vermesi beklenirken pazarın durumda nasıl tepki göstereceğini ise zaman gösterecek. 
Kaynak:https://www.techpowerup.com/280935/realtek-also-experiences-chip-shortage-could-reflect-badly-on-pc-market
4 gün
TeamGroup 7 GB/s’ye ulaşabilen Cardea A440’yı detaylandırdıNVMe SSD’ler giderek alınabilir fiyatlara yaklaşmasının yanı sıra bir zamanlar hayal edilemeyen performans seviyeleri de artık ulaşılabilir hale geldi. TeamGroup’un son NVMe ailesi rastgele okuma operasyonlarında 650K IOPS’a ulaşırken yazma tarafında ise 700K IOPS’luk performans sergileyebiliyor.TeamGroup Cardea A440Modelin sıralı okuma/yazma performansı ise 7000/6900 MB/s’ye ulaşabiliyor. Sistemle iletişimini PCIe 4.0 x4 arayüzü üzerinden kuran M.2 2280 formatındaki SSD’lerden 2 TB kapasiteli seçenek 1400 TBW’lik dayanım sergilerken 1 TB’ta bu değer 700 TBW’ye gerilemiş. Paket içeriğinde sunulan 2 farklı pasif soğutucu ise dikkat çekici. Kullanım senaryosuna göre SSD’nin %15’e kadar serin çalışmasını sağlayan hacimli soğutucu blok ve %9’a kadar iyileşme vadeden ince grafen ısı dağıtıcı kullanıcının isteğine göre değiştirilebiliyor.

Son olarak TeamGroup A440 2 TB kapasite için 429$ ve 1 TB seçenek için 229 dolarlık fiyat etiketi belirlemiş. 5 yıllık garanti altında sunulacak modeller önümüzdeki aydan itibaren raflardaki yerini alacak. 


Kaynak:https://www.guru3d.com/news-story/teamgroup-announces-t-force-cardea-a440-pcie-4-ssd-at-7-gbs.html
5 gün
Noctua NH-U12A için Alder Lake yükseltme kiti göndereceğini doğruladı12. nesil Core işlemci ailesiyle birlikte LGA 775’ten bu yana sabit tutulan soket ölçülerinin değişmesi bekleniyor. Mevcut 37.5x37.5 mm’lik ölçülerin aksine LGA 1700 17.5x45.0 mm ölçüleriyle daha uzun bir yapıya sahip olacak. Haliyle halihazırdaki işlemci soğutucularının uyumlu olup olmayacağı merak konusu. Satın alım sonrasında kullanıcılarına sağladığı destekle bilinen Noctua’ya Twitter’da yöneltilen soru NH-U12A'nın Alder Lake işlemcileriyle birlikte kullanılabileceğini ortaya çıkardı.Geniş tabanın avantajıOldukça geniş bir tabana sahip NH-U12A hali hazırda LGA 1700’den de fazla alana sahip LGA 2066 soketiyle de kullanılabiliyor. Dolayısıyla teknik açıdan yükseltme kitiyle LGA 1700 uyumu sağlanması mümkün görünüyor.

Ek olarak AMD ve Intel’in HEDT platformlarıyla uyumlu olan soğutucuların teorik olarak LGA 1700 ile uyumlu olacağını söyleyebiliriz.Ayrıca Bkz.Tüm Ryzen 7000 işlemcileri iGPU ile gelebilir, AM4 soket bir nesil daha işlemci alabilirDiğer taraftan nispeten dar tabana sahip soğutucu çözümleri için bir detay paylaşılmış değil. Görünüşe göre LGA 1700 ile birlikte yıllardır kullanılan bazı soğutucular emekliye ayrılacak
Kaynak:https://videocardz.com/newz/noctua-will-release-nh-u12a-cpu-cooler-upgarde-kit-for-intels-lga1700-alder-lake-socket
5 gün
Arctic pasif moda sahip kasa fanlarını duyurduUygun fiyatlı ve etkili soğutma çözümleriyle bildiğimiz Arctic fan ailesini sessizlik odaklı yeni kasa fanlarıyla genişletti.Pasif modlu kasa fanıP12 PWM PST RGB ve P12 PWM PST A-RGB pasif moduyla öne çıkıyor. PWM sinyali %10’un altına düştüğünde pasif moda geçen fanlar böylelikle hafif yük altında minimum ses seviyesine imkan tanıyor. Böylelikle basit ofis işlemleri gibi senaryolarda kullanıcıların sessizliğin tadını çıkarabilmesinin önü açılmış. Yarı pasif kasa fanları 2000 RPM’e kadar çıkarken 48.8 CFM havayı 1.85 mmH²O  basınçla itebiliyor. Çalışma esnasında çıkardığı gürültüsü paylaşılmayan çözümlerde yumuşak temas ayakları sayesinde titreşim ve gürültünün minimize  edildiği vurgulanmış.Ayrıca Bkz.Ryzen 7 5700G görüntülendi ve test edildiSon olarak sıvı dinamik rulmanı temel alan 6 yıl garantili modellerden P12 PWM PST RGB  11.99 Euro’luk fiyatla satışa sunulurken ARGB fonksiyonuna sahip P12 PWM PST A-RGB ise 12.99 Euro’luk etikete sahip.


Kaynak:https://www.techpowerup.com/280772/arctic-introduces-quiet-calm-rgb-case-fans-with-passive-mode
DH Mobil uygulaması ile devam edin.
Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin.
Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.